C Sınıfı Uzman Ve Inşaat

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
C sınıfı uzman arkadaşların inşaat şantiyelerine meraklarını anlamış değilim. Arkadaşlar şantiyelerde kazasız gün geçmiyor. Şantiye şefleri, proje müdürleri çok ilgisiz alakasızlar iş güvenliği konusuna. Taşeronlar zaten ayrı bir sorun. Ayrıca inşaatta ister c sertifikalı olun isterseniz sertifikanız olmasın, siz orada iş güvenliği saha sorumlusu olarak çalışıyorsanız herkes sizi tanır. A sınıfı uzmanlar genelde şantiyede olmadıkları için kabak c sınıfı uzmanın başına patlar. Bir arkadaşım A sınıfı uzman nezaretinde şantiyede çalışıyor c sınıfı uzman olarak. Ölümlü bir iş kazası meydana geldi herkes c sınıfı uzmanı işaret ederek uzmanımız bu dediler. Polis, ifade vermesi için c sınıfı uzman arkadaşı çağırdı karakola. Bilginiz olsun.

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kesinlikle katılıyorum... Şahsi görüşümdür bakanlık bu konuda yanlış yapmaktadır. Başka bir düzenleme yapması gerekmektedir. Kimyacı A sınıfı bir uzman danışmanlık veriyor bize ben tünel ve baraj HES sektöründeyim. Şidi o abimiz tünel yada barajdaki riskleri yada iş güvenliğini benden iyi mi biliyor A sınıfı olunca yok böyle birşey. Bende kimya sektçrünü yada çalıştığı sektörü ondan iyi bilemem... Yapı denetimler de olduğu gibi yapacaklardı. 5 sene ssk lıysan ve inşaat sektöründeysen inşaatta A ya bak. diğerlerinde C olsun sorun yok... Ama herkes sektöründeki tecrübesine göre sınıflandırılması bencede daha mantıklı idi.
a sınıfı ise riskleri analiz ederek öngörebilir

Haluk DEMİRCİOĞLU

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Inşaat sektöründe a sınıfı uzmanin yaninda c sinifi olarak işe başladım. Kanunen ikinci uzman gerekmiyor. A sınıfı uzman sürekli santiyede olmadığı için c olarak sürekli santiyede bulunmam için beni aldılar. B sınıfına gecmem icin sürem işler mi

serkan özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar C sınıfı uzmanım inşaat ve makina işleri yapan 50 nin altı çalışanı olan bir firmada işe başladım henüz isg katipden sözleşme yapamadım muhasebecinin ilgisizliği yüzünden nace kodunu öğrenemedim öğrenmek istediklerim sizden
1-firma çok tehlikeliyse belgemi nasıl işletebilirim 3 yıl süre dolması için
2-firma çok tehlikeliyse C bakamıycağı için herhangi bir işkazasında sorumluluğum nedir.
3-firma çok tehlikeliyse herhangi bir işkazasında sıkıntı yaşamamak için mühendis olarakmı girişim yapılması gerekir
4-yaptığımız iş bir yağ fabrikasının ham yağ silolarının yapımı işgüvenliği yönünden neler yapmam gerekir ilk işim tecrübem yok yapmam gerekenleri yazabilirmisiniz neler yapmam gerektiğini az çok biliyorum ancak eksik bişe yapmak istemiyorum cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

takomania

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
C sınıfı uzmanım ve belgemi arttırmak istiyorum fakat bazı OSGB ler C sınıfı uzmanları inşaatta çalıştırıyor ve Türkiyenin en büyüğünün kendi olduğunu iddia ediyor. Son çalıştığım Osgb en büyük biziz dedi beni inşaata gönderdi, belgemi işlemedi, sözleşmemi proje bazlı yaptı projenin 3 yıl sonra biteceğini söylemedi. İşten çıkarsam 5 maaş ceza maddesi vardı. işten ayrılırken bunu önüme sürdüler, bende 2 aylık deneme süresini önlerine sürdüm ve ayrıldım. Paranı vermeyiz merkeze gelmen gerekiyor dediler. Gidemedim... Sözüm ona bu büyük olan bilemkaç binamız var maaşlar gecikmez bizde Türkiyenin bilmem neresinde şubelerimiz eğitim kurumlarımız var diyen kurumlar var. Hatta bu firma kurumsal olduğunu iddia ediyor. Kurumsallık hakedişten hakedişe şantiyeye gelip Hiçbir oryantasyona tabi tutulmadan işe başlattığın C sınıfı uzmanına 1800 TL edersin ama sana 2000TL verip oradan 10000 lira kazanmaksa kusura bakmasınlar göstermeden yapsınlar. Öyle bir Osgb de çalışacağıma serbest olarak çalışırım inşaatsa inşaata bakarım paramı alırım! en azından hakettiğim kadarını alırım! Kaza olduğunda sorumluluk aynı... Sen bakanlıktan uzman gösterme kariyere katkı sunma elinde atama yazısıyla, C sınıfı uzmana ;özlük işlerini yaptır, kazalara baktır, sorumluluk yükle, işverenle uğraştır, toplantıları yaptır, eğitimleri verdir, Sonra de ki sabah 8:00 akşam 18:00 çalışırız haftada 7 gün çalışılıyor ama bir gün tatil vereceğiz... Bumudur arkadaşım senin kanundan kurumsallıktan haktan hukuktan anladığın! Bazı Osgbleri lanetliyorum!!! Şu anda inşaatta çalışan C sınıfı uzmanlarda kendilerini kullandırmasınlar. Sadece İstanbulda kentsel dönüşüm kapsamında 600bin adet inşaat projesi var. Osgb de 2000 alacağınıza aynı riske inşaat şirketinden iş bulun... Sorulduğunda İş güvenliği Mühendisi deniyor o zaman C sınıfı uzmanı almayın herhangibir mühendis yapsın. Hoş belgesiz çalıştıranlarda var...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.