İş Güvenliği Uzmanlarının Bir Üst Sınıfa Bakması (31.12.2023)

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Bildiğiniz üzere iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakma (C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa ve B sınıfı uzmanların çok tehlikeli sınıfa) süresi 31.12.2023 tarihinde sona ermektedir. Bu konuda bir kez daha süre uzatımına ilişkin bakanlık tarafına özellikle OSGB'lerden çok yoğun bir talep ve baskı bulunmaktadır. Süre uzatımı o dönemde yeterli uzman olmaması vb. saçma sebeplerden ötürü yapılmıştı fakat şu anda piyasada böyle bir yetersizlik olduğunu düşünmüyorum. Mesleki anlamda gereğinden fazla risk almamak, yapılan işe uygun ücretlerin kazanımı ve bu mesleğe itibar kazandırılması için tüm uzman arkadaşlarımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170, cimer vb. kanallardan talepte bulunmaya davet ediyorum.

haydar şare

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Deneyim olarak kesinlikle size katılıyorum tam işin ehli olmadan belli bir zaman geçmeden üst sınıfa bakmak sıkıntılı geçebiliyor.
c sınıfı olarak otomotiv fabrikasına atamalı uzmanım, fakat mevcut durumda istanbul tarafında personel sıkıntısı olduğunu düşünüyorum.
Asıl önceliğimizin kendimizi kısıtamaktan daha çok sendikalaşma olduğunu düşünüyorum,teşekkürler.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki,yaparız,sizi destekliyoruz,siz gidin bizde arkanızdan geliyoruz....
Öncelikle bu alaycı tavrınız için sizi kınıyorum. Şöyle bir düzeltme yapayım cümle içinde her kelime arasında virgül kullanılmaz imla hatası olmuş. Ayrıca ''bizde'' kelimesindeki ''de'' ayrı yazılır. Böyle yazınca sizde yani sizin elinizde/bulunduğunuz yerde bir şey var gibi anlaşılıyor. Fakat ben ne demek istediğinizi çok iyi anladım rahat olun.

Evet gelelim asıl konuya. Ben aktif olarak mücadele ettiğim meslek onurumu koruma ve yüceltme konusunda birlik olarak resmi kanallar üzerinden görüşümüzü belirtelim diye çağrıda bulundum ki bununla alakalı cimer üzerinde en az 50 adet talebim var. Fakat böyle yazılar ve yorumlar gördükçe bu zihniyetle aynı mesleği yaptığım için bazen utanıyorum. Bencilce davranan, sadece kendini düşünen ve kendini bir şey zanneden ve her yerde karşımıza çıkan tipler. Sizi bencilliğinizle ve alaycı tavrınızla baş başa bırakıyorum. Çok yazık.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Deneyim olarak kesinlikle size katılıyorum tam işin ehli olmadan belli bir zaman geçmeden üst sınıfa bakmak sıkıntılı geçebiliyor.
c sınıfı olarak otomotiv fabrikasına atamalı uzmanım, fakat mevcut durumda istanbul tarafında personel sıkıntısı olduğunu düşünüyorum.
Asıl önceliğimizin kendimizi kısıtamaktan daha çok sendikalaşma olduğunu düşünüyorum, teşekkürler.
Merhaba,
Kıymetli düşünceleriniz için teşekkür ederim. İGU sayısında eksiklik olduğunu düşünmüyorum fakat İstanbul'daki hayat şartları sebebiyle uzmanlar bu bölgede çalışmaktan kaçıyor olabilir. Sendikalaşma konusuna gelince şunu belirtmek isterim. İş güvenliği uzmanlarının üye olabileceği bir sendika var fakat asla ve asla tam bir örgütlenmeye yetmeyecek. Ülkemizdeki tüm sendikalar üyelerinin çıkarlarından çok başka şeylere hizmet ettiği için bu yakın gelecekte bizim mesleki şartları iyileştirmeye ve durumu düzeltmeye yetmeyecek. Çalıştığım bölgede İGU'lar tarafından oluşturulmuş bir sürü Watsapp grubu var ve bu gruplara haberleşme amaçlı üyeyim. İnanın daha watsapp grubu bile yönetemiyoruz. Meslektaşlarım kendi arasında küfür kavga hakaret vb. tavırlar içinde. Yani mantık şu gemisini kurtaran kaptan...

Son düzenleme:

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Herkese merhaba. Öncelikle bende B sınıfı olarak Çok Tehlikeli sınıfta çalışan bir uzmanken de (bu forumda, yine erteleme konusundaki başlıklarda yorumlarımız duruyor) ertelemeye karşıydım. Şimdi A olarak da karşıyım. Mesleğin değerinin düşmemesi, Tecrübe, Kariyer ve kıdem birikimiyle yükselme imkanı; bu işi yapacak, bu işte ilerleyecek kişilerin C olarak başlayıp, ilerleyip yükselmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yüksek lisansla B yapılması, alt sınıfın bir üst sınıfa bakması, her üniversiteye bölüm açılması, bulunsun diye sertifika alan ve fiili çalışmayıp belgesini kiralayanların engellenmesi, bunlara ağır cezalar verilmesi gerek. Ülkemizde yetişen uzmanların da tüm dünyada (yasalar zaten uyumlu) kolayca iş bulabilir kalitede kendilerini yetiştirmesi, geliştirmesi, sektörel uzmanlaşması gerek.

Önceki dönemde meclis konuşmaları dahil okudum (yine forum içerisinde var bu konuşmalar). Hem iktidar, hem muhalefet partileri içinden Osgb sahibi birkaç ismin yaptığı çalışmayla, birde Esnaf odaları başkanı herkonu uzmanı En...Pal... sözde küçük esnafı koruma propagandalarıyla, devletin de kamuda zorunlu kılarsa oluşacak yükümlülük ve gereklilikleri yerine getirmek zorunda kalacağı maddi manevi masraf-bütçe bahaneleriyle yasayı ertelediler.

Bu yasa bir kez daha ertelenirse İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda artık inandırıcılığı da kalmayacak, devletin güvenilirliği de kalmayacak. Yapılması gereken teşvik, destek ve denetlemeyle ciddi bir şekilde yasayı oturtmaktır. Artık her şey net ve oturmuş olursa bu gereksiz konular yerine İSG konusunda daha ciddi ilerleme kaydedilebilir. Yoksa bu yasayı çıkaranlar sürekli erteledikleri için olacak iş kazalarında pay sahibi olacaktır.

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle bu alaycı tavrınız için sizi kınıyorum. Şöyle bir düzeltme yapayım cümle içinde her kelime arasında virgül kullanılmaz imla hatası olmuş. Ayrıca ''bizde'' kelimesindeki ''de'' ayrı yazılır. Böyle yazınca sizde yani sizin elinizde/bulunduğunuz yerde bir şey var gibi anlaşılıyor. Fakat ben ne demek istediğinizi çok iyi anladım rahat olun.

Evet gelelim asıl konuya. Ben aktif olarak mücadele ettiğim meslek onurumu koruma ve yüceltme konusunda birlik olarak resmi kanallar üzerinden görüşümüzü belirtelim diye çağrıda bulundum ki bununla alakalı cimer üzerinde en az 50 adet talebim var. Fakat böyle yazılar ve yorumlar gördükçe bu zihniyetle aynı mesleği yaptığım için bazen utanıyorum. Bencilce davranan, sadece kendini düşünen ve kendini bir şey zanneden ve her yerde karşımıza çıkan tipler. Sizi bencilliğinizle ve alaycı tavrınızla baş başa bırakıyorum. Çok yazık.
''Öncelikle bu alaycı tavrınız için sizi kınıyorum. Şöyle bir düzeltme yapayım cümle içinde her kelime arasında virgül kullanılmaz imla hatası olmuş. Ayrıca ''bizde'' kelimesindeki ''de'' ayrı yazılır''

1-Allah başka dert vermesin... :)

2-Sınıf ayırımı olayına gelene kadar daha neler neler var,hizmet olmayan firma oranı %30 neredeyse,bunlar için cimer e talep göndersen ciddi bir istihdam açığı ortaya çıkacak ve var olan İSG profesyonelleri daha değerli olacak...

Bunun üzerinde durmanızı öneriyorum...

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
''Öncelikle bu alaycı tavrınız için sizi kınıyorum. Şöyle bir düzeltme yapayım cümle içinde her kelime arasında virgül kullanılmaz imla hatası olmuş. Ayrıca ''bizde'' kelimesindeki ''de'' ayrı yazılır''

1-Allah başka dert vermesin... :)

2-Sınıf ayırımı olayına gelene kadar daha neler neler var,hizmet olmayan firma oranı %30 neredeyse,bunlar için cimer e talep göndersen ciddi bir istihdam açığı ortaya çıkacak ve var olan İSG profesyonelleri daha değerli olacak...

Bunun üzerinde durmanızı öneriyorum...
***Başka derdim yok çok şükür. Kimya Yüksek Mühendisi olarak çok tehlikeli sınıfta ve petrokimya sektöründe A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapıyorum ve aslanlar gibi çalışıyorum. (Erkek egemen bir sektörde kadın İGU olarak kendimi kanıtladım 10 yıldır aynı işyerindeyim). Ayrıca Yangın-Yüksekte çalışma eğitmeni olarak freelance başka firmalara da eğitimlere gidiyorum. Boş günüm haftam yok şükürler olsun..

(Sınıf ayrımı çok önemli ve olmalı. tecrübeye göre, mesleğe göre, sektöre göre... Ama sınavla bu şekilde değil. Yetkim olmasına rağmen ben madende İGU olma riskini alamam kendi adıma.. uzman olduğum bir konu değil bunu demek istiyorum. ) Ayrıca sizin bahsettiğiniz konu üzerinde durmadığımı nereden biliyorsunuz?

Benim ne yaptığımı cimere ne konuda talepte bulunduğumu bilmeden nasıl böyle bir yargıya varıyorsunuz? pes. Yazmak için yazmayın lütfen. İlk konuyu açtığımda da talebimin ne kadar doğru ve haklı olduğunu bildiğiniz halde alaycı tavırla alakasız olarak cevap vermenizin altında ne gibi bir sebep var anlamadım.

Biz kendi aramızda bile böyle tavır aldıkça başkaları bu mesleğe nasıl bakar? Biraz vicdanlı olmaya davet ediyorum sizi. Hizmet alamayan işyeri bilgilerine sahipseniz Bakanlığa ihbar edebilirsiniz. Başta da belirttiğim gibi kanun ertelenmezse ve yılbaşında yürürlüğe girerse zaten hizmet almayan işyerleri de hizmet alacağı için (zorunlu olarak) istihdam da artacak zaten.. Daha neyi savunduğumu anlamadan bana yanı şeyi yapmamı söylüyorsunuz...

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
***Başka derdim yok çok şükür. Kimya Yüksek Mühendisi olarak çok tehlikeli sınıfta ve petrokimya sektöründe A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapıyorum ve aslanlar gibi çalışıyorum. (Erkek egemen bir sektörde kadın İGU olarak kendimi kanıtladım 10 yıldır aynı işyerindeyim). Ayrıca Yangın-Yüksekte çalışma eğitmeni olarak freelance başka firmalara da eğitimlere gidiyorum. Boş günüm haftam yok şükürler olsun..

(Sınıf ayrımı çok önemli ve olmalı. tecrübeye göre, mesleğe göre, sektöre göre... Ama sınavla bu şekilde değil. Yetkim olmasına rağmen ben madende İGU olma riskini alamam kendi adıma.. uzman olduğum bir konu değil bunu demek istiyorum. ) Ayrıca sizin bahsettiğiniz konu üzerinde durmadığımı nereden biliyorsunuz?

Benim ne yaptığımı cimere ne konuda talepte bulunduğumu bilmeden nasıl böyle bir yargıya varıyorsunuz? pes. Yazmak için yazmayın lütfen. İlk konuyu açtığımda da talebimin ne kadar doğru ve haklı olduğunu bildiğiniz halde alaycı tavırla alakasız olarak cevap vermenizin altında ne gibi bir sebep var anlamadım.

Biz kendi aramızda bile böyle tavır aldıkça başkaları bu mesleğe nasıl bakar? Biraz vicdanlı olmaya davet ediyorum sizi. Hizmet alamayan işyeri bilgilerine sahipseniz Bakanlığa ihbar edebilirsiniz. Başta da belirttiğim gibi kanun ertelenmezse ve yılbaşında yürürlüğe girerse zaten hizmet almayan işyerleri de hizmet alacağı için (zorunlu olarak) istihdam da artacak zaten.. Daha neyi savunduğumu anlamadan bana yanı şeyi yapmamı söylüyorsunuz...
...

Osman Özkan84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
31.12.2028 yılına ertelenecek...

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bence sınıf olayını da kaldırsınlar, herkes her yere baksın, gereksiz bir ayırım bence, Avrupa da öyle bir ayırım yok...
Evet bence de her şey kaldırılsın.. Adamı olan dayısı olan 50 tane işyeri bağlasın ama hiçbir iş yapmadan para kazansın.... Sınıf ayrımı kalksın meslek ayrımı olmasın.. hatta ve hatta İGU istihdam zorunluğu da kalksın ve bu iş bir gönüllülük üzerine kurulsun. isteyen şirketler/işyerleri eğer gönüllü ise bir İGU gönüllüsü bulsun ve ponçik ponçik çalışsın... Ne güzel dünya be...

Davutt

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet bence de her şey kaldırılsın.. Adamı olan dayısı olan 50 tane işyeri bağlasın ama hiçbir iş yapmadan para kazansın.... Sınıf ayrımı kalksın meslek ayrımı olmasın.. hatta ve hatta İGU istihdam zorunluğu da kalksın ve bu iş bir gönüllülük üzerine kurulsun. isteyen şirketler/işyerleri eğer gönüllü ise bir İGU gönüllüsü bulsun ve ponçik ponçik çalışsın... Ne güzel dünya be...
Zaten şuan bu durumda,bizi denetime gelen 2 müfettişe hizmet alan işyeri oranını sordum onlar da %30 etrafında olduğunu söyledi,niye müdahale edilmiyor dedim onlar da bakanlık pek ilgilenmiyor bu ekonomik durumda kötü olmak istemiyorlar dedi,yani anlayacağınız işyerinde ölümlü iş kazası olmadığı müddetçe herhangi bir soran eden yok...

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Büyük olasılıkla bir sonraki genel seçime kadar ertelenecektir. İlk erteleme ile birlikte maalesef ki kanun ve bağlı uygulamaları seçime yönelik değerlendirme (tepki vb) parametresi haline dönüştü. Hatta genel seçimlerden sonra tekrar ertelenmesini , farklı bir siyasi partinin seçimi kazanırsa kanunun tekrar revize edilmesi/değişmesini bekliyorum....

Maalesef ki bunların nedeni altı doldurulmayan hatta tüzük kaldırılınca teknik olarak zayıflatılan (yerine eklenen veya geliştirilen yönetmelikler yetersiz kaldı..) , kopyala yapıştır kanun yapılmasıydı ! En basit şekilde ; sigortalı çalışanı bulunan her iş yerinin (kapsam dışında olarak tanımlanan kurumlar hariç) tehlike sınıflarına ayrılmak suretiyle şartları düzenlenerek fakat ; uygulamaya geçiş süreçleri, maliyetleri, denetim usul esasları vs vs bir çok konunun değerlendirilmemiş haliyle kanun uygulanması kapsamına dahil edilmesiydi ! Oturduğunuz yerdeki marketten kuaförünüze, köşe başındaki nalburdan ofislere kadar özellikle "Az Tehlikeli" olarak sınıflandırılan herkes bir anda (burada daha önce olmayan bir zorunluluğun karşılarına çıkarılması belirtiliyor..) kapsama girdi ki ilk tepki ve uygulamanın ertelemesi gibi parlak fikirler bununla başladı... Haliyle bu iş yerlerine bakabilecek olan "İş Güvenliği Uzman sınıflandırması da" bir üst sınıfa bakabilme .... diye garabet uygulamayla günümüze kadar ulaştı. (Bu arada o zamanlar bir çok arkadaşımız yeterli uzman yok o yüzden ertelendi dedi ! Şimdi de aynı şekilde bakabilirler...)

Denetimlerin benzer bahaneler öne sürülerek hafifletilmesi (hatta yapılmaması) kapsam dahilinde bulunan ve bu uygulamalara aşina olan bazı endüstri kuruluşlarını da "anlaşma yapmasak veya en ucuza nasıl yapılır veya ucuz olsun da gerekirse kağıt üzerinde yapılsın yeter..." gibi davranışlara yönlendirince sonucunda her gün daha da değersizleşen bir sertifika sahibi ordusuna dönüştük (burada meslek yerine sertifika sahibi diye adlandırmamın nedeni halen standartları belirsiz veya yapılacak işe göre eksik olarak belirlenmiş bir iş yapıyor olmamız..)

Halen forumlarda uzmanların meslek ayrımlarının önemli veya önemsiz olduğunu tartışan, Uzman sınıflarının gereksiz hatta Avrupa örneklendirilerek böyle bir uygulamayı bizim neden yaptığımızı sorgulayan arkadaşlar görüyoruz. Öncelikle Avrupa geniş bir tanımlama olmakla birlikte her ülkenin kendine özgü uygulamaları, kanunları, standartları (çeşitli sosyal veya ekonomik birliklerde uyumlaştırılmış şekilde..) mevcut.

FAKAT hepsinde ortak olan belirli hususlar var ;

1) Ciddi bir eğitim ve değerlendirme (sınav) süreci
2) Bağlantılı kanun ve uygulanması için mahkemeler
3) Sürekli ölçme-değerlendirme yapan yarı veya tam özerk federal kurumlar
4) İş Kazası veya Meslek Hastalığı durumunda çok sert cezai yaptırımlar
5) İş yerinin kurulmadan önce yerine getirmesi gereken hususlar ve alınması gereken tedbirlerin denetimi (Dikkat ! kurulmadan önce, çalışırken değil...)
6) Çalışılacak yerin Yapısal ve Teknik gerekliliklerinin , iş yerinin ana faaliyetinden bağımsız şekilde öncesinde (daha inşaat ve sonrasında kullanıma başlanmadan önce..) kontrol edilmiş ve hiç bir uygunsuzluğa müsaade edilmeyen denetim sistemleri
7) Sigortacılık mevzuatı ve uygulamalarında , iş güvenliği ile ve diğer tüm unsurlarla entegre edilmiş olan katı , disiplinli kontrol denetim süreçleri

vs vs vs vs...

Yani Temeli Sağlam !
Altı üstü sağı solu doldurulmuş , faydası ve olumsuz sonuçları insanlara (hem işveren hem de çalışan) tam olarak benimsetilmiş, etkin denetim-kontrol-ölçme-değerlendirme süreçlerinin takip edildiği , tüm denetim ve teknik uygulama süreçlerinde yeterli eğitimi almış kişilerin görevlendirildiği (yani gerçekten uzman oluyorlar...) dolayısıyla da otokontrolü olan ve kusursuza yakın işletilmeye çalışılan bir sistemleri var. Öyle ki bazı ülkelerde İş Güvenliği Uzmanı karşılığı personeli çalıştırmak zorunlu değil, gönüllü ! Garip geliyor değil mi? Nasıl gönüllü çünkü işletilen denetim, ölçme, değerlendirme sistemi öyle etkin halde ki bununla direkt veya dolaylı kurumlar ile iş yerleri her hangi bir eksik, açık veya kusur gördüklerinde bunu tamamlamak için Uzman personel ile çalışmayı tercih ediyor , Neden? çünkü olur da gördükleri tehlike olaya dönüşür ise insanın değeri bir yana maddi olarak karşılaşacakları ceza ve devlet desteklerinin kesilmesi söz konusu bu iş hayatının sona ermesi demek... Haliyle işin kuruluşu, denetimi, ödülü-cezası vs doğru kurulmuş olan bir sistemde görev alacak kişilere de A-B-C diye adlandırılan her hangi bir sınıflandırmaya gerek duymamış, gerektiğinde "mesleki uygunluk-yetkinlik şartı ile" konuyu bağlamış bir uygulamalar bütünüyle ülkemizde icra edilen uygulamaları bir biriyle ilişkilendirmemekte fayda var ! Bence...

Ne yapmalı !
Çalışmaya devam etmeli, her durum ve şartı kabul ederek maddi karşılığı düşürülmemeli, kendini geliştirmeli, sürekli araştırıp okuyup daha iyisini nasıl yapabileceğinizi aramalısınız... Değerinizi , bilgi ve dik durarak arttırırsınız.

Halen işin mesleki standartlarının olmaması yerine Uzman sınıflarıyla uğraşıyoruz ! unuttuğumuz husus; Üzücü ama gerçek olan şu anda sertifika sahibi olan önemli sayıda kişinin bu işi fiili olarak yapmadığı, yapmayacağı ve hatta yap-a-mayacağıdır. Bu nedenle de mutlaka UZMAN ihtiyacı olur, olacaktır... Siz işinizi doğru yapar, kendinizi geliştirir ve standartlarınızı olması gerektiği gibi oluşturursanız uygulamanın ertelenmesi veya yürürlüğe alınması çok ta önemli olmayacaktır.
(Bunu bireysel çıkarı için düşünenlere öneri olsun diye yazdım. Çıkarı olumsuz anlamda kullanmadım, edinimler anlamında kullandım polemik nedeni olmasın! Yukarıda ki diğer görüşlerim uygulamanın hatta mevzuatın maalesef ki bir çok hatalarla dolu olmasına eleştiriydi.. Uygulamanın sürekli ertelenmesi , ilgili kanunun sadece uzmanların bir üst sınıfa bakması değil her gün farklı bir içeriğinin denetime tabi tutulmadıkça iş yerleri tarafından ihmal edilmesine dolayısıyla da sürecin sulanarak tüm unsurlarıyla değersizleşmesine neden olmaktadır. )

İyi çalışmalar.

Osman Özkan84

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Süreç buraya doğru gidiyor zaten. Yakında gönüllülük esasına dayanacak..OSGB'ler ve işyeri hekimleri bu süreçte çok iyi kazançlar sağladılar zaten sağlamaya da devam ediyorlar...Aslında komple kaldırılıp gönüllülük esasına dayanması daha iyi olur...

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Bildiğiniz üzere iş güvenliği uzmanlarının bir üst sınıfa bakma (C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa ve B sınıfı uzmanların çok tehlikeli sınıfa) süresi 31.12.2023 tarihinde sona ermektedir. Bu konuda bir kez daha süre uzatımına ilişkin bakanlık tarafına özellikle OSGB'lerden çok yoğun bir talep ve baskı bulunmaktadır. Süre uzatımı o dönemde yeterli uzman olmaması vb. saçma sebeplerden ötürü yapılmıştı fakat şu anda piyasada böyle bir yetersizlik olduğunu düşünmüyorum. Mesleki anlamda gereğinden fazla risk almamak, yapılan işe uygun ücretlerin kazanımı ve bu mesleğe itibar kazandırılması için tüm uzman arkadaşlarımı Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170, cimer vb. kanallardan talepte bulunmaya davet ediyorum
Bir şu yönden bakın isterseniz; C sınıfı olupta tehlikeli sınıfta çalışan yada B sınıfı olupta çok tehlikeli sınıfa çalışan bir çok uzman var ve bu uzman arkadaşlar mevcut işlerinden çıkmak zorunda kalacak. O yüzden direk olarak uzatilmamasi değilde mevcutta kendi sinifinin üst sınıfı olan yerlerde çalışanlar için bu süre üst sınıfa geçene kadar yada bir yıl uzatılmalı. Sonuçta kimse mağdur olmasın. Bu ekonomik durumda hiç kimsenin mağdur olmasını istemem. Kamu kurumları için ve az tehlikeli 50 altı yerler için sizi ile hemfikirim. Bence birlikte kamuoyu oluşturulacaksa böyle yapılmalı. Ayrıca sizin bu sitede bir moderatör ve A sinifi deneyimli bir uzman olarak kimsenin mağdur olmasını isteyeceğinizi sanmıyorum.

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir şu yönden bakın isterseniz; C sınıfı olupta tehlikeli sınıfta çalışan yada B sınıfı olupta çok tehlikeli sınıfa çalışan bir çok uzman var ve bu uzman arkadaşlar mevcut işlerinden çıkmak zorunda kalacak. O yüzden direk olarak uzatilmamasi değilde mevcutta kendi sinifinin üst sınıfı olan yerlerde çalışanlar için bu süre üst sınıfa geçene kadar yada bir yıl uzatılmalı. Sonuçta kimse mağdur olmasın. Bu ekonomik durumda hiç kimsenin mağdur olmasını istemem. Kamu kurumları için ve az tehlikeli 50 altı yerler için sizi ile hemfikirim. Bence birlikte kamuoyu oluşturulacaksa böyle yapılmalı. Ayrıca sizin bu sitede bir moderatör ve A sinifi deneyimli bir uzman olarak kimsenin mağdur olmasını isteyeceğinizi sanmıyorum.
O zaman eski atamalar kalıp, yeni atamalarda yerine alt sınıf ataması yapılmasın. Böylece hem mevcut çalışanlar mağdur olmaz, hemde kademeli bir geçiş olur.

S.O.45

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba,
Yıllar önce zaman aralığı belirlenen bir iş için işin sonunda "mağdur olacaklar" demek işi çarpıtmaktır. Örneğin belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştığınızı düşünün, süre bitiminde ne olacağı peşinen belirlenmiş değil mi? İş bitince işsiz kalabilirim demeye nasıl ki hak görmüyorsanız bu kanunun geçici maddesiyle belirlenen sürede sona erdiğinde bir mağduriyet olacak diyemeyiz. Ya da farklı bir örnek üzerinden gidelim, kiradasınız sözleşmeniz 3 yıllık ama çıkmayıp evde oturmaya devam etmeyi düşünmek hak mı? O nedenle kanun artık uzatılmamalı.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Yıllar önce zaman aralığı belirlenen bir iş için işin sonunda "mağdur olacaklar" demek işi çarpıtmaktır. Örneğin belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştığınızı düşünün, süre bitiminde ne olacağı peşinen belirlenmiş değil mi? İş bitince işsiz kalabilirim demeye nasıl ki hak görmüyorsanız bu kanunun geçici maddesiyle belirlenen sürede sona erdiğinde bir mağduriyet olacak diyemeyiz. Ya da farklı bir örnek üzerinden gidelim, kiradasınız sözleşmeniz 3 yıllık ama çıkmayıp evde oturmaya devam etmeyi düşünmek hak mı? O nedenle kanun artık uzatılmamalı.
Tabi ki sizin görüşünüz saygı duyarım ama yapılan iş sözleşmeleri belirli süreli değil belirsiz süreli. Ayrıca kira kontratı örneği bana çok doğru bir yaklaşım gelmedi.
Hatayı devlet en baştan bu hakkı vererek yaptı hadi neyse o hata yapıldi. Sonraki uzatma ile ilgili çıkan kanun değişikliğinde yeni üst sınıfa yapılan atamalara izin vermeyecekti. Devlet verdiği bu hakkın sonunda çalışanın işten cikarılabilceğini hesaba katmiyor. Katmadigi içinde aslında verilen hak sonrasında mağduriyet yaratıyor. Ayrica şu durumu merak ediyorum işveren isg uzmanını bu durumdan dolayı işten çıkardığında hangi koda göre işten çıkaracak. Bunun bile yasal olarak boşluğu var. Ben işimi düzgün yapan biriyim diyelim. Hiçbir sorun yok işveren hangi maddeye göre işten çıkaracak beni. Kanun çıkaranlar birşeyler yapıyor ama ne yaptıklarının farkında degiller

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tabi ki sizin görüşünüz saygı duyarım ama yapılan iş sözleşmeleri belirli süreli değil belirsiz süreli. Ayrıca kira kontratı örneği bana çok doğru bir yaklaşım gelmedi.
Hatayı devlet en baştan bu hakkı vererek yaptı hadi neyse o hata yapıldi. Sonraki uzatma ile ilgili çıkan kanun değişikliğinde yeni üst sınıfa yapılan atamalara izin vermeyecekti. Devlet verdiği bu hakkın sonunda çalışanın işten cikarılabilceğini hesaba katmiyor. Katmadigi içinde aslında verilen hak sonrasında mağduriyet yaratıyor. Ayrica şu durumu merak ediyorum işveren isg uzmanını bu durumdan dolayı işten çıkardığında hangi koda göre işten çıkaracak. Bunun bile yasal olarak boşluğu var. Ben işimi düzgün yapan biriyim diyelim. Hiçbir sorun yok işveren hangi maddeye göre işten çıkaracak beni. Kanun çıkaranlar birşeyler yapıyor ama ne yaptıklarının farkında degiller
Çıkarma kodlarına bir ilave madde koyar, sadece İgu özel, "İgu sertifika sınıfı işyeri tehlike sınıfına uygun olmadığından" diyebilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.