forklift camı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar.
    işyerindeki forkliftlerin kabinlerine cam taktırmayı düşünüyorum. güvenlik açısından sizce durum nasıl olur.

mevcut durumda forkliftlerde kabin camı yok ve forklift hareket ettikçe rüzgardan üşüyorlar.
    cam olması daha konforlu olacak. Ayrıca taşınan yüklerin üstünde (olmaz olmaz, olmaz olur) küçük cisimlerin düşerek operatörün başına düşme tehlikesi de önlenecek olur.

Yalnız bu durumda düşme, devrilme gibi durumlarda cam kırılarak tehlike arz eder mi? firmaya sorduğumda otomobil camı gibi olduğunu kırıldığında oto camı gibi tuz-buz olup kesik yapmadığını söylediler.

sizlerinde fikrine ve tecrübesine başvurmak istiyorum.

not: bu konuyu tecrübeli iki uzmana sorduğumda iki zıt yanıt aldım. En doğrusu nedir?

2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Esat bey merhaba,

Benim bildiğim kalın muşambadan kabinin etrafını çevreleyen sistemler de mevcut. Bunu da araştırmanızı tavsiye ederim.
    Bu arada şiddeti değerlendiriyorsunuz gördüğüm kadarıyla ama olasılığı da düşünmeniz gerekiyor. Düşüp devrilme olasılığı düşükse risk puanı az çıkacaktır.

Aynı zamanda termal konfor olarak da operatörü değerlendirmemiz gerekiyor. İşçinin hasta olması da, üzerine birşeyin düşmesi de bir risktir. Fakat benim düşüncem düz alanda çalışılıyor ve doğru yüklemeler yapılıyorsa devrilme olasılığı az olacağından dolayı cam taktırmanızı tavsiye ederim.

İyi çalışmalar,

3. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

esat bey,işyerimizde iki adet forklift var,birisinde cam yok,diğerinde fabrika çıkışlı cam var ve camlı olanda da sıkıntı yok şu ana kadar.bence takılabilir...sadece dikkat edeceğiniz nokta,sekurit cam dediğimiz darbe alınca patlamayan,dağılmayan cinsten olması ve görüşü engellememesi....

4. bünyamin yavuz

bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

kaan bey dediğiniz gibi muşanba iyi bir cözüm hem tehlike arz etmiyor hemde operatörün soğuk havadan koruyor. Bizim işletmelerde kullanıyoruz, ancak bu muşanbaların tez avantajı zamanla kirlendiği zamn görüş alanını etkilediği

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. okko

okko TÜİSAG Üyesi

Forkliftlere branda yapılıyor cam bence herzaman riskli

6. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşklar Kaan Bey'in dediği gibi riski iyi değerlendirmek lazım. cam taktırmak daha uygun gibi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

İşletmemizde 3 adet forkliftin ön görüş alanı cam,diğer üç tarafı sökülebilir takılabilir kalın şeffaf naylon brandadan yapılmıştır.Oldukça kullanışlı ve yazın sıcak havalarda çıkartıyorlar.Kışın takıyorlar.Sökülebilir takılabilir olması için kilit mandallarla sabitleniyorlar.Ön cam haricindeki diğer yerlerin cam olmasını tavsiye etmiyorum çünkü montaj zorluğu yaşarsınız.Naylon brandalar temiz tutulursa görüş sorunu yaşanmaz.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. forklift camı

Yandex.Metrica