İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması (31.12.2023)

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çıkarma kodlarına bir ilave madde koyar, sadece İgu özel, "İgu sertifika sınıfı işyeri tehlike sınıfına uygun olmadığından" diyebilir.
Tabi ki sizin görüşünüz saygı duyarım ama yapılan iş sözleşmeleri belirli süreli değil belirsiz süreli. Ayrıca kira kontratı örneği bana çok doğru bir yaklaşım gelmedi.
Hatayı devlet en baştan bu hakkı vererek yaptı hadi neyse o hata yapıldi. Sonraki uzatma ile ilgili çıkan kanun değişikliğinde yeni üst sınıfa yapılan atamalara izin vermeyecekti. Devlet verdiği bu hakkın sonunda çalışanın işten cikarılabilceğini hesaba katmiyor. Katmadigi içinde aslında verilen hak sonrasında mağduriyet yaratıyor. Ayrica şu durumu merak ediyorum işveren isg uzmanını bu durumdan dolayı işten çıkardığında hangi koda göre işten çıkaracak. Bunun bile yasal olarak boşluğu var. Ben işimi düzgün yapan biriyim diyelim. Hiçbir sorun yok işveren hangi maddeye göre işten çıkaracak beni. Kanun çıkaranlar birşeyler yapıyor ama ne yaptıklarının farkında degiller
Eğer 4 yıl daha uzatılır ise herkes kendine başka bir alternatif iş arasın çünkü bu süre içerisinde gereğinden fazla bir uzman ordusu ortaya çıkacak bu durum hem kalite de hem de ücret konusunda ciddi düşüşler ortaya çıkartacak,diğer sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de asgari ücretin altında ( şuan bile var ve hatta belgesini verenlere ücret bile ödenmiyor sgk primi yeterli ) çalışanlar olacak,benden size tavsiye...

nlgn shn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet bence de her şey kaldırılsın.. Adamı olan dayısı olan 50 tane işyeri bağlasın ama hiçbir iş yapmadan para kazansın.... Sınıf ayrımı kalksın meslek ayrımı olmasın.. hatta ve hatta İGU istihdam zorunluğu da kalksın ve bu iş bir gönüllülük üzerine kurulsun. isteyen şirketler/işyerleri eğer gönüllü ise bir İGU gönüllüsü bulsun ve ponçik ponçik çalışsın... Ne güzel dünya be...
Ne güzel dediniz. Başını öne eğen kazanır. Görmedim duymadım bilmiyorum tekniğiyle iş güvenliği ....

ilkersean

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Normal de çoğu sektörde işini iyi yapan el üstünde tutulur. Ancak İSG sektöründe işini iyi yaparsan...

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Normal de çoğu sektörde işini iyi yapan el üstünde tutulur. Ancak İSG sektöründe işini iyi yaparsan...
Valla belgeler havada uçuşuyor,hekim özelde 200-300 bin kazanıyor belgesini de 5-6 bin tl ye veriyor,uzmanlar kendi işini yapıyor sigortamı yatırın diyor,ne hallere düştü bu işler...

HASAN YAVAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlıktan gelen bilgilere göre kanun ertelenecek arkadaşlar. Maliye tasarruf tedbirleri kapsamında bu ertelenede varmış.malum devlette para yok.isg zaten işveren ve devlete yük.uzmanlar toplanın bakanlığı dilekçe yağmuruna tutun deniyor. İsg sen zaten bir halta yaramıyor.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlıktan gelen bilgilere göre kanun ertelenecek arkadaşlar. Maliye tasarruf tedbirleri kapsamında bu ertelenede varmış.malum devlette para yok.isg zaten işveren ve devlete yük.uzmanlar toplanın bakanlığı dilekçe yağmuruna tutun deniyor. İsg sen zaten bir halta yaramıyor.
Dediğiniz doğru ise sadece vah diyebiliyorum. Bir yerde dur denilemez ise herkes bu çığın altında ezilir.

S.O.45

Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim aldığım bilgilere göre erteleme gündemde yok.
Sadece 2007 den beri koltuğuna yapışan ve o koltuktan her kalkacağı zaman kitlesine iş yaptım demek için konuşacak Bendevi Palandöken gibi karakterler suyu bulandırmak isteyecektir.

HASAN YAVAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim aldığım bilgilere göre erteleme gündemde yok.
Sadece 2007 den beri koltuğuna yapışan ve o koltuktan her kalkacağı zaman kitlesine iş yaptım demek için konuşacak Bendevi Palandöken gibi karakterler suyu bulandırmak isteyecektir.
Merhaba , Bilgiyi nereden aldınız acaba? bize Bakanlıkda bir görevli tarafından söylendi.Maliye bakanı ertelenmesini çok istiyormuş. Tasarruf tedbirleri vs vs

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yakında Esnaf ve Sanatkarlar odası bir basın açıklaması yapar gerekli yerlere mesajı verir tahminen15 Ocak gibi yasa ertelenir.

S.O.45

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba , Bilgiyi nereden aldınız acaba? bize Bakanlıkda bir görevli tarafından söylendi.Maliye bakanı ertelenmesini çok istiyormuş. Tasarruf tedbirleri vs vs
Merhaba, bizzat bakanlıkta görevli iş müfettişi iki ayrı kişiden aldım. Kredi Yurt Kurumu vb. bir sürü kamusal alanda yaşanan skandallar sonrası cesaret edebileceklerini de sanmıyorum.

ibrahim kara91

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
B sınıfı olarak çalışırken de ertelemeye karşıydım A sınıfı olarak şimdi de karşıyım..Mesleğin geleceği ve saygınlığı için artık erteleme olmamalı.

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
“Türkiye Yüzyılında İş Kazalarına Önleyici Yaklaşımlar“ konulu program, Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat IŞIKHAN’ın katılımı ile gerçekleşti.

Önemli Başlıklar:
‘İş Sağlığı ve Güvenliğini Bir Seçenek Olarak Değil, Bir Zorunluluk Olarak Görüyoruz’

‘Çalışanlarına İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini Sunması Konusunda İşverenlerimizin Her Zaman Yanındayız’

2024 yılında düzenlenmesi planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Haftasında “TÜRKİYE YÜZYILINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ” başlığı altında, Uluslararası Kongre gerçekleştirmeyi planladıklarını da ifade etti.

S.O.45

Üye
TÜİSAG Üyesi
Daha geçen haftaki (02.11.2023) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı meclis bütçe görüşmelerinde 331 sayfalık TBMM Tutanağını satır satır okudum. Bakan Sn. Vedat Işıkhan ve ona onlarca soru yönelten vekillerin sorularını ve verilen cevapları okumanızı öneririm. En ufak bir erteleme yönünde ima olmadığı gibi milletvekilleri tarafından bizlerinde beklentileri olan "kanunların etkinliğinin artırılması, İSG Profesyonellerinin ücretlerin bakanlık tarafından ödenmesi, meslek hastalığı teşhis ve istatistiklerinin gerçekçi seviyelerde yansıtılması, ÇSGB denetimlerinin yaygınlaşması vb., " çokça başlıkta talep ve destek var.

ibrahim kara91

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Daha geçen haftaki (02.11.2023) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı meclis bütçe görüşmelerinde 331 sayfalık TBMM Tutanağını satır satır okudum. Bakan Sn. Vedat Işıkhan ve ona onlarca soru yönelten vekillerin sorularını ve verilen cevapları okumanızı öneririm. En ufak bir erteleme yönünde ima olmadığı gibi milletvekilleri tarafından bizlerinde beklentileri olan "kanunların etkinliğinin artırılması, İSG Profesyonellerinin ücretlerin bakanlık tarafından ödenmesi, meslek hastalığı teşhis ve istatistiklerinin gerçekçi seviyelerde yansıtılması, ÇSGB denetimlerinin yaygınlaşması vb., " çokça başlıkta talep ve destek var.
hocam (02.11.2023) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı meclis bütçe görüşmelerinde 331 sayfalık TBMM Tutanağını dosya olarak ekleyebilirmisiniz bende okumak isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Son düzenleme:

ilkersean

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yılı tam hatırlamıyorum 2017 idi sanırım bir üst sınıfa bakma ertelenmemişti ve isg katipten bir çok uzmanın görevlendirmesi otomatikman düşmüştü. Pek çok kişi zor durumda kaldı yada işinden oldu. Daha sonra bir üst sınıfa bakma uzatılmıştı. Tekrar aynı şeyler yaşanmaz umarım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.