Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

mrtaytr89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
-Kamu'da nerelerde İSG Uzmanlarına ihtiyaç duyulacak?
-Bu 80 saat sürenin maaşa yansıması ortalama nekadar olur?
-Diğer kamu kurumlarında görevlendirilmek için kurum amirinin izni yeterli olurmu yoksa mülki amirliklerin onayına da ihtiyaç varmıdır?
iyi günler
Benimde bir sorum olacak yüzbaşı olarak tsk da görevli çalışan c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alınca ek gelir alabiliyor mu?

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
Kamuda igu olarak çalışan arkadaşlar. Odemelerini nasil aldiklarina dair bilgi veya begeleri buradan paylasirlarsa bircok arkadasimiza yardimci olmuş olacaklar. Bu konuyu canli tutmakta fayda var.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
iyi günler
Benimde bir sorum olacak yüzbaşı olarak tsk da görevli çalışan c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alınca ek gelir alabiliyor mu?

TSK; fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç 6331'in kapsamı dışında. bu tip birimler varsa buralarda iş güvenliği uzmanı olarak görev ve dolayısıyla ödeme alabilirsiniz.

"...Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri."

engineer17

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, az tehlikeli kamu kurumunda çalışıp şuan ödeme alan var mı? Maliye bakanlığı iş güvenliği kadrosu vermemiş bizim kuruma(kültür bakanlığı). Şimdi görevlendirme yapılacak. Bu durumda para verilmeyecek diye anlıyorum ben.

conquerror66

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar kanun çıkar sadece fakat uygulamaya bakan olmaz....Ne de olsa, uzman var mı var. İSG Katipten görevlendirme yapılmaz. Ama işler yapılır o da ayrı. Bizler üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz kaza yaşanmaması için. Bu insanlık borcu. Diğer kısımlar hep havada. Sürekli ertelenme olursa sonuç bu. Bu hale getiren de gene üst yönetim politikalarıdır. Kısaca fazla bir şey beklemeyin, maddi açıdan. Götürüsü getirisinden çok olur.

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bende kamuda görevli isg uzmanıyım.isg katip üzerinden sözleşme yaptım. ama ödeme alamıyorum. atandığım kadro iş güv uzm diye. almam için başka kadroya atanmış olmam ek olarak isg uzm yapmam lazımmış. bunasıl iş 1000 kişiye bakıyorum. ama ödeme alamıyorum. adam 300 kişiye bakıyor ek işdiye alıyor. böyle aknunmu olur. bu parayı işin riskinden dolayı almak lazım. yanlış olan bu. tüm kamuda 2016 yılında devreye girdiğinde değişir ama biz enayi gibi 3 sene yapmış oluruz.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bende kamuda görevli isg uzmanıyım.isg katip üzerinden sözleşme yaptım. ama ödeme alamıyorum. atandığım kadro iş güv uzm diye. almam için başka kadroya atanmış olmam ek olarak isg uzm yapmam lazımmış. bunasıl iş 1000 kişiye bakıyorum. ama ödeme alamıyorum. adam 300 kişiye bakıyor ek işdiye alıyor. böyle aknunmu olur. bu parayı işin riskinden dolayı almak lazım. yanlış olan bu. tüm kamuda 2016 yılında devreye girdiğinde değişir ama biz enayi gibi 3 sene yapmış oluruz.

YORUMSUZ.....;

"..........
TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI
(1)(2)
Kanun Numarası : 2709
Kabul Tarihi : 18/10/1982
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 9/11/1982 Sayı:17863 (Mükerrer)
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22 Sayfa: 3
*
**
Bu Kanunun yürürlükte olmayan hükümleri için bakınız
“Yürürlükteki Bazı Kanunların Mülga Hükümleri
Külliyatı”, Cilt 2 Sayfa : 1345
-
-
-
-
-

II. Zorla çalıştırma yasağı
Madde 18 – Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.
Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü
hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi
niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.

..........."

Mustafa Cebecii

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar halk sağlığında kimyagerim ihtiyaç olduğundan dolayı tsm de igu olarak görevlendirildim.artık laboratuvarda değilim özel sektöre hizmet veriyorum ama herhangi bir ek ödeme vs. alamıyorum.son mesaj 1 ay önce atılmış şu anda bi gelişme var mı bu konuyla ilgili? bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim. not:işi aktif çalışmayı sevdiğim, laboratuvarda oturduğum yerde yaşlanmaktansa hareketli bir iş istediğim ve iş yerim evime 2 km uzakta olduğu için kabul ettim herhangi bir zorlama falan yoktur.

Kübra SAYIM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
peki o zaman nasıl görevlendirme yaparak benden eğitim vermemi isteyebiliyorlar. ben buraya inşaat mühendisi olarak atandım "isg uzmanı olarak" değil. bilemedim
eğitim verebilirsiniz fakat oanın uzmanlığını yapamazsınız a sınıfı uzman gerekiyor cok teh. sınıfta yer aldıgı için bunun içinde ek ücret taleb etmenize gerek yoktur.

hsnhsyn1888

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba küçük bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok memmun olurum.

ben çevre ve şehircilik bakanlığında mimar olarak çalışıyorum. Aynı zamanda C sınıfı isg uzmanıyım. Geçenlerde İSG kurulu ve risk değerlendirme kuruluna İSG uzmanı olarak beni de yazdılar.

Kurumumuz da 50 de fazla çalışan bulunmakta. Bana isg uzmanı olarak ek bir ücret ödenir mi. Sorumluluklarım neler. Birde 1 Temmuz 2016 diye bir tarih dolaşmakta kamu kurumları için. O tarihte mi yürürlüğe girecek yada bana ödeme o tarihten sonra mı olacak?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Mehmet Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar halk sağlığında kimyagerim ihtiyaç olduğundan dolayı tsm de igu olarak görevlendirildim.artık laboratuvarda değilim özel sektöre hizmet veriyorum ama herhangi bir ek ödeme vs. alamıyorum.son mesaj 1 ay önce atılmış şu anda bi gelişme var mı bu konuyla ilgili? bilgisi olan varsa yardım ederse sevinirim. not:işi aktif çalışmayı sevdiğim, laboratuvarda oturduğum yerde yaşlanmaktansa hareketli bir iş istediğim ve iş yerim evime 2 km uzakta olduğu için kabul ettim herhangi bir zorlama falan yoktur.
Mustafa Bey dudyuğum kadarıyla döner sermaye yönetmeliğinde bir düzenleme hazırlamışlar. İGU her baktığı özel kurum için dönerden çok küçük miktar bir ek alacakmış ( 2-3 işyeri için 150-200 tl gibi bir rakama takabül ediyormuş). Böyle bir düzenleme yapıldığını duydum ama bu kadar ayrıntı biliyorum.

Mustafa Cebecii

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Mustafa Bey dudyuğum kadarıyla döner sermaye yönetmeliğinde bir düzenleme hazırlamışlar. İGU her baktığı özel kurum için dönerden çok küçük miktar bir ek alacakmış ( 2-3 işyeri için 150-200 tl gibi bir rakama takabül ediyormuş). Böyle bir düzenleme yapıldığını duydum ama bu kadar ayrıntı biliyorum.

Teşekkür ederim Mehmet Bey beklemedeyiz bakalım nolur ek ücreti olmazsa zaten çok anlamsız olur bu işi yapmak

Mehmet Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Teşekkür ederim Mehmet Bey beklemedeyiz bakalım nolur ek ücreti olmazsa zaten çok anlamsız olur bu işi yapmak
Mustafa Bey bu işten para geleceğini sanmıyorum. Ancak doktorlara verirlerse bizde yararlanırsak belki ama şuan eğitim düzenliyoruz. müdürlük kadrosunda olsam %15 alacaktım, olmadığım için alamıyorum. böyle bir döner sermaye sistemi

İMLEÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bende müdürlük tarafından eğitime gönderilerek c sınıfı belge aldım.müdürlük beni isg katipten sözleşme yapmadan eğitim verilmesi için görevlendirebilir mi?

kral23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 657 sayılı devlet memuru bir iş güvenliği uzmanı özel sektörde risk değerlendirmesi yapabilirmi

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
657ye tabi memurlar için şu an ücrete yönelik hiçbir şey yok.
yalnız şu kadar var
Maliye Bakanlığı ödenek kalemlerine iş güvenlik uzmanlarına ödenecek kalem için yer-isim açtı.
Ancak içi boş. O kalemden şu anda herhangi bir ödeme yapılamıyor.
Tahminim çalışmalar başladı ancak son derece yavaş ilerliyor. Malum 2014yılında her hangi bir teftiş yapılmayacağını bizzat Bakan açıklamıştı.
Buna binaen Maliyede ödeme yapmak istemiyordur

Mehmet Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 657 sayılı devlet memuru bir iş güvenliği uzmanı özel sektörde risk değerlendirmesi yapabilirmi
güzel soru.......
burada "kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmıştır." cümlesi önemli. bu cümleye istinaden RD kazanç getirici faaliyete giriyorsa yapamaz.

Memurların iş ve işlemlerini düzenleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmıştır. Bu kanunun 28. Madde’si şöyledir. “(Değişik madde: 30/05/1974 - KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/05/1975-1897/1 md.) Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 08/08/2011-650 s.K.H.K./38. md.) Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik fıkra: 08/08/2011-650 s.K.H.K./38. md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.”

Devlet memurlarının ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları konusu Eğitim Bir-Sen’in hazırladığı Hak Arama Rehberi adlı kitapta ise çalışılabilecek alanlar olarak şöyle açıklanmıştır. “Memurların anonim şirket kuruculuğu ve ortaklığı ticaret yasağı kapsamında değerlendirilmemektedir. Ancak memurlar bu şirketlerde yönetici olamaz; genel müdür, sorumlu müdür gibi pozisyonlara gelemezler. Limitet şirketler hakkında 657 sayılı Kanun’un 28’inci maddesinde bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, mevcut mevzuat çerçevesinde devlet memurlarının limitet ve anonim şirketlerin ortağı olmaları hususunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. (Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, devlet memurlarının limitet şirket ortağı olamayacağı yönündeki görüşünü 1997 yılında değiştirmiş ve memurların limitet şirket ortağı olabileceği yönünde görüşler vermiştir.) Danıştay 12. Dairesi’nin 28/4/2003 tarihli ve 2002/3538 Esas, 2003/1197 sayılı kararında limitet şirket ortağı olan memurun disiplin cezası almasının hukuka uygun olmadığına karar vermiştir. “Limitet şirket ortağı olmanın ticaretle uğraşmak sayılamayacağından, 657 sayılı Kanun’un 12/D-h maddesine göre disiplin cezası verilemez. Davacının şirkette sadece ortak konumunda olduğundan ve 657 sayılı Kanun’da limitet şirket ortağı olmayı yasaklayan bir hüküm de bulunmadığından ticaretle uğraştığı gerekçesiyle davacının bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile cezalandırılmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”

Kaynak :http://www.memurhaber.com/memur-ek-is-yapabilir-mi-a934.html

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ücret tabiki de alınacak(İSG katipten sözleşme varsa):Çalışan sayısını 6 dk ile çarp,kaç saat çıkıyorsa ona göre ücret alacaksın.Şu anda 80 saate 1200 TL gibi bir rakam çıkıyor.Yani 1200TL almak için 800 çalışanı olması lazım görev yaptığınız kurumda.

kral23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
güzel soru.......
burada "kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmıştır." cümlesi önemli. bu cümleye istinaden RD kazanç getirici faaliyete giriyorsa yapamaz.

Memurların iş ve işlemlerini düzenleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, memurların ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları yasaklanmıştır. Bu kanunun 28. Madde’si şöyledir. “(Değişik madde: 30/05/1974 - KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/05/1975-1897/1 md.) Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 08/08/2011-650 s.K.H.K./38. md.) Memurlar, meslekî faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik fıkra: 08/08/2011-650 s.K.H.K./38. md.) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insanî ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.”

Devlet memurlarının ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmaları konusu Eğitim Bir-Sen’in hazırladığı Hak Arama Rehberi adlı kitapta ise çalışılabilecek alanlar olarak şöyle açıklanmıştır. “Memurların anonim şirket kuruculuğu ve ortaklığı ticaret yasağı kapsamında değerlendirilmemektedir. Ancak memurlar bu şirketlerde yönetici olamaz; genel müdür, sorumlu müdür gibi pozisyonlara gelemezler. Limitet şirketler hakkında 657 sayılı Kanun’un 28’inci maddesinde bir hüküm bulunmamaktadır. Bu nedenle, mevcut mevzuat çerçevesinde devlet memurlarının limitet ve anonim şirketlerin ortağı olmaları hususunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. (Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı, devlet memurlarının limitet şirket ortağı olamayacağı yönündeki görüşünü 1997 yılında değiştirmiş ve memurların limitet şirket ortağı olabileceği yönünde görüşler vermiştir.) Danıştay 12. Dairesi’nin 28/4/2003 tarihli ve 2002/3538 Esas, 2003/1197 sayılı kararında limitet şirket ortağı olan memurun disiplin cezası almasının hukuka uygun olmadığına karar vermiştir. “Limitet şirket ortağı olmanın ticaretle uğraşmak sayılamayacağından, 657 sayılı Kanun’un 12/D-h maddesine göre disiplin cezası verilemez. Davacının şirkette sadece ortak konumunda olduğundan ve 657 sayılı Kanun’da limitet şirket ortağı olmayı yasaklayan bir hüküm de bulunmadığından ticaretle uğraştığı gerekçesiyle davacının bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile cezalandırılmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır.”

Kaynak :http://www.memurhaber.com/memur-ek-is-yapabilir-mi-a934.html
ama şöyle bir durum var kamudaki personel mahkemelerde bilirkişilik yapıyor ve buradan da bir kazanç elde ediyor risk değerlendirmeside bir nevi bilirkişilik olarak değerlendirilemezmi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.