TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Soru Danışmanlık Burosu Açmak Için Neler Yapmak Gerekir?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında öznurömer tarafından paylaşıldı.

 1. öznurömer
  Offline

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)


  Danışmanlık bürosunda sadece uzman olması yeterli die biliorum.. birde işyeri açma ruhsatı başka neler gerekli arkadaşlar.. 2. Ali KÖKSAL
  Offline

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)


  Danışmanlık bürosu diye bir terim artık yok. Ya İSGB yada sağlık Güvenlik Birimi">OSGB var bunları kurmadan danışmalık firması kurarak hiç bir işyerine hizmet veremezsiniz çünki ÇSGB anlaşmanızı onaylamaz.  madencikız ve çiğdem kanat bu yazıya teşekkür etti.
 3. öznurömer
  Offline

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  peki isgb için şartlar??

 4. mühendis85
  Offline

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  İsgb ve sağlık Güvenlik Birimi">OSGB farklı terimler sizin bahsettiğiniz sağlık Güvenlik Birimi">OSGB. İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde tüm şartlar mevcut.

  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 5. BİLGİN OSGB
  Offline

  BİLGİN OSGB TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  sayın öznurömer

  danışmanlık bürosu diye birşey yoktur arkadaşların dediği gibi sadece normal işletme ticarethane şeklinde açıyorsunuz 749090 ana faaliyet kodu ile vergi levhanıza işletiyorsunuz o kadar.. sonrası normal prosedür işi alıp uzmanınızın sigortasını stopajını vergisini vs. yatırıyorsunuz. zaten muhasebeciniz bu işleri sizin yerinize hallediyor.

 6. öznurömer
  Offline

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)


  sizinle telefonda görüşebilmemiz mümkünmüdür acaba bu konu hakkında ..??


 7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
  Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

 8. jeo20
  Offline

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  herhangibir mühendislik bürosu açıp,isgb yada sağlık Güvenlik Birimi">OSGB olmadan,işyeri ile isg sözleşmesi yapılabilir,faturasını da kendi kurduğun şirket yada işyeri adına kesebilirsin diye biliyorum ben.

  öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 9. Volkan ERDEM
  Offline

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Veren
  Arkadaşlar, işveren İş Güvenliği Uzmanlığı hizmetini almak için, ya bir sağlık Güvenlik Birimi">OSGB ile anlaşır ya da bir uzmanın kısmi ya da tam süreli olarak sigorta primini yatırarak istihdam eder ve bu durumada İSGB denir. Bu iki durumdan dolayı imzalanan sözleşme bakanlığa iletilir ve geçerli olan bu sözleşmeler sonucunda işveren idari para ceza yemez. Eğer bir danışmanlık firması açarsanız, işverenin sayı olarak ya da tehlike sınıfı olarak İş Güvenliği Uzmanı çalıştırması gerekmiyorsa, bu açtığınız danışmanlık firmasından kendisine fatura karşılığı İş Güvenliği Hizmetleri verebilirsiniz. Fakat işverenin İş Güvenliği Uzmanı çalıştırması zorunlu ise buradan fatura keserek kendisine vereceğiniz İş Güvenliği Uzmanlığı Hizmeti İSGB ya da sağlık Güvenlik Birimi">OSGB olarak sözleşme yapılmadığından dolayı geçersiz olacak ve işveren bunun karşılığında bakanlıktan Uzman çalıştırmadığı için her ay 5.000 TL idari para cezasına maruz kalacaktır. Bunun sonucunda ise çok güzel özenerek kestiğiniz İş Güvenliği Danışmanlığı faturanızdan ötürü firma yediği cezayı size bir dava açarak firmayı yanlış yönlendirdiğinizden dolayı rücu edecektir. Her türlü sorunuzda ve danışmanlık ile ilgili faaliyetlerinizde bana özelimden ulaşabilirsiniz.

  EnverM, emre deniz, turkoloko_06 ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. jeo20
  Offline

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  peki şöyle bir durum olsa,misal, benim mühendislik bürom var,ben iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu olan bir işyeri ile sözleşme imzaladım,aylık 30 gün sigortamı da gösterecek,sonucta birkaç farklı yerden sigorta gösterilmesi bakanlık nezdinde sorun çıkartmıyor.fatura kesmek yerine bu şekilde bir hizmet verilmesi sorun çıkartırmı ? ben çıkartmaz diye biliyorum.çünkü bunu yapan mühendis meslektaşlarımız var.

  yani mühendislik bürosu olan mühendis arkadaşlarımız,isg hizmetini verebilmek için bu benim dediğim şekilde işveren tarafından sigorta yapılıp kısmi süreli sözleşme imzalaması yetmiyor mu ?

 11. Volkan ERDEM
  Offline

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Veren
  Problem yoktur, olur.

  BURCU ÇELİKKAYA bu yazıya teşekkür etti.
 12. tolgahan demir
  Offline

  tolgahan demir TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  peki volkan bey sizce bir sağlık Güvenlik Birimi">OSGB de calismakmi yoksa kendi buronda bu hizmeti vermenmi mantikli olur.

 13. Volkan ERDEM
  Offline

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Veren
  sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'si olan arkadaşların kesinlikle söyleyeceklerimi üzerine alınmamalarını rica ederek cevap vermek istiyorum. Bir işletmede Uzman aylık 750 TL hizmet sözleşmesi yapmak isterken aynı işletmeye sağlık Güvenlik Birimi">OSGB yıllık 2.000 TL teklif vererek sözleşmeyi almıştır. Buna göre hangisinde çalışmak sizce daha mantıklı karar verebilirsiniz :) Tavsiyem sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'de çalışacak arkadaşların maaş + prim şeklinde çalışması, böylelikle hem sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'de çalışan arkadaşlar en azından mühendis asgari ücreti alabilecekler, hemde sağlık Güvenlik Birimi">OSGB'ler böyle komik teklifler veremez hale geleceklerdir.

  Esat ÜN, tolgahan demir ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 14. gizem alev
  Offline

  gizem alev TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  merhaba volkan bey peki mühendislik bürosu değilde farklı danışmanlık şirketi üzerinden iş güvenliği hizmetlerini vermek yine her iş verenle kısmi süreli sözleşme yaparak gerçekleşse bakanlık için sorun olur mu

 15. Volkan ERDEM
  Offline

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Veren
  Gizem Hanım,
  Mühendislik bürosuda olsa başka bir danışmanlık şirketide olsa, sağlık Güvenlik Birimi">OSGB olmadığı için zorunlu olan İş Güvenliği Uzmanlığı Hizmetini fatura karşılığı satamazsınız. Firmanın Bakanlıktan idari para cezası almaması için, kısmi süreli ya da tam süreli olarak İş Güvenliği Uzmanlığı sözleşmesi yapılıp Bakanlığa bildirilmelidir. Bunun karşılığında da firma sizin sgk primimizi ödeyecektir.

  fatmasena ve gizem alev bu yazıya teşekkür etti.
 16. etna
  Offline

  etna TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  Volkan Bey;
  ben de yeni üyeyim ve bir sorum olacaktı mühendis olarak bir firmada çalışıyorken ve çalıştığımız firmadan muvaffakat alarak diğer iş yerlerine işg uzmanı olarak gitmemizde bir sakınca var mıdır herhangi bir büroya bağlı olmadan

 17. Volkan ERDEM
  Offline

  Volkan ERDEM TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Veren
  Uzman olarak, gittiğiniz yer sizi isgb bünyesinde göstererek sözleşme yaptığınız süre boyunca sgk priminizi yatırırsa bir problem bulunmamaktadır.

 18. ilkaycetin
  Offline

  ilkaycetin TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Veren
  Merhaba arkadaşlar uzun süredir üstünde planlar yaptığım bir konu idi. Merak ettiğim bir kac konu var ben c sınıfı iş güvenli uzman sertifikam var ve bulunduğum yerde isgb danışman bürosu açmayı düşünüyordum. Bu konu için ne yapmam gerekiyor.

 19. öznurömer
  Offline

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  anlayamıyorum bırturlu benım danışmanlık firmam var çalıştıgım işyerleri de benım kısmı olarak sıgortamı karşılıyor. sadecerisk analizi yaptıgım işyerleri için ise fatura kesıyorum ve ımzamıda atıyorum. bunun neresı yanlışş??

 20. inandurdu
  Offline

  inandurdu TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Arkadaşlar;

  Tüzükte sadece sağlık Güvenlik Birimi">OSGB açılabileceği yazıyor. İSGB işletmenin kendi bünyesindeki bir birim olarak açıklanmış. Net olmayan konu bireysel çalışma şekli. Öğrenmek istediğim konu şu ;
  C sınıfı bir uzman olarak büro açıp, ayda 180 saat çalışma koşuluna göre işletmelerle sözleşme yapabilir miyim ? Yaparsam SSK gibi konular nasıl düzenlenecek ?

  Ya da, yine 180 saat koşuluna göre -örneğin 5 ayrı işletmeyle anlaşma yapıp - serbest çalışabilir miyim ? Yani evimden çıkıp, çalışmamı tamamlayıp, imzayı atıp, paramı alabilir miyim ?

  Net bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

  ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
 21. ceyhan27
  Offline

  ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  EVET hocam çalışablirsin...
  Bakanlığın taktığı şey sorumluluk olacak. Danışmanlık yapınca sorumluğum yok diyecek uzman ben sadece danışmanlık yaptım diyecek.
  iSG Uzmanın 2 sansı kalıyor:
  1) sağlık Güvenlik Birimi">OSGB bünyesinde çalışmak
  2) işletmenin kendisiyle tam zamanlı veya kısmı zamanlı anlaşarak bir isgb (iş saglığı ve guvenlıgı bırımı ) kurmak

  Bunun dısındakı secenekler bakanlık nezdınde kabul edılmıyor.
  Sorunuza tekrar donuyorum çalışılan kişi sayısına bakılarak ; örneğin yeni yönetmeliğe göre az tehlıkelı için çalışan başına 10 dk olması lazım, 217 saatini istersen 30 işyeri ile anlaşırsın.
  umarım açıklayıcı olmustur.

  inandurdu bu yazıya teşekkür etti.

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :


 1. danışmanlık şirketi nasıl kurulur

  ,
 2. eğitim danışmanlığı açma şartları

  ,
 3. danışmanlık şirketi kurmak için gerekenler

  ,
 4. danışmanlık bürosu nasıl açılır,
 5. danışmanlık şirketi kurmak,
 6. eğitim danışmanlığı açmak,
 7. eğitim danışmanlığı nasıl açılır,
 8. danışmanlık firması nasıl kurulur,
 9. eğitim danışmanlık şirketi nasıl kurulur,
 10. danışmanlık şirketleri nasıl kurulur
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica