C Sınıfı Sertifikayı A Sınıfı Olarak Işletmek

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında EmreA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi



    Merhabalar,

    Çalıştığım şirketin patronunda C sınıfı sertifika ve 15 yıllık mühendislik tecrübesi mevcut. Bu sertifikayı biz yine aynı şirketin farklı bölgelerdeki şantiyelerinde A sınıfı olarak kullanmak istiyoruz. Bu işlemi nasıl yapabiliriz?

    İlaveten, şantiyeler "Çok Tehlikeli" sınıfında olduğundan ve patronumuz sürekli orada bulunamayacağı için her şantiyede C sınıfı uzmanlar da tam zamanlı olarak sahada bulunacak ancak bu konuda biraz muamma söz konusu. C sınıfı uzmanlar orada A sınıfı uzman var iken tam zamanlı olarak katip sistemine kayıt edilebiliyor mu? Oradaki mesaileri resmi olarak tecrübeden sayılıyor mu?

    İlginiz için şimdiden teşekkürler.



     
  2. ediko

    ediko TÜİSAG Üyesi



    Henüz tebliğ yayınlanmadğı için ne kadar tecrübeli olursa olsun C sınıfı A sınıfı yerine mevcut durumda bakamaz. Bu konuyla ilgili beklenen bir tebliğ var o yayınlanırsa, ve meslek dalı ve tecrübesi olan dal tutuyorsa o zaman belki işletebilirsiniz. C sınıfı uzman da A sınıfı varsa onun altında sertifikasını işletebilir bir sakıncası yok. Bilginize.



     
    İbrahim ve EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  3. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    Beklenen tebliğ 31 Ocak 2013 tarihli 28545 sayılı resmi gazete'de yayınlanan şu yönetmelik olabilir mi acaba?

    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130131-3.htm

    Verdiğim linkteki geçici 2. madde der ki:

    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.
    (2) Bu madde ile yapılan düzenleme kapsamında, işyerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere iş güvenliği uzmanlarının meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenir.
    (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.”

    Ayrıca yürürlüğe girmesine dair konmuş olan Madde 5 şu şekilde:

    MADDE 5 – Bu Yönetmeliğin ikinci maddesi yayımı tarihinden iki ay sonra, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

    Okuduğumu doğru anladıysam 2 aydan fazla zaman geçti ve şu an bunun yürürlükte olması lazım.
    Yanlış mı anlıyorum acaba?

     
    özalpkara bu yazıya teşekkür etti.
  4. @purple

    @purple TÜİSAG Üyesi





    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  5. @purple

    @purple TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar ,

    Bende aynı durumdayım 3 yıldan fazla mesleki tecrübem var ve C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.resmi gazete de yayınlandı ama bir tebliğ daha yayınlanacakmış.Ben direkt bakanlıkla irtibata geçmiştim.Hatta çalıştığım firmaya bir ay önce iş müfettişleri geldi onlara da sordum.onlarda tebliğ yayınlanacak dediler.

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  6. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    Hani bürokrasi hızlanacaktı? Tebliğ ne yahu? Kanun var, yönetmelik var, bir de tebliğ mi bekleyeceğiz? Bekleyeceksek, niye yürürlüğe girme tarihine istinaden 5. maddeyi koydun? Pff, daraldım.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  7. ediko

    ediko TÜİSAG Üyesi

    Aslında doğrusun demek çok isterdim ama daha sektörleri ayırmadılar ve dediğim gibi beklenen tebliği yayınlamadılar.
    Yoksa bu yönetmeliğin çoktan devreye girmiş olması lazımdı ama dediğim gibi daha bir ayrıntı verilmediği için kimseyi kabul etmiyorlar...

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  8. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    Şimdi asıl merak ettiğim, Merkez Ofisimizin NACE koduna göre tehlike sınıfı "Tehlikeli" olarak geçiyor. Şu durumda benim merkezde B sınıfı İSG uzmanı bulundurmam gerekirken gayet C sınıfı sertifika sahibi patronum KATİP sistemi üzerinde burada 3. aydan beri içe görevlendirme olarak çalışıyor görünüyor. Burası biraz saçma değil mi o halde? Uygulamaya konmuş ama bizim haberimiz olmamış olabilir mi? Sistem buna nasıl izin veriyor? vs. vs.

     
  9. ediko

    ediko TÜİSAG Üyesi

    6331 sayılı kanunun ek maddelerinde C sınıfı uzman 3 seneliğine B sınıfının yerine ve B sınıfı uzman da 4 seneliğine A sınıfının yerine bakabilir yazar. Bu yüzden C sınıfı 3 sene B sınıf yerine tehlikeli gruba bakabiliyor. Sistem bu yüzden buna rahatlıkla izin verebiliyor. Bilginize..

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  10. agregacı

    agregacı TÜİSAG Üyesi

    bende 8 yıldır çok tehlikeli işte çalışıyırum,18 mayıstaki sınavda c yi alırsam a ya bakabilirmiyim,bakacaksam katip kabul edecekmi,750 gün prim muhabbeti nasıl,30 hazirana kadar atanmam lazım yoksa OSGB benim yerime bakacak,süreç nasıl işliyor bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim iyi çalışmalar

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  11. seyfullah

    seyfullah TÜİSAG Üyesi

    kardeşim yönetmelik çıksın OSGB falan karıştırma hemen ceza kesmiyorlar gelip sen 25 hazirana kadar bekle zaten o zmaan herşey oturur.

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  12. ALİ ARSLAN

    ALİ ARSLAN TÜİSAG Üyesi

    Merhabalar benim branşım ile 7 yıldır çalıştığım tamamen farklı sektörler. Şu çalıştığım sektör Çok Tehlikeli sınıfında ve ben bu işyerinde Sorumlu Müdür olarak çalışıyorum. Bu işyerinde C sınıfı belgem ile A sınıfı uzman olarak görev yapabilirmiyim.

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  13. fehmi

    fehmi TÜİSAG Üyesi

    Ben yetkililer sordum yönetmelik hazır Sosyal yönlerini hazırlıyoruz dediler ne demek olduğunu bilmiyorum çok yakında yönetmelik çıkacak şartları tutan C sınıfları ayrıca bişey yapmadan İSG katip onları tanıyacak

     
    EmreA, seyfullah ve ALİ ARSLAN bu yazıya teşekkür etti.
  14. agregacı

    agregacı TÜİSAG Üyesi

    Sistemin kullanılabilmesi ve iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirebilmesi amacıyla;

    · Görevlendirme yapılacak işyerinin “e-Bildirge Yöneticisi”'nin SGK kayıtlarında tanımlanmış olması,

    · Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,

    · Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.
    Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olması gerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.

     
    Sancak ve EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  15. fidansa

    fidansa TÜİSAG Üyesi

    (3) Bu madde kapsamında görev yapmak isteyenler, üç yıl içinde müracaat etme hakkına sahiptirler. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve en az üç yıl süreyle ikinci fıkrada belirlenen işyerlerinde çalıştıklarına dair en az 750 günlük prim ödeme kayıtlarını gösteren hizmet dökümüyle birlikte yapacakları sözleşmeleri Genel Müdürlüğe bildirirler. Bu kapsamda görevlendirilenler bu maddenin yürürlüğü süresince haklarını kullanabilirler.


    Bir isg uzmanı bir işyerinde mühendis olarak çalışması yanında aynı işyerinde isg uzmanlığı için de sözleşme yapıp bakanlığa gönderirse, bu prim hesaplaması nasıl yapılırı? Zaten 30 gün üzerinden mühendis olarak primi yatmaktadır. Amaek olarak isg uzmanlığı da yapmaktadır. 1 yıl sonunda nekadar isg uzmanlığı yapmış sayılır.


     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  16. ahmetkartal

    ahmetkartal TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar ben bugün 170 i aradım bu konuyla ilgili bana durumunuzu anlatan bir başvuru yapın ekte de sgk prim dökümünü yollayın dediler nasıl olacak bilmiyorum

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  17. ahmetkartal

    ahmetkartal TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar dün bakanlığa başvuru dilekçesi yolladım sgk hizmet dökümünü ekte sundum. bakalım ne olacak :) gerçi 15 hazirana kadar yeni bir kaç tane yönetmelik de çıkarsa şaşırmayın çünkü 1 temmuz devrim olacak ülkede :) başvuruyla ilgili sonucu sizlerle de paylaşacağım . kazasız Günler dilerim

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  18. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    Sonucu merakla bekliyoruz.
    Olumlu sonuç alırsanız epey rahata ereriz kanısındayım.

     
  19. @purple

    @purple TÜİSAG Üyesi


    Merhabalar ,

    Sanırım sizin dediğinizi gibi olması için kısmi süreli sözleşme yapmanız gerekiyor.Çünkü bende bir firmada sorumlu müdür olarak çalışıyorum , aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı yapabilmek için ne yapmam gerekiyor diye sormuştum.Bana sözleşmeniz tam zamanlıysa onu kısmi süreli olarak değiştirin dediler , aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı yapabilmek için.Eğer dedikleri doğruysa :) bu bağlı olarak örneğin ; bir yıl sizin dediğiniz şekilde mühendis olarak ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışırsanız , uzmanlığınız yine bir yıl olarak sayılmış olur kanısındayım.

     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  20. fehmi

    fehmi TÜİSAG Üyesi


    BEN isg bilgilendirme toplantısında bunu sordum, yönetmelik çok az kaldı dediler yayınlanacak, yayınlandığında başvuru yapmadan e devlet şifresi ile eğer şartlar tutuyorsa sözleşme olacaktı sizin cevabı bend ebeliyorum işallah hayırlı olur

     
    EmreA ve ahmetkartal bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica