Tmgdk Yönergesi Yürürlükte

Semih ÇALIŞKAN2

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Sakarya da TMGDK açıyoruz. Koordinatör yada normal tmgd arkadaşlar iletişime geçebilir

bilgi@casem.com.tr

cenk erkin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
bu tmgdk koordinatörün sertifika tarihi mi baz alınıyor yoksa filli çalışma süresi mi? sağlam bilgisi olan var mı yanlıgıya düşülmesin masraflı ve sıkıntılı kuruluş çünkü. 01/01/2018 tarihi kesin yürürlüğe girecek mi? ertelendi diyelim bu tmgdk durumu ne olacak çünkü bu şekliyle denetim yok cezalar düşük caydırıcı değil TMGDK nereye hizmet verecek nasıl ayakta kalabilecek mi? Bakanlık bu girişimde bulunacak kişilere net ve açık belirtmeli ki girişimler iyi kötü önünü görüp duruma göre TMGDK kurmaya karar vermeli bu şekliyle her kafadan farklı yorum çıkıyor TMGD sınavı gibi netleştirsin artık bakanlık önü açık bırakıp bu kadar kişinin umutları ve beklentilerine cevap net bilgi versin sınav gibi her kafadan farklı yorum çıkmasın? 3 yıllık tmgd şartı da bu şekliyle saçma olmuş piyasa kaç kişi var bu kadar işi bilen çalışmış olan. sanırım bu 3 yıllık olayda bir bit kemiği var ama hayırlısı diyelim.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
"Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir. "
bu maddeden bence bahsettiğiniz kısıtlama anlaşılmaz. ben bu maddeyi, TMGD 5 ayrı firmaya danışmanlık yapabilir. bunlar eğer aynı firmanın şubesi veya temsilciliği isede toplamda 5 yere bakabilir. diye anlarım. mesela A petrol istasyonunun bir merkez 4 şubesi var. toplam 5. bu A firması ile anlaşan TMGD her bir şube için ayrı teklif verecek. firmada her bir şubesi için ayrı danışmanlık ücreti ödeyecek.
bu madde TMGD ler için bence daraltıcı değil, iş alanını genişletici hüküm içeriyor. aksi yorum zaten fırsat eşitliğine de aykırı olur. şubeleri olan bir firma ile anlaşan tmgd ler şanslı, daha yüksek ücret talep edebilecek; bunlar bitince şubesi olmayan TMFB li tek firma ile anlaşan TMGD şanssız. aynı belgeye eşit olmayan iş yapma hükmü içermiş de olur. itiraz durumunda iptali de mümkün olur bence.
muğlak bir ifade ama benim yorumum ve kanaatim bu yönde.

Nagehan hanim gecen muhendis ile konusmustum simdi şef ile konustum 1 yere ve sadece lokasyonlarina bakabiliyorsun tmgdk ile ancak coklu yere bakabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

güzinirem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Nagehan hanim gecen muhendis ile konusmustum simdi şef ile konustum 1 yere ve sadece lokasyonlarina bakabiliyorsun tmgdk ile ancak coklu yere bakabilirsin
ben şefin de bildiğinden (hatta okuduğundan) şüpheliyim. bende belge için aramıştım. şefin verdiği bilgiye göre hareket ettim. sonra memur olmaz dedi, şef de olmazmış dedi.
ben yorumumda ısrarcıyım (yanılabilirim). bakalım görecez.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ben şefin de bildiğinden (hatta okuduğundan) şüpheliyim. bende belge için aramıştım. şefin verdiği bilgiye göre hareket ettim. sonra memur olmaz dedi, şef de olmazmış dedi.
ben yorumumda ısrarcıyım (yanılabilirim). bakalım görecez.
beklemek yerine bence herkes birlik olup bimere yazmalı bireysel calısmayı bitiriyorlar akılları sıra 3 yıl tecrube sartı getirip vole vurma pesindeler is guvenliginden oldugu gibi ilk zamanlar

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Geçen gün bakanlık ile görüşüldü 3 yıllık koordinatör TMGD durumu ile ilgili 2014 yılında belge alanların kastedildiği söylendi. Bu sayede belgeyi ilk alanları da bu şekilde değerlendirmiş oldular.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Geçen gün bakanlık ile görüşüldü 3 yıllık koordinatör TMGD durumu ile ilgili 2014 yılında belge alanların kastedildiği söylendi. Bu sayede belgeyi ilk alanları da bu şekilde değerlendirmiş oldular.
Tamamen cakallik hocam bimere ve cumhurbaskanligina yazdim hepimiz yazalim

nafiz1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar lütfen kimseyi yanlış yönlendirmeyin. Nerden çıkarıyorsunuz TMGD nin ferdi çalıştığında tek yere bakabileceğini?
"Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir. "
Burada anlatılmak istenen şu: Eğer bir firmanın bir merkezi ve dört şubesi varsa bu bir adet firma olarak kabul
edilmeyecek. 5 adet olarak sayılacak.
örnek vereyim: Benim bir benzin istasyonum var. Bu istasyonunun da 3 adet şubesi var. Ayrı yerlerde.
hepsinin TMFB si var. Şu an benim üzerimde 4 adet yer görünüyor.
Yani ben 2018 başında bir işletmeyle daha sözleşme yapabileceğim.
Ferdi çalışacak TMGD 5 yerle sözleşme yapabilirken TMGDK da çalışacak TMGD ler de 8 Yere bakabilecek. Hepsi Bu.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar lütfen kimseyi yanlış yönlendirmeyin. Nerden çıkarıyorsunuz TMGD nin ferdi çalıştığında tek yere bakabileceğini?
Burada anlatılmak istenen şu: Eğer bir firmanın bir merkezi ve dört şubesi varsa bu bir adet firma olarak kabul
edilmeyecek. 5 adet olarak sayılacak.
örnek vereyim: Benim bir benzin istasyonum var. Bu istasyonunun da 3 adet şubesi var. Ayrı yerlerde.
hepsinin TMFB si var. Şu an benim üzerimde 4 adet yer görünüyor.
Yani ben 2018 başında bir işletmeyle daha sözleşme yapabileceğim.
Ferdi çalışacak TMGD 5 yerle sözleşme yapabilirken TMGDK da çalışacak TMGD ler de 8 Yere bakabilecek. Hepsi Bu.
hocam tmkt müdürü bile tek yer diyor bu zaten bizim emeklerimizin sömürülmesi demek

nafiz1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hiç kimse emek falan sömüremez. Bakın şu anda 13500 den fazla benzin istasyonu ver ülkemizde.300 den biraz fazlada
dolum tesisi. Kimya sektörünü saymıyorum bile.
Bir TMGDK kuruluşu bu istasyonlara 1000 TL + KDV fiyat versin.
Bakın 1000 TL den kesilecek sadece vergi 350 TL dir. Geriye kaldı mı 650 TL.
150 TL de TMGDK nın işletme giderlerini düşerseniz 500 TL kalır. Basit bir deyiş ile yarısı masraf.
8 tane yer bağlasalar 4000 TL Yapar. Hani TMGD nin maaşı? sigortası? muhtasarı? yol parası ?
Hepsi bu 4000 TL nin içinde. TMGDK nın şirket kazancı nerede? Bunu saymadık bile.
Yani demem odur ki;
1000 TL bile TMGDK yı kurtarmaz.
Ama siz ferdi sözleşme yaparsanız 5x 1000= 5000 TL sizin için güzel sayılabilir.
Yeterki TMGD olan arkadaşlar emeklerini ucuza satmasınlar. Şunu unutmayın 2 yılda bir 16 saat yeni bir eğitim almak
zorundasınız. 5 sene sonrada tekrar kurs görüp sınavı kazanan % 2 veya 3 lük dilimden olabilmek için çabalayacaksınız.
Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
TMFB bulunan firmanın şubesi veya temsilciliği varsa en fazla 5 yere bakılabilir. böyle bir firmada çok fazla yok zaten Türkiye'de.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hiç kimse emek falan sömüremez. Bakın şu anda 13500 den fazla benzin istasyonu ver ülkemizde.300 den biraz fazlada
dolum tesisi. Kimya sektörünü saymıyorum bile.
Bir TMGDK kuruluşu bu istasyonlara 1000 TL + KDV fiyat versin.
Bakın 1000 TL den kesilecek sadece vergi 350 TL dir. Geriye kaldı mı 650 TL.
150 TL de TMGDK nın işletme giderlerini düşerseniz 500 TL kalır. Basit bir deyiş ile yarısı masraf.
8 tane yer bağlasalar 4000 TL Yapar. Hani TMGD nin maaşı? sigortası? muhtasarı? yol parası ?
Hepsi bu 4000 TL nin içinde. TMGDK nın şirket kazancı nerede? Bunu saymadık bile.
Yani demem odur ki;
1000 TL bile TMGDK yı kurtarmaz.
Ama siz ferdi sözleşme yaparsanız 5x 1000= 5000 TL sizin için güzel sayılabilir.
Yeterki TMGD olan arkadaşlar emeklerini ucuza satmasınlar. Şunu unutmayın 2 yılda bir 16 saat yeni bir eğitim almak
zorundasınız. 5 sene sonrada tekrar kurs görüp sınavı kazanan % 2 veya 3 lük dilimden olabilmek için çabalayacaksınız.
Saygılarımla...
nafiz hocam bende en fazla 5 yere bakablir muhabbetinden yanayım ama genelmmüdür bile tek yer diyor bu kafa karıştırıcı benim sigortalı lpg sorumlu müdür olarak çalıştığım istasyonlarım var tmgd olarak çalışmak istiyorum

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
bir tmgd şahsi olarak 5 ayrı yere bakabilecek olsa tmgdk kurmanın hiçbir mantığı olamaz arkadaşlar. bende sizler gibi bir danışmanın 5 yere bakabilmesinden yanayım ama bu kuruluşlar 15.09.2017 itibariyle kurulacak. 01.01.2018 tarihinden sonra da bir danışmanın 5 ayrı yere bakması mümkün olmayacak. yürürlükte yazan ifade de açık ve net ''Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir''. bu ifadenin anlamı danışmanlık yapacağımız yerler birbirinin şubesi veya temsilciliği ise en fazla 5 yere bakılabilir. Değilse bir tmgd sadece tek bir yerde şahsi olarak çalışabilir. yada tmgdk bünyesinde çalışıp 8 farklı yere danışmanlık yapabilir.

nafiz1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
nafiz hocam bende en fazla 5 yere bakablir muhabbetinden yanayım ama genelmmüdür bile tek yer diyor bu kafa karıştırıcı benim sigortalı lpg sorumlu müdür olarak çalıştığım istasyonlarım var tmgd olarak çalışmak istiyorum

Ben sadece kanun, yönetmelik ve tebliğe bakarım. 19 nisan tarihli tebliğin 15. maddesinin 5. fıkrası bana 5 yerde danışmanlık yapabilirsin diyor. Gerisi boş laf. Hem benim şu an 5 yerde danışmanlık yapan arkadaşım var. Hepsinin onayı da e-devletten yapıldı.
Tıkır tıkır parasını kazanıyor. Bunun 2018 ocak ayında değişeceğini söyleyen bir tebliğ varsa yazın bende öğreneyim.
Seyfullah kardeşim sen Lpg sorumlu müdürlük yaptığın yerlerde Tmgd olarak ta çalışabilirsin sorun olmaz.

Özgün Hayrat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar yorumlarınızda anlamadığım bir şey var. Ferdi çalışma diye bir şey kalmadı artık. Ya tam zamanlı bir firmada çalışacağız ve o firmanın aynı unvana ait 5 tane alt tesisi varsa bakabileceğiz. Yoksa 1 tesise bakacaksınız. Ama bu demek değildir ki 1000 TL *5 =5000 TL . Patronunuz size ne maaş ödemek isteyecekse o.
Firmada istihdam edersek eminim ki sadece TMGD olarak değil yanında ek bir meslek grubuda olması dahilinde tercih sebebi oluruz.
Ya da TMGDK ye üye olarak 8 farklı işletmeye bakabileceğiz. Onda da TMGDK bize ne maaş ödeyecekse o.
Anlatmak istediğim şu ki her iki durumda da bireysel teklif veremezsiniz.
Bakınız aşağıda da anlatıyor;
19.04.2017 tarih ve 30043 sayılı TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANLIĞI HAKKINDATEBLİĞ (TEBLİĞ NO: TMKTDGM-01)’DE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
MADDE 18 – Aynı Tebliğin 27 nci maddesinin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkraları ile beşinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; aynı maddenin beşinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(1) Bu Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren işletmeler, en az bir adet TMGD istihdam etmek veya İdarece yetkilendirilen TMGDK’den hizmet almakla yükümlüdürler.
(2) Bir işletmede TMGD hizmeti, TMGDS’ye sahip olmak şartıyla; işletme sahibi veya işletmede bu amaçla istihdam edilen TMGD veya TMGDK’den hizmet alınarak yapılabilir.

emrah12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
“(5) Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir. TMGDK bünyesinde hizmet veren bir TMGD, TMGDK tarafından hizmet verilen en fazla sekiz işletme için danışman olarak görevlendirilebilir.”

Benim anladığım bir işletmenin şubeleri de dahil toplam 5 farklı yere bakabilir, yani 5 farklı firma olur. Tek bir firma deseydi o işletmenin sadece temsilcilikleri ve şubeleri ifadesini kullanırdı.

emrah12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
8 yere bakan yarı zamanlı bir tmgd için ücretler ne olur
TMGD danışman gibi çalışır. Firma seni başka bir işte çalıştırmayacak sadece TMGD danışmanı olarak çalışacaksan zaten firmalara gidip danışmanlığını yaparsın. TMGDK firmalarla kaç liraya anlaştığını da bakar bu iş. Şu an fiyatlar yerlerde. 2018 de ne olur bilinmez. TMDG sayısı bu seviyede olursa değerlenir piyasa. Değerli olduğunu düşünürsek 8 yere bakman koşulunda min. 2.000 TL aşağısında olmaması lazım. İyi müşterilerle çalışırsan bu rakam 3.000 - 3.500TL civarını da bulur diye düşünüyorum.

nafiz1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
TMGD sınavlarında başarı oranının neden düşük kaldığı çok net ortada. İnsanlarımız okuduklarını anlayamıyorlar.
8 - 9 sayfalık tebliğe bile onlarca yorum yapıyorlar. Bir arkadaşımız diyor ki; 1.1.2018 den itibaren 5 yere bakmak kalkacak.
Bende diyorum ki, tebliğin hangi maddesi yazında hep beraber öğrenelim.
Tek yerle çalışmak isteyen arkadaşlarıma kolaylıklar gelsin. Kullanmadıkları diğer hakları içinde
diğer arkadaşlar bolca sebeplenirler böylece :)

Enes SUNGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Merhaba,
“(5) Bir TMGD, istihdam edildiği işletme ile birlikte bu işletmenin temsilciliği veya şubeleri de dâhil olmak üzere en fazla beş yerde danışmanlık yapabilir. TMGDK bünyesinde hizmet veren bir TMGD, TMGDK tarafından hizmet verilen en fazla sekiz işletme için danışman olarak görevlendirilebilir.”

Benim anladığım bir işletmenin şubeleri de dahil toplam 5 farklı yere bakabilir, yani 5 farklı firma olur. Tek bir firma deseydi o işletmenin sadece temsilcilikleri ve şubeleri ifadesini kullanırdı.

BURADA ŞÖYLE BİR İNCE AYRINTI YOK MU O BEŞ FİRMANIN BİRBİRİNİN ŞUBESİ VEYA TEMSİLCİLİĞİ OLMASI. BU 5 FARKLI YER ANLAMINA GELMEZ NETİCEDE 5 YERDE AYNI FİRMAYA AİT BU DURUMDA SİZE 5 YER İÇİN AYRI AYRI FİYAT VERİLMEYECEK.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.