Benzin İstasyonlarında Tmgd Sorumluluğu

P_Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar, kafama takılan benzin istasyonlariyla ilgili bir soru var.. Az çok fikrim var ama net değilim.. malum istasyonlarla alakalı perakende satış yapanlar 2018 e kadar muaf.. Fakat hem ticari hemde perakende satışı olan istasyonda Tmgd sadece ticari satış ve buna dahil kısımlar ve kişilerden mi sorumlu? Yoksa istasyon ticari satış yaparak bu muafiyeti zaten kaybediyor ve tüm kısımları ve satışlariyla Adr ye tabi midir?

Hakan Akçin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, kafana takılanlar herkesin kafasına takılıyor çünkü mevzuat havuz problemi gibi. Mutlaka biryerden boşluk bulmaya çalışıyorlar. Ben hem akaryakıt istasyonu müdürüyüm hemde tmgd. Görev yaptığım istasyonun tmfb'si doğru birşekilde düzenlendiği ve toptan satışı firmanın başka istasyonundan yaptığımız için görev yaptığım istasyon muaf. Ama 2 istasyona danışmanlık yapıyorum biri toptan işi yapıyor diğeri toptan yok ama tmfb'de her kutucuğu işaretlediği için danışman gerekiyor ve istasyon müdürü, tanker şoförü, pompacısı, muhasebecisi derken sevkiyatın üç tarafında görev yapan ve evrağı gören herkese farkındalık + göreve yönelik eğitim vermek gerekli. Üç firmaya danışmanlık yapıyorum ceza yedikleri için benimle anlaştılar ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar uyarıyorum dikkate almıyorlar, serbest meslek makbuzundandaki stopajdan dolayı aldığım para pula döndü. Yasa var ama denetleme yok. Kural kanun var ama kaçış yolu gösteriyor. Anlayacağın herkes okuduğunu farklı yorumluyor.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, kafana takılanlar herkesin kafasına takılıyor çünkü mevzuat havuz problemi gibi. Mutlaka biryerden boşluk bulmaya çalışıyorlar. Ben hem akaryakıt istasyonu müdürüyüm hemde tmgd. Görev yaptığım istasyonun tmfb'si doğru birşekilde düzenlendiği ve toptan satışı firmanın başka istasyonundan yaptığımız için görev yaptığım istasyon muaf. Ama 2 istasyona danışmanlık yapıyorum biri toptan işi yapıyor diğeri toptan yok ama tmfb'de her kutucuğu işaretlediği için danışman gerekiyor ve istasyon müdürü, tanker şoförü, pompacısı, muhasebecisi derken sevkiyatın üç tarafında görev yapan ve evrağı gören herkese farkındalık + göreve yönelik eğitim vermek gerekli. Üç firmaya danışmanlık yapıyorum ceza yedikleri için benimle anlaştılar ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar uyarıyorum dikkate almıyorlar, serbest meslek makbuzundandaki stopajdan dolayı aldığım para pula döndü. Yasa var ama denetleme yok. Kural kanun var ama kaçış yolu gösteriyor. Anlayacağın herkes okuduğunu farklı yorumluyor.
Sgk girisi neden yaptirmadinizki?

S

Sergün Çağlayan

Guest
SGK girişini anlaştığınız firmaya kaç günlük işleteceksiniz? Sonuçta ayın her günü orda durmanız gerekmiyor. Çalışan olduğumuza dair birer günlük sembolik sigorta yeterli olur mu, yoksa iş sözleşmesinin maddeleri bu konuda bizi de kapsıyor mu? e-devlet'ten sözleşme girişi yapıyoruz ama dijital imza sistemi, sözleşmenin maddelerini görmüyoruz bile.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
SGK girişini anlaştığınız firmaya kaç günlük işleteceksiniz? Sonuçta ayın her günü orda durmanız gerekmiyor. Çalışan olduğumuza dair birer günlük sembolik sigorta yeterli olur mu, yoksa iş sözleşmesinin maddeleri bu konuda bizi de kapsıyor mu? e-devlet'ten sözleşme girişi yapıyoruz ama dijital imza sistemi, sözleşmenin maddelerini görmüyoruz bile.
Evet 1 gun yeterli oluyor fakat 6 gun olmasi daha mantikli 5 yer 30 gun. Bakanlik sozlesmesinden sonra fiziki sozlesme yapin belirsiz sureli hizmet sozlesmesi..

S

Sergün Çağlayan

Guest
Peki bizim TMGD'ler olarak akaryakıt istasyonlarına karşı görev ve sorumluluklarımız nelerdir, hangi evrakları hazırlamalıyız?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yonetmelikte yaziyor

M. SARIKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
BENZİNLİKLERLE ANLAŞAN ARKADAŞLAR BENZİNLİKLERDE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar önce yönetmeliği okuyalım. sonra kitabı karıştıralım. sonrada evrak isteyelim :) direk evrak isterseniz belki işiniz görülür ama öğrenemezsiniz

M. SARIKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
YAŞAR BEY HANGİ YÖNETMELİĞE BAKICAZ

Hüseyin Ocak1

Üye
TÜİSAG Üyesi
İşletmelerin sorumlulukları ve yükümlülükleri
a) TMGD olarak sözleşme yaptığı veya sözleşmesine son verdiği kişi/kişileri 30 (otuz) gün içerisinde İdareye bildirmekle,

işletme TMGD aldığı kişiyi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğünü'ne hangi yolla ve nasıl bildirecek?

kemal çarık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
akaryakıt istasyonlarında motor yağı,direksiyon yağı vb şeyler var onlar hangi un numarasına atılıyor ADR 'ye tabiler mi ?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Toptana tasiniyorsa tabikide..

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Parakende satis yapan akaryakit firmalari muaf ben sizinkinide oyledir sandim.

Ömer A.

Üye
TÜİSAG Üyesi
bu nedir ya? iki sayfa yazı okumak ve okuduğunu anlamak ne kadar zor olabilir?

tehlikeli bir mal karayoluna çıkıyorsa taşıma evrakı düzenlenir. toptan veya perakende olması birşey değiştirmez. toptan ve perakende tmgd bulundurma zorunluluğundadır.

bir işletmenin tmgd bulundurma muafiyeti ADR den muaf olduğu anlamına gelmez.

Hüseyin Ocak1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arda bey iyi doğru söylüyorsunuz, bana Toptan Satış nedir onu açıklar mısınız?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.