Hangi Firmalar Danışmanla Çalışacak?

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Yılda 50 ton ve üzeri tehlikeli madde bulunduran (örneğin jeneratörleri için mazot alan bir tekstil firması) firma da danışmanla çalışmalı mı? Çünkü bu tür firmalar taşıma yapan ve kimyasalların satışını yapan firmalar değil. Danışmanlık firmaları sürekli arıyor siz de danışman bulundurmalısınız diye ancak akaryakıt firmaları bile 2018 itibariyle zorunlu olacaksa kullanan firmalar için gereksiz görünüyor.

Bilge Özdemir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Aynı sorunun cevabını ben de arıyorum. 50 ton üzerinde motorin kullanan maden firmasıyız. Getirilen motorini ocak içinde kullanıyoruz üretim için. karayolunu kullanmıyoruz. nakliye yapmıyoruz. Nakliye için alıcı firmalar sahaya geliyor. biz de tmgd istihdam etmek zorunda mıyız?

s0LaR pLe.X.uS

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
örnekler ile açıklık getirelim..

perde yapan firmasınız ve 100 ton kimyasal kullanıyorsunuz.. bunun için tmgd gerekmez.. çünkü siz son kullanıcı durumunda oluyorsunuz.. yani ürün yapmak için kimyasal bulunduruyorsanız tmgdye gerek yok..

ama siz 100 ton kimyasal alıyorsunuz ve bunları satacaksınız veya bunlardan karışım ile yeni kimyasal ürettiniz ve bunu satacaksınız. taşıma işlemi yapıyorsanız tmgd gerekli olacaktır..

umarım anlaşılmıştır..

her kimyasal işlem yapan girma alsa en az isg uzmanı kadar tmgd gerekli olacaktır.. çünkü her firma kimyasal kullanır..

Bilge Özdemir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ersan bey açıklamanız için teşekkür ederim. Ancak bizim firma olarak şöyle bir durumumuz da var. kömür üretiyoruz (açık ocak). motorini uretim yapmak için kullanıyoruz bunun için TMGD den muaf olabiliriz fakat sonuçta kömür yanıcı madde hatta kendiliğinden yanma durumu sözkonusu olabiliyor. (yanlış istifleme veya fazla stok durumunda). dökme veya torbalı şekilde naklediliyor. nakletme firmamıza ait değil. yükleme yapıyoruz sadece. yaptığımız iş olarak çok tehlikeli sınıf kapsamındayız ama kömür direkt olarak ADR tehlike sınıfı kapsamında mı? .ADR kitapçığında bu konu ile ilgili net bir bilgiye ulaşamadım.

nilay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kolay gelsin Ersan Bey, açıklama için teşekkür ederim. Ben plastik enjeksiyon yapan bir firmada isg uzmanı olarak çalışıyorum. yaklaşık 1 aydır sürekli tmgd için telefonlar alıyoruz. hammedde ve boya olarak tehlikeli madde kullanıyoruz ve bunları bir süre depoluyoruz. ama anladığım kadarıyla tüketim amaçlı olduğu için bizim de tmgd almamıza gerek yok.

Anıl YOLDAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yanlis surda siz maden icin veya perde icin mazotu kendiniz uretmiyorsunuz heralde bu mazot size karayolundan ve ya diger kimyasallar karayolundan geliyodur ve siz bu kimyasali veya mazotu bosaltirken veya depolarken hic mi risk teskil etmiyo bosaltan taraf siz oluyorsunuz.Ersan bey konuya hakim bir kisisiniz ancak ortada buyuk bir soru isareti var bilginize.Gönderen alici dolduran bosaltan her firma 50 tonun ustunde kimyasal kullaniyor ise ki bu bazi maddeler icin 50 ton sinirlamasi bile yok bence faaliyet belgesi varsa bakanliga danismak en dogrusu olucaktir sirket icin.

tahir yel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ersan bey, tehlikeli maddeyi sadece boşaltan durumunda olsanız dahi tmgd bulundurmak zorundasınız.

osman göçmen

Üye
TÜİSAG Üyesi
ersan bey aciklamaniza k
örnekler ile açıklık getirelim..

perde yapan firmasınız ve 100 ton kimyasal kullanıyorsunuz.. bunun için tmgd gerekmez.. çünkü siz son kullanıcı durumunda oluyorsunuz.. yani ürün yapmak için kimyasal bulunduruyorsanız tmgdye gerek yok..

ama siz 100 ton kimyasal alıyorsunuz ve bunları satacaksınız veya bunlardan karışım ile yeni kimyasal ürettiniz ve bunu satacaksınız. taşıma işlemi yapıyorsanız tmgd gerekli olacaktır..

umarım anlaşılmıştır..

her kimyasal işlem yapan girma alsa en az isg uzmanı kadar tmgd gerekli olacaktır.. çünkü her firma kimyasal kullanır..
ayi

osman göçmen

Üye
TÜİSAG Üyesi
ersan bey aciklamaniza katilamiyorum.cunku sadece uretimde kullanilsa bile o tehlikeli maddeyi bosaltan kendileri ise tmgd bulundurulmali. bosaltim isinide gonderen yapiyorsa olmayabilir belki

bülent tınaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar net olarak bilmediğiniz konularda öncelikle kitaptan referans almalısınız .
gönderen ,taşıyan ,boşaltan,alıcı ..her ne olursa olsun istisnai miktarlar (1,1,3,6 muafiyetleri )hariç .hacmi 50ton ve üzeri işletmeler (perakende benzin istasyonları dışında 2018 ,kadar) TMGD bulundurmak zorundadır. böylelikle bilgi kirliği yaratmamış olursunuz ersan bey tşkrlr.

ELÇİN MERT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
boşaltan olarak tehlikeli madde işinin içindesimiz. tmgd bulundurmak zorundasınız. ancak kullandığınız malzemenin un numarasına göre muafiyetleri kontrol edebilirsiniz..

ELÇİN MERT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Ersan bey açıklamanız için teşekkür ederim. Ancak bizim firma olarak şöyle bir durumumuz da var. kömür üretiyoruz (açık ocak). motorini uretim yapmak için kullanıyoruz bunun için TMGD den muaf olabiliriz fakat sonuçta kömür yanıcı madde hatta kendiliğinden yanma durumu sözkonusu olabiliyor. (yanlış istifleme veya fazla stok durumunda). dökme veya torbalı şekilde naklediliyor. nakletme firmamıza ait değil. yükleme yapıyoruz sadece. yaptığımız iş olarak çok tehlikeli sınıf kapsamındayız ama kömür direkt olarak ADR tehlike sınıfı kapsamında mı? .ADR kitapçığında bu konu ile ilgili net bir bilgiye ulaşamadım.
hammadaleri siz boşaltmıyormusunuz? boşaltan olarak zorunluluğınız var ama kullandığınız hammadde adr kapsamında mı yada imtiyaz var mı kontrol etmeli ettirmelisiniz.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynı sorunun cevabını ben de arıyorum. 50 ton üzerinde motorin kullanan maden firmasıyız. Getirilen motorini ocak içinde kullanıyoruz üretim için. karayolunu kullanmıyoruz. nakliye yapmıyoruz. Nakliye için alıcı firmalar sahaya geliyor. biz de tmgd istihdam etmek zorunda mıyız?
Bilge Hanım merhaba,
ADR sadece üreten ve nakleden için geçerli değil, sizin gibi firmalar boşaltan olarak sorumludur. O sebeple mutlak suretle TMFB almalısınız. Yoksa size motorin getiren firmanın taşıma evrakında firmanıza ilişkin bilgiler olacağından dolayı mutlak suretle ceza alırsınız.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kolay gelsin Ersan Bey, açıklama için teşekkür ederim. Ben plastik enjeksiyon yapan bir firmada isg uzmanı olarak çalışıyorum. yaklaşık 1 aydır sürekli tmgd için telefonlar alıyoruz. hammedde ve boya olarak tehlikeli madde kullanıyoruz ve bunları bir süre depoluyoruz. ama anladığım kadarıyla tüketim amaçlı olduğu için bizim de tmgd almamıza gerek yok.
Nilay Hanım merhaba,
Kullanılan maddelerin ADR' den muaf olup olmamaları önemlidir. ADR' den muaf iseler zaten TMGD istihdam etmenize gerek yok yoktur. Ancak bazı maddeler gram ile tedarik edilmiş olsa bile muafiyet söz konusu değildir. Önerim kullanmış olduğunuz maddelerin listesini çıkartın, ADR muafiyetini araştırın/araştırtın. Sonra TMGD gerekli ise sözleşme yapınız.

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi
VAR...TMGD GEREKLİ....

ümıt begen

Üye
TÜİSAG Üyesi
evet 50 ton olduğu için tmgd lazım

Bilge Özdemir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bilge Hanım merhaba,
ADR sadece üreten ve nakleden için geçerli değil, sizin gibi firmalar boşaltan olarak sorumludur. O sebeple mutlak suretle TMFB almalısınız. Yoksa size motorin getiren firmanın taşıma evrakında firmanıza ilişkin bilgiler olacağından dolayı mutlak suretle ceza alırsınız.

Ahmet Bey boşaltma işlemini biz yapmıyoruz. motorini getiren tankerler yapıyor. biz de ordan ihtiyaç halinde kullanıyoruz. boşaltan kapsamına girmiyoruz. Ancak TMFB yönergesinde alıcı kısma dahil oluyoruz. bu süre zarfında biraz daha araştırma yaptım. Bakanlığı da aradım ama onların da çok net bilgisi yok anladığım kadarı ile. ADR tehlikeli madde listesi de bence çok açıklayıcı değil. Mesala üretimini yaptığımız kömür için net bilgi yok. karbon, bitkisel veya hayvansal kaynaklı demiş. yada aktifleştirilmemiş kömür diye geçmiş. bakanlıktan net bir cevap alamdım. sanırım sürecin gelişimini takip etmek gerekiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet Bey boşaltma işlemini biz yapmıyoruz. motorini getiren tankerler yapıyor. biz de ordan ihtiyaç halinde kullanıyoruz. boşaltan kapsamına girmiyoruz. Ancak TMFB yönergesinde alıcı kısma dahil oluyoruz. bu süre zarfında biraz daha araştırma yaptım. Bakanlığı da aradım ama onların da çok net bilgisi yok anladığım kadarı ile. ADR tehlikeli madde listesi de bence çok açıklayıcı değil. Mesala üretimini yaptığımız kömür için net bilgi yok. karbon, bitkisel veya hayvansal kaynaklı demiş. yada aktifleştirilmemiş kömür diye geçmiş. bakanlıktan net bir cevap alamdım. sanırım sürecin gelişimini takip etmek gerekiyor.
Sizin almış olduğunuz motorini başkasının boşaltıyor olması sorumluluğunuz olmadığı manasına gelmez. Diyelim ki bir vukuat oldu mesela motorin aktarımı esnasında bir yangın çıktı. Sizin firmanız bana ne diyebilecek mi. Asla diyemez. dolayısı ile siz asıl işveren pozisyonundasınız. Dolayısı ile aktif yada pasif hiç fark etmez sorumluluğunuz hiç bitmez. TMFB aldıktan sonra mutlaka ve mutlaka TMGD istihdamı şarttır. Statüsünü siz belirlersiniz TMGD branş olarak alıcımı dersini, satıcımı, boşaltıcı, taşıyıcı mı orası size kalmış. Ancak sorumluluk olduğu müddetçe işin içindesiniz.
İyi çalışmalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bilge Özdemir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Sizin almış olduğunuz motorini başkasının boşaltıyor olması sorumluluğunuz olmadığı manasına gelmez. Diyelim ki bir vukuat oldu mesela motorin aktarımı esnasında bir yangın çıktı. Sizin firmanız bana ne diyebilecek mi. Asla diyemez. dolayısı ile siz asıl işveren pozisyonundasınız. Dolayısı ile aktif yada pasif hiç fark etmez sorumluluğunuz hiç bitmez. TMFB aldıktan sonra mutlaka ve mutlaka TMGD istihdamı şarttır. Statüsünü siz belirlersiniz TMGD branş olarak alıcımı dersini, satıcımı, boşaltıcı, taşıyıcı mı orası size kalmış. Ancak sorumluluk olduğu müddetçe işin içindesiniz.
İyi çalışmalar.

Zaman ayaırıp bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim Ahmet Bey. Size de iyi çalışmalar.

dünya orak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar, Bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var. TMFB belgesi alan bütün firmalar ( petrol istasyonları hariç) TMGD çalıştırmak zorunda mıdır? Örneğin perakende firmalarıda TMFB belgesi almış durumda. Tahminim üzerine bu firmalar herhangi bir tehlikeli madde taşımacılığı yapmıyor. Ama bu sadece bir tahmin. Bu firmalarında TMGD bulundurması zorunlu mu? Teşekkürler

Son düzenleme:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.