Tartışma : İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimi İşyeri Denetim Deneyimleri

MehmetAkman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Bende Mermer Ocağına yapılan denetiminde dikkat edilen hususları sıralayayım. (Afyonkarahisar)

Saha denetimi:
  • Sondaj, Dağ Kesme ve Sayalama Mikanaları üzerindeki kaçak akım röleleri, topraklamaları, koruyucularının bulunması
  • Ocak içi ve ofiste kullanılan panolardaki kaçak akım rölelerinin olması
  • Çalışılan kademelerde düşmeyi önleyecek korkuluk olması
  • Ocak içi yolların eğimi, kenar setleri ve işaretleri (hız sınırı vs) olması
  • Tuvalet, banyo ve mutfak temizliği kontrolü
  • Yangın söndürme cihazları yerleri ve son kullanım tarihleri
  • Mutfakta kullanılan gaz dedektörünün çalışıp çalışmadığı,
  • Ocak içinde kullanılan kabloların yerle temasının olup olmadığı,
  • Kesim için konulan blokların arasından personelin geçip geçemeyeceği
  • Harfiyat alanında kenarlardan düşmeyi önleyecek şekilde olup olmadığı(kamyonun kayma olasılığına karşı kenarları harfiyatla doldurmak yeterli)
  • Sayalama makinasında kumanda aranması ve çalıştığının kontrolü
  • Araçlardaki işaretler (25 m yaklaşma gibi)
  • Geri vites ışık ve sireninin olması
  • Blokların üst üste konulması
  • Kompresörün patlamaya karşı kenarlarında bariyer olması,
  • Akaryakıt tankı yüzeyde ise topraklamanın, kenar çitlerinin, uyarı işaretlerininin ve sabitlemesinin yapılması
  • Akaryakıt tankının dökülmeler ve taşma halinde dışarı akmaması için havuzunun olması ve üstünün kapalı olması
  • Paratonerin olup olmadığı
  • Çalışılmayan kademelerin geçişinin önlenmesi
  • İzinsiz girişlere karşı ocak etrafının kapalı olması
  • Acil durumlar için ekipmanın hazır bulundurulması (kazma, kürek, kaldıraç, balta, halat, kum kovaları gibi)

Evrak denetimi:

• Sözleşmeler
  • Risk analizi (Çalışılan bölüm, Faaliyet, Tehlike, Risk, Mevcut Durum, Önlem alınmadan önce ve sonrası için Risk Derecesi, Alınan önlem, Etkilenen kişiler, Termin tarihi ve sorumlu bulunmalı. Her müfettiş farklı bir analiz istemekte)
  • Acil durum eylem planı (6 ayda bir yenilecek ve ocağa özgü olması gereklmekte)
  • Acil durum ekipleri listesi ve eğitim dökümanları
  • İlkyardımcı sertifikaları
  • Mesleki eğitim belgeleri
  • Yıllık çalışma planı
  • Yıllık eğitim planı
  • Kontrol formları (günlük şekilde hem genel hem de makinalar için)
  • KKD Risk Belirleme Tablosu
  • Yüksekte çalışma izin formu
  • Tespit ve öneri defteri
  • Topraklama raporları
  • Paratoner proje ve topraklaması
  • Elektrik tesisatı kontrol belgesi
  • Zimmet tutanakları
  • Vaziyet planı
  • Kontrol formu (işyeri hekiminin mutfak, tuvalet, banyo ve yemek için)
  • Operatör Belgeleri
  • Yıllık değerlendirme formu
  • Tatbikat raporu ve fotoğrafları
  • Sağlık raporları
  • Tetanos aşıları, akciğer filmleri, odyometri testleri ve solunum fonksiyon testleri
  • İş talimatları
  • İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Dökümanları (katılım listesi, içeriği, süresi, sertifikalar vs)
  • Araçların ve makinaların periyodik kontrolleri
  • İşyeri ölçüm raporları (gürültü, toz bende yeterli oldu)
  • Çalışan temsilcisi (oy usulü ile) ve destek elemanı
  • YG abonesi için Elektrik Mühendisi ile yapılan sözleşme
Şu ana kadar çok şükür cezalık bir duruma düşmedim. Genelde buldukları eksiklikler bu şekilde.

Eksikliğin tamamlanması için ilk müfettiş 1 hafta, bir sonraki gelen müfettiş 15 gün zaman verdi.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar paylaşımlar çok güzel gidiyor. Diğer uzman arkadaşlarımızın ve doktorlarımızın da paylaşımlarını bekliyoruz...

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aklımda kalanları yazayım.
İşyeri hastane;
İSG katip çıktılarını neden ÇSGB ye onaya götürüp mühürletmediğimizi sordu. Böyle bir şeye gerek olmadığı konusunda uzun uzun anlattım ama zar zor ikna edebildim. Hala kendimden şüpheleniyorum bu konuda.
Hamile çalışanlar ile ilgili yaptığımız çalışmaları sordu. Hamile olan personelin çalışma yerlerinin radyoloji ve benzer riskli alanlardan uzaklaştırıldığını ve vardiya verilmediğini anlattık. Yazılı olarak ispat sunmamızı istedi. Risk analizlerini gösterdik, ikna olmadı. Hamile çalışanların yerlerinin değiştirildiği ve uygun şartların sağlandığına dair bir yazılı ispat sunamadığımız için ceza yazdı.
İşveren verilen cezalar ile ilgili mahkeme ile uğraşmamak için cezayı ödedi.

Şimdi başka bir işyerimiz de müfettiş var. İstedikleri belgeleri yarın sunacağız. Eksiğimiz yok. Bakalım ne gedik bulacaklar.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yukarıdakine ek olarak şunu söylemek istiyorum. Müfettiş cezayı yazmak istediğinde her türlü yazıyor. İyi geçinmeye bakın. Belki ben İsg katip çıktılarının çsgb de onaylatılmaması konusunda inatlaşmasaydım cezayı yazmayacaktı. Başka şeylerde oldu bazı şeyleri bilmediğini biraz yüzüne vurdum... Doğal olarak sinir olunca hamilelerle ilgili doktor raporları risk analizleri vb. yazılı çalışmalar sunmuş olsak bile adam yazayım cezayı itiraz etsinler uğraşsınlar dedi herhalde...

trewq

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kaan Bey ,

Rafların kontrolü ile ilgili spesifik ya da bunuda kapsayacak genel bir yasal dayanağımız mevcut mudur . Biliyorsunuz ki işyerlerini yasal zorunluluk dışında hemen harekete geçirmek biraz zor olabiliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaan Bey ,

Rafların kontrolü ile ilgili spesifik ya da bunuda kapsayacak genel bir yasal dayanağımız mevcut mudur . Biliyorsunuz ki işyerlerini yasal zorunluluk dışında hemen harekete geçirmek biraz zor olabiliyor.
Gökay bey merhaba,
Öncelikle raflarla ilgili standartlar TS standartları mevcut. Dolayısıyla bunlara uyulmak zorundadır.

Bunun dışında ;
İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130717-2.htm
Binaların yapısı ve dayanıklılığı (alt madde)
3 - İşyeri binaları ile bunlara yapılacak her çeşit ek ve değişiklikler, yapılan işin özelliğine uygun nitelik ve yeterli sağlamlıkta inşa edilir. Binaların dayanımına ilişkin değerlendirmelerde 6/3/2007 tarihli ve 26454 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelikten ve TS 500 standardından yararlanılabilir.

Bu madden anlaşıldığı üzere binanızın kendisindeki bir değişiklikte yada içine yada dışına yapılacak herhangi bir ek sistemin (sundurma, batar kat, asma kat, raflar, platformlar, merdivenler, köprüler v.b.) kullanım amacına uygun yeterli sağlamlıkta olması gerekmektedir. Bu sağlamlılıkta ancak yapılacak olan statik analiz sonucunda belirlenebilir.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaslar

Ben Ümit Sarıarslan .b sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.

Çalıştıgım santiyede işimi yaptıgımdan dolayı ; bakanlıga bildirim yaptığımdan dolayı işten çıkarıldım. Bu duruma tepkisiz kalmayıp dava açtım.

20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddenin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“(2) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur. Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi üç ay, tekrarında ise altı ay süreyle askıya alınır. Bu bildirimden dolayı işvereni tarafından işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemez ve bu kişiler hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamaz. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir. İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş kanunları ve diğer kanunlara göre sahip olduğu hakları saklıdır.

Davamın kararı eklerde okudugunuz üzere TARAFLI bilirkişi raporuyla reddedildi. İsverenim beni performans düşüklügü gibi saçma bir gerekçeyle işten çıkardıgını idda etti. kendi şahitleri bile vicdansızlık yapmadı ve işimi hakkıyla yaptığımı söyledi. buna ragmen meslektasım olan bilirkişi raporunda bununla ilgili tek bir sey söylemedi. hiçbir dayanagı olmadan hisleriyle bakanlıga bildirim yaptıgından dolayı işten çıkarılmamıştır şeklinde bir rapor sundu.
Şu anda bu haksızlıga da sessiz kalmamız bekleniyor.

Davamı yargıtaya gönderdik. Yaşadığım bu haksızlıgın adeletli bir sekilde sonuçlanmasını yürekten diliyorum. Bu dava kazanılırsa EMSAL BİR DAVA OLACAK VE İŞVEREN İŞİMİZİ YAPTIGIMIZ İÇİN BİZİ KAPININ ÖNÜNE KOYAMAYACAK.

Nasıl bir destek olur bilmiyorum ama bu konuda sizden destek istiyorum. önerileriniz işimizin gelecegi açısından önemli.

Bu aşamadan sonra yani bir dava yargıtaya gittikten sonra avukatımın yapacağı benim yapacağım başka birsey varmı ?

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ÜMİT SARIARSLAN

B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir.

Bu sözleşme ücreti de sanırım bürüt maaş olarak hesaplanmalı

Az olmamak üzere dendiğine göre hakkınızda olumlu karar çıkması durumunda çok daha fazlasını da alabilmelisiniz...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

MADDE 8 – (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle
kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.
(2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık
yapmak üzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik
gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve
işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden
işveren sorumludur. Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal
sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen
işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın
yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine, yoksa çalışan temsilcisine bildirilir. Bildirim yapmadığı tespit edilen işyeri
hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi üç ay, tekrarında ise altı ay süreyle askıya alınır. Bu bildirimden dolayı işvereni
tarafından işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemez ve bu kişiler hiçbir şekilde hak kaybına
uğratılamaz. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık sözleşme ücreti tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir.
İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının iş kanunları ve diğer kanunlara göre sahip olduğu hakları saklıdır. Açılan davada,
kötü niyetle gerçek dışı bildirimde bulunduğu mahkeme kararıyla tespit edilen kişinin belgesi altı ay süreyle askıya alınır.

Osman Utku Can AKKAYA

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu da İstanbul Pendik'te bir işyeri denetimi

Ekli dosyalar

• IMG-20160801-WA0011.jpg
    IMG-20160801-WA0011.jpg
    38.2 KB · Görüntüleme: 440
  • IMG-20160801-WA0013.jpg
    IMG-20160801-WA0013.jpg
    90.6 KB · Görüntüleme: 404
  • IMG-20160801-WA0014.jpg
    IMG-20160801-WA0014.jpg
    67.1 KB · Görüntüleme: 388

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yukarıdakine ek olarak şunu söylemek istiyorum. Müfettiş cezayı yazmak istediğinde her türlü yazıyor. İyi geçinmeye bakın. Belki ben İsg katip çıktılarının çsgb de onaylatılmaması konusunda inatlaşmasaydım cezayı yazmayacaktı. Başka şeylerde oldu bazı şeyleri bilmediğini biraz yüzüne vurdum... Doğal olarak sinir olunca hamilelerle ilgili doktor raporları risk analizleri vb. yazılı çalışmalar sunmuş olsak bile adam yazayım cezayı itiraz etsinler uğraşsınlar dedi herhalde...
Arkadaşlar aman Müfettiş (veya denetleyici eksper vd.) tartışmayalım, ben mevzuatı eğitim kurumlarında onlarca kere ders olarak anlattım,sınav sorularını tartıştım. Bu nedenle ezbere bilirim. Ama müfettişler ile gezerken başkalarından (çok daha ) bilgili olduğumu belli etmemeye çalışırım.

Bu vesile ile teftiş deneyimlerini, paylaşıp yazan arkadaşlara çok teşekkür ederim.
Başarılı çalışmalar

kenan doğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba;
An itibarıyla müfettiş denetiminden geçtik ve eksik olarak 16 madde tespit edildi, daha sonra bu noksanlıkların tamamlanması için 13 gün süre verildi.Çalışma alanımız şantiye olduğu için sürekli değişen alanlar ve bölümler mevcuttur. Firmamız daha önce de 2014 yılında müfettiş denetiminden geçti ve major bir noksanlık tespit edilmedi.
1.Konu ile ilgili aşağıdaki hususları paylaşmakta fayda vardır.
2.Öncelikle sakin olunmalı ve müfettişlerin uyarı ve ikazları dikkate alınmalıdır.
3.İstedikleri bazı durumların uygulanması çok zor olabiliyor ve siz bunları daha önceden düşünmüş fakat riskli olduğunu tespit etmişseniz bu durumu sakince izah edin.
4. Eğer şantiyede tüm aksaklıklar ve eksiklikle zamanında gideriliyor anında aksiyon alınıyorsa bu durumda Müfettişlerin yaklaşımları daha ılımlı olabiliyor.Örneğin bizim şantiyede buldukları aksaklıklar ile ilgili olarak"böylesine iyi bir firmada bu uygunsuzluk yakışmıyor" şeklinde öneride bulunabiliyorlar.
5.Müfettişler süre verip tekrar geldiklerinde unuttukları bilgi ve dökümanları tekrar isteyebilirler, sakın olaki sadece raporda yazdıkları noksanlıklara takılı kalmayın, söz gelimi ilk geldiğinde risk değerlendirmesine bakmamış ise bunu isteyebiliyor, ya da periyodik kontrolleri incelememiş ise alıp gidebiliyor.
6.Artık kullanılan koruyucuların ve toplu koruma sistemlerinin standarda uygun olması yetmiyor, bir inşaat ya da makine mühendisinden kurulan güvenlik ağının klavuza ve standarda uygun oalrak kullanıldığını ve test edildiğini de yazılı ve raporlu oalrak istiyor.
7.Yangın tesisatının uygunluk belgesini istiyorlar (makine mühendisleri odasından yardım alabilirsiniz)
8. Özellikle yatakhane bölgesi acil öıkış yön levhaları , acil toplanma bölgeleri vb. son derece detaylı krokilerin her yere asılmasını istiyorlar.(haritalardaki şu anda burdasınız gibi
9. Bütün makinaların iş ekipmanlarının periyodik kontrol belgelerini.
10. Şantiye denetimlerinde mutlaka inşaat mühendisi oluyor, bununla beraber elektrik ya da makine mühendisi gelebiliyor. Bizim şansımıza elektrik mühendisi geldi ve inanılmaz detaylı inceleme yaptı, örneğin, izolasyon panosu, tüm panmolarımız kilitli ve kaçak akım röleleri olduğu halde eksiklikler tespit edildi. EMO tarafından yaptığımız topraklama ve paratoner ölçümleri kabul görmedi, kendi formatından istedi.Tabi aslında çok faydalı bilgiler de söylüyorlar.
11. Mobil iskelerimiz standarda uygundu fakat içten içten merdiven olmayan bazı iskeleleri kabul etmediler. iskele uygunluk etiketini mutlaka istiyorlar.
12. korkuluk olması yeterli değil , korkulukları TS EN standardı olmasını istiyorlar.Yani artık kafamıza göre korkuluk yapamayız.
13 size bağlı tüm taşeronların isg uzmanalrı var mı yok mu anından sistemden görebiliyorlar.Ayrıca kişi sayısına göre atanmışmı kontrol ediyorlar, sözgelimi a firmasında 30 çalışan var fakat isg katipten uzman ataması da var fakat sadece 10 çalışana göre atamışlar. Taşeronlarınızdan bunun kontrolelrini mutalak isteyin. OSGB firması daha fazla kar elde etmek için bu yollara ne yazık ki başvurabiliyor.yani kontrolünüz dışında bir takım şeyler karşınıza çıkabilir.
14. En önemli konu, çalışan temsilcisini alıp özel bir görüşme yaptılar.yani size soracağı soruları ona soruyorlar. seçimle mi geldin, paranı alabiliyor musun, kurul toplantıları yapılıyor mu, sen bu toplantılara katılıyor musun, görevin nedir.Diğer çalışan temsilcilerini tanıyor musun? ne zamandan beri firmada çalışıyorsun, ne zaman çalışan temsilcisi oldun.
15.Müfettişler çok kısa sürede en az sizin kadar bilgi sahibi olabiliyorlar, iyisi mi siz siz olun her zaman tetikte olun, her zaman işinizi düzgün yapın, güncellemeleri zamanında yapın.Sonrası zaten illaki eksiklik bulacaktır, fakat şantiyedeki güvenlik uygulamalarını beğenirlerse o zaman işiniz kolaylaşır.

Bakalım 18.05.2017 tarihinden gene gelecekler. Bizde o zamana kadar eksikliklerimizi giderik arkadaşları en şekilde uğurlamayı düşünüyoruz.

Kazasız Günler dileğimle.

şahin olgun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
demir çelik sektöründe İSG teknikeriyim . Geçen hafta bir çalışanın Uygunsuz istif şikayeti nedeniyle bir denetleme geçirdik. İstedikleri belgeler;
1- İş kazaları sayıları
2-Bir kaç uygunsuz nokta ve şikayetin düzeltilmesi için 1 ay süre
3-çalışan sayıları
4-Risk analizi
5-Çalışan temsilcilerinin atama yazıları,
6-Kayıp gün sayıları
7-İsg kurul toplantılarının belgeleri,fotoları
8-Acil durum planı
Bizden istenenler bu dosyalardı arkadaşlar.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Geçen bir işyerimizde gerçekleşen denetim neticesinde evrak yönünden hiç bir eksik bulamadılar, hatta taktir aldık. Sadece bize doktor ve uzman ziyaretlerinde süreye uyulup uyulmadığı konusunda ispat istediler. İspat olarak da asıl işveren tarafından düzenlenen kurul toplantısındaki yoklama listesini dikkate aldılar. Doktorumuzun imzasını kurul toplantısı formunda göremeyince de doktor işyerine gelmiyor demek ki (!) denildi. Bundan sonra daha dikkatli olun denildi ve sıfır ceza ile tarafımıza gerçekleşen denetim bitti.

Aynı asıl işveren altındaki bir başka siyasi olarak bazılarına yakın bir firma ise, hiç bir uzman ve doktor görevlendirmesi olmamasına, hiç bir evrak vs. sunamamasına rağmen, verilen termin süresinde artık neleri yerine getirebildiyse(!) , sadece 8 bin küsür ceza yediğini öğrendik...

Şimdi ceza sistemi böyle olunca işveren iş güvenliğini dikkate alır mı? Neden bu kadar uzman işsiz, işte size cevabı.

Dr.Kürşat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba..
Otomotiv yan sanayi firmasında tam zamanlı işyeri hekimiyim
Öncelikle risk grubu çalışanları çalışma ortamlarında görerek ve periyodik muayenelerini yenileyerek işe başladım
toplam 43 kişi olan engelli personele öncelik verdim
işe girişimin ikinci ayında denetleme geçirdik ve denetmenin İşyeri Sağlık Birimine girer girmez benden ilk istediği şey engelli personel dosyası oldu.
İşe giriş ve periyodik muayenelerini inceledi, vardiyalı çalışma durumlarına baktı ve ''tek vardiya çalışması uygundur'' ibareli birkaç kişiyi gidip yerinde kontrol ederek gece çalışıp çalışmadığını sordu.
15 yıllık tecrübeme dayanarak ilk kez böyle bir olayla karşılaştım ve bu konularda da dikkatli olunması hususunu sizinle paylaşmak istedim.
Teşekkürler

ferhatt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bir sorum olacak. İzmirde hastane - sağlık kurumları denetimleri devam ediyor mu bitti mi?

Koray Bekar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar.Bende bir firmamda denetleme geçiriyorum.Şuna dikkat çekmek isterim,''Çalışanların akciğer radyografileri değerlendirmeleri en az iki pnömokonyoz okuyucu sertifikalı hekim tarafından değerlendirilmemiştir.'' Şeklinde bir madde yazdılar,özellikle tozlu ortamlar ve kimyasalların kullanıldığı ortamlarda bunu isteyin

Derya KAYNAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar.Bende bir firmamda denetleme geçiriyorum.Şuna dikkat çekmek isterim,''Çalışanların akciğer radyografileri değerlendirmeleri en az iki pnömokonyoz okuyucu sertifikalı hekim tarafından değerlendirilmemiştir.'' Şeklinde bir madde yazdılar,özellikle tozlu ortamlar ve kimyasalların kullanıldığı ortamlarda bunu isteyin

Merhaba Koray Bey;

Firmanız hangi sektörde idi? Bütün tozlu işyerleri için aynı durum geçerli değildir herhalde?

Tozla Mücadele Yönetmeliğine göre Akciğer radyografilerinin sadece Asbest ve kuvars içeren tozların bulanabileceği iş yerlerinde okuyucu tarafından değerlendirilmesi yazıyor.

Diğer tozlu işyerleri için akciğer radyografisi işyeri hekimi tarafından maruz kalınan tozun özellikleri de dikkate alınarak değerlendirilir. İhtiyaç halinde okuyucuya gönderilir.

Akciğer radyografilerinin değerlendirilmesi

MADDE 11 – (1) Bu Yönetmelik kapsamına giren işyerlerinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 15 inci maddesinde belirtilen durumlarda ve işyeri hekimince belirlenen sıklıkta ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografileri Sınıflandırılmasına uygun standartlarda akciğer radyografileri çekilir.

(2) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozların bulunabileceği işyerlerinde; risk değerlendirmesi ve ölçüm sonuçları ile çalışanların sağlık durumları dikkate alınarak hangi sıklıkta standart akciğer radyografilerinin çekileceği işyeri hekimince belirlenir.

(3) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozların bulunabileceği işyerlerinde çalışanların standart akciğer radyografileri okuyucu tarafından ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografi Sınıflandırılmasına göre değerlendirilir. Farklılık gösteren değerlendirme sonuçları, okuyucular tarafından birlikte değerlendirilerek nihai sonuçlar işverene yazılı olarak bildirilir.

(4) Okuyucu listeleri, İSGGM veya İSGÜM’ün internet sayfasından temin edilebilir.

(5) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozlar hariç diğer tozların bulunduğu işyerlerinde çalışanların ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografi Sınıflandırılmasına uygun standartlarda akciğer radyografisi işyeri hekimi tarafından maruz kalınan tozun özellikleri de dikkate alınarak değerlendirilir. İhtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve değerlendirme için, okuyucuya gönderilebilir.

Koray Bekar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Koray Bey;

Firmanız hangi sektörde idi? Bütün tozlu işyerleri için aynı durum geçerli değildir herhalde?

Tozla Mücadele Yönetmeliğine göre Akciğer radyografilerinin sadece Asbest ve kuvars içeren tozların bulanabileceği iş yerlerinde okuyucu tarafından değerlendirilmesi yazıyor.

Diğer tozlu işyerleri için akciğer radyografisi işyeri hekimi tarafından maruz kalınan tozun özellikleri de dikkate alınarak değerlendirilir. İhtiyaç halinde okuyucuya gönderilir.

Akciğer radyografilerinin değerlendirilmesi

MADDE 11 – (1) Bu Yönetmelik kapsamına giren işyerlerinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 15 inci maddesinde belirtilen durumlarda ve işyeri hekimince belirlenen sıklıkta ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografileri Sınıflandırılmasına uygun standartlarda akciğer radyografileri çekilir.

(2) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozların bulunabileceği işyerlerinde; risk değerlendirmesi ve ölçüm sonuçları ile çalışanların sağlık durumları dikkate alınarak hangi sıklıkta standart akciğer radyografilerinin çekileceği işyeri hekimince belirlenir.

(3) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozların bulunabileceği işyerlerinde çalışanların standart akciğer radyografileri okuyucu tarafından ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografi Sınıflandırılmasına göre değerlendirilir. Farklılık gösteren değerlendirme sonuçları, okuyucular tarafından birlikte değerlendirilerek nihai sonuçlar işverene yazılı olarak bildirilir.

(4) Okuyucu listeleri, İSGGM veya İSGÜM’ün internet sayfasından temin edilebilir.

(5) Bu Yönetmelik kapsamına giren asbest ve türleri, kuvars içeren tozlar hariç diğer tozların bulunduğu işyerlerinde çalışanların ILO Uluslararası Pnömokonyoz Radyografi Sınıflandırılmasına uygun standartlarda akciğer radyografisi işyeri hekimi tarafından maruz kalınan tozun özellikleri de dikkate alınarak değerlendirilir. İhtiyaç duyulması halinde ileri tetkik ve değerlendirme için, okuyucuya gönderilebilir.
Evet haklısınız,Firmada Kuvars ve Silika ile çalışma var.Hatırlatma için Teşekkür ederim

Hüsameddin CEBRE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,

Denetimden bizde yeni geçtik bulunan eksiklikler şunlar.

1.Personellerin soyunma odaları yetersiz.
2.Çay içme ve dinlenme yerleri yetersiz.
3.Fabrika içerisinde çalışma ortamını ısıtacak sistem yetersiz.
4.Kaynak yapılan alanda havalandırma yetersiz.
5.Risk analizinde işveren vekili imzaları eksik.(bu aslında vardı ama müfettişler nedense hiç dinlemediler bizi :D

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.