Bireysel Risk Analizi Yapılırken Nasıl Fatura Kesilecek?

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hakanarslan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. hakanarslan

hakanarslan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar birkaç firma için risk analizi hazırlayacağım ve tabiki bunun karşığında bir ücret alacağız.Serbest meslek makbuzu kesiliyor diye bişeyler duydum.Fatura vb. olmadığı takdirde kaçak iş yapıyor durumuna düşmüş olurmuyuz.Bu işi nasıl yapmamız gerekir.yardımcı olursanız sevinirim.

buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
  2. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

şahıs firması iseniz danışmanlık ücreti şeklinde kesebilirsiniz.

3. hakanarslan

hakanarslan TÜİSAG Üyesi

hayır şahıs firmam yok .ben tam zamanlı olarak bir firmada çalışmaktayım.Bunun haricinde risk analizi yapmamı isteyen firmalar var .Bunun için soruyorum

4. Abdullah Güldoğan

Abdullah Güldoğan TÜİSAG Üyesi

Kesmeniz gerekir tabi ki fatura. Vergilendirilmeyen kazanç helal değildir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

idiraw ve Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
  5. tubacakmak

tubacakmak TÜİSAG Üyesi

evet serbest meslek makbuzu kesmeniz gerekiyor. tam zamanlı bir yerde çalışsanız bile bu makbuzu keserek risk analizi yapabiliyorsunuz.

ceyhan27 bu yazıya teşekkür etti.
  6. ceyhan27

ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

Bu konuda tam olarak ikna olayım yapacagım ilk risk analizi işinin parasını tüisag'a bağışlıyacağım=))
    Ciddi manada soruyorum TAM ZAMANLI bir yerde çalışırken risk analizi yapabiliyor muyuz ??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

bernat bu yazıya teşekkür etti.
  7. İsmail D

İsmail D TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Öncelikle Serbest Meslek Makbuzu kesmeniz için Serbest Meslek Erbabı olmanız gerekmektedir.

Serbest Meslek Makbuzu nedir?

Serbest meslek erbabının mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için düzenlediği bir belgedir.
    Mesleki faaliyet karşılığında ücretin tahsil edildiğini gösterir.

Serbest Meslek Erbabı nedir?

Vergi kanununa (66.madde) göre;
    Şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgi veya ihtisasa dayanan,
    Ticari mahiyette olmayan işleri,
    İşverene tabi olmaksızın,
    Kendi nam ve hesabına yapan kişilerdir.

Peki serbest meslek erbabı olmak için ne yapmalıyım?

İkamet ettiğiniz yerdeki vergi dairesine başvurup kayıt olmanız gerekli. Kayıt için gerekli belgeler,
    Noter onaylı imza sirkülerini,
    Onaylı nüfus cüzdanı örneğini, (Bizzat başvurulması ve nüfus cüzdanının aslının ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisinin getirilmesi durumunda onay vergi dairesince yapılmaktadır.)
    İkametgah belgesi,
    İşe başlama bildirim formu (www.gib.gov.tr)

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra faaliyetlerinizi serbest meslek makbuzu kullanarak, fatura kesebilirsiniz. ( Örnek makbuz ekte)

Unutulmamalıdır ki Serbest meslek faaliyetinde bulunan gerçek kişi mükellefler, kazançlarını yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmek zorundadırlar.

Ekli Dosyalar:

bukre isik, Ömüruk, ibrahim köse ve 27 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. ceyhan27

ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

Gerçekten çok yararlı bir bilgi emeğinize sağlık

gouz, orhan73, mmüge ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. srkn

srkn TÜİSAG Üyesi

Şunu sormak istiyorum. işlem yapılacak firmada gereken süre kadar (çalışan sayısına göre en az kanunda belirtilen sözleşme süresi kadar) mesela 4-5 gün sigortalı görünsek ve bu durumda alacağımız ücret de maaş olarak hesabımıza girse bir sorun olur mu acaba?

Mustafa Cemil BAYRAM ve öftmz bu yazıya teşekkür etti.
  10. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

ben eğitim verdim makbuzda kesmedim onalrda istemedi fabrika sahibi cebinden verdi ücreti

11. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

12. fatih818

fatih818 TÜİSAG Üyesi

Ismail

Emrullah ATAR bu yazıya teşekkür etti.
  13. fatih818

fatih818 TÜİSAG Üyesi

ismail bey çok güzel belirtmişsiniz ama bunlardaki sıtobaj hesabı ve vergilendirme hakkında da bilgi verirmisiniz.

14. zeynep şişik

zeynep şişik TÜİSAG Üyesi

En temizi iş güvenliğini yapmak istediğiniz firmanın bünyesinde kısmi sözleşme yaparak çalışmanız olur sanırım.

Serdal DEMİR bu yazıya teşekkür etti.
  15. ikarateke

ikarateke TÜİSAG Üyesi

sanırım bireysel çalışanlar için kısmi sözleşme şuan en mantıklı olan.
    fiyat vereceğim bende 50 kişi altındaki az tehlikeli firmalara ne kadar fiyat veriyorsunuz.?

16. İsmail D

İsmail D TÜİSAG Üyesi

Ceyhan Bey, Zeynep Hanım Merhaba!
    Tam zamanlı olarak çalışıyor olmanız serbest meslek makbuzu kesmeniz için engel değildir. Tam zamanlı çalışıyorken de fatura kesebilirsiniz.

gülşahgül ve ferhat dudu bu yazıya teşekkür etti.
  17. İsmail D

İsmail D TÜİSAG Üyesi

Merhaba Fehmi Bey

Kısaca Devletten Vergi kaçırmış oldunuz :)

İşverene fatura kesmeniz gerekirdi sonuç olarak belli bir miktarda parayı kendi hesabınıza geçirdiniz. Hoş maliye memurlarının itirafınıza istinaden İP'nizden yerinizi tespit etmeye çalıştığını pek zannetmiyorum. Ancak bir çok işyeri sizden fatura talep edecektir. Hangi miktarda paranın kime, neden çıkarıldığını kayıt altında tutmak adına bünyelerinde bir çok kişi çalıştırıyorlar ( Bknz. Muhasebe ) ki firma da sizin tahsil ettiğiniz ücreti gider olarak gösterebilsin.

18. javay

javay TÜİSAG Üyesi

serbest meslek makbuzu için homeofis te yapsanız
    1- kdv ödeyeceksiniz
    2-ayda 5 makbuzda kesseniz muhasebeci tutmanız gerekecek yaklaşık 100 tl
    3- gider göstermek için fatura fiş toplamanız lazım
    4- ben de bir zamanlar serbest meslek makbuzu kesiyordum iş yaptıklarınız size zamanında ödeme yapmazsa
    kdv yi de cebinizden öderseniz ödemezseniz bir dahaki ay zamlı zamlı zamlı ödersiniz
    5- ev sahibinizle ve apartmanlardaki ile evinizin bir kısmını homeofis yaptığınız için yasal izin almanız gerekiyor

bütün şartları yaparım diyorsanız neden olmasın

bukre isik, N.SERTEL, seyfullah ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. fehmi

fehmi TÜİSAG Üyesi

risk analizini kendiniz yapabilirsiniz diyorum ben artık bile bile kandıramam insanları

20. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

arkadaşlar bir OSGB'de çalışıyor olmak aynı zamanda serbest çalışıp danışmanlık yapmaya engel mi? kendi adıma olan bir şirket üzerinden serbest meslek makbuzu kesebileceğim ama mesela mali müşavirler bir şirkette muhasebecilik yaparlarken aynı zamanda ofis açıp serbest çalışamıyorlarmış. bu bütün iş kollarında mı böyle? mesela bir mühendis bir şirket bünyesinde mühendislik yaparken bir yandan da kendi mühendislik ofisini açamaz mı?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica