Isg Uzmanlarının Sertifika Verme Yetkileri

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Aslı Can tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. cemre

    cemre TÜİSAG Üyesi



    birşey sormak isterim.bu örnek sertifikalarda geçen eğitim süreleri birinde toplam 2 saat ,diğerinde 3 saat. dikkatimi çekti.çalışanların eğitimlerinin usul ve esasları hakkındaki yönetmelikte az tehlikeli bir işyeri için bile kişi başına 8 saatlik bir süre eğitim isteniyor.2 veya 3 saatlik bir eğitim nasıl yeterli oluyor?



     
    SAMET AY bu yazıya teşekkür etti.
  2. chemistanbul

    chemistanbul Banned



    2012 yılından beri hala konu çözülmemiş. :) ilginç.
    neden biliyormusunuz.çünkü adam gibi oturup yönetmeliklere bakmıyoruz.
    yönetmelik ne der bu konuda.gelin bakalım.öncelikle şu eğitimi kimler verebilir.ona bakalım.çünkü baya bi karışış.eğiticinin eğitimi vs..

    Yürürlükten kaldırılan ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

    Eğitimi Verebilecek Kişi ve Kuruluşlar
    Madde 15 — İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir. Uzman kişi veya kuruluşlardan hizmet alınması durumunda çalışanlara verilecek eğitimin, bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde belirtilen hususları kapsayacak şekilde uygulanmasından işveren sorumludur.

    yeni yönetmelikte;


    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,


    yani neymiş.öyle eğiticinin eğitimine gerek felan yokmuş değil mi.işyerindeki uzman verebiliyormuş.peki iki yönetmelik arasındaki 28 farkı bulaım dersek ortaya ne çıkar :) eski yönetmeliğe göre eğitimleri hre iş güvenliği uzmanı tek başına verebiliyordu.şimdi ne oldu.işyerinde görevli olan uzman ve hekim verebilir oldu.dışarıdan alınan bireysel uzmanların eğitimlerinin önü kesildi. dışardan oalcaksa OSGB veya eğitim kurumu olmalı artık.


    birde belgelendirmeye bakalım.,,,

    eski yönetmelikte;

    Belgelendirme

    Madde 17 — İşyerlerinde düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.

    yeni yönetmelikte;

    Eğitimlerin belgelendirilmesi
    MADDE 15 (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
    (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.



    evetttt.buradan çıkan sonuç nedir.?.!
    uzmanı olarak çalıştığımız yerde belge düzenleyebiliyormuşuz.hatta bu bizim görevimizmiş....belgenin nitelikleri iki yönetmelikte de açıklanmış.dışarıdan hizmet alımında belge nasıl olcak o da açıklanmış.

    zaten verdiğimiz belge (yada bazı arkadaşların-benimde- ağız alışkanlığımız ile söylediğimiz SERTİFİKA) sadece o işyerinde geçerlidir.yani eğitim verdiğiniz çalışan oradan kalkıp başka bir yere gdip "ben isg eğitimi aldım.işte belgem.direkt işe başlıyayım" diyemez.yani bu belgenin dışarıda geçerliliği yoktur.


    anlaşılmayan yer varmı.?



     
    davut882, Zafer B., tuncakaptan ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    chemistanbul çok güzel açıklamış, herşey gayet net. Ancak bir konuda yardıma ihtiyacım var.

    Arkadaşlar bu sertifikayı vermeden önce bir sınav yapılması gerekliliği söz konusu.
    Bu sınav için elinizde örnek soru var mıdır?
    Biliyorum, her sektör ve iş için farklı şekilde hazırlanmalı ancak kılavuzluk etmesi açısından elinizde mevcutsa ve paylaşırsanız bir çoğumuza çok yardımcı olacağı kanısındayım.

     
  4. chemistanbul

    chemistanbul Banned

    EmreA her sektör için farklı soru olmasına gerek yok.ÇÜNKÜ eğitim konuları yönetmelikte belirtilmiş durumda zaten.Genel bir eğitim olacağı için sorular her sektörde aynı olabilir genel hatlarıyla.ANCAK sadece firmanın alanı ile ilgili vereceğin eğitim bölümlerine ait farklı sorular eklemen gerekir diye düşünüyorum.
    Sorulara gelince tamamen hayal gücüne ve anlattığın konulara bağlı.nasıl istersen düzenleyebilirsin.okul yıllarını hatırla :)



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    EmreA bu yazıya teşekkür etti.
  5. EmreA

    EmreA TÜİSAG Üyesi

    Zaman mevhumu var, yoksa en kötü ihtimalle kitapçıklardan yola çıkarak da olsa bir şeyler hazırlardım. Kaldı ki zaten benim işim değil, kalite yönetiminin bir parçası olduğu için İş Güvenliği ile ilgiliyim, şirketteki İSGÇ Uzmanı arkadaşlara yardımcı olabilmek adına talep ettim.
    Nihayetinde bunu bir bütün olarak ele almakta fayda görüyorum ancak maalesef pek çok şirket hala Kalite ve İş Güvenliği farklı iki yapı olarak ele alınmakta. Birisi yasal yükümlülük ve angarya, diğeri tamamen dokümantasyon kanısı yaygın...

     
    seyfullah ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  6. şaban06

    şaban06 TÜİSAG Üyesi

    o zaman şöyle diyebilirmiyiz;
    1 ocak 2014 e kadar 50 ve altı çalışan için danışmanlık yaparak bu eğitimi dışardan verebilirmiyiz
    1 ocak 2014 sonrasıda zaten iş yeri bünyesine geçeceğimiz için ordada oranın isg uzmanı olarak vermiş oluruz doğrumudur...



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. Bora Çağlayansu

    Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

    Gökhan bey çok güzel özetlemişsiniz.Teşekkürler

     
  8. gökhan Timur

    gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

    üstadım sertifika hakkında bu dediklerim yönetmelikten evveldi şimdi dikkatinizi çekiyorum sertifikalar önem kazandı.İlgili yönetmeliğe bakınız.Diğer dediklerim hala geçerli hatta yönetmelikte bunları destekledi.

     
  9. chemistanbul

    chemistanbul Banned

    hayır.

    çünkü isg uzmanı bulundurma zorunluluğu olmayan bir firmada eğitimi ancak osgbler veya eğitim kurumları vrerebilir.tarih mefhumu yok yani.siz veremezsiniz.

     
  10. munzur12

    munzur12 TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar bakanlık tarafından yetkisi olmayan OSGB olmayan , eğitim Kurumu'da olmayan , bir zatı muhterem Ltd Şti Tunceli'de esnaf sanatkar odasıyla bir protokol imzaladı. Bu nasıl olur?? Ne yapılabilir?

     
  11. chemistanbul45

    chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

    evet mesela manisa da da ben bi matbaa da gördüm katılım belgesi basılıyordu...sordum amcam gelmiş bi pazar günü bakkallar odasıyla anlaşmış bakkalları toplamış anlatmış kişi başı 50 TL den İSG temel eğitimi vermiş basmış gitmiş....bunun İSG katipi nasıl,,RD yok AEP yok kurum değil bişi değil nedir bu?

     
  12. fatihkrty

    fatihkrty TÜİSAG Üyesi

    Aslı hanım biraz acıp mevzuat okuyunuz böle sorumu olur allah aşkına.

     
  13. elifnuran

    elifnuran TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar bir sorum olacak işverene de eğitim vermek gerekiyor sanırım bunun sonunda işveren için bir sertifika ya da katılım belgesi gibi bir şey veriyormuyuz veriyorsak nasıl bir şey olacak yardımcı olacak arkadaş varsa sevinirim teşekkürler.......

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica