Tartışma : Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bizim ilk yardım ekibinde başkan doktor, ekip üyeleri hemşir ve hemşireden ibaret.. yeter kanaatimce.. cukkacukka

diğer yandan doktor un diploması var daha ne sunim müfettişe? kabul etmem derse keser cezayı valla.. sonra bende dalga geçerim müfetitşler.. cukkacukka
Diğer taraftan yangın ekibinin yeterliliği hakkında neler yapıyorsunuz?

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Aslında sağlık kuruluşlarında acil durum yönetimi biraz daha karmaşık zor;

Bir yandan Hastane Afet Planı ve bu ekipte yer alan kişiler, diğer yandan acil durum ekipleri...

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
3 adet itfaiyeden eğitim almış arkadaş vardı. onları görevlendirdim. ama biri işten ayrıldı. 2 kişi kaldı. yangın eğitimi aldırtmam şart.. bu ay planlicam artık hepsini..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aslında sağlık kuruluşlarında acil durum yönetimi biraz daha karmaşık zor;

Bir yandan Hastane Afet Planı ve bu ekipte yer alan kişiler, diğer yandan acil durum ekipleri...
HAP bizi alakadar etmiyor ama. o sağlık bakanlığının işi.. ayrıca kalite uzmanı varmı sizde? bize geçen yaz gelmişti işi bilen biri. kaçırdı hastane. şimdi bi çocuk geldi. işi bilmiyor. ama eğitim almış. kalite uzmanı ile çalışacağım. aslında bu ii bişi.. çünkü kalitenin istediği herşey fazlası ile iiş güvenliğini kapsıyor. hatta kalite daha da geniş. kalitedeki bazı şeyler bizi ilgilendirmeiyor bile..
hastanenin en iyi tarafı sağlık bakanlığı, il sağlık ilçe sağlık sürekli teftişte.
mesela ben 1 senedir asansörün yeterlilik belgesini aldıramadım. bugün sağlık bakanlığından gelmişler. asansörü sormuşlar. çsgb den bu kadar teftişe gelen olmuo.. hatta hiç yok.. alla sağlık bakanlığından razı olsun dedim. cukkacukka

birazdan gidip bakıcam sağlık bakanlığı tam ne istemiş.. onlar zaten tek tek denetliyorlar eksik olmasınlar.. ::ok::

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Süper. çok sevindim cukkacukka
bende bir seneyi geçti, 15 aydır bir hastanede yapıyorum. Hala bazı konular yok değil hala kafama takılan.. :düşünceli:

mesela heryer hemşir ve hemşire kaynıo, bol bol doktor var, ilk yardımcıya gerek var mı.. ben olmadığına kanaat getirdim. Zaten hastanede ilk yardımcı eğitimi aldırtmıyo.. ;)
haklılar bence.. denetim gelse müfettiş ne dicek, ilk yardımcı yok. ee? heryer ondan kaynıo.. nasıl olacak bu iş.. :düşünceli:
böyle birkaç konu daha var. siz naaptınız ne ettiniz?

Merhaba Ali Bey,

Özel Hastaneler Birliği OHSAD' da gündeme gelmiş bir konu bu. Gerek var mı her yer doktor kaynıyor diye savunulduğunda, Çalışma Bakanlığının uzmanlaşmayla ilgili görüşüne göre; örneğin göz doktoru 20 belki 30 yıldır sadece gözle uğraşmış ve diğer ilk yardım konularını unutmuş olabilir. İlkyardım eğitimine baktığımızda zaten 3 yılda bir yenileniyor, anahtar burada. Sertifika alınması yeterli değil sürekli bilgi tazeleme, yeni teknoloji ve metotlar bu eğitimlerde veriliyor. Temmuzda yeni yönetmelik çıktıktan sonra iş daha da detaylandırılacak, dolayısıyla doktor da olsa hemşire de olsa bu sertifikayı almak durumundadır, şeklinde bir karar çıktı OHSAD' dan.

Biz hastanelerimizde şu şekilde bir uygulama yapıyoruz; Sağlık personeli, doktor, hemşire için hızlandırılmış bir eğitim. Rehber, teknisyen ve diğer personel için tam eğitim olarak hastanelerimizde çalışma durumuna göre ayarlanmaktadır.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Ali Bey,

Özel Hastaneler Birliği OHSAD' da gündeme gelmiş bir konu bu. Gerek var mı her yer doktor kaynıyor diye savunulduğunda, Çalışma Bakanlığının uzmanlaşmayla ilgili görüşüne göre; örneğin göz doktoru 20 belki 30 yıldır sadece gözle uğraşmış ve diğer ilk yardım konularını unutmuş olabilir. İlkyardım eğitimine baktığımızda zaten 3 yılda bir yenileniyor, anahtar burada. Sertifika alınması yeterli değil sürekli bilgi tazeleme, yeni teknoloji ve metotlar bu eğitimlerde veriliyor. Temmuzda yeni yönetmelik çıktıktan sonra iş daha da detaylandırılacak, dolayısıyla doktor da olsa hemşire de olsa bu sertifikayı almak durumundadır, şeklinde bir karar çıktı OHSAD' dan.

Biz hastanelerimizde şu şekilde bir uygulama yapıyoruz; Sağlık personeli, doktor, hemşire için hızlandırılmış bir eğitim. Rehber, teknisyen ve diğer personel için tam eğitim olarak hastanelerimizde çalışma durumuna göre ayarlanmaktadır.
evet mantıklı dediğiniz.. ama şu var, sizin hastanede de acil vardır heralde? acil de ex bir hasta gelirse doktor ne yapması gerektiğini bilir mi? yada o anki görevli sağlık memuru? bence bilir. zaten doktor ve diğer sağlık personelleri için de peryodik tekrarlar yokmudur? bunu bilemiyorum doğrusu? soracağım bak aklıma geldi..
sonuçta bir hastanede acil 24 saat açıksa ve oarada müdahale edecek personel varsa, doktor olsun sağlık teknisyeni yada memuru, o zaman sorun yok demektir.. ohsas neye göre böle demiş bilemiyorum tabi.

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
HAP bizi alakadar etmiyor ama. o sağlık bakanlığının işi.. ayrıca kalite uzmanı varmı sizde? bize geçen yaz gelmişti işi bilen biri. kaçırdı hastane. şimdi bi çocuk geldi. işi bilmiyor. ama eğitim almış. kalite uzmanı ile çalışacağım. aslında bu ii bişi.. çünkü kalitenin istediği herşey fazlası ile iiş güvenliğini kapsıyor. hatta kalite daha da geniş. kalitedeki bazı şeyler bizi ilgilendirmeiyor bile..
hastanenin en iyi tarafı sağlık bakanlığı, il sağlık ilçe sağlık sürekli teftişte.
mesela ben 1 senedir asansörün yeterlilik belgesini aldıramadım. bugün sağlık bakanlığından gelmişler. asansörü sormuşlar. çsgb den bu kadar teftişe gelen olmuo.. hatta hiç yok.. alla sağlık bakanlığından razı olsun dedim. cukkacukka

birazdan gidip bakıcam sağlık bakanlığı tam ne istemiş.. onlar zaten tek tek denetliyorlar eksik olmasınlar.. ::ok::
Ali bey kaçırdığınız bir şey var.Kalite bir çok yönden İG denetler olmuş son versiyonda.Ben bunu kesinlikle onaylamıyorum. İG nin ayrı bir yasası var. Kalitenin bizi denetlemesini asla onaylamıyorum.

• Like
Tepkiler: den

Murat Karlık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Süper. çok sevindim cukkacukka
bende bir seneyi geçti, 15 aydır bir hastanede yapıyorum. Hala bazı konular yok değil hala kafama takılan.. :düşünceli:

mesela heryer hemşir ve hemşire kaynıo, bol bol doktor var, ilk yardımcıya gerek var mı.. ben olmadığına kanaat getirdim. Zaten hastanede ilk yardımcı eğitimi aldırtmıyo.. ;)
haklılar bence.. denetim gelse müfettiş ne dicek, ilk yardımcı yok. ee? heryer ondan kaynıo.. nasıl olacak bu iş.. :düşünceli:
böyle birkaç konu daha var. siz naaptınız ne ettiniz?
Bende 3 yıldır özel hastanede uzmanlık yapıyorum. Sağlık müdürlüğü,ambulansı süren personelden ilk yardımcı sertifikası istediğinden onları ve acil hekimlerini gösterdim.

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
ben hem isg uzmanı hem kalite yöneticisi hem hastane müdürü hem de hastane afet planı eğiticisi olarak yazıyorum. Bence isg uzmanı ben bilmem diyemez hastane afet planını bilmelidir.Artı diğer yandan ilk yardım ile ilgili olarak tüm sağlık personel,i standartlar gereği her yıl ilk yardımın bir adım iileri olan CPR İleri Yaşam desteği Eğitimi almaktadır.

crn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
2 yıla yakın süredir özel hastanenin tam zamanlı isg uzmanıyım. Ben ilk yardım eğitimlerini idari kadroda çalışan personele aldırdım. onlarda gerekli sayıyı karşıladı.

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben hem isg uzmanı hem kalite yöneticisi hem hastane müdürü hem de hastane afet planı eğiticisi olarak yazıyorum. Bence isg uzmanı ben bilmem diyemez hastane afet planını bilmelidir.Artı diğer yandan ilk yardım ile ilgili olarak tüm sağlık personel,i standartlar gereği her yıl ilk yardımın bir adım iileri olan CPR İleri Yaşam desteği Eğitimi almaktadır.
oo.. çok fazla değilmi bu görevler? igu hap ı neden bilsin ki? tamam bilirde, hangi yönetmlikte var bilmesi gerektiği?
tam bizim hastanenin müdürü gibi konuştunuz valla müdür bey cukkacukka::ok::

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bende 3 yıldır özel hastanede uzmanlık yapıyorum. Sağlık müdürlüğü,ambulansı süren personelden ilk yardımcı sertifikası istediğinden onları ve acil hekimlerini gösterdim.
bizim hastanede ambulans yok. o kadar büyük hastane değil..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ali bey kaçırdığınız bir şey var.Kalite bir çok yönden İG denetler olmuş son versiyonda.Ben bunu kesinlikle onaylamıyorum. İG nin ayrı bir yasası var. Kalitenin bizi denetlemesini asla onaylamıyorum.
denetler demedim ki ben? kapsıyor dedim.. yani ig nin istediği her düzeltmeyi kalite de istiyor. hatta fazlazı var ig nin istemediği şeyleri de istiyor..yani hastane kaliteyi yükseltmek için gerenei yaparsa, iş güvenliği konusunda herşeyi gerçekleştirmiş oluyor. böylece bizim işlerimiz kolaylaşıyor.. demek istediğim bu..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
2 yıla yakın süredir özel hastanenin tam zamanlı isg uzmanıyım. Ben ilk yardım eğitimlerini idari kadroda çalışan personele aldırdım. onlarda gerekli sayıyı karşıladı.
bende bu konuda bastırdım ama bizim hastane doktor ve hemşire bol aldırmayız dedi.. bende acil ekibini yapmaya çalıştım..

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki hastane için patlamadan korunma dökümanı hazırladınız mı arkadaşlar?

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bir sorum daha var. Saglik bakanligi yonetmeligi geregi çalışan güvenliği kuruluna beni atamislar. Kismi sureliyim ve igu nun bu komitede yeri var mi sizce? Aslında çalışan güvenliği ile igu cakisiyor. Ama tam zamanli olmamak vs..vs.. den ötürü emin olamadim. Yorumlarınızi alirsam memnun olurum..

crn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bir sorum daha var. Saglik bakanligi yonetmeligi geregi çalışan güvenliği kuruluna beni atamislar. Kismi sureliyim ve igu nun bu komitede yeri var mi sizce? Aslında çalışan güvenliği ile igu cakisiyor. Ama tam zamanli olmamak vs..vs.. den ötürü emin olamadim. Yorumlarınızi alirsam memnun olurum..
Sağlık bakanlığının yeni kalite standartlarında iş güvenliği kurulu olan hastanelerde ayrıca çalışan güvenliği komitesi toplanmasına gerek yoktur der. Bende her ay hastane için kurul toplantısı yapıyorum, kurul üyelerinde olması gereken üyeler dışında kurula eskiden çalışan güvenliği komitesinde yer alan üyeleri de ekledim. yani sizi atamaları çok normal.

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
“İlgili mevzuat gereğince bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu bulunan hastanelerde Çalışan sağlığı ve güvenliği alanındaki sorumluluklar bu kurul tarafından yürütülür.”
diyor Sağlıkta Kalite Standartları

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aa bu super bi bilgi. Yonetmeligin tam adı nedir?

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
“İlgili mevzuat gereğince bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu bulunan hastanelerde Çalışan sağlığı ve güvenliği alanındaki sorumluluklar bu kurul tarafından yürütülür.”
diyor Sağlıkta Kalite Standartları
Çalışan sağlığı ve güvenliği birimi devam edecek ama denetleme ve yol gösterici olcağız

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.