Soru : Tmgd Soru Ve Cevaplar

Mithat Kutluay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1. Soruda bizim kursiyer hocamız hiç buna değinmemişti. Ben olsam A derdim. Fakat eğer sizin çözdüğünüz gibiyse de, üstüste kaç adet dediği için artı 1 eklemeniz lazım ki cevap 6 olur.

Neden A şıkkı?:düşünceli: 11 tane çok fazla olmadı mı?:k_karışık:

Bende kararsız kaldım. Üst üste mi, yoksa istifloeme sözümü rakamı 5 veya 6 yapacak

Üst üste toplam falan takılmayın beyler.:rolleyes: Burada kaç tane OHK istiflenir sorulmuyor. Soruda verilen OHK, üzerine istiflenebilecek benzer ambalajlardan kaç tanesine dayanabilir?:p İstenen o. Dediğim gibi kendisi de dahildir falan takılmayın. Önemli olan çözümlemede verdiğim hesabı yapabilmek.:cool: Kendisi dahil mi hariç mi olayı yok burada. İşlemleri yapın sonucu bulun.;)

Tayfun Adatepe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Neden A şıkkı?:düşünceli: 11 tane çok fazla olmadı mı?:k_karışık:

Üst üste toplam falan takılmayın beyler.:rolleyes: Burada kaç tane OHK istiflenir sorulmuyor. Soruda verilen OHK, üzerine istiflenebilecek benzer ambalajlardan kaç tanesine dayanabilir?:p İstenen o. Dediğim gibi kendisi de dahildir falan takılmayın. Önemli olan çözümlemede verdiğim hesabı yapabilmek.:cool: Kendisi dahil mi hariç mi olayı yok burada. İşlemleri yapın sonucu bulun.;)

Soru 17. 31h1 / Y / 04 99 / Gb / 9099 / 10800 /1200 işareti Taşıyan Ohk'lerden Üst Üste Kaç Tane istiflenebilir?

A)7

B)8

C)9

D)10

E)11

Bizim kurs sonundaki yapılan sınavda çıkan soru buydu.Doğru cevabı 10 imiş. Bizim hocam 10800/1200 + 1 =10 şeklinde çözmüştü.

Mithat Kutluay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Soru 17. 31h1 / Y / 04 99 / Gb / 9099 / 10800 /1200 işareti Taşıyan Ohk'lerden Üst Üste Kaç Tane istiflenebilir?
A)7
B)8
C)9
D)10
E)11

Bizim kurs sonundaki yapılan sınavda çıkan soru buydu.Doğru cevabı 10 imiş. Bizim hocam 10800/1200 + 1 =10 şeklinde çözmüştü.

Hocan büyük ihtimalle yanlış düşünerek çözmüş.:utanmış: 6.5.2.2.2 referansının son cümlesini dikkatlice okuyunuz.:düşünceli:

Ayrıca yönlendirdiği 6.5.6.6.4 referansı daha net cümlelerle izah etmiş.:cool: Burada İstifleme Testi Yükünün hesaplanması izah edilmiş.

Diyor ki; IBC üzerine yerleştireceğin yük, taşıma sırasında IBC'nin üzerine dizilecek benzer IBC'lerin sayısının toplam izin verilebilir azami brüt kütlelerinin 1.8 katı kadar olacaktır.

Dikkatinizi çekerim:düşünceli: bu referans, 6.5.6.6 referanslı İstifleme Testi başlığının (Yani istifleme testinin nasıl yapılacağına dair hükümleri içeren başlık) altında yer alan 4. alt başlıkta yer alıyor.

Öncelikli olarak kalın fontla alıntıladığım bu referansı formüle edelim.:rolleyes:

İstifleme Testi Yükü = (İstiflenecek IBC Sayısı x Azami Brüt Kütle) x 1.8

(istiflenecek IBC'lerin sayısının toplam izin verilebilir azami brüt kütlesi) x 1.8

Şimdi sizin hesaba göre tersten çözelim soruyu. Siz 10 tane IBC dediniz. Azami Brüt Kütle 1200.
(10 x 1200) x 1.8 = 21600 çıkar. Oysa soruda verilen istifleme testi yükü 10800.:düşünceli:

Bir de benim çözümümü tersten ele alalım. Ben 5 tane IBC demiştim. Azami Brüt Kütle 1200.
(5 x 1200) x 1.8 = 10800 Sorudaki de 10800.:cool:

Demek ki hocanız yanlış anlamış olayı.:p Siz gene de hocanıza ulaşıp bu çözümümü sorunuz, işinizi sağlama alınız.;)

Not: Yukarıdaki formülü kitabınızda ilgili referansın yanında not olarak alırsınız iyi olur.:) Hesaplama yapılıcaksa formülasyon şarttır.:D

Arzu Evren

Üye
TÜİSAG Üyesi
333 lt UN 3373 BİYOLOJİK MADDE, KATEGORİ B maddesi, azami kütlesi 7 ton olan bir taşıma biriminde taşınmak istenmektedir. Taşıma ünitesinde bulunması gereken yangın teçhizatının minimum kapasitesi nedir?
A) 2 kg
B) 4 kg
C) 6 kg
D) 8 kg
E) 12 kg

Tablo A sütun 6 özel hüküm 319 3.3 e gidersen Ambalajlama talimatı p 650 uyarınca işaretlenmiş olan ambalajlar ve paketli maddeler ADR nin diğer zorunluklarına tabi değildir
o yüzden cevap tüm araçlar için geçerli olan a şıkkı yanlızca 2 kğ A,b,c tipi yangın söndürücü yeterlidir
soruda ambalajla taşındığına dair bir açıklama yapılmıyor ama, bu durumda 333lt taşımayı nasıl yaptıklarını bilemeyiz. gözden kaçırdığımız bir ayrıntı mı var?

Mithat Kutluay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
soruda ambalajla taşındığına dair bir açıklama yapılmıyor ama, bu durumda 333lt taşımayı nasıl yaptıklarını bilemeyiz. gözden kaçırdığımız bir ayrıntı mı var?

Arzu Hanım, ambalajlı veya tankla taşımaya bakılmaz burada.:utanmış: Taşıma Kategorisine bakılır, muafiyet varsa 2 kg yeterli yoksa tablodan tonaja göre gerekli yangın söndürücü miktarına bakılır. Ancak Sütun 15'ten bakıldığında UN 3373 için TK yok.:( Bu durumda hemen Sütun 6'dan Özel Hükümlere bakıyoruz. Özel Hükümler önceliklidir zaten, her zaman dikkat.:düşünceli: UN 3373 için Özel Hüküm 319 kodu var Burada "Ambalajlama talimatı P650 uyarınca işaretlenmiş olan ambalajlar ve paketli maddeler, ADR'nin diğer zorunlulukarına tabii değildir." diyor.:cool: (P650 talimatlarına baktığımızda da 11. maddesinde aynı hükmü görebiliriz.)

Arzu Evren

Üye
TÜİSAG Üyesi
teşekk
Arzu Hanım, ambalajlı veya tankla taşımaya bakılmaz burada.:utanmış: Taşıma Kategorisine bakılır, muafiyet varsa 2 kg yeterli yoksa tablodan tonaja göre gerekli yangın söndürücü miktarına bakılır. Ancak Sütun 15'ten bakıldığında UN 3373 için TK yok.:( Bu durumda hemen Sütun 6'dan Özel Hükümlere bakıyoruz. Özel Hükümler önceliklidir zaten, her zaman dikkat.:düşünceli: UN 3373 için Özel Hüküm 319 kodu var Burada "Ambalajlama talimatı P650 uyarınca işaretlenmiş olan ambalajlar ve paketli maddeler, ADR'nin diğer zorunlulukarına tabii değildir." diyor.:cool: (P650 talimatlarına baktığımızda da 11. maddesinde aynı hükmü görebiliriz.)

Arzu Evren

Üye
TÜİSAG Üyesi
akü ana şalteri ile ilgili olan sorunun cevabı belli mi? ref. 9.2.2.3.4. fl ve exIII araçlar.şıklardakiler hepsine uyuyor. hangi ayrıntıyı gözden kaçırıyorum

Arzu Evren

Üye
TÜİSAG Üyesi
soru 5 için un 341 zaten patlayıcı, bu durumda exII veya exIII ile taşınacak. miktar sınırlamalarından ex III ile taşınacağı bilgisine ulaşılır. ref. 7.5.5.2

Mithat Kutluay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
akü ana şalteri ile ilgili olan sorunun cevabı belli mi? ref. 9.2.2.3.4. fl ve exIII araçlar.şıklardakiler hepsine uyuyor. hangi ayrıntıyı gözden kaçırıyorum

Arzu Hanım, önceki sayfalarda çözümleri paylaşmıştım.:cool: Oradan kontrol ederseniz gözden kaçırdığınız ayrıntıları görebilirsiniz.;) Buraya alıntı olarak tekrar koyuyorum. Başarılar.:)

Soru 1:

Bu soruda 6.5.2.2.2 referansının son cümlesine bakarsanız görürsünüz. İstifleme test yükünün 1.8 ile bölünmesi gerektiği yazılı. (Ya da yönlendirdiği 6.5.6.6.4 referansına da gidebilirsiniz. Aynı bilgiyi verecektir.)

Buna göre istifleme yükü 10800 ise 10800:1.8 = 6000

Azami brüt kütle 1200 idi. 6000:1200 = 5 tane üst üste istiflenebilir.
----------------------------------------------------------------------------------------
Soru 2:

Sütun 8 P650 - 11. maddeye göre ADR'nin başka bir zorunluluğuna tabii değildir diyor. Buna göre 2 kg yeterli olsa gerek.
----------------------------------------------------------------------------------------
Soru 3:

A şıkkı 1.1.3.5 referansına göre doğrudur. (Sınıf olduğundan yeterli önlemler alınmalı. Eğer Sınıf 1 ve Sınıf 9 olsaydı tüm önlemler alınmış olmalı oacaktı. Cümlelere dikkat!)

B şıkkı 1.1.3.2 - d referansına göre doğrudur.

C şıkkında ise TK 4 ve sınırsız olarak taşınabilir.

E şıkkında 45 kg UN NO 0241 verilmiş. TK muafiyetine bakıldığında normalde TK1 => 20 ile sınırlandırılması gerekirken dipnota bakılır. Orada UN 0241 için 50 kg ile sınırlandırıldığı yazılıdır. 45 kg bu limitin altında olduğundan TK muafiyeti vardır ve 1.1.3.6.2 referansında belirtildiği üzere KISIM 8'den muaftır.

D şıkkında 1.1.3.2 - f referansına göre UN 1950 maddeleri taşıma kapsamında muafiyetlere dahil değildir. Dolayısıyla SRC-5 gerekir.
Soru 4:

II) Aracın her iki yanına ve arkasına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır. (5.3.1.3 => Soruda örtülü kasası olan bir araç deniyor. O yüzden araç levhalanır diye düşünüyorum.)
IV) Aracın önüne ve arkasına turuncu renkli düz levha takılmalıdır.

Soru 5:

9.2.1.1 referansındaki tabloya göre Akü ana şalteri EX/III (ve aynı zamanda MPÜB için de geçerli) ve FL araçları için zorunlu kılınmıştır.

Tablo A'dan Sütun 14'e bakılarak kontrol edilir.

A şıkkında EX/III
B şıkkı için taşımayı düzenleyen 9. Bölümden 9.1.1.2-b referansına bakılır. Buna göre FL aracı ile taşınır.
C şıkkında FL
E şıkkında FL

Ancak D şıkkında verilen UN 0341 araç belirtilmemiştir. Buna göre cevap D olmalı.
Soru 6:

İsitisnai miktarlar için Sütun 7b'ye bakılır.

I. veri E1 (3.5.1.1 ve 3.5.1.2 referanslarına göre doğrudur.)
II. veri E2 (3.5.1.2 referansına göre yanlıştır.)
III. veri E2 (3.5.1.2 referansına göre göre değerler doğrudur ancak 3.5.1.1-a referanasına göre yanlıştır.)
IV. veri E0 (Sütun 7b'ye göre sınırlı miktarda taşınamaz. Ayrıca tünel kodu C/E'dir. Ambalajda taşınıyor denildiği E dikkate alınır ve buna göre D'den geçebilir denilebilirdi.)
V. veri E1 (3.4.3 ve 3.4.4 referanslarına göre doğrudur.)

Buna göre I ve V verileri doğrudur, yani cevap C şıkkı olmalıdır.

şemsettin sevinç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
1. soruda cevap C şıkkıdır. Arkadaşların bununla ilgili yazdığı doğrudur. Lakin 2. soruda Taşıma Kategorisi muafiyeti olması lazım. Buna göre 8.1.4.2 referansı gereği 2 kg yeterli olmalı.

Bana göre muafiyet olamaz çünkü 1.1.3.6.3 de direkt olarak UN1374 e atfen bir muafiyetten bahsedilmiyor ve de UN1374 taşıma kategorisi 2 ve PG II olduğu için sadece 333 kg a muafiyet vardır. 4 ton muafiyete giremez. Yangın tüpü meselesinde soruyu hazırlayan 5T derken aracın kapasitesini düşünüyor ama aracın kendi kütlesinden bahsetmiyor. dolayısıyla soru yanlış hazırlanmış bir soru.

Mithat Kutluay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bana göre muafiyet olamaz çünkü 1.1.3.6.3 de direkt olarak UN1374 e atfen bir muafiyetten bahsedilmiyor ve de UN1374 taşıma kategorisi 2 ve PG II olduğu için sadece 333 kg a muafiyet vardır. 4 ton muafiyete giremez. Yangın tüpü meselesinde soruyu hazırlayan 5T derken aracın kapasitesini düşünüyor ama aracın kendi kütlesinden bahsetmiyor. dolayısıyla soru yanlış hazırlanmış bir soru.

İyi de 333 kg yazmıyor.:k_karışık: 333 yazıyor yani birim yok.:düşünceli: 4 ton yerine 4000 kg deseydi haklısınız derdim.:cool: Ben de %100 emin olamasam da olay bu.:utanmış: Sandığınız gibi limit 333 kg falan değil, bu kesin.;) Bu noktada mantıklı düşününce, UN 1374 Balık Yemi için 4 ton çok büyük bir rakam olmasa gerek. Çok daha fazlası taşınabilir bir taşıma biriminde.:p Ama tekrar yazıyorum, bu birimsizlik olayından ben de %100 emin değilim.:(

Tayfun Adatepe

Üye
TÜİSAG Üyesi
İyi de 333 kg yazmıyor.:k_karışık: 333 yazıyor yani birim yok.:düşünceli: 4 ton yerine 4000 kg deseydi haklısınız derdim.:cool: Ben de %100 emin olamasam da olay bu.:utanmış: Sandığınız gibi limit 333 kg falan değil, bu kesin.;) Bu noktada mantıklı düşününce, UN 1374 Balık Yemi için 4 ton çok büyük bir rakam olmasa gerek. Çok daha fazlası taşınabilir bir taşıma biriminde.:p Ama tekrar yazıyorum, bu birimsizlik olayından ben de %100 emin değilim.:(
Hemen bi arka sayfasında sıvılar için litre ,katılar için kilogram yazıyor. Birimler belli her tablo için sadece devamını okumak lazım.

Tayfun Adatepe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim dikkatsizliğim sanırım.Teşekkürler cevaplar için.Aslında takıldığım sorular daha var.Sınava az kala birbirimize takıldıklarımızı bu başlıkta sorsak cevaplasak pratik olarak hızlanmış oluruz.Sorulara gelicek olursam
  1. 31H1/Y/04 99/GB-9099/10800/1200 ile işaretlenmiş bir OHK ‘den üst üste en fazla kaç tane istiflenebilir?
A) 11 tane
B) ADR hükümlerine göre 3 taneden daha fazla OHK’nin istiflenmesi yasaktır.
C) 9 tane
D) 6 tane
E) 5 tane

yukarıdaki sorunun cevabı ve çözümü var.Fakat kitapta bununla ilgili bi bilgi bulamadım.

• 333 lt UN 3373 BİYOLOJİK MADDE, KATEGORİ B maddesi, azami kütlesi 7 ton olan bir taşıma biriminde taşınmak istenmektedir. Taşıma ünitesinde bulunması gereken yangın teçhizatının minimum kapasitesi nedir?
A) 2 kg
B) 4 kg
C) 6 kg
D) 8 kg
E) 12 kg

• Aşağıdaki taşımalardan hangisi için sürücü SRC-5 eğitimi alması zorunludur?
A) Öncesinde BM NO 1150 taşımasında kullanılmış, herhangi bir zararı sıfırlayacak yeterli önlemlerin alındığı temizlenmemiş boş ambalaj.
B) 1000 adet şişirilmiş pnömatik araç lastiğinin taşınmasında.
C) Brüt ağırlığı 2500 kg silah için kartuş (UN0012) yüklü bir kamyonun taşınmasında
D) Karbonatlı meşrubatlarda bulunan BM NO 1950’ye atanmış gazlar.
E) 45 kg UN NO 0241’in ambalajlanmış şekilde taşınmasında.

• Alfa şirketi, Beta şirketinden 8000 litre UN 1208 tehlikeli maddesi ve 5000 litre 2826 maddesi satın alıyor. Her iki ürün de birden fazla bölmesi olan tek bir tank konteynerde taşınmaktadır. Konteyner, örtülü kasası olan bir araç ile taşınmaktadır. Yapılacak işaretlemelere dair hangileri doğrudur?

• I) Aracın dört tarafına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.

• II) Aracın her iki yanına ve arkasına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.

• III) Aracın önüne ve arkasına maddelerin tehlike tanımlama numaraları ve BM numaralarının yer aldığı turuncu levha takılmalıdır.

• IV) Aracın önüne ve arkasına turuncu renkli düz levha takılmalıdır.

• V) Tank konteynerin iki yanına ve arkasına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.

• VI) Tank konteynerin dört tarafına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.

• VII) Tank konteynerin dört tarafına yalnızca Sınıf 3 tehlike etiketi takılmalıdır.
A) I, IV ve V
B) II, IV
C) I, III, VII
D) II ve III
E) II, IV ve VI

• Akü ana şalterlerindekideki kablo bağlantıları IP 54 koruma derecesine sahip olacaktır. Bununla birlikte, bu bağlantılar, bir merkezde (ki bu akü kutusu olabilir), toplanmışlarsa bu koşul geçerli değildir. Bu durumda, örneğin lastik bir kapakla kısa devrelere karşı bağlantıların yalıtılması yeterlidir.
Bu durum aşağıdakilerden hangisi için geçerli değildir?
A) Ambalanmamış şekilde 250 kg UN NO 0332 taşıyan araç.
B) Kapasitesi 5 m3 olan portatif tankta yanıcı gaz taşıyan araç.
C) Tankta 1000 lt UN NO 1747 taşıyan araç.
D) Ambalajlanmış şekilde 2000 kg UN NO 0341 taşıyan araç
E) Kapasitesi 1 m3 olan portatif tankta UN NO 2023 taşıyan araç.

• Aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

• I) UN NO 2215 iç ambalajda net 30 gram, dış ambalajda net 1000 gram olacak şekilde ambalajlanıp taşınmaktadır. Araçta 8.3.4 hükümlerine uygun portatif aydınlatma aparatının bulunması zorunlu değildir.

• II) UN NO 2719 iç ambalajda net 30 gram, dış ambalajda net 1000 gram olacak şekilde ambalajlanıp taşınmaktadır. Ambalajlar Tehlike No 5.1 ve 6.2 etiketlerini taşımalıdır.

• III) UN NO 1779 iç ambalajda net 30 ml, dış ambalajda net 500 ml olacak şekilde ambalajlanıp taşınmaktadır. Personelin tehlikeli malların taşınmasına yönelik hükümlerin genel zorunluluklarına aşina olmasına gerek yoktur.

• IV) UN NO 3450 araçtaki toplam brüt ağırlığı 5 ton olacak şekilde sınırlı miktarda ambalajda taşındığında D kodlu tünelden geçemez.

• V) UN NO 2491 5 litrelik porselen iç ambalajlarda toplam brüt kütlesi 20 kg olacak şekilde taşınmak istendiğinde dış ambalajların üzerinde yön düzeni oklarının bulunması gerekmektedir.
A) I, II, V
B) II, III, IV
C) I ve V
D) IV ve V
E) I, II, III ve V

2. Sorudaki UN3373 çok çıkmıştı karşıma. Muafiyete girmiyor. P650 e göre işaretli ambalajda taşınıyorsa ancak muafiyete giriyor. Fakat soruda böyle bişeyden bahsedilmemiş. Cevap 8 kg. Dikkat edelim. ADR'nin laf oyunlarına gelmeyelim.

Mithat Kutluay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
2. Sorudaki UN3373 çok çıkmıştı karşıma. Muafiyete girmiyor. P650 e göre işaretli ambalajda taşınıyorsa ancak muafiyete giriyor. Fakat soruda böyle bişeyden bahsedilmemiş. Cevap 8 kg. Dikkat edelim. ADR'nin laf oyunlarına gelmeyelim.

Doğru demişsin,:rolleyes: kurstayken birim yok diye not aldırdılar diye öyle kalmış aklımda.:utanmış: Keklik çantada deyip o kısma bir daha bakmadığımdan farketmedim.:k_karışık: Sorularda da kafamı kurcalıyordu baya.:deli: Çok teşekkürler. Notu silip o paragrafı işaretlemek gerek.:D Bazen kurstaki hocalar da yanlış bilgi verebiliyor.:p Demek ki burada soru paylaşmak işe yarıyormuş.;) Tekrar tekrar teşekkür ederim.:) Sınavda başarılar dilerim. :cool:

emrah12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu ürün tank ta taşınır hiçbir muafiyeti girmez. Ambalajlı olursa işaret dışında hiçbir adr hükmüne tabi olmayacağından yangın tüpü de istemez diye düşünüyorum.

emrah12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
TANK TA taşınır sa 8.5 S3 ten dolayi 2 ki yangın tüpü yeterlidir.

şemsettin sevinç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Soru 1:

Bu soruda 6.5.2.2.2 referansının son cümlesine bakarsanız görürsünüz. İstifleme test yükünün 1.8 ile bölünmesi gerektiği yazılı. (Ya da yönlendirdiği 6.5.6.6.4 referansına da gidebilirsiniz. Aynı bilgiyi verecektir.)

Buna göre istifleme yükü 10800 ise 10800:1.8 = 6000

Azami brüt kütle 1200 idi. 6000:1200 = 5 tane üst üste istiflenebilir.
Soru 2:

Sütun 8 P650 - 11. maddeye göre ADR'nin başka bir zorunluluğuna tabii değildir diyor. Buna göre 2 kg yeterli olsa gerek.
Soru 3:

A şıkkı 1.1.3.5 referansına göre doğrudur. (Sınıf olduğundan yeterli önlemler alınmalı. Eğer Sınıf 1 ve Sınıf 9 olsaydı tüm önlemler alınmış olmalı oacaktı. Cümlelere dikkat!)

B şıkkı 1.1.3.2 - d referansına göre doğrudur.

C şıkkında ise TK 4 ve sınırsız olarak taşınabilir.

E şıkkında 45 kg UN NO 0241 verilmiş. TK muafiyetine bakıldığında normalde TK1 => 20 ile sınırlandırılması gerekirken dipnota bakılır. Orada UN 0241 için 50 kg ile sınırlandırıldığı yazılıdır. 45 kg bu limitin altında olduğundan TK muafiyeti vardır ve 1.1.3.6.2 referansında belirtildiği üzere KISIM 8'den muaftır.

D şıkkında 1.1.3.2 - f referansına göre UN 1950 maddeleri taşıma kapsamında muafiyetlere dahil değildir. Dolayısıyla SRC-5 gerekir.
Soru 4:

II) Aracın her iki yanına ve arkasına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır. (5.3.1.3 => Soruda örtülü kasası olan bir araç deniyor. O yüzden araç levhalanır diye düşünüyorum.)
IV) Aracın önüne ve arkasına turuncu renkli düz levha takılmalıdır.

SORU 4 de turuncu plaka ile ilgili 5.3.2.1.2 de söylenildiği gibi bölüm 3.2 tablo A sütun 20 de tehlike numarsı verilmişse turuncu plakada UN ile birlikte olmalıdır. buraya uymazmıydı?

Soru 5:

9.2.1.1 referansındaki tabloya göre Akü ana şalteri EX/III (ve aynı zamanda MPÜB için de geçerli) ve FL araçları için zorunlu kılınmıştır.

Tablo A'dan Sütun 14'e bakılarak kontrol edilir.

A şıkkında EX/III
B şıkkı için taşımayı düzenleyen 9. Bölümden 9.1.1.2-b referansına bakılır. Buna göre FL aracı ile taşınır.
C şıkkında FL
E şıkkında FL

Ancak D şıkkında verilen UN 0341 araç belirtilmemiştir. Buna göre cevap D olmalı.
Soru 6:

İsitisnai miktarlar için Sütun 7b'ye bakılır.

I. veri E1 (3.5.1.1 ve 3.5.1.2 referanslarına göre doğrudur.)
II. veri E2 (3.5.1.2 referansına göre yanlıştır.)
III. veri E2 (3.5.1.2 referansına göre göre değerler doğrudur ancak 3.5.1.1-a referanasına göre yanlıştır.)
IV. veri E0 (Sütun 7b'ye göre sınırlı miktarda taşınamaz. Ayrıca tünel kodu C/E'dir. Ambalajda taşınıyor denildiği E dikkate alınır ve buna göre D'den geçebilir denilebilirdi.)
V. veri E1 (3.4.3 ve 3.4.4 referanslarına göre doğrudur.)

Buna göre I ve V verileri doğrudur, yani cevap C şıkkı olmalıdır.

şemsettin sevinç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
naim bey, bölüm 1 sayfa 11 1.1.3.6.3 tablosundan sonraki sayfanın en üstünde tablodaki 3 ncü satırdaki Taşıma ünitesi başına düşen toplam miktar açıklaması var 333 sıvılar için lt, katılar için kg.

şemsettin sevinç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
  1. Alfa şirketi, Beta şirketinden 8000 litre UN 1208 tehlikeli maddesi ve 5000 litre 2826 maddesi satın alıyor. Her iki ürün de birden fazla bölmesi olan tek bir tank konteynerde taşınmaktadır. Konteyner, örtülü kasası olan bir araç ile taşınmaktadır. Yapılacak işaretlemelere dair hangileri doğrudur?
I) Aracın dört tarafına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.
  • II) Aracın her iki yanına ve arkasına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.
  • III) Aracın önüne ve arkasına maddelerin tehlike tanımlama numaraları ve BM numaralarının yer aldığı turuncu levha takılmalıdır.
  • IV) Aracın önüne ve arkasına turuncu renkli düz levha takılmalıdır.
  • V) Tank konteynerin iki yanına ve arkasına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.
  • VI) Tank konteynerin dört tarafına Sınıf 3 ve Sınıf 8 tehlike etiketi takılmalıdır.
  • VII) Tank konteynerin dört tarafına yalnızca Sınıf 3 tehlike etiketi takılmalıdır.
A) I, IV ve V
B) II, IV
C) I, III, VII
D) II ve III
E) II, IV ve VI

Cevap E şıkkı
II 5.3.1.3 örtülü olduğu için
IV 5.3.2.1
VI 5.3.1.2

kenan bey, turuncu plaka ile ilgili 5.3.2.1.2 de söylenildiği gibi bölüm 3.2 tablo A sütun 20 de tehlike numarası verilmişse turuncu plakada UN ile birlikte tehlike tanımlaması olmalıdır. buraya uymazmıydı?

şemsettin sevinç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
kenan bey, 9.1.1.2 FL aracı (b),(c) şıklarına göre cevapladığınız B şıkkında verilen yanıcı gaz ve miktarı FL araca tam uyumluluk sağlıyor. ne dersiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.