Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

janan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
331 kişi öldüğünde soma da, çalışan uzmanlar ve nezaretçiler kaç yıl tecrübeye haiz di acaba?
alacakları ceza ya da taltif kıdeme göre mi olacak?
her yıl sadece inşaat iş kazalarında 350 kişi ölüyor.
inşaatta çalışan isg uzman kıdemleri nedir acaba?
Yükseltme sınavına kadar piyasada ben A sınıfı uzmanım diyen çoook deneyimli meslektaşlarım, neden vakti zamanında firmalar ile sözleşmenizi yapmadınız. Biz sadece danışmanlık yaparız, benim altımdaki deneyimsiz diye tabir ettiğiniz alt sınıftaki uzmanları işinize koşturttunuz. Şimdi de oturduğunuz yerden bize haksızlık edildi demektesiniz. Ayıptır, günahtır. Tecrübeler yıllara göre belirlenmiyor maalesef. İşinizi sevmenizle, ve onu layıkıyla yapmanızla kazanılıyor bu deneyim. Kişinin kapasitesine görede değişir tabiki, kimisi 30 yılını bu meslekle geçirir ama içi tam bir fiyaskodur, kimisi bir yılını dolu dolu geçirir ama kendini paralar.

Lütfen boş vakitlerinizi bu forumlarda bu paragrafları yazmakla uğraşmayın. Herkeze saygı duyunuz lütfen.

Adil Tekin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yükseltme sınavına kadar piyasada ben A sınıfı uzmanım diyen çoook deneyimli meslektaşlarım, neden vakti zamanında firmalar ile sözleşmenizi yapmadınız. Biz sadece danışmanlık yaparız, benim altımdaki deneyimsiz diye tabir ettiğiniz alt sınıftaki uzmanları işinize koşturttunuz. Şimdi de oturduğunuz yerden bize haksızlık edildi demektesiniz. Ayıptır, günahtır. Tecrübeler yıllara göre belirlenmiyor maalesef. İşinizi sevmenizle, ve onu layıkıyla yapmanızla kazanılıyor bu deneyim. Kişinin kapasitesine görede değişir tabiki, kimisi 30 yılını bu meslekle geçirir ama içi tam bir fiyaskodur, kimisi bir yılını dolu dolu geçirir ama kendini paralar.

Lütfen boş vakitlerinizi bu forumlarda bu paragrafları yazmakla uğraşmayın. Herkeze saygı duyunuz lütfen.
Sizin yoğunluğunuz fazla ise siteye girmeyebilirsiniz Bu ülkede neyi savunuyorsunuz bilemem ama yazıktır iş yapmaya çalışan dürüst vatandaşlara

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İGU arkadaşlarım birbirimizi yemeye devam edelim tecrübeli yada tecrübesiz die,işyeri hekimlerinin yapmış olduğu dayanışmaya hayranlıkla bakar olduk, Uzmanlar olarak ilmik bizim boynumuzda biz olmasak ne OSGB ler olurdu ne de ne idigü belirsiz danışmalık firmaları....Bizim sırtımızdan uzmanlara düşük maaşlar vererek hiç bir yükümlülük altına girmeden iyi paralar kazanıyorlar...Ama bizler tecrübeli yada tecrübesiz tartışmalarıyla birbirimizi yemeye devam edelim...Zaman aleyhimize işliyor bizler farkında olmadan...

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

söylediklerinizin bir kısmı bana manasız geldi. zira bahsettiğiniz kişilerin sayısı 100 ü geçmez ve bunların büyük kısmı da artık çalışmıyor. Bu söylediğiniz gibi davranan uzmanlar belgelerini 2005 döneminde alanlar. kaldı ki onların da belgeleri uzun yıllar iptal kaldı.
10 yılı aşkın süredir yasal düzenlemeler bir türlü yerine oturamadığından, uygulamalar da ona göre oldu. aslında şu an eleştirdiğinizi düşündüğünüz kesim devede kulak bile değil.
***KESİLDİ***

Moderatör tarafında düzenlendi:

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu prim günüyle yükseltme başlı başına bir saçmalıktı.Bu işi hayatında hiç yapmamış kişiler A sınıfı uzman oldu ve sağda solda A sınıfıyım iş arıyorum risk analizi nasıl yapılır gibi komik durumlarla piyasayı dibe vurdurup mesleği bitirdiler.Ama adamlar yinede sınnavdı paradı derken belgeleri iptal olursa mağduriyetleri olur.2yıl tecrübeli c sınıfı çok tehlikeli yere bakamazken hiç tecrübesiz uzman bakabiliyor.Avrupalı bize gülüyor.WELCOME THE TURKEY

Avrupada sistem iyi işliyor yoksa insanlar bizlerden daha zeki ve üstün değil, biz de ise tam tersi sistem yok fakat zeki arkadaşlar var. buradan çıkaracağımız sonuç sistem iyi işleyecek, kişiler zaten bu sisteme ayak uydurmak zorunda kalacak.

2 yıl tecrübeyle c sınıfı uzman çok tehlikeli yere zaten bakamamalı. tecrübesiz uzman dediğiniz 10 yıl ve üzeri iş deneyimine sahip neden tecrübesiz olsun? 10 yıl ve üzeri iş deneyimine sahip kişiye tecrübesiz diyorsanız 2 yıl tecrübeye sahip kişiye civciv mi dememiz gerekiyor?

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Siz bir önceki yazınızda azalmadığını yazmıştınız??????????????
"FİRMALAR BÜYÜK KAZANÇ SAĞLIYOR AMA…"6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte ekonomik anlamda büyük bir sektör oluştuğuna dikkat çeken Abdullah Bozkır, iş sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet gösteren firmaların büyük kazançlar elde ettiklerine vurgu yaptı. Bu gelişmelerin sevindirici olabileceğini dile getiren Bozkır şöyle devam etti: "Ancak sektörel büyümeye rağmen iş kazalarında ve meslek hastalıklarında azalma yok tam tersi artış var bu da vicdanları sızlatıyor. Bir şeyler yanlış gidiyor. Buna acil dur demek lazım. Önümüzdeki süreçte İş Sağlığı ve Güvenli Federasyonu kurmayı hedefliyoruz. İnşallah federasyon kurulduktan sonra iş kazaları, meslek hastalıkları ve yanlış uygulamalara daha güçlü bir şekilde müdahil olacağız.

Tek amacımız; Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği standartlarının dünyada ki en iyi seviyesine gelmesine katkıda bulunmak. Evine helal rızkını götürmek için çalışan insanımızın bu kutsal görevi yerine getirirken en iyi en sağlıklı çalışma koşullarında çalışsın istiyoruz. Düşüncemiz, bağcıyı dövmek değil üzüm yemek."

Kaynak:http://www.pirsushaber.com/sektorel-buyumeye-ragmen-meslek-hastaliklari-azalmiyor-1282562n.html

tam da anlatmak istediğim bu

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Avrupada sistem iyi işliyor yoksa insanlar bizlerden daha zeki ve üstün değil, biz de ise tam tersi sistem yok fakat zeki arkadaşlar var. buradan çıkaracağımız sonuç sistem iyi işleyecek, kişiler zaten bu sisteme ayak uydurmak zorunda kalacak.

2 yıl tecrübeyle c sınıfı uzman çok tehlikeli yere zaten bakamamalı. tecrübesiz uzman dediğiniz 10 yıl ve üzeri iş deneyimine sahip neden tecrübesiz olsun? 10 yıl ve üzeri iş deneyimine sahip kişiye tecrübesiz diyorsanız 2 yıl tecrübeye sahip kişiye civciv mi dememiz gerekiyor?
civciv i fazla geri kalan deniyor. o harfi yazmıyacam biliyonuz sizler..

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Lütfen boş vakitlerinizi bu forumlarda bu paragrafları yazmakla uğraşmayın. Herkeze saygı duyunuz lütfen.[/QU

"FİRMALAR BÜYÜK KAZANÇ SAĞLIYOR AMA…"6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte ekonomik anlamda büyük bir sektör oluştuğuna dikkat çeken Abdullah Bozkır, iş sağlığı ve güvenliği alanında faaliyet gösteren firmaların büyük kazançlar elde ettiklerine vurgu yaptı. Bu gelişmelerin sevindirici olabileceğini dile getiren Bozkır şöyle devam etti: "Ancak sektörel büyümeye rağmen iş kazalarında ve meslek hastalıklarında azalma yok tam tersi artış var bu da vicdanları sızlatıyor. Bir şeyler yanlış gidiyor. Buna acil dur demek lazım. Önümüzdeki süreçte İş Sağlığı ve Güvenli Federasyonu kurmayı hedefliyoruz. İnşallah federasyon kurulduktan sonra iş kazaları, meslek hastalıkları ve yanlış uygulamalara daha güçlü bir şekilde müdahil olacağız.

Tek amacımız; Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği standartlarının dünyada ki en iyi seviyesine gelmesine katkıda bulunmak. Evine helal rızkını götürmek için çalışan insanımızın bu kutsal görevi yerine getirirken en iyi en sağlıklı çalışma koşullarında çalışsın istiyoruz. Düşüncemiz, bağcıyı dövmek değil üzüm yemek."

Kaynak:http://www.pirsushaber.com/sektorel-buyumeye-ragmen-meslek-hastaliklari-azalmiyor-1282562n.html
tam da anlatmak istediğim bu

Bu Dernekle ilgili internette bir bilgi bulamadım ne zaman kurulmuş ne gibi faaaliyetlerde bulunuyor bir federasyon kurmaktan bahsediyor ve kanun çıkmasına rağmen şuana kadar iş kazaları ve meslek hastalıklarında hiç azalma olmadığını çözümün kuracakları federasyonda olduğunu belirtiyor. Sizde aynı görüştemisiniz peki sizce iş güvenliği konusunda gerçekten insanlara faydası olacaksa bizimde ne gibi katkımız olabilir neticede artık mesleğimiz bu olduğuna göre bu konudaki çalışmalardan birbirimizi haberdar etmemiz çok iyi olur.

Vedat Kısa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu tartışma platformu buram buram hasetlik kokuyor.Yorum ve eleştirilerden bu durumun ortaya çıktığı anlaşılıyor.İş güvenliği uzmanlığı yükseltme sınavına katılıp başarılı olanlara hakaret eden,çakma uzman yakıştırması yapanlar;
Elinizi ovuşturmaktan bıkmadınızmı?Elleriniz aşınacak,Heveslenmeyin, Belgeler iptal edilmeyecek,zayıf bir ihtimalle ,Belgeler iptal edilse bile yeni bir torba yasa ile kazanılmış haklar iade edilecek.Haksız sevinciniz kursağınızda kalacak.O hakaret ettiğiniz uzmanların gözetiminde çalışmaya devam edeceksiniz.Bu insanların Yüzlerine nasıl bakacaksınız ?Çalışma barışını nasıl sürdüreceksiniz?Bu belgeler kimseye altın tepside ikram edilmedi.Yasa gereği yapılan sınavda başarılı olunup alındı.Sınava girenlerde 'Bize kolay veya zor soru sorun diye Baskıda bulunmadı(Bu arada Yükseltme sınavıyla başarılı olanların belgeleri hala e-devlette aktif görünüyor.Uzmanlarımız görevlerinin başında.Bilgilerinize.....)

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

çok güzel iş deneyimi diyosunuz hocamda şantiye görmemiş adam teknik öğretmen(yani inşaatla alakasız diye örnek verdim sakın teknik öğretmenler yanlış anlamasın) prim günüyle A sınıfı oldu o adammı bakacak çok tehlikeli iş yerlerine sizcede mantıksız değilmi?tamam 2 yıl tecrübeli c de bakmasın haklısınız ama yinede ilk verdiğim örnekten kesinlikle daha iyi bakar

ERKİN NEJAT DEMİRTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ama mühendismiş arkadaş.... peh peh peh...... Sanki mucit... Millet kendini 1 numaralı İSG uzmanı gibi görmeye devam ettikçe... bu iş kazaları azalmaz..

Çakma A lar piyasadan silinsin İşini iyi yapan adam lazım bize.. Bedava sertifika sahibi olanlar değil...
MADEN ve İnşaatlarda Bir düzenlemeye gidilmez ve takip edilmezse Ölümlü iş kazalarını biz daha çok görürüz..

İnsan evladında Vicdan olur Merhamet olur.... 10 tane maden ile anlaşma yapıp her ay 10 bin lirayı cebe indiren ve 3 kişinin göçük altında kaldığı şantiyeyi hiç bilmeyen ve hiç görmemiş olan bir A sınıfı uzmana 27 yıl hapis cezası veren HAKİMİ alkışlıyorum...

ADAMSIN HAKİM AMCA :alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:
Yargı karar vermiş hepimiz saygılıyız.Ekstrem bir örnek vererek sınavla belge almış bu mesleğe hizmet vermekte olan tüm isg uzmanlarına suçlama yapmak olacak bir şey değil.İnşallah bu yazıyı yazan arkadaş isg uzmanı değildir.Çünkü onunla aynı mesleği paylaşmaktan utanç duyacağım...

İGUcumhur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çok güzel iş deneyimi diyosunuz hocamda şantiye görmemiş adam teknik öğretmen(yani inşaatla alakasız diye örnek verdim sakın teknik öğretmenler yanlış anlamasın) prim günüyle A sınıfı oldu o adammı bakacak çok tehlikeli iş yerlerine sizcede mantıksız değilmi?tamam 2 yıl tecrübeli c de bakmasın haklısınız ama yinede ilk verdiğim örnekten kesinlikle daha iyi bakar

ben teknik öğretmenim ve arkadaşlarımın % 95 ' i şantiyelerde çalışıyor bence bu örnek iyi bir örnek değil...
aynı şey mühendis mimar arkadaşlar içinde geçerli olabilir... inşaat sektörünün iki ayağı vardır böro (proje) ve şantiye (uygulama) bu iki kısımda da çalışan mühendis ,mimar, teknik öğretmen ve tekniker arkadaşlar çalışmakta... ayrıca öğretmenlik yapan teknik öğretmenler gibi yine mühendis arkadaşlarda yapmaktadır... velhasıl bu işi en çok şantiye görmüş en iyi yapıyor mantığındaysanız o zaman bırakalım ustalar kalfalar yapsın... 3-5 sene öncesine kadar şantiye şefliği yaptıkları gibi... RANT başka birşey değil..

Fatma Zişan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar mümkün değil iptal edemezler,,mahkemede çalışan biri olarak söylüyorum.......

Fatma Zişan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
belgeleri sistemde iptal edemezler ,,,ancak sınavı iptal edecekler o şekilde iptale gidebilirler ..buda koas demek

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yargı karar vermiş hepimiz saygılıyız.Ekstrem bir örnek vererek sınavla belge almış bu mesleğe hizmet vermekte olan tüm isg uzmanlarına suçlama yapmak olacak bir şey değil.İnşallah bu yazıyı yazan arkadaş isg uzmanı değildir.Çünkü onunla aynı mesleği paylaşmaktan utanç duyacağım...
Arkadaşlar mrb. Detaylı okuyacak zamanım olmadığından şöyle bir göz gezdirip yazıyorum. Gene konunun özünden ayrılıp bir çekişme ortamı oluşmuş gibi. Karşınızda mat etmeyi düşündüğünüz bir arslan olmadığını görmenizi isterim. Ben de hakemlerin bu tarz astronomik ceza yazmalarına temkinli bakıyorum .Bir İGU nının ne kadar yetkileri var ki bu kadar ceza alabilecek ceza alsın. İGU bu işletmeyi zarara uğratmak istese bile hiçbir dediği yapılmayacağı için suçsuz olacaktır.Yönetmelikde İGU yetkilerinde ne yazıyor hatırlarsanız; İşveren yapmadığında bakanlığa bildirir diyor, Bunu yazanlara gülerim.Peh bu yetkimidir kardeşim , Ben uzman olmasam bile gider bakanlığa gene bildirebilirim.Bunu Anayasa mahkemesine başvurabilir miş gibi yazmaya ne gerek var.(Anayasa mahkemesine şahıslar başvuramıyor diye biliyorum)

M.Hakan PİR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A sınıf sertifikası olan bir mühendis olarak teknik eğitim almış arkadaşlarımıza ve grubumuza her şüphe ile bakmışımdır. Bir TMMOB üyesi olarak her zaman mühendis-şef-müdür-Gn.Md.Yrd.-Genel Müdür-Patron döngüsünde hangi seviyede olursanız olun altınızdakini ezmiş üstünüzden dayak yemişsinizdir. Aynı sınıfta olan aynı işyerinde kaderin bir cilvesi olarak farklı statüde olan teknik elemanlar her zaman kendilerini altta kalan arkadaşlarından farklı görmüş ve ellerinden geliyor ise onlara zulüm etmişlerdir. Bakınız Tıp doktorlarına bakınız Avukatlara sizler gibi olan var mı içlerinde, sen bu gün C sin ben A yarın umarım sen de A olursun, bana A sertifikası hediye edilmedi, seninle aynı sınava girdim ben kazandım sen az çalıştın olmadı, bende senin gibi C de kalabilirdim ama biraz gayret edip, çalıştım, sen zamanının farklı değerlendirirken ben uykudan biraz fedakarlık ettim, aileme, evime daha az zaman ayırdım ve onca fedakarlıktan sonra A olarak aldım. Sen benden ne istiyorsun arkadaş, ben senin düşmanın değil meslektaşınım, ben senden ayrı ülkede yaşamıyorum aynı ülkede aynı kanunlara şartlara uymak zorundayım. Sanki bu sınavlar öncesinde iş kazası olmuyormuş tüm hakimiyet iş müfettişlerindeymiş, sanki daha önceki kanunlar mükemmelmiş şimdi iyice çorba olmuş, tüm bunların sorumlusu ben miyim? Ben ne yaptım arkadaş, sınava girip sadece A belgesini aldım, çalmadım, çırpmadım, kimseyi dolandırmadım, yalan söylemedim, aldatmadım sadece ülkeme faydalı olmak için çalıştım, çalışıyorum ve çalışacağım.
Tüm mühendis ve teknik eğitim alan arkadaşlara sesleniyorum. Bir sürü olumsuz örnekler vererek başınızı ağrıtmak istemiyorum bunlar hepimizin bilgisi dahilinde her arkadaşım örnek sayısını özelinde saklasın. Hepinize bir kez mesleğimize(İş Sağlığı ve Güvenliği), birliğimize, birbirimize saygılı olalım, sahip çıkalım. Avukatlar, doktorlar nasıl birlik oluyorsa, diri ve tek oluyorlar ise bizde kendi mesleğimize, birliğimize saygılı olalım, sahip çıkalım.

Hepinize Saygılar

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
B sınfı olup arada kalmaktansa A veya C olmayı tercih ederim.

İGUcumhur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
A sınıf sertifikası olan bir mühendis olarak teknik eğitim almış arkadaşlarımıza ve grubumuza her şüphe ile bakmışımdır. Bir TMMOB üyesi olarak her zaman mühendis-şef-müdür-Gn.Md.Yrd.-Genel Müdür-Patron döngüsünde hangi seviyede olursanız olun altınızdakini ezmiş üstünüzden dayak yemişsinizdir. Aynı sınıfta olan aynı işyerinde kaderin bir cilvesi olarak farklı statüde olan teknik elemanlar her zaman kendilerini altta kalan arkadaşlarından farklı görmüş ve ellerinden geliyor ise onlara zulüm etmişlerdir. Bakınız Tıp doktorlarına bakınız Avukatlara sizler gibi olan var mı içlerinde, sen bu gün C sin ben A yarın umarım sen de A olursun, bana A sertifikası hediye edilmedi, seninle aynı sınava girdim ben kazandım sen az çalıştın olmadı, bende senin gibi C de kalabilirdim ama biraz gayret edip, çalıştım, sen zamanının farklı değerlendirirken ben uykudan biraz fedakarlık ettim, aileme, evime daha az zaman ayırdım ve onca fedakarlıktan sonra A olarak aldım. Sen benden ne istiyorsun arkadaş, ben senin düşmanın değil meslektaşınım, ben senden ayrı ülkede yaşamıyorum aynı ülkede aynı kanunlara şartlara uymak zorundayım. Sanki bu sınavlar öncesinde iş kazası olmuyormuş tüm hakimiyet iş müfettişlerindeymiş, sanki daha önceki kanunlar mükemmelmiş şimdi iyice çorba olmuş, tüm bunların sorumlusu ben miyim? Ben ne yaptım arkadaş, sınava girip sadece A belgesini aldım, çalmadım, çırpmadım, kimseyi dolandırmadım, yalan söylemedim, aldatmadım sadece ülkeme faydalı olmak için çalıştım, çalışıyorum ve çalışacağım.
Tüm mühendis ve teknik eğitim alan arkadaşlara sesleniyorum. Bir sürü olumsuz örnekler vererek başınızı ağrıtmak istemiyorum bunlar hepimizin bilgisi dahilinde her arkadaşım örnek sayısını özelinde saklasın. Hepinize bir kez mesleğimize(İş Sağlığı ve Güvenliği), birliğimize, birbirimize saygılı olalım, sahip çıkalım. Avukatlar, doktorlar nasıl birlik oluyorsa, diri ve tek oluyorlar ise bizde kendi mesleğimize, birliğimize saygılı olalım, sahip çıkalım.

Hepinize Saygılar

eyvallah arkadaşım bizde birlik olalım beraber hareket edelim istiyoruz ama işin birde görünmeyen tarafı var mesela senin bağlı olduğun TMMOB ; en büyük ayrımcılığı yapıyor bunu kimse inkar edemez..

kimi kesim A-B-C kalkmalı diyor avrupada sınıf ayrımı yok ..

kimileri bu işler mühendislerin işi diyor .... RANT arkadaş başka birey değil..

en güzeli üniversitede 4 yıllık iş güvenliği uzmanlığı veya mühendisliği diye bir bölüm açılıp birde meslek odası kurup tamamen diğer bölümlerden ayrılmalıdır. bu yolla birlik sağlanabilir.. yada herkez sağ duyulu olacak ortadakini yaş pasta sanıp o benim o benim diye gözleri faltaşı yapmayacak ....

tmmob BASIN BÜLTENİ 08.07.2010

makina mühendisleri odası

Meşrutiyet Cad. No: 19/6 Kızılay, 06650 ANKARA Tel: (312) 444 8 666 / 425 21 41 - Faks: (312) 417 86 21

http://www.mmo.org.tr E- Posta: mmo@...basin@...

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yargı Kararlarına Saygılı Olunmalı, TBMM Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarını Dışlayarak Bu Hizmetleri Piyasaya Açan Yasa Teklifinin İlgili Maddelerini Reddetmelidir

Mühendislik ve tıp bilimleri ile yargı kararları, piyasa lehine dışlanıyor

İşyerlerine özgü sağlık ve güvenlik sorunlarıyla ilgili risk analizleri, iş sağlığı ve güvenliği sistemlerinin kurulması, periyodik denetimler ile eğitim ve belgelendirme doğrudan mühendislik disiplinlerinin görev alanına girmektedir. İş güvenliği mühendisliği, sağlık ve güvenliğe yönelik tüm önlemlerin alınması ve eğitimlerin verilmesini de içermektedir.

İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasında mühendis, teknik eleman, hekim, hemşire, psikolog v.b. meslek gruplarının katkısına ihtiyaç bulunmaktadır. İş güvenliği mühendisliği ve işyeri hekimliği eğitimi ve belgelendirmesinin, piyasalaşmış bir modelle değil ilgili meslek odalarınca yürütülmesiyaşamsal önem taşımaktadır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği sorunlarını bilimsel teknik mesleki gereklilikler, konunun mesleki sosyal taraflarının görüşleri ve hukuka saygı zemininde kamusal denetimle güvence altına alması gerekenÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tam aksi bir tutum sergilemektedir. İş sağlığı ve güvenliğinde kamu yararına aykırı bir şekilde, yargı kararlarını hiçe sayan torba yasalar ve yönetmelik düzenlemeleri ile piyasa ve özel şirketlerin çıkarlarına terk edilmesi söz konusudur.

2003 yılında benimsenen 4857 sayılı İş Yasasında,iş güvenliği mühendisliği ve işyeri hekimliği uygulaması yer almasına karşın ardı ardına yapılan yönetmelik ve yasa düzenlemeleri ile işyerlerinde sağlık ve güvenlik gerekleri zayıflatılarak ticarileştirilmektedir.

Bu yönde yine 2003 yılında yürürlüğe giren “İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” ile 2004’te yürürlüğe giren “İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” hakkında TTB, TMMOB ve Odamızın açtığı davalar sonucunda Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma ve iptal kararları verilmiştir.

Bu yargı kararlarına karşın 2008’de 5763 sayılı torba yasa ile 4857 sayılı İş Yasasında değişiklikler yapılmış; 2009’da da “İşyeri Sağlık Güvenlik Birimleri İle Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur. Bu değişikliklerin ortak yanı mühendislik ve tıp disiplinlerini sınırlamaktır. Örneğin mühendislik ile eşdeğer olmayan teknikerlik “iş güvenliği uzmanı” pozisyonu ilemühendislikten ayrıcalıklı kılınmakta, serbest piyasanın sınırsız rekabet ve sömürüye dayalı çalışma koşulları işçi sağlığı ve iş güvenliği alanına yayılmaktadır. Meslek Odaları tarafından belgelendirilmiş uzman mühendislik hizmetinin dışlanmasıyla özel şirketler aracılığıyla ranta dayalı ucuz işgücü istismarı hedeflenmekte ve bu arada iş kazalarının artış zemini de güçlenmektedir.

Bu nedenle TMMOB ve TTB son düzenlemeyi yine yargıya taşımış ve Danıştay bu yönetmeliğin de birçok maddesinin yürütmesini durdurma kararları vermiştir.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin piyasalaştırılmasında son hamle

Bu alandaki son gelişme, 15.08.2009 tarihli yönetmelikte TTB, TMMOB ve Odalar işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının eğitiminde yetkili kuruluşlar arasında sayılmasına karşın, 10 ay sonra gündeme gelen bir yasa teklifi ile eğitim verecek kurum ve kuruluşlar arasından çıkarılmış olmalarıdır.

15.06.2010 tarihinde TBMM’ye sunulan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin 10, 11, 12. maddeleri, İş Yasası’nın 2 ve 81. maddeleri ile “ÇSGB’nin Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun”un 12. maddesinde, işçi sağlığı ve iş güvenliğini birinci derecede etkileyecek değişiklikler yapılmasını öngörmektedir.

Yasa teklifinde Sağlık Bakanlığı, TMMOB ve TTB devre dışı bırakılmakta, iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin ÇSGB tarafından yetkilendirileceği, uzman ve hekimlerin üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulan ve işletilen şirketler tarafından eğitileceklerine ilişkin hükümler yer almaktadır. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görev yapan yetki belgeli mühendis ve hekimler ile meslek odalarının eğitim ve uzmanlık birikimleri yok sayılmakta, bu alan özel sektöre bırakılmaktadır.

Ülkenin tüm işyerlerinde üyeleriyle var olan, üyelerini iş sağlığı ve güvenliği alanında da eğiten, denetleyen TTB, TMMOB ve bağlı Odalarını tüm çabalara rağmen bu alanın dışına itmek mümkün olmamıştır, olmayacaktır. Söz konusu yasa teklifi ile Mesleki Yeterlilik Kurumu Yasası ve TMMOB ile TTB’nin kuruluş yasalarına aykırı işlem yapılmaktadır.

Ne zaman kurulacağı, ne zaman kapanacağı belli olmayan, bilgi birikim düzeyi şüpheli ticari kuruluşlara hekim ve iş güvenliği uzmanı yetiştirme yetkisi verilirken, bu alanda onlarca yıldır birikim sahibi kamu kurumu niteliğindeki TMMOB ve TTB’yi yok saymanın iş kazaları ve iş cinayetlerinin artmasına yol açacağı açıktır.

Bu nedenle;

1. 2/712 Esas Nolu “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili 10, 11, 12. maddeleri geri çekilmelidir.

2. TMMOB, TTB, işçi ve kamu çalışanları konfederasyonları ile bir araya gelinerek bu örgütlerin görüşleri doğrultusunda düzenlemeler yapılmalıdır. Son aylarda “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği”nde yapılan kapsam daraltması geri alınmalı, “İşletme Belgesi Yönetmeliği” değiştirilmeli, tüm işyerlerine işletme belgesi alma zorunluluğu getirilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uymamanın cezaları artırılmalıdır.

3. İş güvenliğinin sağlanması bir ekip işidir ve mühendisler, teknikerler, teknisyenler işbirliği içerisinde görev yapmak durumundadır. Ancak işyerlerinde işbölümü içerisinde görev yapacak olan bu kesimleri “iş güvenliği uzmanı” gibi tek bir potada eritmek yanlıştır. İş güvenliği uzmanı yerine “iş güvenliği mühendisi”, “iş güvenliği teknik elemanı” kavramları kullanılmalı, eğitimleri de buna göre düzenlenmelidir.

4. İş güvenliği mühendislerinin eğitimlerinde TMMOB ve ilgili meslek Odaları mutlaka yer almalıdır. TMMOB ve bağlı Odalar yalnızca mühendislerin eğitimlerinde değil, belgelendirilmesinde, üyelerinin hizmet niteliğini denetlemede de görev almalıdır.

5. İş güvenliği mühendisleri ve teknik elemanlarının mesleki bağımsızlıklarının sağlanacağı düzenlemeler yapılmalıdır.

Ali Ekber ÇAKAR

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu Başkan

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sanırım yükseltme ile a ve b olanları tekrardan kursa gönderip söğüşleme operasyonu var..sonrasında torba yasa ile halledilecek vs de deniyor..bana kalsa bir şey olmaz zira sınava girecek olanlar aynı kişiler olacak neticede..tekrardan aynı yollardan geçirmenin manası yok..bu kadar kişinin belgelerinin iptali durumunda ne olacak peki..ben de gidip c sınavlarını mahkemeye vereyim o halde..15 günlük eğitimle uzman mı olunurmuş değil mi..:)
Arkadaşım bunlar para kazanmaya alıştılar ya, gene birşeyler çıkaracaklardır. Ağzına sağlık güzel ifade etmişsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.