Kurul Toplantısı

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhabalar
tehlikeli firmamda 50 kişi çalışıyordu 2 ayda 1 kurul toplantılarını gerçekleştiriyorduk fakat firmadaki çalışan sayısı 48 e düştü kurul toplantısı yapmamıza gerek var mı sayı 50 ye veya yine 47 ye düşebilir firmada yapmak istemiyor bilgisi olan var mı

submarine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 4 – (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.

Benim çok tehlikeli firmamın da çalışan sayısı 50 oluyor bazen düşüyor sürekli olarak 50 altında kaldığı zamanlar oluyor.

Yeterli personeliniz varsa kurul için yapabiliyorsanız yapın 50 altında da üstünde de.

Benim şöyle bir sorum olacak;

Çalışan sayısı 50 olduğunda 50 iken işin 6 ay devam etmesi mi gerekiyor? Madde 1 de ''veya'' demiyor ''ve'' diyor. Bu konuda kafam karıştı bilgisi olan aydınlatabilir mi ?

mucahit57.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

MADDE 4 – (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur.

Benim çok tehlikeli firmamın da çalışan sayısı 50 oluyor bazen düşüyor sürekli olarak 50 altında kaldığı zamanlar oluyor.

Yeterli personeliniz varsa kurul için yapabiliyorsanız yapın 50 altında da üstünde de.

Çalışan sayısı 50 olduğunda 50 iken işin 6 ay devam etmesi mi gerekiyor? Madde 1 de ''veya'' demiyor ''ve'' diyor. Bu konuda kafam karıştı bilgisi olan aydınlatabilir mi ?
yeterli personelden kasıt kurul üyeleriyse kurul üyelerimiz var fakat çalışan sayısı düştüğü için yapmasak olmaz mı yönetmelikte böyle bir bilgi bulamadım

submarine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yeterli personelden kasıt kurul üyeleriyse kurul üyelerimiz var fakat çalışan sayısı düştüğü için yapmasak olmaz mı yönetmelikte böyle bir bilgi bulamadım
Normalde yapmanızda bir zorunluluk yok 50 nin altında olduğu için. Ancak sürekli 50 nin altına düşüp yükseliyor ise sürdürülebilirlik açısından yapsanız daha iyi olur.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Evet , 6 aydan fazla süren ve 50 kişi (ve üzeri) çalışanı olan işyerlerinde İSG Kurulu oluşturularak mevzuatta belirtilen asgari sürelerde toplantılar gerçekleştirilmelidir. Bu şartların her ikisi de gerçekleşiyor ise zorunluluktur...

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhabalar
tehlikeli firmamda 50 kişi çalışıyordu 2 ayda 1 kurul toplantılarını gerçekleştiriyorduk fakat firmadaki çalışan sayısı 48 e düştü kurul toplantısı yapmamıza gerek var mı sayı 50 ye veya yine 47 ye düşebilir firmada yapmak istemiyor bilgisi olan var mı
Çalışan sayınız 50 kişinin altında kalıyor ise mevzuat olarak Kurul Oluşturma zorunluluğunuz bulunmuyor. Fakat sayı değişiyor ve zaman zaman 50 'nin üzerine çıkıyor ise bunu takip etmeniz zor, süreç disiplini ve iş güvenliği kültürünün korunması için kurul toplantılarını devam ettirmenizi tavsiye ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.