Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben ve benim durumumda olan arkadaşlar; 6 Aralıkta Bimere yaptığım başvurun MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından bugün cevaplanmıştır, sonucu aşağıdaki şekildedir.

Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz 1600568157 sayılı bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüzün görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.

Önerileriniz kayıt altına alınmış olup, yapılacak mevzuat çalışmalarında dikkate alınacaktır.
Bilgilerinize sunulur.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ertelenmesi sektör için N-1 darbe olacaktır. zaten yürümeyen bir sistem..

fikri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki ertelenmediği zaman sisteme darbe olmayacak mı sayın B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları. Türkiye'de hizmet alması gereken tüm şirketlere kendiniz hizmet verebilecek misiniz? Ertelenmezse ve maaşlarınızın on bin liralara mı çıkarak, 5 haneli maaş alacağınızı mı zannediyorsunuz? Hayal görüyorsunuz.

Dürüst olalım hiç biriniz düşündüğü sistem, İş güvenliği vs. değil. Amacınız arz talepten sözüm ona patlayacak maaşlarınız, gerisi kendinizi kandırdığınız tırıvırı...

SÜLEYMAN İSTEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
olcay bey size katılmıyorum. burada mağduriyetten bahsediyoruz ben ocak ayında tam 3 yıl olacak tehlikeli sektörde yeralan bir fabrikada uzmanlık yapıyorum ve b sınıfı için nisan ayında sınava girecem ben ve benim durumumda olan birçok uzman arkadaş var işini kaybedecek yıllardır emek verdiğim uğraşı vererek düzeltmeler iyileştirmeler yapmış olduğum , çalışanlarla ve işverenle bağlantımın iyi seviyelere geldiği fabrikadan ayrılmak zorunda kalıcağım ne için tehlikeli sınıfa bakacağım süre dolmuş. sürenin kesinlikle uzatılması taraftarıyım.

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Telefondan yazıyorum bu yuzden yazım yanlışları olabilir.
Gelelim bu a,b ve c sınıflandırma durumuna.İsyeri hekimliğinde neden böyle bir sınıflandırma yok arkadaşlar hiç düşündünüz mü??Bu soruya a ve b sınıfı arkadaşlar ;ama onlar risk almiyolar ki diye cevaplar c sınıfı arkadaşlar da;adam haklı neden yok ki diye bana destek verir.Kisacasi bu sınıflandırma işine a sınıfı iyi bakarken c sınıfı (ben de dahil) eleştirel bakarız.A sınıfı en üstte olduğu için sistemden memnundur hatta b sınıfı da dahil buna.C sınıfı sistemin en altında olduğu için bu sınıflandırmaya kızar.Kominizm sistemini zenginler ister mi??En ustteyken eşit olma durumu zor gelir.(siyaset yapma amacım yok sadece ornek).
Beri yandan şimdi ben C sınıfı olarak 3 yıl ofis-buro vb.is güvenliği uzmanlığı yapsam daha sonra B belgesini alınca(çok tehlikeli.yerlere baktığını farzediyorum) birdenbire herhangi bir madende iş güv.uzmanligi yapacak kalibrede mi oluyorum.Ofisten madene...
Bu sınıflandırma saçma ne derseniz deyin.A sınıfı da olsam böyle dusunurum.Ha bak de ki; kimyagerin madende,insaatta ne işi var arkadaş.Burda haklılık payı var ama sınıflandırma saçma kabul et lütfen.
Bazı arkadaşlar da demişler ki alt sınıflar işimizi kapıyorlar ,ee abicim serbest piyasa rekabet iyidir ha kendine guvenmiyosan bu işi yapma zaten nasıl olsa bu c sınıfları birgün a olacak o zaman ne yapacaksın???
Bir de ;1 yazıyla bir gün bile bu işi yapmadan a sınıfı olanlar var kiiii.Eger onlar da bu tartışmaya dahil oluyolarsa yandık ki ne yandık.
Velhasıl başa dönüyorum,uzmanlarda sınıflandırma arz-taleple ilgili eğer hekim olsaydın bu tartışmayı okurken kahveni içer ve pis pis gulerdin bu adamlar neyi paylaşmıyor diye.
Mutlu geceler..

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
ben b veya a sınıfı değilim c sınıfı olduğum ıcın ertelenmemesını ıstıyorum .
velevki temmuz ayına gelındıgınde az tehlıkelıler ertelenmedı. zannediyormusunuz ozamanda bırılerı cıkacak ve bır ust sınıfa bakmayı uzatalım demeyecek..
en basından berı ertelemelerın hepsı sacma bunu savunmak meslegımıze yapılan en buyuk yanlıs.

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Burdaki her görüşe saygı duyuyorum.Lütfen hepimiz kendimizi değil sektörümüzün geleceği için uğraşalım.maalesef isg zemini tam oturmadığı için aksaklıklar var.normalde kanunen birinin A olması için 7 sene çalışması lazım ama prim günü dolayısıyla yükseltme sınavları yapıldı.Yüksek lisans yaparak yeni C ler B oldu.Az tehlikeli yerlerde hizmet alma ertelenmesi oldu..diğer ertelemeler vs.vs....dikkat ederseniz bi şekilde günü kurtaracak değişimler yapıldı.Niçin ? çünkü zemin sağlam değil,sağlam zemine küt diye bi bina oturtuldu 6331 çıkınca..sonra da binanın orasıyla burasıyla oynamalar yaparak düzeltmeler yapılmaya çalışılıyor.
Artık zeminin de binanın da iyice bi oturması lazım.Sektör tam anlamıyla kimsenin mağdur olmadan,emeğinin karşılığını alarak,işverenlere boyun eğmeden,osgb de düşük ücrete köle gibi çalışılmadan,bakanlık tarafından isg profesyonelleri desteklenerek hizmet verilmesini sağlamalıdır.Bunun için adımlar atılmalıdır.Örnek olarak bence A-B-C gibi sınıf olmamalı.Branşa ve tecrübeye göre ayrılmalı uzmanlar.Sonra maaşlar için bir havuz sistemi olmalı,işveren o havuza para yatırmalı.uzman,hekim ve dsp yi kapsayacak bi meslek odası olmalı.Bakanlık yılda en az 1 kez uzmanlar ile toplantı yapmalı sorunlar dinlenmeli.Toplantı olmuyorsa da isg katip üzerinden istek görüş öneri bildirilecek bir sekme açılabilir ve direk karşımıza bunları okuyacak bi birim kurulabilir(anket yapılıyor bi faydasını henüz görmedik)

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Peki ertelenmediği zaman sisteme darbe olmayacak mı sayın B ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları. Türkiye'de hizmet alması gereken tüm şirketlere kendiniz hizmet verebilecek misiniz? Ertelenmezse ve maaşlarınızın on bin liralara mı çıkarak, 5 haneli maaş alacağınızı mı zannediyorsunuz? Hayal görüyorsunuz.

Dürüst olalım hiç biriniz düşündüğü sistem, İş güvenliği vs. değil. Amacınız arz talepten sözüm ona patlayacak maaşlarınız, gerisi kendinizi kandırdığınız tırıvırı...

Peki ertelenmediği zaman siz kendi sınıfınıza bakabilecek misiniz ? B sınıfı uzmanın yaptığı işi C sınıfı yapabilecekken sizce işveren B çalıştırır mı ? gelelim arz talepten gelen maaş patlamasına , size bir soru ; C sınıfı olarak baktığınız tehlikeli sektörde attığınız imzanın maddi karşılığı yeterli mi ? Bu imza bu kadar ucuz mu ? Sorumluluğun büyük payını alıp ucuza imza atmak bu işi çözer mi ?

Eren

Üye
TÜİSAG Üyesi
ben b veya a sınıfı değilim c sınıfı olduğum ıcın ertelenmemesını ıstıyorum .
velevki temmuz ayına gelındıgınde az tehlıkelıler ertelenmedı. zannediyormusunuz ozamanda bırılerı cıkacak ve bır ust sınıfa bakmayı uzatalım demeyecek..
en basından berı ertelemelerın hepsı sacma bunu savunmak meslegımıze yapılan en buyuk yanlıs.
Olcay bey siz yeni B SINIFINI alan bir kişisiniz. Bu sebepten ertelenmemesini uygun görüyorsunuz. Ayrıca OSGB de çalıştığınız dönemde bu haktan yararlanarak tehlikeli sınıflarda çalışmalarda bulundunuz. Ben bu mesleğe 2010 yılında başladım ve 6 yıldır çalışma bakanlığı beni sınavlara almadı. Bunun sebebi ise İnşaatlarda görev almış olmam ama TORBA A ve B Sınıfları piyasada bu işleri yapmaktadır. Mağduriyetin giderilmesi gerekli

Murat KIRBAŞOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Çok merak ediyorum B sınıfı arkadaşlarımızın çok tehlikeli sektöre hizmet verme süreleri 1.1.2017 tarihinde bitmiş olsaydı ne yorumlar gelirdi :kararsız:
Bir çoğunun OSGB'ler tarafından A sınıfı uzmanların yerine daha düşük maaşa çalıştırılıp maden ve inşaat firmalarına görevlendiriliyor olmalarından dolayı muhtemelen bayram etkisi yaratırdı bence...

Murat KIRBAŞOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Olcay bey siz yeni B SINIFINI alan bir kişisiniz. Bu sebepten ertelenmemesini uygun görüyorsunuz. Ayrıca OSGB de çalıştığınız dönemde bu haktan yararlanarak tehlikeli sınıflarda çalışmalarda bulundunuz. Ben bu mesleğe 2010 yılında başladım ve 6 yıldır çalışma bakanlığı beni sınavlara almadı. Bunun sebebi ise İnşaatlarda görev almış olmam ama TORBA A ve B Sınıfları piyasada bu işleri yapmaktadır. Mağduriyetin giderilmesi gerekli
Eren Bey kusura bakmayın ama ben 2010 yılından beri bu işi yapıyorum bakanlık beni sınava almadı demek yaptığınız işe ihanet. 6 yıldır bu işi yapıp sınava girmek için gerekli koşulları, mevzuatta açıkça belirtilen şartları sağlayıp sağlamadığınıza bakmadıysanız bu sizin sorununuzdur, bakanlığın değil!
Yaptığım uzmanlık sayılmadı diye mağduriyet kasmak da yeni moda. Mevzuatı herkes okuyor, uzmanlığın, görevlendirmenin nasıl yapılması gerektiğini herkes biliyor. Ama bir çoğu da "o gün gelince düşünürüz, bir şekilde yaptığım uzmanlık nasıl olsa sayılır" deyip üç kuruş maaşa, bir başkasının hakkı olan ve uzmanlık yapamayacağı yerde görev yapıyor (yaptığını iddia ediyor) ve şimdi mağdur olduğunu söylüyor. Önce iğneyi kendimize batıralım lütfen!

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir çoğunun OSGB'ler tarafından A sınıfı uzmanların yerine daha düşük maaşa çalıştırılıp maden ve inşaat firmalarına görevlendiriliyor olmalarından dolayı muhtemelen bayram etkisi yaratırdı bence...
Şunu da ekleyelim, "tehlikeli sınıftaki işyerleri 1.7.2017'ye kadar hizmet almak zorunda değiller" diye bir öteleme yapılsaydı, yine yaratır mıydı bayram etkisini?

fikri

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Peki ertelenmediği zaman siz kendi sınıfınıza bakabilecek misiniz ? B sınıfı uzmanın yaptığı işi C sınıfı yapabilecekken sizce işveren B çalıştırır mı ? gelelim arz talepten gelen maaş patlamasına , size bir soru ; C sınıfı olarak baktığınız tehlikeli sektörde attığınız imzanın maddi karşılığı yeterli mi ? Bu imza bu kadar ucuz mu ? Sorumluluğun büyük payını alıp ucuza imza atmak bu işi çözer mi ?

İbrahim bey, 2013 yılı Ocak ayından beri iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım ve C sınıfıyım. Ertelenmediği zaman işimi yapamayacağım. Az tehlikeli sınıfa bakabiliyorum ancak sizinde bildiğiniz gibi Temmuz 2017'ye kadar 50 kişi üzeri kaç tane az tehlikeli firma var ki ben bu mesleği yapayım. Sorunuza cevap olarak hayır kendi sınıfıma da bakamayacağım olacak bu sebepten. İşverenin tercihine gelince, benim işyerim olsa tecrübesiz bir B sınıfı yerine tecrübeli bir C sınıfını tercih ederim. Maddi karşılık konusu göreceli bir kavram. Ben bugüne kadar piyasanın üzerinde kazandım, memnunmuyum aldığım riskin tam karşılığımı takibi hayır. Peki siz aldığınız riskin tam karşılığını kazanıyor musunuz? Bu güne kadar ben ucuza imza atmadım. Siz B veya A sınıfı iken az tehlikeli firmalara bakarak C sınıfı uzmanların yerine görev alıp hiç ucuza imza attınız mı? Benim önceki yazımda da anlatmak istediğimin özeti şu; kimse kimseyi iş güvenliği sistemi sarsılacak diye kandırmaya çalışmasın, A ve B sınıfı uzmanların amacı piyasadan C sınıfları çekildiği zaman ortaya çıkacak ranttan en iyi şekilde yararlanmak, pastanın büyük bölümünü yemeğe çalışmaktır. Ancak mevcut durum gösteriyor ki bu ümitleriniz gerçek olmayacak kadar ütopiktir. Sistem bir şekilde yolunu bulur... Sağlıcakla kalın.

Murat KIRBAŞOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Şunu da ekleyelim, "tehlikeli sınıftaki işyerleri 1.7.2017'ye kadar hizmet almak zorunda değiller" diye bir öteleme yapılsaydı, yine yaratır mıydı bayram etkisini?
İşverenler zil takıp oynardı. Hanımefendinin sorduğu iş güvenliği uzmanları tarafından, sizin sorduğunuz işveren açısından bakış açısı. sizin hangi taraftan baktığınızla ilgili.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yasa ötelenmesin herkes kendi sınıfında baksın diyenlere saygı duyuyorum. Ben yasa direkt ertelensin demiyorum, şunu belirtmek istiyorum söyleye söyleye dilimde tüy bitti. Bu işe yeni başlayanlardan öte şuan sorun şu, geçiş aşamasında binlerce uzman var. 2 ay, 3 ayı kalan kişiler neden işsiz kalsın. OSGB lerde içe görevlendirme yapıldı diye insanları sınavlara almadılar, Zaten temmuz ayında da yasa ertelenmiş insanlar mağdur. B sınıflarının da hakkı korunacak şekilde bir düzenleme olsun, birazcık empati yapın lütfen. En azından 2018 e kadar bu işin devam etmesi bir haktır.

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İbrahim bey, 2013 yılı Ocak ayından beri iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım ve C sınıfıyım. Ertelenmediği zaman işimi yapamayacağım. Az tehlikeli sınıfa bakabiliyorum ancak sizinde bildiğiniz gibi Temmuz 2017'ye kadar 50 kişi üzeri kaç tane az tehlikeli firma var ki ben bu mesleği yapayım. Sorunuza cevap olarak hayır kendi sınıfıma da bakamayacağım olacak bu sebepten. İşverenin tercihine gelince, benim işyerim olsa tecrübesiz bir B sınıfı yerine tecrübeli bir C sınıfını tercih ederim. Maddi karşılık konusu göreceli bir kavram. Ben bugüne kadar piyasanın üzerinde kazandım, memnunmuyum aldığım riskin tam karşılığımı takibi hayır. Peki siz aldığınız riskin tam karşılığını kazanıyor musunuz? Bu güne kadar ben ucuza imza atmadım. Siz B veya A sınıfı iken az tehlikeli firmalara bakarak C sınıfı uzmanların yerine görev alıp hiç ucuza imza attınız mı? Benim önceki yazımda da anlatmak istediğimin özeti şu; kimse kimseyi iş güvenliği sistemi sarsılacak diye kandırmaya çalışmasın, A ve B sınıfı uzmanların amacı piyasadan C sınıfları çekildiği zaman ortaya çıkacak ranttan en iyi şekilde yararlanmak, pastanın büyük bölümünü yemeğe çalışmaktır. Ancak mevcut durum gösteriyor ki bu ümitleriniz gerçek olmayacak kadar ütopiktir. Sistem bir şekilde yolunu bulur... Sağlıcakla kalın.

Aynı dönemde bu mesleğe başlayan insanlarız , bu işi meslek olarak yapan insanla yan gelir olarak düşünen insanlar arasında bir fark olmalı diye düşünüyorum. C sınıf olarak işe başladığımda bulunduğum şehirde insanlar asgari ücrete imza atıyorlardı.Ücret politikasını birazda bizler yani uzmanlar belirliyor.Ankara da bir şantiyede B sınıfın aldığı maaştan daha yüksek meblağda 3 yıl aralıksız çalıştım.Zaten asıl mesele bu işi kimin yaptığı değil nasıl yaptığı değimlidir? Emin olun zamanı geldiğinde sistem bu fason uzmanları ayıracaktır.Ertelenme meselesine gelince de C sınıfı uzmanların mağdur olmamaları için en az 6 ay yani 01.07.2017 tarihine kadar uzatılacağını düşünüyorum.2012 yılında bu işe başladığımda primle A ve B sınıfı uzmanlığına çok karşı çıkmıştım.Bunun doğal sonucu günümüze yansıdı.2500 Tl ye A sınıfı sertifikasını şantiyeye gitmeden çalıştırıyorsa , aynı işi neden C ye yada B ye yaptıracaksın ki işveren sadece kanunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyor ( bazı firmalar hariç ) Bu sistemin doğal sonucu.Emin olun sizin şu andaki sıkıntılarınız 1 sene sonra B sınıfı uzmanları yaşayacak.Bizim tepkimiz hiç bir yasanın ertelenmemesi yönündeydi hep.Unutmayın taviz tavizi doğurur. Burda arz talepten maaş patlaması tabiri zaten mesleğin hakkettiği maaş değil midir ? Kısacası bu işin saygınlığı kaybolursa tüm değerleri kaybolur.Saygılarımla

Egemen Mühürcüoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Benim kanımca sınıf olayının olması başlı başına anlamsız bir durum. Öncelikli kendimden örnek vermek istiyorum. Ben 3yıl 3aydır C sınıfı uzman olarak az tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki işyerlerine hizmet sunabilmekteyim. B sınıfı uzmanlık sınavına ise 29.04.2017 tarihinde gireceğim ama 01.01.2017 tarihinden sonra sadece C sınıfı uzman olduğum için az tehlikeli işyerlerine hizmet sunabileceğim ama nisan sınavından geçersem haziran 2017 gibi belge numaram gelmiş olur ve B sınıfı olarak az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine hizmet sunabilirim. Çok kısa sürede bir seviye düşeceğim ama arkasından 6 ay süre (2017 yılı sonuna kadar) ile iki seviye birden atlamış olacağım. Burada çıkan yasa ve yönetmeliklerin ne kadar çelişkili olduğunu görüyoruz.

Bundan 4 sene önce C sınıfı belgesini benle beraber almış olan arkadaşlarım prim günlerinin çok olması sayesinde A sınıfı uzman oldular (sadece tek bir sınav ile) peki benden yetkinlik olarak farkları bu kişilerin nedir?!?! ayrıca bir çoğu bilgi alışverişi için bana zaman zaman danışmaktadır. O, A uzman ve C uzmanım ama sektördeki tecrübemiz hemen hemen aynı, Belge sınıfı bu bağlamda zaten kendi içinde anlamsız bir hal almış durumda...

Şİmdi sürelerin uzatılması ile ilgili uzatılmaması konusunda yorum getiren kişiler zamanında prim günleri sayesinde bir üst veya iki üst belge sınıfına atlayan uzmanlar. madem hiyerarşik yapıyı bu kadar önemsiyorlardı o sınavlara girmeselerde paşalar gibi sürelerini doldurup A, B uzmanlık eğitimine gidip paralar verip o şekilde A.B sınıfı uzman olsalardı... Herkes kendi çıkarına göre düşünmeye çok alışmış bu sistem içerisinde...

Uzmanlık konusunda sınıfı olması çok mantıklı değil, Sektörel olarak uzmanların ayrılması daha makul gibi duruyor...

Son olarak süreler uzar ve uzamalı, çünkü 50'den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerini temmuz 2017'ye kadar ertelerseniz ve C sınıflarının tehlikeli sınıfa bakma sürelerini uzatmasanız. Aktif çalışan bütün C sınıfı uzmanlarının önünü tıkamış olursunuz ve İş sağlığı ve güvenliği sektörünü bir açmazın içine sürüklemiş olursunuz.

İyi Günler ve İyi Çalışmalar...

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İşverenler zil takıp oynardı. Hanımefendinin sorduğu iş güvenliği uzmanları tarafından, sizin sorduğunuz işveren açısından bakış açısı. sizin hangi taraftan baktığınızla ilgili.
Yanlış anladınız ben işveren açısından bakmıyorum. B sınıflarının çok tehlikeli işyerlerine bakma durumu bitse bayram ederler dediniz. Ben de C sınıflarının durumundaki farkı belirtmek istedim. C sınıflarının zaten illa ki tehlikeli sınıfa bakalım diye bir derdi yok. Keşke Temmuzdaki yasa ertelenmeseydi, az tehlikeli sınıftaki işyerlerine hizmet alma zorunluluğu getirilseydi de herkes kendi sınıfına baksaydı. Ama malesef az tehlikeli iş yerleri Temmuz 2017'ye ötelendi. Şimdi kalkıp da C sınıflarının tehlikeli sınıfa bakma hakkı alındığı zaman çalışabilecek alanı neredeyse hiç kalmıyor C sınıflarının. Anlatmak istediğim buydu benim..

melih özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Anket kısmına yazmıştım buraya da kopyalamak istedim kusura bakmayın çünkü aynı konu birkaç yerde tartışılıyor.

Yazdıklarımı kimsenin üzerine alınmasını istemiyorum sadece beni bağlayan ve benim izlenimlerim. Yanlış izlenimlerde olabilir katılmayanları da saygıyla karşılarım.
Bu uzatma kararına karşı çıkan arkadaşların samimiyetleri (isg'nin gelişmesi acısından) inandırıcı gelmiyor bana okuduğum yazılarda ana tema isg uzmanının mağduriyetleri, haklarının geliştirilmesi vb. gibi gösterilip buradan kendilerine rant çıkarmak gibi geliyor bana. Daha öncede 2 kez yazdım ama tekrar yazmakta fayda olduğunu düşünüyorum.
Konuları tek başına değil şartlar ve öncesinde yapılanlarla değerlendirmek gerekmekte. Düz mantıkla bakıldığında bir arkadaşın dediği gibi 3 sene önceden belli olan bir durumun 3 sene sonra zamanı geldiğinde uzatma kararı alınmasının bende bir C sınıfı uzman olarak gereksiz ve anlamsız olduğunu düşünüyorum sonu olmayacak bir durum. Bunu savunan arkadaşlara sorum şu az tehlikeli işlerde uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu 01.07.2016 tarihinde başlayacağı kaç sene önceden belliydi?
Dürüst olmak gerekiyor bu konuda mevcut durumda bir değişme gidildiyse onun etkilerinin olduğu diğer durumlarda da bir değişime gitmek zorunda kalırsınız çorap söküğü gibidir bu. Eğer bu konuda erteleme kararı olmasaydı hiç kimsenin erteleme isteme hakkı olmazdı çünkü verilen süre dolmuş ve artık sistem (ne kadar saçmada olsa sınıf ayrımı) bahsettiğiniz 3 yıl önce verilmiş kararlar üzerinden devam ederdi. Şimdi eğer C sınıfı uzmanın B sınıfı iş yerlerine hizmet verme hakkı ertelenmez ise, C sınıfı uzmanların büyük bir kısmı %80 lar diye tahmin ediyorum temmuz ayına kadar işsiz kalırlar bu muazzam bir hak gasbı olur. Çünkü C Sınıfı uzmanların tek hizmet verebilecekleri iş yerlerin de uzman ve hekim bulundurma zorunluluğunu ileri bir tarihe gereksiz bir şekilde erteledi.
Konulara bakarken bütünü görmek gerekiyor. Böyle bir uzatma olursa B sınıfı uzmanlarda da seneye sorun olacağından onlarında uzatma isteyeceğinden bahsediliyor. Bu gerçekten komik bir varsayım ilk okulda öğretilen elma ile armut konusu gibi aynı mağduriyet olamaz çünkü hali hazırda ellerinde tehlikeli yerlere bakma gibi bir hakları var ve şu an C sınıfı uzmanlarla da desteklenen bir sürü bu kapsamda firma mevcut ama eğer C sınıfı uzmanlarda bir uzatma olmaz ise C sınıflarının ellerinde 50 ve daha fazla çalışanı olan az tehlikeli yerler dışında hiç bir yer kalmayacak (Bunun tek sebebi de az tehlikeli işlerde uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu 1 sene kadar ertelenmesi). Yapılan yorumlara göre piyasaya hakim, bir yerlerde çalışıyor yada geçmişte çalıştığınızı düşünüyorum kaç iş yeri var bu durumda olan? Hepsinin hizmet aldığını düşünelim (tüm Türkiye) kaç uzmanla kapanır buralarda ki açık?

Daha öncede yazdım buradaki arkadaşlara da sormak istiyorum özellikle uzatma kararına muhalif olanlara ülkemiz zor dönemlerden geçiyor yarın bir yönetmelik çıksa B sınıfı uzmanların çok tehlikeli işyerlerine hizmet verme süresi 01.01.2017 de sona erecek. Ayrıca tehlikeli gruplardaki uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu 01.07.2017 ye ertelendi dense düşünceniz ne olur. Biraz empati yapıp samimi olursak bence hep birlikte bir sonuca varabiliriz.

NOT: C sınıfı uzmanlar B sınıfı iş yerlerine daha uzun süre bakmak için istemiyorlar bu ertelemeyi ,ertelenmez ise hizmet verebilecekleri bir yer kalmayacağı için istiyorlar. çünkü iş yerlerinde ki durumu ertelediğiniz için mağdur oluyorlar. Herhalde toplamda 10 kere yazdım bu durumu sanırım son olur artık :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.