Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

mustafaçiçek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Peki ben kanunu sizin deyiminizle bilmiyorum umarım sizin bildiğiniz gibi ertelenmiştir çünkü ben de bir b sınıfıyım hatta geçen sene c sınıfı iken tehlikeli sınıfa bakmama olayını yaşamıştım hatta. Ama anlamadığım şey eğer ertelendiyse formda başlık altında neden sevinç yorumları göremiyoruz evet ertelendi 3 yıl diye demek ki böyle düşünen sadece ben değilim pardon kanunu sizden iyi bilmeyen sanırım sadece ben değilim neyse daha fazla bilgi kirliliği oluşturmayayım sizin tabirinizle siz kanunu iyi bilen biri olarak sayfa size kalsın engin bilgilerinizi paylaşın lütfen..
Evet ertelenince yani kanun teklifi kanunlaşıp resmi gazetede yayımlandıktan sonra dediğiniz gibi ertelenmesini isteyenlerin sevinç yorumlarını ve istemeyenlerin ise serzenişlerini muhtemelen göreceğiz. saygılarımla

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Peki ben kanunu sizin deyiminizle bilmiyorum umarım sizin bildiğiniz gibi ertelenmiştir çünkü ben de bir b sınıfıyım hatta geçen sene c sınıfı iken tehlikeli sınıfa bakmama olayını yaşamıştım hatta. Ama anlamadığım şey eğer ertelendiyse formda başlık altında neden sevinç yorumları göremiyoruz evet ertelendi 3 yıl diye demek ki böyle düşünen sadece ben değilim pardon kanunu sizden iyi bilmeyen sanırım sadece ben değilim neyse daha fazla bilgi kirliliği oluşturmayayım sizin tabirinizle siz kanunu iyi bilen biri olarak sayfa size kalsın engin bilgilerinizi paylaşın lütfen..

Pelin hanım 6331 sayılı kanuna her yerden ulaşabilirsiniz. Bu kanunu bilmek iş güvenliği uzmanının en temel görevidir. Bu kanunu bilmek için veya okuyup öğrenmek için '' engin '' bilgilere sahip olmaya gerek yok. Ben bilgi değil ilgili kanundan madde paylaşıyorum. Bunu yanlış anlayıp yorumladığınızı düşündüğüm için bunu yapıyorum. Siz istediğinize inanmakta özgürsünüz. Ancak ortada ilgili madde varken ''kesin'' ifadelerde bulunmanız yanlış.

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
pelin hanım kesinlikle ertelendi.demek ki herkes sevincini içinde yaşamayı benimsemiş

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
şimdi ertelendiye sevinen arkadaşlar, bu yılın kasım ayında C sınıfı uzman olacak arkadaşlarımız 2023 aralığa gelince erteleme devam etsin dediğinde sizler çoktan A sınıfı olacaksınız(inşallah). o zaman yeter artık ertelenmesin bu ne böyle demeyin.
Şahsi fikrim hiç ertlenmemesi
(B sınıfı İGU olarak çok teh. sınıfta çalışan bir meslektaşınız olarak söylüyorum)

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ertelenme iyi oldu benim görüşüme göre , çoğu uzman arkadaş işini kaybedecekti sınav ertelenmesinden dolayı. Bakanlığa teşekkürler.

c.g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu sürekli ertelemelerden anlaşıldığı üzere; İş Güvenliği Uzmanlığı yapmanın artık bir önemi kalmadı. 6331 sayılı Kanun tamamen yürürlükten kalkmalı, tüm sorumluluk da işverene ait olmalıdır.
Sürekli ötelemelerle B sınıfı A sınıfının yerine bakmaya devam edecekse o zaman A sınıfı ne için var?

arslan ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kanun teklifinde 50 den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerleri ve kamu kurumları için isg profesyoneli görevlendirme yükümlülüğü 2023 yılına erteleniyor

arslan ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
İlgilenen ler için kanun teklifi ektedir.

Ekli dosyalar

• 2-3037 (1).pdf
    329.3 KB · Görüntüleme: 61

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kanun teklifinde bir üst sınıf a bakma ile ilgili bir ötelemeden bahsedilmiyor.

Hocam merhaba en sonki düzenlemede, az tehlikeli sınıflar ile kamu ve bir üst sınıfa bakma durumu tarihi eşitlendi.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Bazen insan doğru bildiği birşeyden bile emin olmaz kafası karışır ya hah işte burasıda öyle bir yer. Arkadaşım bir üst sınıfa bakma kanunda hangi maddeyle düzenlenmiş. Açıp kanuna bakıyoruz. Geçici madde 4 diye bir madde. Okuyoruz maddeyi okuyun. Okudunuz mu? Herhangi bir tarih net olarak belirtilmiş mi? Hayır belirtilmemiş. Ne demiş peki? Bu maddenin geçerlilik tarihini madde 38 1 fıkra a bendin 1' ne bağlamış. Yani bu maddenin geçerliliğini hangi tarih se üst sınıfa bakma tarihide o tarihe ertelenir. Soruyorum madem üst sınıfa bakma son tarihi ne oldu o zman geçici madde 4 te tarih yok. Arafta mı kaldık biz.

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar kimsenin şüphesi yoktur muhtemelen ertelendiğine, yanlış yorumlayan arkadaşlar eski yönetmeliğe bakıyorsunuz. Yenisine baktığınızda aynı yerde oluyoruzdur. Kanunlaşmasını bekliyoruz 4 gözle, Allaha şükür. Bu süreyi inşallah isg kültürü oluşcak şekilde değerlendirir bakanlık, sorunlarımızı çözmeye vakit olarak görür, hataları gidererek sorunlara odaklanarak geçirir. Stresden kurtulduk.

Savas Dursun81

Üye
TÜİSAG Üyesi
MADDE 38(1) Bu Kanunun;
a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
1
) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2020 tarihinde, (1) (2)

2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde, 3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde, c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra, yürürlüğe girer.

(1) 20/8/2016 tarihli ve 6745 sayılı Kanunun 71 inci maddesi ile bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2016” ibaresi “1/7/2017” şeklinde değiştirilmiştir.

(2) 18/6/2017 tarihli ve 7033 sayılı Kanunun 86 ncı maddesi ile bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2017” ibaresi “1/7/2020” şeklinde değiştirilmiştir.

GEÇİCİ MADDE 4 – (1) (Değişik: 4/4/2015-6645/6 md.) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.(1)

(1) 21/2/2019 tarihli ve 7166 sayılı Kanunun 16 ncı maddesiyle, bu fıkrada yer alan “1/1/2020 tarihine kadar” ve “1/1/2019 tarihine kadar” ibareleri “38 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan yürürlük tarihine kadar” şeklinde değiştirilmiştir.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
2011 yılından itibaren bu işi yapıyorum 2 yıl ara vermeseydim şimdi A olmuş ertlenip ertelenmesi ile ilgilenmeycektim. Fakat üst sınıfa bakma ertlenmeseydi bu işten aylık gelirim 8500 TLden 5000tlye inecekti. Şimdi A sınıfı uzmanlar diyorki bencillik yapıp kendini düşünüyorsun. Kusura bakmayında benim ücretimi A sınıfı uzmanlar değil işverenim veriyor. Ha kamuda ya da 50 kişi altında ertlenip ertlenmesiyle ilgili olarakta şunu söyleyebilirim. Bakanlığın umurunda değilse biz ne yapabilir ki?

kuplik

Üye
TÜİSAG Üyesi
şimdi ertelendiye sevinen arkadaşlar, bu yılın kasım ayında C sınıfı uzman olacak arkadaşlarımız 2023 aralığa gelince erteleme devam etsin dediğinde sizler çoktan A sınıfı olacaksınız(inşallah). o zaman yeter artık ertelenmesin bu ne böyle demeyin.
Şahsi fikrim hiç ertlenmemesi
(B sınıfı İGU olarak çok teh. sınıfta çalışan bir meslektaşınız olarak söylüyorum)
çok güzel özetlemişsiniz meseleyi, yarın statüler değiştiğinde ertelenmesin diye mücadele edecekler ve bu böyle sürüp gidecek.

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Madem korona ve ekonomik sıkıntılar bahane ediliyor. Normalleşme ve işlerin eski düzeye gelmesi (2. bir dalga olmazsa) 1 yılı bulmaz. Neden 2024 yılına kadar erteleniyor? Bu kadar uzun süreli ertelemeye ne gerek var. Çıkardığınız kanunun arkasında durun. Sınavın yapılamaması, hakkı yenen uzmanlar bahaneyse onlar için sınav sonucu belli olana kadar, hadi en fazla 1 yıl erteleyin. Bu kadar ileriye atmak nedir? Tbmm de bu konu biz vekilken birdaha başımızı ağrıtmasın, oy gelecek esnaf kesimini kaptırmayalım, iş kazaları artarken sorumluluğu da üstümüze almayalım. Nasıl olsa günah keçisi uzmanlar var, öyle mi?

erol g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar ilgili kanun maddesinde az tehlikelilerin hizmet alması ile üst sınıfa bakabilme aynı cümle içinde birleştirildi. Bir erteleme olduğunda otomatik olarak üst sınıfa bakma da ertelenmiş oluyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.