C Sınıfı Sertifikayı A Sınıfı Olarak Işletmek

EmreA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Merhabalar,

Çalıştığım şirketin patronunda C sınıfı sertifika ve 15 yıllık mühendislik tecrübesi mevcut. Bu sertifikayı biz yine aynı şirketin farklı bölgelerdeki şantiyelerinde A sınıfı olarak kullanmak istiyoruz. Bu işlemi nasıl yapabiliriz?

İlaveten, şantiyeler "Çok Tehlikeli" sınıfında olduğundan ve patronumuz sürekli orada bulunamayacağı için her şantiyede C sınıfı uzmanlar da tam zamanlı olarak sahada bulunacak ancak bu konuda biraz muamma söz konusu. C sınıfı uzmanlar orada A sınıfı uzman var iken tam zamanlı olarak katip sistemine kayıt edilebiliyor mu? Oradaki mesaileri resmi olarak tecrübeden sayılıyor mu?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,

Çalıştığım şirketin patronunda C sınıfı sertifika ve 15 yıllık mühendislik tecrübesi mevcut. Bu sertifikayı biz yine aynı şirketin farklı bölgelerdeki şantiyelerinde A sınıfı olarak kullanmak istiyoruz. Bu işlemi nasıl yapabiliriz?

İlaveten, şantiyeler "Çok Tehlikeli" sınıfında olduğundan ve patronumuz sürekli orada bulunamayacağı için her şantiyede C sınıfı uzmanlar da tam zamanlı olarak sahada bulunacak ancak bu konuda biraz muamma söz konusu. C sınıfı uzmanlar orada A sınıfı uzman var iken tam zamanlı olarak katip sistemine kayıt edilebiliyor mu? Oradaki mesaileri resmi olarak tecrübeden sayılıyor mu?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Henüz tebliğ yayınlanmadğı için ne kadar tecrübeli olursa olsun C sınıfı A sınıfı yerine mevcut durumda bakamaz. Bu konuyla ilgili beklenen bir tebliğ var o yayınlanırsa, ve meslek dalı ve tecrübesi olan dal tutuyorsa o zaman belki işletebilirsiniz. C sınıfı uzman da A sınıfı varsa onun altında sertifikasını işletebilir bir sakıncası yok. Bilginize.

EmreA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Henüz tebliğ yayınlanmadğı için ne kadar tecrübeli olursa olsun C sınıfı A sınıfı yerine mevcut durumda bakamaz. Bu konuyla ilgili beklenen bir tebliğ var o yayınlanırsa, ve meslek dalı ve tecrübesi olan dal tutuyorsa o zaman belki işletebilirsiniz. C sınıfı uzman da A sınıfı varsa onun altında sertifikasını işletebilir bir sakıncası yok. Bilginize.

Beklenen tebliğ 31 Ocak 2013 tarihli 28545 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan şu yönetmelik olabilir mi acaba?

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130131-3.htm

Verdiğim linkteki geçici 2. madde der ki:

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
(2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
(3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”

Ayrıca yürürlüğe girmesine dair konmuş olan Madde 5 şu şekilde:

MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Okuduğumu doğru anladıysam 2 aydan fazla zaman geçti ve şu an bunun yürürlükte olması lazım.
Yanlış mı anlıyorum acaba?

@purple

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Beklenen tebliğ 31 Ocak 2013 tarihli 28545 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan şu yönetmelik olabilir mi acaba?

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
(2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
(3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”

MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Okuduğumu doğru anladıysam 2 aydan fazla zaman geçti ve şu an bunun yürürlükte olması lazım.

@purple

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar ,

Bende aynı durumdayım 3 yıldan fazla mesleki tecrübem var ve C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.Resmi Gazete de yayınlandı ama bir tebliğ daha yayınlanacakmış.Ben direkt bakanlıkla irtibata geçmiştim.Hatta çalıştığım firmaya bir ay önce iş müfettişleri geldi onlara da sordum.onlarda tebliğ yayınlanacak dediler.

EmreA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Merhabalar ,

Bende aynı durumdayım 3 yıldan fazla mesleki tecrübem var ve C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.Resmi Gazete de yayınlandı ama bir tebliğ daha yayınlanacakmış.Ben direkt bakanlıkla irtibata geçmiştim.Hatta çalıştığım firmaya bir ay önce iş müfettişleri geldi onlara da sordum.onlarda tebliğ yayınlanacak dediler.
Hani bürokrasi hızlanacaktı? Tebliğ ne yahu? Kanun var, yönetmelik var, bir de tebliğ mi bekleyeceğiz? Bekleyeceksek, niye yürürlüğe girme tarihine istinaden 5. maddeyi koydun? Pff, daraldım.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Aslında doğrusun demek çok isterdim ama daha sektörleri ayırmadılar ve dediğim gibi beklenen tebliği yayınlamadılar.
Yoksa bu yönetmeliğin çoktan devreye girmiş olması lazımdı ama dediğim gibi daha bir ayrıntı verilmediği için kimseyi kabul etmiyorlar...

EmreA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Aslında doğrusun demek çok isterdim ama daha sektörleri ayırmadılar ve dediğim gibi beklenen tebliği yayınlamadılar.
Yoksa bu yönetmeliğin çoktan devreye girmiş olması lazımdı ama dediğim gibi daha bir ayrıntı verilmediği için kimseyi kabul etmiyorlar...
Şimdi asıl merak ettiğim, Merkez Ofisimizin NACE koduna göre tehlike sınıfı "Tehlikeli" olarak geçiyor. Şu durumda benim merkezde B sınıfı İSG uzmanı bulundurmam gerekirken gayet C sınıfı sertifika sahibi patronum KATİP sistemi üzerinde burada 3. aydan beri içe görevlendirme olarak çalışıyor görünüyor. Burası biraz saçma değil mi o halde? Uygulamaya konmuş ama bizim haberimiz olmamış olabilir mi? Sistem buna nasıl izin veriyor? vs. vs.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şimdi asıl merak ettiğim, Merkez Ofisimizin NACE koduna göre tehlike sınıfı "Tehlikeli" olarak geçiyor. Şu durumda benim merkezde B sınıfı İSG uzmanı bulundurmam gerekirken gayet C sınıfı sertifika sahibi patronum KATİP sistemi üzerinde burada 3. aydan beri içe görevlendirme olarak çalışıyor görünüyor. Burası biraz saçma değil mi o halde? Uygulamaya konmuş ama bizim haberimiz olmamış olabilir mi? Sistem buna nasıl izin veriyor? vs. vs.

6331 sayılı kanunun ek maddelerinde C sınıfı uzman 3 seneliğine B sınıfının yerine ve B sınıfı uzman da 4 seneliğine A sınıfının yerine bakabilir yazar. Bu yüzden C sınıfı 3 sene B sınıf yerine tehlikeli gruba bakabiliyor. Sistem bu yüzden buna rahatlıkla izin verebiliyor. Bilginize..

agregacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bende 8 yıldır çok tehlikeli işte çalışıyırum,18 mayıstaki sınavda c yi alırsam a ya bakabilirmiyim,bakacaksam katip kabul edecekmi,750 gün prim muhabbeti nasıl,30 hazirana kadar atanmam lazım yoksa osgb benim yerime bakacak,süreç nasıl işliyor bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim iyi çalışmalar

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bende 8 yıldır çok tehlikeli işte çalışıyırum,18 mayıstaki sınavda c yi alırsam a ya bakabilirmiyim,bakacaksam katip kabul edecekmi,750 gün prim muhabbeti nasıl,30 hazirana kadar atanmam lazım yoksa osgb benim yerime bakacak,süreç nasıl işliyor bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim iyi çalışmalar
kardeşim yönetmelik çıksın osgb falan karıştırma hemen ceza kesmiyorlar gelip sen 25 hazirana kadar bekle zaten o zmaan herşey oturur.

ALİ ARSLAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar benim branşım ile 7 yıldır çalıştığım tamamen farklı sektörler. Şu çalıştığım sektör Çok Tehlikeli sınıfında ve ben bu işyerinde Sorumlu Müdür olarak çalışıyorum. Bu işyerinde C sınıfı belgem ile A sınıfı uzman olarak görev yapabilirmiyim.

fehmi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ben yetkililer sordum yönetmelik hazır Sosyal yönlerini hazırlıyoruz dediler ne demek olduğunu bilmiyorum çok yakında yönetmelik çıkacak şartları tutan C sınıfları ayrıca bişey yapmadan İSG katip onları tanıyacak

agregacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;

· Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,

· Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,

· Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.
Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.

fidansa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
(3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.

Bir isg uzmanı bir işyerinde mühendis olarak çalışması yanında aynı işyerinde isg uzmanlığı için de sözleşme yapıp bakanlığa gönderirse, bu prim hesaplaması nasıl yapılırı? Zaten 30 gün üzerinden mühendis olarak primi yatmaktadır. Amaek olarak isg uzmanlığı da yapmaktadır. 1 yıl sonunda nekadar isg uzmanlığı yapmış sayılır.

ahmetkartal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar ben bugün 170 i aradım bu konuyla ilgili bana durumunuzu anlatan bir başvuru yapın ekte de sgk prim dökümünü yollayın dediler nasıl olacak bilmiyorum

ahmetkartal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar dün bakanlığa başvuru dilekçesi yolladım sgk hizmet dökümünü ekte sundum. bakalım ne olacak :) gerçi 15 hazirana kadar yeni bir kaç tane yönetmelik de çıkarsa şaşırmayın çünkü 1 temmuz devrim olacak ülkede :) başvuruyla ilgili sonucu sizlerle de paylaşacağım . kazasız Günler dilerim

EmreA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
arkadaşlar dün bakanlığa başvuru dilekçesi yolladım sgk hizmet dökümünü ekte sundum. bakalım ne olacak :) gerçi 15 hazirana kadar yeni bir kaç tane yönetmelik de çıkarsa şaşırmayın çünkü 1 temmuz devrim olacak ülkede :) başvuruyla ilgili sonucu sizlerle de paylaşacağım . kazasız Günler dilerim
Sonucu merakla bekliyoruz.
Olumlu sonuç alırsanız epey rahata ereriz kanısındayım.

@purple

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
(3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.

Bir isg uzmanı bir işyerinde mühendis olarak çalışması yanında aynı işyerinde isg uzmanlığı için de sözleşme yapıp bakanlığa gönderirse, bu prim hesaplaması nasıl yapılırı? Zaten 30 gün üzerinden mühendis olarak primi yatmaktadır. Amaek olarak isg uzmanlığı da yapmaktadır. 1 yıl sonunda nekadar isg uzmanlığı yapmış sayılır.

Merhabalar ,

Sanırım sizin dediğinizi gibi olması için kısmi süreli sözleşme yapmanız gerekiyor.Çünkü bende bir firmada sorumlu müdür olarak çalışıyorum , aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı yapabilmek için ne yapmam gerekiyor diye sormuştum.Bana sözleşmeniz tam zamanlıysa onu kısmi süreli olarak değiştirin dediler , aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı yapabilmek için.Eğer dedikleri doğruysa :) bu bağlı olarak örneğin ; bir yıl sizin dediğiniz şekilde mühendis olarak ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışırsanız , uzmanlığınız yine bir yıl olarak sayılmış olur kanısındayım.

fehmi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sonucu merakla bekliyoruz.
Olumlu sonuç alırsanız epey rahata ereriz kanısındayım.

BEN isg bilgilendirme toplantısında bunu sordum, yönetmelik çok az kaldı dediler yayınlanacak, yayınlandığında başvuru yapmadan e devlet şifresi ile eğer şartlar tutuyorsa sözleşme olacaktı sizin cevabı bend ebeliyorum işallah hayırlı olur

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.