Tmgd Danışmanlık Ücreti Ne Kadar ?

Merve serin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar. Ben sertifikami yeni aldım. Sahada çalışan arkadaşlar, vereceğimiz danışmanlık ücreti hakkinda fikir verebilir misiniz? Aylık ücret olarak ne teklif etmemiz gerekiyor?

merveyatman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Fiyatı belirlerken firmanın kaç farklı UN numarasıyla çalıştığı önemli ve kesinlikle 3 bin altında teklif verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. İş güvenliği ayaklar altına alındı. Emeğimizi kullanıp kendileri kazanç elde eden Osgb lerle dolu etraf, bunda da aynı şekilde danışmanlık firmaları hatta Osgb ler işin içine girip emeği ayaklar altına alacaklar. İş güvenliğinde işveren/işveren vekili ile aynı sorumluluğu taşıyıp, en ufak bir problemde bütün okların tarafımıza döndüğünü, psikolojik ve bedensel yorgunluğumuzu ve sorumluluğumuzu düşündüğümüzde işveren ya da vekilinin aldığı ücretlerle kendimizinkini karşılaştırdığımızda gerçekten gülünç olan rakamlar yüzünden yeniden umut ederek ve çaba göstererek edindiğimiz yeni sorumluluklar için TMGD nin de bu hale gelmemesini sağlamak adına akıllı davranmak zorundayız. Fiyatı biz belirleyeceksek eğer en başta düşük tutarsak sonrasını düşünemiyorum bile. Bu sınavı geçmek kolay değildi, bu işi yapmakta kolay olmayacak. Daha önce uygulayan yurtdışı bağlantılı firmalar hariç, daha yeni uygulayacak olan ve bir sistem kurmamızı bekleyen bir sürü firma olacak. Kolay olmayacak bir yola, sorumluluklarımıza düşük fiyat biçme fikrini ne yazık ki kabul etmek istemiyorum.

murat murat1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar. Ben sertifikami yeni aldım. Sahada çalışan arkadaşlar, vereceğimiz danışmanlık ücreti hakkinda fikir verebilir misiniz? Aylık ücret olarak ne teklif etmemiz gerekiyor?
hangi firmalarla görüşüyorsunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Serdar Kökcü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
sınav kurs veren işletmelrin anlattıgı gıbı gercekten zormu .
ilginiz icin tesekkur ederım şimdiden ..

semih yenigül

Üye
TÜİSAG Üyesi
sınav kurs veren işletmelrin anlattıgı gıbı gercekten zormu .
ilginiz icin tesekkur ederım şimdiden ..

bende izmirde katılcağım kursa. kursada ki görüşmemde sınavın gerçekten zor olduğunu söylediler. Bir hafta boyunca iki ciltlik bir kitap var sana o kitabı kullanmayı öğretiyorlarmış daha sonra sınava kadar sen kendin çalışıyorsun. ama sınav zormuş. verdikleri o kitaplarda sınavda açık olarak kullanılıyormuş.

Özgür BARIŞKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Firmalara gidip aktif pazarlama yapmak gerekiyor. Oturduğu yerden telefon alan olduğunu sanmıyorum, varsa da istisnadır. Danışmanların listesi, bakanlık sayfasında var, firmalar o listeyi de kullanabilirler.

Emek piyasası arz ve talep ile oluşuyor. Alan ve veren memnun (ya da çaresiz) olunca, adaletsiz de olsa denge oturuyor.

Bir firma düşünün, işini gayet iyi yaptığı kanaatinde. Mevzuat zorunluluğu nedeni ile (eğer cezalar yüksekse), zor durumda kalmamak için formalite gereği danışmana ihtiyacı var. Uğrasa da olur uğramasa da, önemli olan masrafın en düşüğü olması.

Bir danışman düşünün, tehlikeli maddeler ve lojistik hakkında fikri yok, ama akıllı ve çalışkan olduğu için belgeyi almış. Beklentisi kurs parasını çıkartıp, bu işsizlik ortamında iyi kötü bir gelir sahibi olmak.

Bu ikisi bir araya gelince, piyasa da ona göre düşükten açılmış oluyor. 2,000 TL vererek meslek sahibi olmaktan bahsediyoruz. Bence kimsenin işi kolay değil, ne piyasa yeni girecek olan arkadaşların, ne de piyasanın içinde olanların. Umarım bir süre sonra kurumsal hizmet veren danışmanlık firmaları oluşur ve çıtayı yukarı çekerler. İlk dalgada bazı büyük müşterilerle anlaşma yapabilenler bir kenara koyuyorum. Onlar en azından bir sene daha iddialı faturalar kesebilirler. Daha iddialı ve daha ihtiyaç sahibi rakipler gelene kadar :)

Doğukan Oktay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar bence bu tmgd ile ilgili oda gibi bir kurum olmalı ve taban fiyatlarını belirlemeli yoksa fiyatlar çok komik bir seviyede olabilir. Özgür bey sizden bir fikir tavsiyesi istiyorum izninizle, yeni mezun 2 makine mühendisi olarak kendi şirketimizi kurduk ve kendi projelerimizi yapıyoruz ayrıca tmgd konusu ile ilgileniyoruz sizinde dediğiniz gibi kendimizi tmgd hakkında geliştirip kurumsal hizmet vermek gibi bir düşüncemiz sizce bu doğrultuda nasıl bir yol izlemek gerekir

semih yenigül

Üye
TÜİSAG Üyesi
Firmalara gidip aktif pazarlama yapmak gerekiyor. Oturduğu yerden telefon alan olduğunu sanmıyorum, varsa da istisnadır. Danışmanların listesi, bakanlık sayfasında var, firmalar o listeyi de kullanabilirler.

Emek piyasası arz ve talep ile oluşuyor. Alan ve veren memnun (ya da çaresiz) olunca, adaletsiz de olsa denge oturuyor.

Bir firma düşünün, işini gayet iyi yaptığı kanaatinde. Mevzuat zorunluluğu nedeni ile (eğer cezalar yüksekse), zor durumda kalmamak için formalite gereği danışmana ihtiyacı var. Uğrasa da olur uğramasa da, önemli olan masrafın en düşüğü olması.

Bir danışman düşünün, tehlikeli maddeler ve lojistik hakkında fikri yok, ama akıllı ve çalışkan olduğu için belgeyi almış. Beklentisi kurs parasını çıkartıp, bu işsizlik ortamında iyi kötü bir gelir sahibi olmak.

Bu ikisi bir araya gelince, piyasa da ona göre düşükten açılmış oluyor. 2,000 TL vererek meslek sahibi olmaktan bahsediyoruz. Bence kimsenin işi kolay değil, ne piyasa yeni girecek olan arkadaşların, ne de piyasanın içinde olanların. Umarım bir süre sonra kurumsal hizmet veren danışmanlık firmaları oluşur ve çıtayı yukarı çekerler. İlk dalgada bazı büyük müşterilerle anlaşma yapabilenler bir kenara koyuyorum. Onlar en azından bir sene daha iddialı faturalar kesebilirler. Daha iddialı ve daha ihtiyaç sahibi rakipler gelene kadar :)

Benim tek sıkıntım iş konusu özgür beyi yoksa sınavı dert etmiyorum o benlik bişey çalışırsam yaparım. Ama iş konusu onu muamma. Çünkü ben şimdi bu eğitim için bankadan kredi çekicem bir yükün altına giricem sonucunda bişey olsun isterim.

Birde Özgür bey bahsettiğiniz dökümanları diğer başlıkların altında bulamadım eğer sizin içinde uygunsa müsait bir vaktinizde hazırlamış olduğunuz o dökümanları bana gönderebilir misiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

AHMETKILIÇ1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
kısa yoldan zengin olma peşinde koşan ülkem insanı... eğitim veren firmalara şunu sorun;
kaç firma zorunlu olarak bu hizmeti alacak, 2018 e kadar alması gereken firma sayısı kaç, kaç tane lisans mezunu buna başvurmuş, ne kadar zamanda ihtiyaç karşılanacak, madem bu kadar gelir var eğitim verenlerin eşleri, akrabaları bu eğitimi almış mı?

en sorulması gerekeni sonda yazdım, soran bizi de bilgilendirsin bir zahmet :)

K

kerem

Guest
TMGD
Benim tek sıkıntım iş konusu özgür beyi yoksa sınavı dert etmiyorum o benlik bişey çalışırsam yaparım. Ama iş konusu onu muamma. Çünkü ben şimdi bu eğitim için bankadan kredi çekicem bir yükün altına giricem sonucunda bişey olsun isterim.

Birde Özgür bey bahsettiğiniz dökümanları diğer başlıkların altında bulamadım eğer sizin içinde uygunsa müsait bir vaktinizde hazırlamış olduğunuz o dökümanları bana gönderebilir misiniz?

Özgür Bey 'den özür dileyerek cevaplamak istiyorum. Semih Bey TMGD olduktan sonra ilanlara başvururum diyorsanız, iş bulmanız zor. Ben de iki hafta evvel sınavı itirazla verdiğimi öğrendim. TMGD olalı iki hafta oluyor açıkçası.Yine de durum bariz. Oturmamak gerekiyor. Danışmanlık firmaları TMGD alıyor ama enteresan kriterler koyuyorlar. Kariyer sitelerine ilan veren ''Lojistik mezunu olma şartı koyan'' lojistik firması da var. Kimyager veya çevre mühendisi arayan danışmanlık firması da... Hatta İSG uzmanı ve TMGD bir arada arayan var. Yani iki işi üç işi bir arada yap diyor firma. Benim iki haftalık zaman diliminde gördüğüm şu; danışmanlık firmanızı kuracaksınız ya da danışmanlık sektöründeyseniz pazarlama birimini bu işe yönlendireceksiniz. Çıkıp iş arayacaksınız. Patronunuz varsa iyi huylu danışmanlık firması olan ikna da edebilirsiniz kredibilite açısından vs...vs...vs...

semih yenigül

Üye
TÜİSAG Üyesi
TMGD

Özgür Bey 'den özür dileyerek cevaplamak istiyorum. Semih Bey TMGD olduktan sonra ilanlara başvururum diyorsanız, iş bulmanız zor. Ben de iki hafta evvel sınavı itirazla verdiğimi öğrendim. TMGD olalı iki hafta oluyor açıkçası.Yine de durum bariz. Oturmamak gerekiyor. Danışmanlık firmaları TMGD alıyor ama enteresan kriterler koyuyorlar. Kariyer sitelerine ilan veren ''Lojistik mezunu olma şartı koyan'' lojistik firması da var. Kimyager veya çevre mühendisi arayan danışmanlık firması da... Hatta İSG uzmanı ve TMGD bir arada arayan var. Yani iki işi üç işi bir arada yap diyor firma. Benim iki haftalık zaman diliminde gördüğüm şu; danışmanlık firmanızı kuracaksınız ya da danışmanlık sektöründeyseniz pazarlama birimini bu işe yönlendireceksiniz. Çıkıp iş arayacaksınız. Patronunuz varsa iyi huylu danışmanlık firması olan ikna da edebilirsiniz kredibilite açısından vs...vs...vs...

Hayır cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Şimdi açık konuşmak gerekirse danışmanlık şirketi kurma işi yaş şirket kurabilcek maddi güce sahip olsam zaten bu kursu eğitimi araştırmam. Şuan zaten gördüğüm kadarıyla tmgd için firmaların eleman talebi yok. Şuan zorunlu hale geldi mi onuda bilmiyorum. Eğer bakanlık böyle sertifika dağıtıyorsa bu sertifikalı kişilerinde ne yapacağını düşünmesi lazım. Yani firmalar için bir devlet yaptırımı şart. Şurda bir hafta eğitimlerin başlamasına ben hala kararsızım. Kararsız olmamın sebebi iş imkanı. işin ucunda iş imkanı yoksa neden bu kursa gitmeliyim diye düşünüyorum.

Dediğiniz şekilde iş ilanları olacaktır. Şimdi ben işletme mezunuyum ve bu sertifikayı aldım ama işveren dediğiniz gibi ikili nitelik istiyor lojistik mezunu falan yani çalıştığı sektöre göre. Şimdi şöyle bir durum var bu işletme böyle bir danışman konusunda diretirse ve şuan türkiye genelindeki 1700 danışman içinde lojistik mezunu olan kişi sayısı azsa olanda iş bulmuşsa ne olcak bu şirket danışman almıyacak mı ?? Hangi şartlarda almaz devlet zorunluluk getirmezse. Dvlt. zorunluluk getirdi diyelim şimdi bu şirket öyle yada böyle bi danışman almak zorunda değil mi ?? O zaman kursun eğitimin mantığı yanlış sektöre göre sertifika almak lazım.. EE buda çok saçma bir yöntem. Buna müdahele edilmedikçe bu sefer piyasada sertifika alan danışman sayısı şişicek bırakın o en fazla 5 işletmeye danışmanlık olayını 1 tane şirket bulan çalışan danışman ne verirlerse kabul edicek.

Devletin bir yönlendirmesi bir yaptırımı olmadıkça şirketlerin eli daha güçlü olucak. O zamanda bu tmgd lığı işg uzmanlığından daha beter duruma gelicek. Ortada bir düzen yok ama bakanlık sürekli sınav yapıp sertifika veriyor buda mantıksız. Yani birisi bana şunu diyebilir mi "ya sen sertifikayı iş hazır firmalara arıyor. devlet düzenleme yaptı".. Yani kafam çok karıştı. Kursa gittiğinizde öyle bir anlatıyorlar ki sanırsın kursa gitcen belgeyi alcan 5 tane firmaya danışmanlığı yapıştırcan ayda 20 25 tl gelir hafta sonlarıda kıbrısta tatil. İnanın böyle bir algı oluşuyor.

Şimdi Kerem bey ben size şunu sormak istiyorum ben bu kadar bu konuyu araştırdım ettim forumdan bilgi aldım ettim neticede ben şuan bu meslek adına ilerisi için pek bir şey göremiyorum belirsizlik var yani. Siz de bu konuyu daha önce araştırdınız mı karşınıza çıkan bu tür belirsizliklere rağmen olsun ben belgeyi alayım nasıl olsa iş bulurum diye mi düşündünüz, yoksa gerçekten bu mesleğin ciddi yaptırımlarla iyi bir duruma geleceğine inanıyormusunuz ???

Lütfen dediklerimi yanlış anlamayın ben size kafası karışık ama hala konuya umutla bakarak bu eğitimi almayı düşünen biri olarak soruyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

Doğukan Oktay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
TMGD

Öncelikle hayırlı olsun. Bişey sormak istiyorum danışmanlık firsmaları TMGD İişe alıyor sonra tmfb olan firmalar için mi çalıştırıyor? Hangi amaçla alıyor yani ?

semih yenigül

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bakanlığın Basın açıklaması 01/07/2015

BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere Ülkemiz, Tehlikeli Malların Karayolu İle Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasına(yani ADR Anlaşmasına) 02/07/2010 tarihli ve 27629 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, 2010/547 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 22/03/2010 tarihi itibariyle taraf olmuştur.

Taraf olduğumuz ADR anlaşması paralelinde Bakanlığımızca hazırlanan ve 01/01/2014 tarihinde yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik, tehlikeli maddelerin karayoluyla taşımacılığı sektörüne pek çok yenilikler getirmiştir. Yönetmelik ile tehlikeli maddelerin, insan sağlığı ve diğer canlı varlıklar ile çevreye zarar vermeden güvenli ve düzenli bir şekilde kamuya açık karayoluyla taşınması amaçlanmıştır.

Bu önemli önemli yenikliklerden bir tanesi Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Sistemidir.

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 33 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında; tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan ve bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan; taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan konumunda olan işletmelere yaptıkları işleri, uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak yapmalarına yardımcı olmak amacıyla Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

Bu bağlamda, Bakanlığımızca hazırlanan “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ” 22/05/2014 tarihli ve 29007 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Tebliğ kapsamında, işletmelerin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) istihdam etme veya hizmet alması zorunluluğu 30/06/2015 tarihinde başlayacak olup, Tebliğ’in Geçici 2 inci maddesi ile de bazı faaliyet türlerine 01/01/2018 tarihine kadar geçici bir muafiyet sağlanmıştır. Geçici muafiyet sağlanan bu faaliyet alanları;

• Perakende satış yapan akaryakıt, LPG, CNG ve LNG istasyon işletmeleri ile LPG, CNG tüp satışı yapan işletmeler

• Liman tesisleri ile hava yolu kargo terminalleri [denizyolu, havayolu taşımacılığı ]

• Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre K1, K2, C1, C2, L1, L2, R1, R2 Yetki belgesi sahipleri

• Kamu kurum ve kuruluşlarıdır.

TMGD’ nin asıl görevi, işletme sahibinin sorumluluğu altında, işletmenin imkânları dahilinde, uygun araçları ve faaliyetleri belirlemek ve uygun olan en güvenli yolla bu faaliyetlerin yönetimini sağlamaktır.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olmak isteyip Tebliğde yer alan şartları sağlayanlar, Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim kuruluşlarında ( ki bu gün bunların sayısı 61’ e ulaşmıştır) 49 saat eğitim almaları ve bu eğitim sonunda Bakanlığın yapmış olduğu sınavda başarı göstermeleri gerekmektedir. Sınavda başarı gösteren adaylara 5 yıl geçerli TMGD Sertifikası düzenlenmektedir.

Son zamanlarda medyada, özellikle Bakanlığımızdan her hangi bir açıklama olmamasına rağmen, Bakanlığımızca yetkilendirilen bazı TMGD Eğitim Kuruluşları tarafından yapılan açıklamalarda, ülkemizin TMGD ihtiyacının 50.000 ila 80.000 arasında olduğu belirtilerek TMGD’leri ve TMGD adaylarını gereksiz olarak bir beklentiye sevk ettikleri, ayrıca 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen TMGD bulmaktan sıkıntı yaşanacağı basın yoluyla dile getirildiği müşahede edilmektedir.

Bakanlığımızca, Tehlikeli madde taşımacılığı sektöründe yer alan tarafların TMGD’leri istihdam etmesi veya TMGD’den hizmet alma zorunluluğu; 10/04/2014 tarihinde yayımlanan “Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” kapsamında, işletmecilere düzenlenen Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi (TMFB) ile Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre belli Yetki belgesine sahip olup da, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren taşımacılar ile ilişkilendirilmiştir. Diğer bir değişle, TMFB sahibi işletmeler ile Tehlikeli Madde taşımacılık faaliyetinde bulunan taşımacılık Yetki Belgesine sahip işletmeler, TMGD istihdamında potansiyel arz etmektedir. Bu ilişkilendirme çerçevesinde geleceğe yönelik yapılacak değerlendirmelerin bizleri ihtiyaç duyulacak TMGD sayısına daha sağlıklı bir şekilde götürecektir.

Bu bağlamda, Yönergenin yayımlandığı tarihten bu güne kadar yaklaşık 16.000 işletmeci TMFB belgesi almış olup ve halen Bölge Müdürlüklerimizce TMFB düzenleme süreci devam etmektedir. Ayrıca, Tebliğ’in yayımlandığı tarihten bu güne kadar Bakanlığımızca yapılan TMGD sınavlarında da yaklaşık 2.100 kişi başarı göstermiş ve bunlardan bu güne kadar 1.356 kişiye TMGD sertifikası düzenlenmiş olup, sertifika düzenleme süreci suratlı bir şekilde yürütülmektedir.

Tüm bu değerlendirmelerin ışığında, mevcut TMFB sahibi işletmelerden yaklaşık 1/2 ‘sinin TMGD istihdam etme veya hizmet alma zorunluluğunun Tebliğ’in Geçici 2 inci maddesi kapsamında 01/01/2018 tarihinde başlayacak olması, bir TMGD’nin 5 işletmeye kadar hizmet verecek olması, her iki ayda bir Bakanlığımızca TMGD sınavının yapılacağı dikkate alındığında; sektörde TMGD istihdam edilmesi veya hizmet alınmasında bir sıkıntı yaşanması beklenmemektedir.

Ayrıca, TMGD istihdam edilmesi konusunda ADR’ye taraf olan AB üyesi ülkelerdeki mevcut duruma bakıldığında, örneğin Almanya’ da ki durum incelendiğinde; Almanya da toplamda yaklaşık dörtyüzmilyon ton tehlikeli madde hareketinin olduğu ve bu sürecin yaklaşık 16.500 TMGD ile yürütüldüğü tespit edilmiştir. Ülkemizde de yıllık yaklaşık olarak otuzbeşmilyon ton tehlikeli madde hareketinin olması ve bir TMGD’nin 5 işletmeye hizmet vereceği dikkate alındığında, 01/01/2018 tarihi itibarıyla, yaklaşık 16.000 ila 18.000 arasında TMGD’nin ülkemiz için yeterli olabileceği düşünülmektedir.

Bu itibarla, tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde taraf olan tüm gerçek veya tüzel kişilerin, somut veriye dayanmadan kamuoyunu yanlış bilgilendirilmesine neden olacak beyanatlardan kaçınması gerekmekte olup, tehlikeli madde taşımacılığı sektöründe yer alan tarafların Bakanlığımız tarafından yapılacak duyurulara itibar etmesi önemle rica olunur.

K

kerem

Guest
Öncelikle hayırlı olsun. Bişey sormak istiyorum danışmanlık firsmaları TMGD İişe alıyor sonra tmfb olan firmalar için mi çalıştırıyor? Hangi amaçla alıyor yani ?

TMGD belgesi alan kişi iki ciltlik ADR kitabını nasıl kullanması gerektiği biliyor. Bunun haricinde Pratikte çok da birşey bilmesi zor. Danışmanlık firmaları bunun farkında. İsim vermeyeyim, bazı danışmanlık firmaları yetiştirmek üzere eleman alıyor. Elbette danışmanlık firmaları TMGD 'yi faaliyet belgesi olan firmalara danışmanlık yapmak üzere istihdam ediyor. Ama diyor ki, çevre mühendisi olsun, kimyager olsun vs. Maden mühedisi arayan ek olarak İSG uzmanı ve TMGD olma şartı koşan çimento fabrikası ilanı biliyorum. Şimdi bu adam maden mühendisliği mi yapacak ? Güvenlik Danışmanlığı mı yapacak ? İSG mi olacak ? Ofansı kuvvetli , defans yapabilen yeri geldiğinde kaleye geçebilecek forvet arıyoruz gibi ilanlar bunlar. Firmalar bu ADR 'nin iki kitaplık mevzuattan ibaret olduğunu ve başlı başına bir uzmanlık gerektirdiğini, daha doğrusu TMGD 'nin asli görevlerinin ne olduğunu bilmiyor. Bilse zaten dış ticaret mezunu TMGD aramaz. Ben parayı mühendisime vereyim o da TMGD belgeli olsun, bir de İSG işine bakar mantığı. Anlatmak gerek firmalara. Özgür Bey aslında konuyu çok güzel açıklamış; Siz gideceksiniz. Yoksa kimse gel demiyor.

K

kerem

Guest
Semih Bey , eğitim firmalarının durumu abarttığı ve reklam kampanyalarının içeriği boşalttığı ortada. Şu an sertifika almaya hak kazanan 2000 küsür TMGD olduğuna göre, TMGD başına 8 kadar firma düşüyor olması lazım. Ama çalışma bakanlığında kaydı olan 900 küsür TMGD var. Aslında durum çok karanlık değil. Sadece mevcut ilanlar işverinin zihniyetini ortaya koyuyor. Yani kişi bu işi ek olarak yapsın yeri geldiğinde KYT, AR-GE işlerini yürütsün diyor firmalar. Hem İSG, hem TMGD ve hem de mühendis olsun vs...

Bana öyle geliyor ki, bu işin geleceğini TMGD 'ler belirleyecek. Firmaların neyi dayattığından ziyade TMGD 'nin mesleki anlamda ne ortaya koyduğu belirleyecek. Kursa giderken hocamız ''sakın size dayatılmaya çalışılan başka işi kabul etmeyin. Hatta gün konusunda bile çalışma koşullarınızı siz belirleyin '' demişti.

Bu arada Semih Bey ben henüz on beş gün önce TMGD olmaya hak kazandım. Benden daha çok tecrübesi olan insanlar size daha çok yardımcı olacaklardır. Benim (ancak) 15 günde yaşadığım şu; kurs sürecinde '' siz sınavı verin bize 200 küsür TMGD lazım'' diyen danışmanlık-eğitim firmaları hiçbir dönüş yapmadı. İş başvurusu yaptığım firmalardan bazısı başvurularımı '' bize lojistik mevzuatına hakim(lojistik sertifikası lisans veya önlisans vs) '' kişi lazım diyerek, bazısı ise biz Çevre Mühendisi istiyoruz diyerek geri çevirdi. Oysa TMGD olmak için ikisine de gerek yok. Gerçekten başka birşey arıyan firmalar var. TMGD sertifikasını sanki sürücü ehliyeti gibi görüyor adam. Hani ehliyeti olan mühendis der gibi. ''TMGD sertifası olan dış ticaret uzmanı arıyorum ben'' diyeni gördüm. Haa tablo bu kadar karanlık mı ? değil... Bütün firmalar bu şekilde mi yaklaşıyor? Hayır... Sadece işin geleceği hakkında fikir veriyor bize. Şu an firma bağlayan ve çalışan arkadaşlar mevcut. kimi kendisi bu işi yapıyor. Kimi danışmanlık firması çatısı altında.

Zaman... zaman gösterecek.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.