Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Mustafa Cebecii

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bende okudum bunu.kendi müdürlüğüme bu minvalde yazı yazıcam bakalım bişey çıkar mı

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Mustafa Bey şu anda kurumunuzda iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirildiniz mi

ömr özr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
80 saate kadar görevlendirilebilir ibaresi nedir ? memurlar mesai saatleri içinde mi görevlendirilecek mesai saatleri dışında mı görevlendirilecek ?

Mustafa Cebecii

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Mustafa Bey şu anda kurumunuzda iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirildiniz mi
evet görevlendirmem var bütün tsm lerin risk analizini yaptım perşembe de eğitimlerine başlıyorum ayrıca marangoz diş hekimi gibi toplam 20 tane de işyerim var hizmetini sağladığım.bu yazıya istinaden kuruma yazıcam bende bakalım bişe çıkar mı

Mustafa Cebecii

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
80 saate kadar görevlendirilebilir ibaresi nedir ? memurlar mesai saatleri içinde mi görevlendirilecek mesai saatleri dışında mı görevlendirilecek ?
Orda bi muallak var işte başka sıkıntılarda var mesela asıl yaptığı görevin yanında 80 saat yaparsa diyor.mesela ben asıl yaptığım işte alındım direk uzman olarak görevlendirildim.ben alamıcak mıyım? çözülmesi gerekiyor bunların

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
herkesi tebrik ederim arkadaşlar yazı bugun bana da ulaştı. Ben önümüzdeki günlerde inl görevlendirmeyi başlatacağım. Ücret olayı çözülmesi biraz zaman aldı ama buna da şükür.

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamu Kuruluşları henüz süre var diye görevlendirmeye yanaşmıyor maalesef benim talebim reddedildi :(

dnz_1981

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
herkesi tebrik ederim arkadaşlar yazı bugun bana da ulaştı. Ben önümüzdeki günlerde inl görevlendirmeyi başlatacağım. Ücret olayı çözülmesi biraz zaman aldı ama buna da şükür.
.kurumunuz neresi acaba. Ucret isini nasil cozdunuz

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Orda bi muallak var işte başka sıkıntılarda var mesela asıl yaptığı görevin yanında 80 saat yaparsa diyor.mesela ben asıl yaptığım işte alındım direk uzman olarak görevlendirildim.ben alamıcak mıyım? çözülmesi gerekiyor bunların

CEVAP :
Kendi kurumunuzda alamayacağınızı (asli göreviniz zaten uzmanlık olduğu için),ancak ,diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ayrıca İSG KATİP üzerinden görevlendirilirseniz alabileceğinizi düşünüyorum.. ( 80 saate kadar ......200x80x0, 076998=1231, 968 Tl.alırsınız.
Bu miktardan ,sadece binde 7, 59 oranında damga vergisi kesintisi yapılır, başka kesinti yapılamaz).
İyi çalışmalar dilerim.

kral23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
anladığım kadarıyla kamu hastaneler birliğinde çalışan isg uzmanına ödenecek ücret hakkında görüş istenmiş maliyede ücret hakkında bilgi yazısı yazmış sorunuz tüm kamuyu kapsarmı ise bu yazıdan kapsamaz sonucu çıkıyor çünkü hastane personelinin farklı bir statüsü var.

kral23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hocam yazıda a sınıfı b sınıfı için ayrı ücret hesaplaması yapılmamış tüm sınıflara kamuda aynı ücretmi ödenecek

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamu Kuruluşları henüz süre var diye görevlendirmeye yanaşmıyor maalesef benim talebim reddedildi :(
CEVAP:
Sizde mevzuata uygun olarak ve tabiki "ücret karşılığı" görevlendirilene kadar ,Anayasanın , angarya yasağına dair müeyyidesine göre hareket edebilirsiniz.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar merhaba küçük bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız çok memmun olurum.

ben çevre ve şehircilik bakanlığında mimar olarak çalışıyorum. Aynı zamanda C sınıfı isg uzmanıyım. Geçenlerde İSG kurulu ve risk değerlendirme kuruluna İSG uzmanı olarak beni de yazdılar.

Kurumumuz da 50 de fazla çalışan bulunmakta. Bana isg uzmanı olarak ek bir ücret ödenir mi. Sorumluluklarım neler. Birde 1 Temmuz 2016 diye bir tarih dolaşmakta kamu kurumları için. O tarihte mi yürürlüğe girecek yada bana ödeme o tarihten sonra mı olacak?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

CEVAP:
Gõrevlendirilmeniz İSG KATİP üzerinden yapılırsa ve kurumunuzla ayrıca sõzleşme yapıldığı taktirde mümkündür.
İyi çalışmalar dilerim.

MEHMET İNCEDALIP

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamuda çalışanların isg uzmanı olarak görevlendirilmesi ve hangi formların ve belgelerin doldurulacağı hakkında bilginiz var mı?

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamuda çalışanların isg uzmanı olarak görevlendirilmesi ve hangi formların ve belgelerin doldurulacağı hakkında bilginiz var mı?

CEVAP:
İ S G hizmetleri yõnetmeliği, md.14.....2.fıkra.....b) bendinde gerekli bilgi bulunmaktadır.İyi çalışmalar dilerim.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

CEVAP:
6331 Sayili kanunun, 8.md....7.fıkrasında bu husus(80 saat ...) vardır.Gõrevlendirme mesai saatleri dışında olabilecektir.

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
anladığım kadarıyla kamu hastaneler birliğinde çalışan isg uzmanına ödenecek ücret hakkında görüş istenmiş maliyede ücret hakkında bilgi yazısı yazmış sorunuz tüm kamuyu kapsarmı ise bu yazıdan kapsamaz sonucu çıkıyor çünkü hastane personelinin farklı bir statüsü var.

CEVAP:
MaliyeBakalığının bu yazısının, 6331 sayılı kanujun......6.md......1.nci fıkrasına atfen,
genel/ Kamu kapsamında yazıldığını düşünüyorum.İyi çalışmalar dilerim.

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
CEVAP:
Sizde mevzuata uygun olarak ve tabiki "ücret karşılığı" görevlendirilene kadar ,Anayasanın , angarya yasağına dair müeyyidesine göre hareket edebilirsiniz.
Biraz açıklar mısınız yani beklemeyi mi kastettiniz anlayamadım

YusufS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ben henuz gorevlendirme yapmadım. ücret konusu halledilince işelmlere başlayacağım.
ilk aşama kurumla isg katip üzerinden sözleşme yapılacak sanırım
sonra
c) Kamuya ait işyerlerinde 657 sayılı Kanuna tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

bu sözleşme nüshası nerden temin ediliyor. isg katip çıktısı mı olacak?
tşk ederim

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Biraz açıklar mısınız yani beklemeyi mi kastettiniz anlayamadım
CEVAP:

Mevzuata uygun olmayan görevlendirmeyi kabul edip etmemek sizin seçiminiz, sırf tecrübe olsun diye kurumunuzdaki çalışmaları yõnlendirebilir ve her türlü çalışmayı KOORDİNE edebilirsiniz.sizin açınızdan iyi bir deneyim ve ön bilgilenim de olabilir.Ancak, yasal durumunuz kapsamında ,bir iş kazası olduğunda, kanuni yetkili mercilere sorumluluk ve yetkilerinizi izahında sıkıntı yaşama ihtimalinizi gõzardı etmemelisiniz.Çalışanlarınız ve işvereniniz açısından ummadığınız tutumlarla karşılaşabilirsiniz. İyi niyetiniz, size biraz hoş olmayan durumlar yaşamanıza sebep olabilir.Resmi bir görevlendirme olmadan hangi çalışmaların içinde bulunup bulunamayacağınız ilgili yönetmeliklerde (Risk değerlendirme yönetmeliği....ekip teşkili....koordinasyon ....gibi....) detaylı olarak bulunmaktadır.İncelemeniz iyi olur.
İyi çalişmalar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.