Haber : 2.500 Liraya 7 Gün Kursa Git Ayda 25 Bin T L'lik İşi Kap

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tehlikeli madde taşıyan dolduran şirketlerin artık danışman bulundurması zorunlu. Bu da yeni bir iş kapısı açtı... 2.500 liraya bir hafta kursa giden ve sertifika alan danışmanlar aylık kazancı 25 bin TL'yi bulabilen bir işin sahibi olacak.

Sümer DEMİRCİLER

İş güvenliği alanında birbiri ardına devrim gibi kararlar geliyor. Yeni uygulamalarla güvenlik artarken istihdam alanında da yeni ufuklar açıyor. Bugünden itibaren tehlikeli madde taşıyan, paketleyen, dolduran, boşaltan işletmelere Tehlikeli madde güvenlik danışmanı (TMGD) bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Uymayanlara cezai yaptırım uygulanacak. Yönetmeliğe göre her danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. Ancak Türkiye'de şu an sadece yaklaşık 500 danışman bulunuyor.

1.jpg

İSTASYONLAR SENEYE BAŞLIYOR

Temmuz 2016 itibarıyla ise Türkiye genelindeki 15 bin akaryakıt istasyonuna aynı zorunluluk geliyor. Bu da güvenlik danışmanı alanında talebin patlamasına neden olacak. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, "Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarının ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan firma sayısı çok fazla. Akaryakıt istasyonlarının da devreye girmesiyle talep daha da yükselecek" dedi. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak için 7 gün, günde 8 saat süren bir kursu tamamlamak, ayrıca 1 tam gün süren özel yangın eğitimi almak gerekiyor. Eğitimin ücretiyse 2500 lira.

KİMLER olabiliyor?

4 yıllık lisans mezunu olmak; kaçakçılık, dolandırıcılık, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, rüşvet suçlarından cezayla hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Beş şirketle çalışabilir

UZMANLAR verilecek ceza miktarları ve uygulama konusunda bazı soru işaretleri olduğunu belirtiyor. Bir danışmanın en fazla 5 şirkete hizmet verebileceğinin altını çizen Çolak, "Tehlikeli madde güvenlik danışmanı ya bir şirkete bağlı ya da bağımsız olarak hizmet verebilecek. 5 işyerine hizmet verdiği düşünüldüğünde aylık kazancı 15-25 bin TL arasında değişebilir" ifadesini kullandı.

Danışman ne yapacak?

güvenlik danışmanı, işletme içerisinde tehlikeli maddeyle ilgili yapılacak her türlü işlem ve prosedürü takip ederek, periyodik raporlar tutacak. Aynı zamanda çalışanlara da eğitim verecek. Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek bir olay meydana gelmesi durumunda acil durum prosedürlerini uygulayacak.

Kaynak: Akşam

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Abartılı bulduğum bir haber daha!!!

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Benzin İstasyonları İçin Son Gün

30 Haziran 2015 tarihinden itibaren tehlikeli madde taşıyan, paketleyen, dolduran, boşaltan işletmelere Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) bulundurma zorunluluğu getiriliyor.

Bu zorunluluğa uymayan işletmelere cezai yaptırım uygulanacak. Yönetmeliğe göre her danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. Ancak Türkiye genelinde şuan yaklaşık 500 danışman bulunuyor. Uzmanlara göre danışmanların sayısı çok yetersiz. Çünkü Türkiye'de sadece akaryakıt istasyonlarının sayısı 15 bine yakın.

benzin1.jpg
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 22 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) tebliğiyle birlikte tehlikeli maddelere yönelik işler yapan her işletme 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurmak zorunda.

Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, 30 Haziran itibariyle tehlikeli madde taşımacılığı ve depolaması yapan işletmelerin, akaryakıt istasyonlarının, kimyasal, LPG, akaryakıt barındıran tesislerin, plastik sanayi alanında üretim yapan fabrikaların TMGD bulundurması gerektiğini söyledi.

Türkiye'deki akaryakıt istasyonlarının ve tehlikeli madde taşımacılığı yapan firma sayısının fazla olduğuna değinen Çolak, hâlihazırda bu hizmeti verecek danışman sayısının 500 civarında olduğunu söyledi ve ekledi: “Bir danışman en fazla 5 firmaya hizmet verebilecek. Türkiye'deki akaryakıt istasyonlarının sayısının yaklaşık 15 bin civarında olduğunu göz önünde bulundurursak, şuan bulunan danışman sayısı akaryakıt istasyonları için bile yetersiz kalıyor.”

Danışmanlar ne yapacak?

Söz konusu danışmanların işletme içindeki görev ve yükümlülüklerine dair bilgiler aktaran Dr. Çolak, “Danışmanlar işletme içerisinde tehlikeli madde ile ilgili yapılacak her türlü işlem ve prosedürü takip ederek, periyodik raporlar tutacak. Aynı zamanda çalışanlara da eğitim verecek. Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek bir olay meydana gelmesi durumunda acil durum prosedürlerini uygulayacak.” dedi.

Kimler TMGD olabilir?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak için Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı'nın yetkilendirerek açmış olduğu eğitim kurumlarında 49 saat eğitim almak ve sonrasında yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Bu eğitimlere başvurabilmek içinse dört yıllık lisans mezunu olmak; kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kaçak insan taşımacılığı veya ticareti, hırsızlık, rüşvet suçlarından hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmamak gerekiyor.

Kaynak: Zaman

Damla UZUNEL1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Olmamış bu, biraz daha abartsaydınız

Ömer Ayvalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Akaryakıt istasyonları (perakende) 2018 ocakta hizmet almaya başlayacak. Şu an yaklaşık 1600 1700 danışman var. Yönetmelik ve tebliği tam olarak okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten cok abartı olmuş...

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Akaryakıt istasyonları (perakende) 2018 ocakta hizmet almaya başlayacak. Şu an yaklaşık 1600 1700 danışman var. Yönetmelik ve tebliği tam olarak okumanızı tavsiye ederim. Gerçekten cok abartı olmuş...
Abartılı bulduğum için sizlerde görün istedim. Zamanında bu haberlerin aynısı iş güvenliği uzmanlığı için yapılıyordu. Sıra geldi TMGD'ye...

Ömer Ayvalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gamze' Alıntı:
Abartılı bulduğum için sizlerde görün istedim. Zamanında bu haberlerin aynısı iş güvenliği uzmanlığı için yapılıyordu. Sıra geldi TMGD'ye...
Ücretlerde keske yazılanlar gibi olsa... daha ne olduğunu kavrayamayan arkadaşlar maalesef çok komik teklifler veriyor. Hevesinizi kırmak istemem ama beklentinizi yüksek tutmayın. ..

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ücretlerde keske yazılanlar gibi olsa... daha ne olduğunu kavrayamayan arkadaşlar maalesef çok komik teklifler veriyor. Hevesinizi kırmak istemem ama beklentinizi yüksek tutmayın. ..
Yoooo, ben sadece konu hakkında yayınlanan haberleri sizlerle paylaşmak istedim. Herhangi bir hevesim yok, zira iş güvenliği uzmanlığından sütten dilim yandı.

Ömer Ayvalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yoooo, ben sadece konu hakkında yayınlanan haberleri sizlerle paylaşmak istedim. Herhangi bir hevesim yok, zira iş güvenliği uzmanlığından sütten dilim yandı.
Paylasiminizla ilgili genele yazmistim, direkt sizi kastetmedim. Konuya ligi duyan arkadaslar bilgi sahibi olsunlar. Yazık insanlar para ve zaman harcıyor...

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Paylasiminizla ilgili genele yazmistim, direkt sizi kastetmedim. Konuya ligi duyan arkadaslar bilgi sahibi olsunlar. Yazık insanlar para ve zaman harcıyor...
insanların iştahının kabartılması kadar kolay bir şey yok..
Böyle bir realite yok..
Türkiye gerçekleri var.
Elbette gönül arzu eder bu rakamın gerçek olmasını,
Ama sadece temenniden öte geçmeyecek bu durum..
Realite belli. Şirket durumu alakadar olunan tehlikeli madde sayısı, tonajları, çalışan sayısı, araç sayısı hepsi etken.
Tüm bunlar baz alınırsa ücretler 750-3000 TL/Firma olacaktır. Ayrıca denetlemeler olmaz ise cezada kesilmez. Ceza olmazsa firmalar TMGD istihdam da etmez..
Varın gerisini siz hesaplayın.

ufuk aykol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
insanların iştahının kabartılması kadar kolay bir şey yok..
Böyle bir realite yok..
Türkiye gerçekleri var.
Elbette gönül arzu eder bu rakamın gerçek olmasını,
Ama sadece temenniden öte geçmeyecek bu durum..
Realite belli. Şirket durumu alakadar olunan tehlikeli madde sayısı, tonajları, çalışan sayısı, araç sayısı hepsi etken.
Tüm bunlar baz alınırsa ücretler 750-3000 TL/Firma olacaktır. Ayrıca denetlemeler olmaz ise cezada kesilmez. Ceza olmazsa firmalar TMGD istihdam da etmez..
Varın gerisini siz hesaplayın.

Ahmet bey firma başına 1000 lira bile olsa yeterli değil mi? 25 bin zaten uçuk kaçık rakamlar ama ben 5000 e razıyım doğrusu. Yani bu demek değildir piyasayı aşağı çekmek istiyorum veya öyle bir talep oluşsun, bana göre 5000 bile işsizliğin yüksek olduğu bir ülkede çok iyi rakam. Ama firmalar ucuza kapatmasın tabi ki :)

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet bey firma başına 1000 lira bile olsa yeterli değil mi? 25 bin zaten uçuk kaçık rakamlar ama ben 5000 e razıyım doğrusu. Yani bu demek değildir piyasayı aşağı çekmek istiyorum veya öyle bir talep oluşsun, bana göre 5000 bile işsizliğin yüksek olduğu bir ülkede çok iyi rakam. Ama firmalar ucuza kapatmasın tabi ki :)
Elbette,
ancak insanların aklını karıştırmak öyle kolay ki,
Hedefler çok önemlidir. Hedef 25000 :)
yok böyle bir dünya,
5000 TL elbette güzel bir rakam. hedefte zaten bu seviyelerde olmalı, Firmanın niteliğine göre bu rakam % 50 fazlası olur en fazla.
Kendim aynı zamanda İş Güvenliği Uzmanıyım. Piyasa belli, Hayal kırıklığı yaşanmaması için sadece yere sağlam basmak şart. benim dikkat çekmek istediğimde zaten budur.
Saygılarımla.

Erdoğan Korkmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Makina mühendisleri odasından LPG Mesul müdür belgesi aldım. Belgeyi aldıktan sonra birçok benzin istasyonuna kart bıraktım. Zamanında benzin istasyonlarına kapağı atanlar 300 tl den sözleşme yapmışlar. Bir mesul müdürün 3 tane sözleşme hakkı var. Yani anlayacağınız belge dosyamda duruyor. 5 yıl geçerliliği var. kaldı 3 yıl.
Tehkikeli madde taşıyan firmalarda çalışan kendi mühendislerini kursa gönderip belgelerini alırlar. Onun için boşuna ne kursa gidin nede zamanınızı harcayın.
Bu işi yapacaksanız bunun kursunu açın. 2500 TL den 100 kişiye kurs ve belge verseniz 250 bin tl yapar. Allah bereket versin.
Sonuçta, bunlar para tuzağı, sakın inanmayın.

ZAFER ÜLKER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
AYDA 250-500 TL RAKAMLARINI YAZANLAR YA DA YAZMAYANLAR DA, BİLMELİSİNİZ Kİ DANIŞMANLIK ;YASAL BİR FORMALİTEDEN İBARET DEĞİLDİR. CİDDİYET VE SORUMLULUK GEREKTİRİR.YOKSA YASA YAKANIZA YAPIŞIR.CİDDİYETTEN UZAK, SORUMLULUK ALMADAN, VE HELE HELE ÇABA GÖSTERMEDEN HAVADAN PARA KAZANACAĞINI ZANNEDENLERE GÖRE HİÇ DEĞİLDİR.İŞİNİZİ GAYRET VE CİDDİYETLE YAPTIĞINIZ ÖLÇÜDE KARŞILIĞINI ALIRSINIZ.ALDIĞINIZ ÜCRETİ DE BAŞKALARI İLE MUKAYESE ETMEYİN.SADECE KENDİNİZİ VE SADECE BAŞARINIZ VE KATKILARINIZ ÖLÇÜSÜNDE DEĞERLENDİRİN.

ahmetyilmaz34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Valla Erdoğan Bey şuana kadar forumda rastladığım en gerçekçi yorum olmuş. Genç arkadaşlar o da olsun bu da olsun deyip bir çok belge alıyor. Sonrası hayal kırıklığı.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bir ay oldu sertifikayı alalı kimsenin arayıp sorduğu yok.

enes1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılıyorum kursu aldım tuzağa düştüm allah nasip ederse tuzağa düşürmek için uğraşacağız bundan sonra :)

aziz özkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
siz ciddi misiniz ya daha bugün kayıt oldum :(

selçuk bozkır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar konu hakkında bende bilgi vermek isterim. Şirketlerin bir çoğu kendi bünyelerinden eleman göndererek bu belgeyi aldırma yoluna gittiler. Örneğin benim çalıştığım firma için 3 adet TMGD gerekiyor, geçici olarak kısa süreli belgesini almış TMGD uzmanlarıyla sözleşme imzaladılar, belgelerimizi aldıktan sonra bu göreve biz devam edeceğiz. İmzaladığımız sözleşmelerde hiç 3000 5000 TL lik değil, 1000 TL ödeme yapıyoruz.

Ayrıca dışardan TMGD uzmanı ile çalışmak firmalar için daha zor olabilir. Bunu şu anda biz yaşıyoruz. Yazılacak prosedür, talimat ve formlar için firmada ki iş akışını bilmeden kimse bir şey yapamaz. Bu nedenle ya sözleşme imzaladığınız TMGD uzmanı için zaman harcayıp ona tüm işi anlatacaksınız tüm alt basamakları vereceksiniz veya kendi elemanınızı TMGD yapacaksınız. Bu nedenle ikinci seçenek daha cazip, TMGD uzmanımız olmasına rağmen bu işlerin tamamını biz yapıyoruz, çünkü tüm prosesi anlatmaktan daha kolay.

Başka bir konuda sistem kurulumu yapıp TMGD olarak çalışmayı tercih etmeyen firmalar var. Bu firmalarda genelde TMGD kurslarını veren firmalar. Eğiticiler geliyor 25000 30000 TL sizden para talep ederek, talimat prosedür formalar ve gerekli ne kadar evrak varsa hazırlıyor ancak sizden de çalışanlarınızı kursa göndererek TMGD olmaları gerektiğini anlatıyorlar. Yani hem sistem kurarak, hemde firma çalışanlarını kurslarına kayıt ettirerek para kazanıyorlar.

Bu nedenle öyle 3000 5000 TL fatura kesebilen arkadalaşları tebrik etmek gerekir, ben fiyatların kısa süre içerisinde daha da düşeceğini tahmin ediyorum, bana anlatılan ve benim izlenimlerim bu şekilde.

İyi çalışmalar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.