Hastanelerde Tmgd Zorunluluğu

M. SARIKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
ARKADAŞLAR HASTANELERDE TMGD ZORUNLULUĞU BAŞLADI MI ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN ARKADAŞIMIMZ VAR MI???

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hastanelerde zorunluluk yanlış bilmiyorsam 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle başladı. Ancak konu yeni olduğu için çoğu hastane gidişata göre hareket ediyor.
Çalıştığım hastanede TMGD olarak görevlendirildim ama henüz bu işle ilgili pek çalışmam yok açıkçası.

M. SARIKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
sağolun gizem hanım siz o hastaneye tmgd olarak mı işe başladınız.bizim de burda iki tane özel hastane var onlarla görüşmeye gidicem.

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
sağolun gizem hanım siz o hastaneye tmgd olarak mı işe başladınız.bizim de burda iki tane özel hastane var onlarla görüşmeye gidicem.
Hayır, hali hazırda Çevre Mühendisi olarak çalışıyordum. TMGD olduktan sonra da bu iş için de görevlendirildim.

Oğuz Burak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gizem Hanım bende hastanede TMGD olarak görevlendirildim nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz bi de 2015 yılı için yıllık faalliyet raporu oluşturacakmısınız. Ben 2016 yılında başladım çalışmaya

Irmak gaydanoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben de 2016 yılında hastaneye hizmet vermeye başladım.Bakanlık 2015 yılı raporunu hazırlamam gerektiğini söyledi.Bu konu ile ilgili süreç devam etmekte.
Siz hastanede neler yaptınız acaba?

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Gizem Hanım bende hastanede TMGD olarak görevlendirildim nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsunuz bi de 2015 yılı için yıllık faalliyet raporu oluşturacakmısınız. Ben 2016 yılında başladım çalışmaya

Üzerime 5 tesis verildiği için işlerim biraz yavaş ilerliyor ama şu an TMFB alma aşamasındayım daha. Çevre Mühendisi olduğum için de tıbbi atık kayıtlarım mevcut. Beyanları uzattılar o zamana kadar da elimdeki bilgileri girerim diye düşünüyorum. Onun dışında tek yapabildiğim tehlikeli atıklarımızı alacak olan firmayla ADR uygunluk konusunda da yazışmalar yapmak ve buna göre firma belirlemek.
Daha başka neler yapabileceğim konusunda ben de görüşlerinize açığım. El birliğiyle öğreneceğiz bu işleri : )

Irmak gaydanoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Üzerime 5 tesis verildiği için işlerim biraz yavaş ilerliyor ama şu an TMFB alma aşamasındayım daha. Çevre Mühendisi olduğum için de tıbbi atık kayıtlarım mevcut. Beyanları uzattılar o zamana kadar da elimdeki bilgileri girerim diye düşünüyorum. Onun dışında tek yapabildiğim tehlikeli atıklarımızı alacak olan firmayla ADR uygunluk konusunda da yazışmalar yapmak ve buna göre firma belirlemek.
Daha başka neler yapabileceğim konusunda ben de görüşlerinize açığım. El birliğiyle öğreneceğiz bu işleri : )
Ben de rapor işini hallettim sayılır.Ayrıca tüm MSDS lerin güncellenmesimi talep ettim.Bazıları son güncellemeye uygun değildi.Ona göre kimyasal envanterini hazırlıyorum.Satın aldığımız ürünlerin kontrol listelerini hazırlıyorum.Personel ADR farkındalık eğitim işi bitti.Şimdi göreve özgü eğitimlere başlayacağız.

Melinda BENGÜL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Farkındalık eğitimleriniz nasıldı acaba? Konu başlıklarını paylaşır mısınız?

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben de rapor işini hallettim sayılır.Ayrıca tüm MSDS lerin güncellenmesimi talep ettim.Bazıları son güncellemeye uygun değildi.Ona göre kimyasal envanterini hazırlıyorum.Satın aldığımız ürünlerin kontrol listelerini hazırlıyorum.Personel ADR farkındalık eğitim işi bitti.Şimdi göreve özgü eğitimlere başlayacağız.

Epey yol kat etmişsiniz gibi görünüyor. MSDS işini hastanede isg uzmanları yürütüyordu, belki onlarla iletişime geçilerek işler kolaylaşabilir. Buna ben de bir el atayım. Bu arada da ilk iş eğitim mi verilmeli sizce? Daha kendim tam olarak neler yapabileceğimi çözememişken ne anlatabilirim tüm personele bilmiyorum açıkçası. Biraz panikledim : )

Irmak gaydanoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Epey yol kat etmişsiniz gibi görünüyor. MSDS işini hastanede isg uzmanları yürütüyordu, belki onlarla iletişime geçilerek işler kolaylaşabilir. Buna ben de bir el atayım. Bu arada da ilk iş eğitim mi verilmeli sizce? Daha kendim tam olarak neler yapabileceğimi çözememişken ne anlatabilirim tüm personele bilmiyorum açıkçası. Biraz panikledim : )

Ben de önce çalışma sistemlerini, hangi UN noları var onları tespit ettikten sonra eğitim verdim.Ama zaten Farkındalık eğitimin de tüm personele genel bilgi verdim.Tmgd ne iş yapar,Adr nedir, tehlike sınıfları nelerdir özellikleri nelerdir, tehlikeli yükler hangi araçlarla taşınır nasıl etiketlenir vs. gibi konularda fazla ayrıntıya girmeden genel bilgi verdim.
Göreve özgü eğitim de tespit ettiğimi UN nolara göre kontrol listesi nasıl olmalı, atık gönderiminde taşıma evrakı nasıl hazırlanır, yazılı talimat neleri içerir gibi bir eğitimdi.
Msds işini İSG'ler yürütüyor tabii ama bizi de 14. maddesi ilgilendirdiği için biz de sürece dahil oluyoruz tabii.

Ercan GENÇSOY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Gizem Hn;
Ben de TMGD , Çevre görevlisi,Çevre Müh. olarak tıbbi atık sterilizasyon tesisinde çalışyorum.İlk önce TMFB alacak ve anlaşma yaptıktan sonra dedğiniz işlemlere başlayacaksınız.Çoğu TMGD arkadaşın ben de dahil bilgi konusunda eksiği olduğu ortada.Birbirimize yardımcı olarak üstesinden gelmeye çalışacağız.
Saygılarımla.

Kadir akgün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hastanelerdeki tıbbi atıklar kodları ile birlikte artı kullanılan kimyasallar UN ile birlikte yardımcı olabilecek arkadaş varmı?

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hastanede çalışıp da yıllık beyanını yapan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. TMFB belgemizi paketleyen, gönderen ve alıcı olarak aldık. Beyan kısmında sadece paketleyen var ve biz paketleme işlemi olarak sadece tıbbi atıklarımızın paketlenmesi işini yapıyoruz. Onun dışında kalan radyoaktif malzemeler konusunda alıcıyız. Bu durumda sadece tıbbi atıklarımızı mı beyan ediyoruz?

Nil ERKMEN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba, hastahane ile ilgili bilgilerinizi benimle de paylaşırsanız çok sevinirim. Bir hastahane ile anlaştım. TMFB belgesi alma aşamasındayım. bir de klinik atıkların poşetlerle gönderildiğini öğrendim. anlaşılan alan firmanın tmgd 'si yok. yani benimde bununla ilgili uygun bir firma bulmam gerekecek. Yardımlaşırsak iyi olucak. Teşekkür ederim :)

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba, hastahane ile ilgili bilgilerinizi benimle de paylaşırsanız çok sevinirim. Bir hastahane ile anlaştım. TMFB belgesi alma aşamasındayım. bir de klinik atıkların poşetlerle gönderildiğini öğrendim. anlaşılan alan firmanın tmgd 'si yok. yani benimde bununla ilgili uygun bir firma bulmam gerekecek. Yardımlaşırsak iyi olucak. Teşekkür ederim :)

Edindiğim bilgileri mümkün olduğunca forum üzerinden paylaşıyorum. Takip edebilirsiniz.

Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliğinde belirlenen atık torbaları kullanılıyor hastanelerde evet. ADR de belirtilen ekipmanlar kullanılmıyor malesef. Ayrıca çoğunlukla tıbbi atıkları alan firmayı siz belirlemiyorsunuz, siz belediye ile sözleşme yapıyorsunuz belediye kiminle anlaştıysa atıklarınızı onlar alıyorlar. Haliyle de tıbbi atıklar çevre bakanlığının yönetmeliğine göre poşetlerle gitmeye devam ediyor, yönetmelik değişmeden bunu değiştirmek imkansız.

Nil ERKMEN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Edindiğim bilgileri mümkün olduğunca forum üzerinden paylaşıyorum. Takip edebilirsiniz.

Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliğinde belirlenen atık torbaları kullanılıyor hastanelerde evet. ADR de belirtilen ekipmanlar kullanılmıyor malesef. Ayrıca çoğunlukla tıbbi atıkları alan firmayı siz belirlemiyorsunuz, siz belediye ile sözleşme yapıyorsunuz belediye kiminle anlaştıysa atıklarınızı onlar alıyorlar. Haliyle de tıbbi atıklar çevre bakanlığının yönetmeliğine göre poşetlerle gitmeye devam ediyor, yönetmelik değişmeden bunu değiştirmek imkansız.
klinik atıkların ambalajlanmasında poşet kullanılmamalı. Bunu ADR'ye uygunluğunu nasıl yapabiliriz? Ayrıca verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim Gizem hanım.

ismail küçükyavuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
ADR mevzuatı normal şartlarda tıbbi atık yönetmeliğinin önünde.Lakin tıbbi atık taşımacılığında kullanılacak ambalaj hala piyasada yok.Kaldı ki Tıbbi Atık firmaları ADR mevzuata ne kadar hakim bence bu sorgulanmalı.Tıbbi Atık firmalarında TMGD var mı ki bu araştırılmalı..Atık firmaları bu ambalaj işinin maliyetinin kendisine kalacağını düşünüyor olabilir.

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Devlet kurumlarıyla ilgili muafiyet bu arkadaşları da kapsıyor mu bilmiyorum, belediyeyle sözleşmeyi yapmak zorundayız, belediyenin de ADR hükümlerine uygun firmayla anlaşaması gerekiyor ama şu an hala muaf durumda oldukları için bunu es geçiyor olabilirler. Ama gördüğüm kadarıyla firmanın araçlarında ADR'ye uygun tabelalar bulunuyor.

Bir de benim önemli gördüğüm kısımlardan biri atık taşıma formları. Normalde ulusal atık taşıma formu dolduruluyor zaten, adr de olması gerektiği belirtilen maddeler bu formlara eklenerek yeniden revize edilemez mi? Örneğin sınıfını da yazsak bu uatf'lere. İki ayrı form doldurmak her seferinde çok anlamsız geliyor insanlara ve doldurulmuyor.

Serkan TUZCU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Devlet kurumlarıyla ilgili muafiyet bu arkadaşları da kapsıyor mu bilmiyorum, belediyeyle sözleşmeyi yapmak zorundayız, belediyenin de ADR hükümlerine uygun firmayla anlaşaması gerekiyor ama şu an hala muaf durumda oldukları için bunu es geçiyor olabilirler. Ama gördüğüm kadarıyla firmanın araçlarında ADR'ye uygun tabelalar bulunuyor.

Bir de benim önemli gördüğüm kısımlardan biri atık taşıma formları. Normalde ulusal atık taşıma formu dolduruluyor zaten, adr de olması gerektiği belirtilen maddeler bu formlara eklenerek yeniden revize edilemez mi? Örneğin sınıfını da yazsak bu uatf'lere. İki ayrı form doldurmak her seferinde çok anlamsız geliyor insanlara ve doldurulmuyor.

GİZEM HANIM BENDE HASTANEYLE İŞ GÖRÜŞMESİ YAPTIM, CEVAP BEKLİYORUM. ÇALIŞTIĞINIZ HASTANEDE HANGİ FAALİYET KONULARI KULLANILIYOR?

ALICI, BOŞALTAN, YÜKLEYİCİ VE GÖNDEREN 'MİDİR? PAKETLEYEN DE VAR MI?

TAM ZAMANLI OLARAK ÇALIŞTIĞIM TEKSTİL FİRMASINDA ATIK ÇIKIŞI, LOJİSTİK VE İDARİ İŞLER İLE BİRLİKTE ŞİMDİ TMGD GÖREVİNİ YÜRÜTÜYORUM.

BEN TIBBİ ATIK ÇIKIŞI YAPARKEN;

TAŞIMA İRSALİYESİ,
UATF,
TAŞIMA EVRAKI DÜZENLİYORUM.
BENİM AYLIK ÇIKIŞ MİKTARIM 2-3 KG CİVARINDA OLDUĞU İÇİN YAZILI TALİMAT DÜZENLEMİYORUM. SİZDEKİ UYGULAMA NASIL ACABA?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.