Soru : Tmgd Bireyselliği

Evin Balkan1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar sınavı yeni kazandım ve yeni mezun sayılan (1 senedir işsiz ) bir Çevre mühendisiyim . Şimdi sorum şu olucak: mesela ben bir su arıtma tesisinde çevre mühendisi olup ayrıyetten bir petrol istasyonuna (kendi bünyesinde 5 firmasi var) TMGD olabilirmiyim? TMGD olmam için sadece o işi yapmam gerekir diye bi kural varmı? Birde piyasadaki TMGD maaşları nedir ? Yönetmelikleri okudum ama ucu okadar açıkki her yöne çekiliyor oyüzden bilen birilerinden yardım istiyorum . Şimdiden teşşekür ediyorum.

Süleyman Kural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İki ayrı yerde sigortalı olarak çalışabilirsin sıkıntı olmaz. Ama Tmgd olarak çalıştığın yerde kesinlikle sigortanı yapmaları lazım yoksa hem sen hem de işveren ceza yer.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hocam ikiside sigortanı yatırırsa olabilirsin

kamuran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
5 yere bakma gibi bi durum kaltı yalnız.
Sadece bu 5 yerden bir tanesine bakabilirsin. Yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin...

Ayşe Çalışkan1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar,
Ben bir firmada çevre sorumlusu olarak çalışıyorum. Aynı zamanda aynı firmada TMGD olarak çalışabilir miyim ?

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Sadece bu 5 yerden bir tanesine bakabilirsin. Yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltsin...

Haklısınız. Daha öncede farklı yorumlar yapılmıştı ama yeni yönetmeliğe göre bir danışmanın 5 yere bakabilmesi için bu firmaların birbirinin şubesi veya temsilciliği olması gerekir. Aksi takdirde Tmgd sadece 1 yere bakabilir.

Evin Balkan1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İki ayrı yerde sigortalı olarak çalışabilirsin sıkıntı olmaz. Ama Tmgd olarak çalıştığın yerde kesinlikle sigortanı yapmaları lazım yoksa hem sen hem de işveren ceza yer.
Yeni yönetmelikle bu durum değişmedimi peki?

Evin Balkan1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Baktığın yerin kendine ait 5 firması varsa bakabiliyorsun yoksa ordan başka yere bakamazsın diye biliyorum . Benim merak ettiğim şey şu ben bir tesiste kendi mesleğimi yapıp bir benzin istasyonuna da tmgd olabilirmiyim

P_Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben petrol istasyonuna ayda 4 gün gidiyorum. Sigorta da ayda 4 gun üzerinden yatıyor. Ama bazı kişiler yönerge de kesintisiz yatmali gibi bir ibare olduğunu söylüyor. Bu konuda görüşünüz nedir?

rtay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar tebliğde TMGD "Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir" diyor. Ayrı firmalarda 5 yerde danışmanlık yapamaz demiyor. Dolayısıyla ister bir firmanın şubeleri olsun isterse farklı firmalar olsun toplamda TMGD'ler en fazla 5 firmaya bakabilir sonucu geçerliliğini koruyor.

Süleyman Kural

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar tebliğde TMGD "Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir" diyor. Ayrı firmalarda 5 yerde danışmanlık yapamaz demiyor. Dolayısıyla ister bir firmanın şubeleri olsun isterse farklı firmalar olsun toplamda TMGD'ler en fazla 5 firmaya bakabilir sonucu geçerliliğini koruyor.

Rahmi kardeşim biz bunun tartışmasını defalarca yaptık. Bakanlığı da aradık onlarda 1 yere bakacaksınız bundan sonra dedi. Zaten TMGDK 'ı boşuna kurmadılar. Adamlar hem kurumlardan 50''er bin alacak hem de o kadar TMGD ile uğraşacağına bir kaç TMGDK ile uğraşacaklar. Onun için bağımsız çalışmanın değeri kalmadı.

kamuran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
O zaman diyelim ki bir lpg sorumlu müdür var 3 farklı şirkette sorumlu müdürlük yapıyor. Bunlardan birinde tam sigortalı diğerlerinde de 10 ar gün sigortalı gözüküyor. Bu sorumlu müdürün TMGD danışmanlığı ne şekilde olur o zaman. Ve sigorta yaptırmalı mı ayrıca..

kamuran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Yani hocam bir anda üstte yapılan açıklamaları alt üst ettiniz yani.

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer

peki Rahmi bey çalıştığınız A firmasının başka şubesi veya temsilciliği yok ise ne yapacaksınız? kaç yerde çalışa bileceksiniz?

SEMİH ÇELTEK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba
P_Şahin arkadaşım
Petrol istasyonunda Tmgd olarak çalışıyorsun. Senden ricam yaptığın iş hakkında bilgi verebilirmisin.. zannedersem yapabileceğimiz tek iş bu olacak gibi tabi şartlar ne kadar elverirse...yardımlarınızı bekliyorum

rtay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Rahmi kardeşim biz bunun tartışmasını defalarca yaptık. Bakanlığı da aradık onlarda 1 yere bakacaksınız bundan sonra dedi. Zaten TMGDK 'ı boşuna kurmadılar. Adamlar hem kurumlardan 50''er bin alacak hem de o kadar TMGD ile uğraşacağına bir kaç TMGDK ile uğraşacaklar. Onun için bağımsız çalışmanın değeri kalmadı.
Süleyman kardeşim, bu tebliğden ben şunu anlıyorum. Firmanın beşten fazla şubesi varsa en fazla 5 şubesine TMGD olarak bakabileceğiz. Ama 5 ayrı firmaya bakamayacağız. Burada çelişki yok mu? Tebliğde TMGD en fazla bir firmaya bakabilir demiyor.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Baktığın yerin kendine ait 5 firması varsa bakabiliyorsun yoksa ordan başka yere bakamazsın diye biliyorum . Benim merak ettiğim şey şu ben bir tesiste kendi mesleğimi yapıp bir benzin istasyonuna da tmgd olabilirmiyim
hocam ne kadar piyasası ve neler yapıyorsun bilgi verebilir misin ocaktan sonra bende baslayacagım inşallah

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.