Işyerinde Yeterli Uzman Personeli Bulunmayan Bir Işyeri Dışarıdan Uzman Hizmeti Alabilir Mi ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında birol güçlü tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi



    Merhaba arkadaşlar; İşyerinde yeterli ve uygun uzman personeli bulunan bir işyeri ve işveren, dışarıdan uzman hizmeti alabilirmi?



     
  2. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi



    Bu seçim iş yerine ve burada kendi mesleğini yaparak çalışan iş güvenliği uzmanına kalmıştır. İş güvenliği uzmanlık sözleşmesinin yapılabilmesi için her iki tarafın da anlaşmış olması gerekiyor. Kimse size zorla sözleşme imzalatamaz...:evet: Bu durumda iş yeri dışarıdan uygun hizmeti verecek kişi veya kuruluşları bulmak durumundadır...



     
  3. Hüseyin KORKMAZ

    Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

    Alabilir ama yeterli
    Alabilir tabiki. ama anlamadığım yeterli ve uygun personel varsa neden dışarıdan alıyor danışmanlık hizmetini?

     
    birol güçlü bu yazıya teşekkür etti.
  4. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi

    İşverenin tercihi olabilir.Ama İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasında;

    ilgili kanunun madde 6; Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;


    Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir

    Denmektedir.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    İş güvenliği hizmeti veren uzman sözleşme yaptığı iş yerinin bütün sorumluluğunu kabul etmiş olur. Mevzuat gereği cezai yaptırımları kabul etmiş olur. Bu nedenle sözleşme yapmak için zorlanamazsınız... işte bu nedenledir ki insanlar mevcut işinden olmamak, işten çıkartılmamak için boyun eğip imzalamak zorunda kalıyorlar...Eğer çalıştığınız iş yerine güvenmiyor ve iş güvenliği uzmanlığını yapmak istemiyorsanız haklı sebep ile fesih durumunda tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz...

    Danışmanlık ise farklı bir uygulama olup bizim iş güvenliği uzmanlığımız ile ilgisi yoktur. Bu konuda bilgisi olan ve çalışacak şirket bulan herkes danışmanlık yapabilir. Yasa bunu istemiyor sorumluluk alacak belgeli iş güvenliği uzmanı zorunluluğunu getiriyor...

     
    birol güçlü bu yazıya teşekkür etti.
  6. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi





    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi

    Peki arkadaşlar; iş yeri çalışan sayısı tespiti neye göre yapılıyor.

     
  8. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Şirkette sigorta girişi yapılmış herkes sayılır, iş veren hariç. Çünkü mevzuata göre kendi adına çalışanlar bu kanuna dahil değil, yanında bir kişi dahi çalıştıran hizmet almak zorunda...

     
  9. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi

    Öncelikle ilginize teşekkür ederim.

    Birden fazla bağlı iş yeri olan işletmlerde çalışan sayısı tespiti ve uzman bulundurma şartları nasıl olur?

     
  10. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Durumu biraz daha açmalısınız...

     
  11. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi

    İşverenin birden fazla işyeri olursa (farklı işyeri numarası veya farklı vergi numarası vb.) burada dikkat edilecek husus

     
  12. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Farklı sicil numarası olan her iş yeri için çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre halen yürürlükte olan yönetmeliğe göre iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu var. Yeni çıkacak olan yönetmeliğe göre bu sürelerin hesaplanma yöntemi değişecek gibi görülüyor...

     
  13. ismailemrem

    ismailemrem TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum;

    ilgili kanunun madde 6; Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;


    Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir

    Diyor. Bu durumda dışarıdan hizmet alırken iş güvenliği uzmanının mutlaka OSGB'ye bağlı olması gerekiyor gibi anlıyorum. Siz ne dersiniz bu konuda?

     
  14. Onur ATALAY

    Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

    Bu işi bireysel yapan birinden hizmet aldığınız zaman sigortasını vb. formaliteleri gerçekleştirdiğiniz için size 1 günde gelse ayda sizin çalışanınız olmuş oluyor zaten.

     
    ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  15. birol güçlü

    birol güçlü TÜİSAG Üyesi

    Merhaba, işyerinde çalışan sayısını belirlemeye ilişkin Yönetmeliği iletirmisiniz

     
  16. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağı

    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

    MADDE 13 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için
    aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
    a) 1 ilâ 10 çalışanı olan işyerlerinden,
    1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 30 dakika,
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 60 dakika,
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, ayda en az 120 dakika,
    olmak üzere her çalışan başına ilave 15 dakika.
    b) 10’dan fazla çalışanı olan işyerlerinden,
    1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika,
    2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 15 dakika,
    3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda çalışan başına ayda en az 20 dakika,
    (2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün
    çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla
    olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere
    uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün
    çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla
    olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere
    uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam gün
    çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla
    olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere
    uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. Birden fazla işyeri ile
    kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma
    süresinden düşülür.

     
  17. nevzat1968

    nevzat1968 TÜİSAG Üyesi

    Ben de bir soru sorayım arkaaşlar, bir memur iş güvenliği uzmanı olunca, ilgili sürelerde herhangi bir işyerinin iş güvenliğinden sorumlu olarak çalışabilirmi?

     
  18. Günkut

    Günkut TÜİSAG Üyesi

    Amirinin izni ile ayda 80 saat hizmet verebilir diye biliyorum.

     
  19. nevzat1968

    nevzat1968 TÜİSAG Üyesi

    Teşekkür ederim.

     
  20. engineer17

    engineer17 TÜİSAG Üyesi

    sadece kamu kurumlarında 80 saate kadar yapabilirsiniz

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica