Tartışma : Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
ben vermezsem iş güvenliği eğitimi olmaz ki?
yanlış düşünüyorsunuz,her eğitimi İSG uzmanı verecek diye bir şey yok, mesela psikolojik risk etmenleri- psikolog işi, ergonomi fizyoterapist işi , el hijyeni-enfeksiyon enfeksiyon hemşiresi . Sonuçta bu kişiler bununla ilgili yeterliği olan insanlar. Siz hiç bir zaman bir fizyoterapisten daha iyi ergonomiyi, psikologdan daha iyi psikolojik risk etmenlerini bilemezsiniz

mustafa tufan78

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hastanede kullanılan c kollu skopi hakında bir sorum var ameliyathanede calışan arkadaşlar kurşunlu odanın dışında kullanılmasının bize bir sakıncası varmı diyorlar birde biz kendimizi skopi cekilirken koruduk odadaya girip cıkanlar ve odanın dışında olanlar etkilenirlermi bunlara ben ne cevap verebilirim iş güvenligi olarak TAEK ne gibi yardım alabilirim

cemcim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
hastanede kullanılan c kollu skopi hakında bir sorum var ameliyathanede calışan arkadaşlar kurşunlu odanın dışında kullanılmasının bize bir sakıncası varmı diyorlar birde biz kendimizi skopi cekilirken koruduk odadaya girip cıkanlar ve odanın dışında olanlar etkilenirlermi bunlara ben ne cevap verebilirim iş güvenligi olarak TAEK ne gibi yardım alabilirim
Skopiyi kullanan kişinin bulundurulması gerekli olan koruyucu kurşunlu elbiseyi giymesi şarttır. X ışınları doğrusal gider ve yolu üzerindeki nesnelere zarar verebilir, ancak duvarlar yeterli kalınlıktaysa (alçıpan gibi malzemeden değise) duvarın arkasına ulaşacak ışın ya yoktur ya da zarar veremeyecek düzeydedir. X ışınları metaller, özellikle kurşun ve toprak tarafından güçlü şekilde emilirler.
C kollular güçlü makineler olmadığından direk X ışınından etkilenme pek olmaz ancak havadaki atomların iyonizasyonu nedeniyle sıkıntı oluşabilir ki bu da odayı havalandırmak suretiyle aşılabilir. Ancak tabii 75- 100 mA üzeri bir skopi aletiyse sorun yaratabilir.

Ayrıca çalışanlarda dozimetre bulunması şarttır ve dozimetreler belirli aralıklarla TAEK tarafından kontrol edilir. Bunlarda bir sıkıntı görülürse incelemeye tabi tutulurlar. İyonlaştırıcı ışınla çalışanların dozimetrelerini takmaları bir zorunluluktur.

İş güvenliği açısından dozimetre raporlarını inceleyebilirsiniz, ancak zaten bir sorun belirirse TAEK müdahele edecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yanlış düşünüyorsunuz,her eğitimi İSG uzmanı verecek diye bir şey yok, mesela psikolojik risk etmenleri- psikolog işi, ergonomi fizyoterapist işi , el hijyeni-enfeksiyon enfeksiyon hemşiresi . Sonuçta bu kişiler bununla ilgili yeterliği olan insanlar. Siz hiç bir zaman bir fizyoterapisten daha iyi ergonomiyi, psikologdan daha iyi psikolojik risk etmenlerini bilemezsiniz
Yanlış düşündüğümu zannetmiorum. O zaman bu egitimleri her is yerinde fizyo Terapist, hemşire, psikolog versin. Oyle sey olurmu. Biz uzman mi yetistiriyoruz? Sadece bilgilendiriyor uz. Farkindalik yaratiyoruz.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yanlış düşündüğümu zannetmiorum. O zaman bu egitimleri her is yerinde fizyo Terapist, hemşire, psikolog versin. Oyle sey olurmu. Biz uzman mi yetistiriyoruz? Sadece bilgilendiriyor uz. Farkindalik yaratiyoruz.
Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak
sağlık ve güvenlik birimleri tarafından, eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

hükmünden anlayacağımız üzere, konu ve uzmanlık alanı ilişkisi varsa eğitim verilebilir, dolayısıyla hastane için konuşacak isek biyolojik risk etmenleri konu başlığında, risk etmenlerinin yol açtığı hastalıklar ve meslek hastalıklarını enfeksiyon hekiminin anlatmasından doğal ne olabilir,

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak
sağlık ve güvenlik birimleri tarafından, eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

hükmünden anlayacağımız üzere, konu ve uzmanlık alanı ilişkisi varsa eğitim verilebilir, dolayısıyla hastane için konuşacak isek biyolojik risk etmenleri konu başlığında, risk etmenlerinin yol açtığı hastalıklar ve meslek hastalıklarını enfeksiyon hekiminin anlatmasından doğal ne olabilir,
çok doğru söylüyorsun ama hastanede bu eğitimi hekim yada sağlık ekibine verdiremezsin. oturup hazırlanacak ve verecek? üüü.. zor..

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çok doğru söylüyorsun ama hastanede bu eğitimi hekim yada sağlık ekibine verdiremezsin. oturup hazırlanacak ve verecek? üüü.. zor..
organizasyona yorum yapmıyoruz :)

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Vallahi benim hastanemde 2013 ten beri kanun gereği diyip verdiyorum tabii bunda aynı zamanda hastane müdürü olmamın faydası var

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
e alla bizede müdürlük nasip etsin o zaman.. cukkacukka::ok::
Doğruda ve sadece iş güvenliği uzmanlığı yapmak zor, karar almak uygulamak için bir çok engel çıkar önüne. Ama belli yetkileri olan birisi iş güvenliği yapınca süreç daha hızlı ve daha kolaym yürüyebiliyor.

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Tıp merkezlerinde oluyor c sinifi. Benimde bakmis oldugum bir tip merkezi var.
Tıp merkezleri ile ilgili oalrak normal tıp merkezleri tehlikeli sınıfta bu yüzden C bakabilir, ama cerrahi özellikte olan tıp merkezleri ise çok tehlikeli sınıfa giriyor o zaman en az B gerekiyor. Zaten NACE kodlarından belli oluyor

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Doğruda ve sadece iş güvenliği uzmanlığı yapmak zor, karar almak uygulamak için bir çok engel çıkar önüne. Ama belli yetkileri olan birisi iş güvenliği yapınca süreç daha hızlı ve daha kolaym yürüyebiliyor.
kesinlikle katılıyorum.. amA Yetki ile de alakalı.. mesela bizim hastanenin müdüründe iş güvenliği ile alakalı hiç bir yetki yok. ben ortaklardan biri ile çalışıyorum. imza ve harcama yetkisi olduğu için.. ::ok::

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bu arada A sınıfı uzman olup hastanelerde çalışan sadece buraya mesaj yazan 3-4 arkadaş mı var? yoksa daha çok varda sadece okumakla mı yeyiniyorlar?

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kalite çalışmalarını iyi yapan bir hastanede isg uzmanı olmak bir inşaattan tabi ki daha rahat ama personelin çoğunluğu lise mezunu olduğu ve genç olduğundan olayın ciddiyetini kavramaları biraz zor olabiliyor.
işveren açısından isg gereksiz bir uygulama ve amaç en ucuz yollu bu evrak işlerini birilerine hallettirmek gibi algılanmaktadır ve bunun sebebi ' zaten kalitede biz bunları yapıyoruz bunlara ne gerek var !
-bulunduğum hastane bu işi bana vermeyip ( 10 yıllık çalışanım ), farklı sebeplerle bir tanıdıklarından bu hizmeti kişi başı 7,5 TL ye yaptırmaktadır ve ayda 2-3 saat uğrar.
Bu iş hiç iyi gitmiyor ne yazık ki

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kalite çalışmalarını iyi yapan bir hastanede isg uzmanı olmak bir inşaattan tabi ki daha rahat ama personelin çoğunluğu lise mezunu olduğu ve genç olduğundan olayın ciddiyetini kavramaları biraz zor olabiliyor.
işveren açısından isg gereksiz bir uygulama ve amaç en ucuz yollu bu evrak işlerini birilerine hallettirmek gibi algılanmaktadır ve bunun sebebi ' zaten kalitede biz bunları yapıyoruz bunlara ne gerek var !
-bulunduğum hastane bu işi bana vermeyip ( 10 yıllık çalışanım ), farklı sebeplerle bir tanıdıklarından bu hizmeti kişi başı 7,5 TL ye yaptırmaktadır ve ayda 2-3 saat uğrar.
tamam ama şimdi bu rakama yaptıramaz.. zira saatler arttı.. yapan kişi 1-2 ay sonra aldığı rakamın yetmediğini anlayınca işler değişecektir. personelin çoğunun lise mezunu olmasını da anlayamadım? radyoloji, hemşire, sağlık teknisyenleri hep lise mezunu mu?
ve sizin hastane kaç kişi?

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

İSG Kültür eğitimini pas geçmişsiniz, suçu işverene atıyorsunuz şimdi :)

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tamam ama şimdi bu rakama yaptıramaz.. zira saatler arttı.. yapan kişi 1-2 ay sonra aldığı rakamın yetmediğini anlayınca işler değişecektir. personelin çoğunun lise mezunu olmasını da anlayamadım? radyoloji, hemşire, sağlık teknisyenleri hep lise mezunu mu?

hemşirelerin ozel hastane de %70 den fazlası lise

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
150 hemsireden 120 lise
6 radyoloji tenikerden 3 lise
7 ebe den 5 lise
8 labaratuardan 4 lise
temizlik personeli 20 taneden tamamı lise-ilkokul
otomasyon 30 kisiden 20-25 tanesi lise mezunu
- isg uzmanı dediğim gibi bu fiyata çalışıyor, diğer bir hastane ise osgb tarafından ücretsiz hizmet alıyor
anlatmak istediğim bazı bölgelerde ahbap çavuş hikayesi olmuş bu sektör

bende öyle düşünüyorum, ama algı bu yönde

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
hemşirelerin ozel hastane de %70 den fazlası lise
bu konuda size katılmıyorum;
Devlet bu insanlara KPSS ile kadro veriyor, hasta emanet ediyor, yada özel hastanede hasta emanet ediliyor...
Ben yine İSG kültürü eğitiminiz eksik kaldı diyorum :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.