Merhaba

elif cebe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Özgür bey özet tablosu demissiniz ama bulamadım yardımcı olur musunuz?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Özgür bey özet tablosu demissiniz ama bulamadım yardımcı olur musunuz?
Sınava yeni hazırlanacaklara önerim, asla diğer seslere kulak asmayın. En sağlam yöntem ADR kitaplarını, mantıklı etiketlemek. Bunu yapmak demek işin % 50' si gerisi soru çözmek ve soru çözmek mantığını anlamak ve neyin nerde olduğunu görmek.
Ben haziran sınavında başarılı olamadım. zira her kafadan çıkan sesi dinledim. Kendim yeni baştan ciltleri etiketledim. iyice mantığıma oturduktan sonra etiketler, soru çözmeye başladım. Çok da zorlanmadan ekim sınavını geçtim. Yeni hazırlanacaklara naçizane önerimdir.
Saygılarımla.

Uğur Balİcok

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba özgur ben bır sorum olacak tmgd ucretı halk bankasına yatırılacak fakat öyle bır kategorı cıkmıyor acaba src olarak mı yatıracaz 571 tl bılgınız varsa paylasırsanız sevınırım tskrler

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba özgur ben bır sorum olacak tmgd ucretı halk bankasına yatırılacak fakat öyle bır kategorı cıkmıyor acaba src olarak mı yatıracaz 571 tl bılgınız varsa paylasırsanız sevınırım tskrler
Hayır src olarak yatırılmıyor,ulaştırma bakanlığı bölümüne girince ''TMGD'' başlığı altında tc numaranızın girilmesi gerekir banka görevlisi tarafından,sınavdan en az 70 aldığınıza göre görülmesi gerekir sistemde.Yanlış yere yatırmayın heralde ordaki görevli bulamamıştır

Burakyilmaz19

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Merhaba, bu sertifikayi 2000 tl masraf edip aldim ve hala bakanliga 571 tl para yatirmam gerekiyor. Fakat is olanagi sifir ve akibeti ne olacak belli degil. Bence hic ugrasmayin. Saygilarimla.

aylin aydın1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Sevgi Hanım Merhaba,

Danışman zorunluluğu henüz başlamadığı için, piyasada örnek bir vaka bulabileceğimizi sanmıyorum. Varsa paylaşan arkadaşlar olursa ben de sevinirim. Ben gidilecek yönün biraz İş Güvenliği Uzmanları gibi olacağını, yani sorumlulukların artacağını düşünüyorum. ADR eklerinde, TMGD'nin neler yapması gerektiği yazıyor sadece. Yapılmaması durumundaki yaptırımlar doğal olarak yer almıyor. TMGD'leri bir fırsat olarak görüp, standartlarını artırmayı hedefleyen firmalar olacağı gibi, minimum maliyetle maksimum sorumluluğu yıkma aracı olarak görenler de çıkacaktır. Eğer toplam danışman sayısı, piyasanın ihtiyacını fazlasıyla aşarsa, rekabet burada da kendini gösterecek ve işverenler standartların esnetilmesinde daha çok söz sahibi olacaklardır. Yaşanacak olaylarda, yetkili kurumların kimleri sorumlu tutacağı da önemli bir etken olacaktır.

Bugünkü uygulamada, eğer tehlikeli bir yükü uygunsuz şekilde taşıyorsanız, yol kenarı denetimlerinde, uygunsuzluğun durumuna göre hem taşıyana hem de yükleyene ceza kesilebiliyor. TMGD'nin adı buralarda hiç geçmiyor. Ama zorunluluk devreye girdikten sonra, yollarda yaşanacak bir facia sonrasında TMGD'nin sadece raporlama yaparak bütün sorumluluktan kurtulacağını düşünemiyorum. Umarım bu süreçte, iş güvenliği uzmanlığının kurulması aşamasında yaşanan hatalardan ders alınır.

Esenlikler
Özgür BARIŞKAN
Merhaba;
A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Aynı zamanda TMGD belgesi almak istiyorum. Anadolu Yakasında (özellikle Kadıköy'e yakın olmasını tercih ederim) tavsiye edebileceğiniz kurs var mıdır?

Özlem Alan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Uğur Bey merhaba ;

Halkbank'ta gişeye giderek Ulaştırma Bakanlığı için TMGD sertifika ücreti yatıracağınızı söylerseniz sistemde otomatik olarak çıkacaktır.

Gökhan78

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Taner Bey Merhaba,

ADR standardı iki çiltten oluşuyor ve içerisinde çok detaylı bilgiler var. Eğitim ilk başta karışık gelecektir, belki siz bu süreci atlatmışsınızdır. En kritik şey kitaplarda neyin nerede olduğunu bulmak. Bu kaygıyla insanlar sayfaların kenarlarına onlarca post it yapıştırıyorlar fakat bu sefer de aradığınız şeyi onların arasında bulmak zorlaşıyor. Ben sınava doğru her akşam kitap okur gibi ciltlerin sayfalarını karıştırıyordum, kafama ancak böyle oturdu. Süre önemli bir faktör, soruları yetiştiremeyen çok kişi oluyor sınavda.

Bu cevabın ekine, sınava hazırlanırken tasarladığım bir özet akış koydum. PDF dosyasıdır, indirebilirsiniz. Her şeyi anlatmaz ama ADR'nin kapsamını anlamanıza yardımcı olabilir. Daha başka dokümanlar hazırladıkça, sizlerle paylaşacağım. İkinci olarak, ben şu anda her ne kadar firmamdaki ADR işlerine baksam da, salt ADR uzmanı olarak çalışmıyorum, lojistik yöneticiliği yapıyorum. Ama orta vadede hedefim, profesyonel danışman olarak farklı farklı firmalara destek vermek. Dolayısı ile kim kimi nasıl bulacak, şimdilik ben de bilmiyorum.

Esenlikler dileklerimle
Özgür BArışkan

Merhaba : Özgür Bey
Kazanmışsınız hayırlı olsun.. Bir sorum olacaktı ben muhasebe işi ile uğraşıyorum, önümde bir mali müşavirlik sınavı var malüm herkesin bu iş dışında bir işi var bende müşavir olma yolunda ilerliyorum sınavım Şubat ayında 2016 Ocak ayında da TGMD sınavı olacak bu sınava gerçekten çok zaman harcamak, çok çalışmak gerekiyor mu? birinden birine mi çalışsam diyorum. Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Çünkü TGMD için 1 haftalık bir eğitim ve sonrası sınav bu kadar zor olmasa gerek diye düşünüyorum.. Teşekkürler.

seda demir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Merhaba,

İsmim Özgür Barışkan, Tmgd belgemi yeni aldım. Konu ile alakalı bir işte çalışmaktayım. Bu forumda elimden geldiğince sorusu olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışırım. Böyle bir forum ortamının hazırlanmış olması gayet isabetli olmuş, hep beraber sinerji yaratabiliriz.

Esenlikler
Özgür

seda demir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba özgür bey oncekile sınav nasıldi kolaylik zorluk açısından iki haftalık çalışma yeterli mi geçmek için

Gökhan78

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba; Özgür bey hala bir cevap yazmadınız :)

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Ben 3 ekimdeki sinava girdim. Kursta çözdüğümüz sorulara göre sınav bana cok kolay geldi. Önemli olan çok soru çözmek almanyada polonyoda sorulan sorular var onlarada ulaşabilirseniz çözün derim gercekten cok yararlı oluyor. Ulaşamazsanız e-posta atabilirim bendede duruyor sanırım.

seda demir1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben 3 ekimdeki sinava girdim. Kursta çözdüğümüz sorulara göre sınav bana cok kolay geldi. Önemli olan çok soru çözmek almanyada polonyoda sorulan sorular var onlarada ulaşabilirseniz çözün derim gercekten cok yararlı oluyor. Ulaşamazsanız e-posta atabilirim bendede duruyor sanırım.
atarsaniz çok sevinirim

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Arkadaşlar önemli olan kitabın mantığını anlamak ve etiketlemek. Etiketlemek demek işin bence yüzde 50'sini halletmek demek. Bazı yerler varki şuana kadar olan sınavlarda hiç çıkmamış TMGD eğitmenlerine verilen eğitimlerde bile yurt dışından gelen elemanlar çok üzerinde durmamışlar hatta atlamışlar. Eğitimciler çıkarsa bize çatmasınlar diye eminim oralarında üzerinden geçiyor ve altını cizdiriyorlardır. Onlarda haklı öyle bir durumda herkesin biz size 2000 2500 lira veriyoruz buranın üzerinde niye durmadınız diye tepki göstermesi doğal olacaktır.

ahmetyilmaz34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar uzun süredir siteyi takip etmekteyim. Şayet soracağım soru daha önceden sorulmuşsa affınıza sığınırım. Bir yere TMGD hizmeti verebilmek için, hizmet verilecek firmanın TMGD uzmanını sigortalı mı göstermesi gerekir? Şayet sigortalı görülecekse sigortalı gün sayısı işveren ile yapılan anlaşma ile mi belirlenir? Yoksa TMGD uzmanının fatura kesebilmesi için kendi danışmanlık firmasını mı kurması gerekir? Teşekkürler

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Servet Asım, bir yere TMGD hizmeti vermek için o işyerinin bu danışmanlık faaliyetini yapıyor olması gerekir yani faaliyet konusunda belirlenmiş olması gerekir ki, o firmada bir danışman istihdamıyla danışmanlık hizmeti vermeye başlasın. İlgili firmada siz danışmanın da sigortalı olması şart tabi, fakat, 22/05/2014 tarih 29007 sayılı tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hakkında tebliğde sigortalı gün sayısıyla ilgili, örneğin 30 gün gibi, bir zorunluluk ya da başka bir yerde sigortalı çalışılamayacağına dair bir zorunluluk belirtilmemiştir. Bununla ilgili yasal düzenlemeler için ileri dönemlerde tebliğde yer alacağını düşünüyorum.

ahmetyilmaz34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Teşekkürler yarenim hanım. O zaman şimdilik sigorta yapılacak gün sayısı işveren ile TMGD uzmanı arasındaki anlaşmaya bakıyor diye anlıyorum. Yasal anlamda hizmet verilen kuruluşta bulunduğun gün sigortalı olmama durumu işverenin başını ağrıtır. Bundan dolayı iş akdinde ne kadar gün hizmet verileceği gibi bilgiler olmalı diye düşünüyorum. Bu gün bazında da karşılıkla anlaşmaya varılarak sigorta ödeneceği gün konusunda mutabakata varılır diye tahmin ediyorum.

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Rica ederim evet işverenin başını ağrıtır 10 gün 20 gün sigorta, temizinden 30 gün yapsın :) Siz kendi aranızda anlaşırsınız işverenle kaç ay ya da kaç yıl çalışıacağınızı ama şifahi olmamalı bütün bunlar anlatabiliyor muyum. Bir diğer husus fatura; diyelim siz firmayla anlaştınız danışman sizsiniz ve faturayı firmanız kesecek ve yine bununla ilgili siz anlaşacaksınız firmanızla ya da kendi işimi kurrayım derseniz şahıs firması açın ve siz kesin faturaları.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.