Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar milli egitimdeki uzmanlar catir catir aliyo ucretlerini.ustelik ek ders parasida aliyorlar ha bu isi bedavaya yapan varsa onlara hayatlarinda sonsuz basarilar ne diyim

Zafer Eroğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Anladığım kadarıyla
Kamu personelinin iş sağlığı güvenliği ile ilgili ücret alması

Bu görüş yazısına istinaden;
http://www.memurum.biz/wp-content/uploads/2014/11/maliye-is-güvenligi-ücret-verme.pdf
alınabiliyor.

Ayrıca buradan da görülebilir.
(2014 ün birinci satırı)
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü
http://www.bumko.gov.tr/TR,5086/abs-kodlamasina-iliskin-ekonomik-siniflandirmada-son-yi-.html

2016 ocak için İSG hizmetlerinde 80 saat çalışabilen bir kamu görevlisi 80*200*0,088817= 1.421 TL alabilir.

emel pehlivanoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Devlet ücretlendirme yapabiliyor demişsiniz. hangi kalemden? biz o kadar uğraştık ödeme kalemi bulamadık. mecburen temmuza kaldı
Maliye Bakanlığı genel bütçeden ödeme yapılabileceğını bildirmiş olup;kamunun kendi personeli için ayrı kalem, hizmet alımı için ayrı kalem ayrı ayrı belirtilmiştir. Ancak kamuda zorunlu uygulama 1 Temmuz denilip kurum ödemeyi red etmektedir.Ancak SSK lı çalışanı olan kurumlar ödeme yapmaktadır.

emel pehlivanoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
beyler afaki mi konuşuyoruz yoksa reelde ücret alan birisi varmı?
zira ben maliyenin ödenek yollamadığını , belirtilen ödeme kaleminin boş olduğunu
hatta sağlık bakanlığından yazı gelip tüm görevlendirmelere ödeme yapılmadığını net olarak biliyorum
Kitlere birşey diyemem ama 657 için ödeme alabilen varsa , bilgilendirme yaparsa memnun olurum.
Arkadaşlar Sağlık Bakanlığı ücret ödemeyi reddediyor ve gönüllülük esası ile görevlendirme yapıyor.Ancak bu durumda olup görevlendirme ile çalışan arkadaşlardan dava açanlar olmuş ve davayı kazanmışlar.Yanlış hatırlamıyorsam biri Erzurum'dan diğeri de İzmir'den ve geriye dönük ödemelerinde mahkeme verilmesi yönünde karar vermiş.

emel pehlivanoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Maliye Bakanlığı genel bütçeden ödeme yapılabileceğını bildirmiş olup;kamunun kendi personeli için ayrı kalem, hizmet alımı için ayrı kalem ayrı ayrı belirtilmiştir. Ancak kamuda zorunlu uygulama 1 Temmuz denilip kurum ödemeyi red etmektedir.Ancak SSK lı çalışanı olan kurumlar ödeme yapmaktadır.
http://www.memurum.biz/wp-content/uploads/2014/11/maliye-is-güvenligi-ücret-verme.pdf

fkurtoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
valla bravo bayağı ödüyorlarmış..güle güle harcayın. biz bu sertifakaları elimize üç beş kuruş versinler diye aldık zaten..maşallah bize..:))
Teşekkür ediyorum Bülent Bey,
Kamu da işi o kadar hafife alıyorlar ki iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde konuyla alakası olmayan eğitimini alacak kriterlere bile sahip olmayan kişiler birim sorumlusuyken bize ne ücret ödeyecekler.Kimse kabul etmesin ve birlik olunsun yöneticiler konunun önemini anlayana kadar ve hakettiğimiz özlük haklarını alana kadar. Yoksa kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Bütün iş güvenliği uzmanı olan arkadaşları dik durmaya davet ediyorum.

rsahan40

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Kamu dediğiniz yapı, Memur, İşçi ve Sözleşmeli Personelden oluşan bir yapıdır. Hemen hemen her kurumda bu üç tip personelden de bulunmaktadır. En azından Memur ve İşçi vardır. Memurlara gelince, 1 Temmuzda herhangi bir değişiklik öteleme olmazsa 6 ay sonra sisteme dahil olacaklar. Bakanlık şu anda kamu sicillerini ayırmaya çalışıyor. Memur çalışan şu anda İSG Katip de teknik olarak görülemiyor. Bunun çalışması yapılmakta. 1 Temmuza yetiştirmeye çalışılıyor. Hatta kamu siciline sahip iş yerlerine memur uzmanlar için kısmi süreli atanabilmeleri bakımından bölmeye izin verileceğinide tahmin ediyorum. Büyük kurumlarda bu ciddi bir sorun olarak 1 Temmuzda karşımıza çıkacak.
Bir arkadaşımızda kamuda ki memur uzmanlara kadro verilmesi çalışmasından bahsetmiş. Bunu 6 ay önce bakanlık yetkililerinden bende duydum. Yalnızi bu durumun lehinize olacağını düşünmeyin. Şundan emin olunki hiç biriniz bunu istemeyeceksiniz. Bakanlık uzmanlarının maaşları şu anda teknik kadroda bulunan mühendislerden az. Ayrıca siz uzmanlık yaparak maaş+1300 tl uzmanlık ücreti alacaksınız. 10 yıllık bir muhendis-memur aşağı yukarı kamudan 4 bin maaş alırken, 1300 de uzmanlık parasıyla 5300 civarı kıdemine göre kazanç elde edebilecek. O halde uzmanlara verilecek kadronun 5300tl üzerinde bir maaş olması gerekiyor. Şu anki durumda bu rakamı alırken birde uzmanlığı tehlike hissettiğiniz an bırakabilme imkanınız var. Uzmanlık kadrosu geldiğinde maaşınızın karşılığı olarak bu işi yapmak zorundasınız. İş Sağlığı ve Güvenliğinin ruhunda olan şey uzmanın kendisini özgür hissetmesidir. İşverenin tahlikeler hakkında birşey yapmadığı bir ortamda kim çalışmak ister. O yüzden deneyimlerime göre bu uzmanlık kadrosu kamuda hali hazırda çalışan mühendisler tarafından istenmeyecektir. Ancak KPSS ve benzeri alımlarla bu şartlarda çalışmak için yeni memur olanlara cazip gelecektir. Tabi bu söylediklerim tamamen farazi, durumlar netleştiğinde hep beraber göreceğiz. Ama unutmayın ki Bakanlığın müfettiş ve uzmanlarının maaşlarından bize daha fazlası neden verilsin?
Kamuda uzmanlık kadrosunun açılacağını düşünmüyorum. Yorumlarınıza katılıyorum açılması mantıklı değil şuan hem mühendis maaşı hem de uzmanlık için ek ücret alıyorum. neden daha azına bu tehlikeyi alayım

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar milli egitimdeki uzmanlar catir catir aliyo ucretlerini.ustelik ek ders parasida aliyorlar ha bu isi bedavaya yapan varsa onlara hayatlarinda sonsuz basarilar ne diyim
Hangi milli eğitimde çalışanlar alıyormuş.. hangi öğretmenin haftada mesai saatleri içinde 20 saaat boş vakti varki para alabilsin.Yanlış alınan paraların hepsini geri iade edcekler. İsg katip te 20 saat a okulu b okulu ...DİYE SÖZLEŞME YAPIP okullara hiç uğramayan 6 ay sonra para istemeye giden uzman görünümlü insanlardan o paralar geri alınacak.İSG uzmanı bir işyeri ile haftada 10 saat sözleşme yaptıysa 10 saat orada bulunacak.Kağıt üzerinde göstermelik uzmanlık yok..Bu mesleği yerlere düşürmeyeceğiz.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Ne dayanarak bunu soyluyorsunuz peki bizi aydinlatirmisiniz lütfen cewap çok basit geld i de
önüne gelen uzman oluyor iş ayağa düşmek üzere..buna dayanarak söylüyorum.Düşünün bakıyım önüne gelen doktor olabiliyormu..2 yııllık yüksek okullarda sınavsız geçişle en kötü öğrenciler bile iş güvenliği okuyorlar..düşünün bunlar 1-2 sene sonra mezun olduklar
Teşekkür ediyorum Bülent Bey,
Kamu da işi o kadar hafife alıyorlar ki iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde konuyla alakası olmayan eğitimini alacak kriterlere bile sahip olmayan kişiler birim sorumlusuyken bize ne ücret ödeyecekler.Kimse kabul etmesin ve birlik olunsun yöneticiler konunun önemini anlayana kadar ve hakettiğimiz özlük haklarını alana kadar. Yoksa kimse kimsenin gözünün yaşına bakmaz. Bütün iş güvenliği uzmanı olan arkadaşları dik durmaya davet ediyorum.
sayın f kurtoglu arkadaşım ben 2014 ten beri meb de ve her platformda bunu zaten savunuyorum.İşin başında okadar beceriksiz konunun ehemmiyetini hala idrak edememiş afedersiniz basiretsiz insanlar varki bir şey yaptıklarını sanıyorlar oysa bi haberler.Ben meb de A sınıfı uzmanım ama kesinlikle bu şartlarda bu görevi yapmam.Her arkadaşıma anlatmaya çalıştım ama emin olunki biraraya getiremedik.Sevgili meslektaşlarım görev ateşiyle tutuştular neymiş tecrübe kazanacaklarmış biz yapmassak başkalarına yaptırırlarmış..v.b. inanın kabus gibi sanki görende bu arkadaşları maaş aldıkları zaten bir işleri yok aç kalacaklar.Bugün iş sağlığı ve güvenliği işi bu sayın ! arkadaşlar tarafından kağıt üzerinde sözde yapılıyor.ve üç beş kuruş alıp mutlu oluyorlar.Ben dedimki özellikle meb deki arkadaşlar bu işin çerçevesini düzgün çizsinler isg hizmetlerine gereken değer ve önem verilsi dolayısıyla birlik olalım dik duralım bu şartlar sağlanmadan görev yapmayalım.ne oldu hiç.Ucuz işleri ucuz insanlar yapar. ben 200 300 tl almak için bu kadar mücadele etmedim.işimin önemini insan hayatı ve değerini iyi bilirim ve bu işlerin gerçekten ve doğru dürüst olarak yapılmasını isterim.KISACA İŞİMİ DOĞRU YAPMAYA ÇALIŞIR VE PARAMI DA HAK ETTİĞİM GİBİ İSTERİM. kanunda ek görev olarak 80 saate kadar görev verilebilir diyor. 80 saat verilir demiyor.
bir kere bu şart kalkmalı yani benim haftada mesai saatleri içersinde 20 saat boş vaktim yok kimseninde öyle vakti zaten yok.Ama herkes ne yapıyor haftada 20 saat isg katipte sözleşme yapıp (bu şarta uymasada) para almaya çalışıyor.Böyle bir şey olurmu sonra geriye .İSG HİZMETLERİ BOŞ VAKİTLERDE YAPILACAK HOBİ DEĞİLDİR .Sorumluluk sahibi isg uzman arkadaşlarım bu konunun tekrar açıldığı iyi oldu ..yorumlarınızı bekliyorum. dik duruş gösterecek arkadaşlarla bir araya gelelim yeni bir oluşumun ilk temeli atılmış olur.Ben herzaman varım.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Sağlık Bakanlığı ücret ödemeyi reddediyor ve gönüllülük esası ile görevlendirme yapıyor.Ancak bu durumda olup görevlendirme ile çalışan arkadaşlardan dava açanlar olmuş ve davayı kazanmışlar.Yanlış hatırlamıyorsam biri Erzurum'dan diğeri de İzmir'den ve geriye dönük ödemelerinde mahkeme verilmesi yönünde karar vermiş.
şehir efsanesi kardeşim ortada kanun var..nasıl alacaklarmış kanun 2016 7.ay ı na kadar kamu sorumlu değil diye kanun var.Boş sözler o paraları ödenmez yanlışlıkla ödensede geri alırlar

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
doğru yapıyorlar.Buradan herkese sesleniyorum.temmuz 2016 ya kadar para yok.Sizde bu kadar hevesli olupda atlamasaydınız. Unutmayın kamu isg açısından bize muhtaç biz ise zaten normal geçimimizi sağladığımız görevimiz var.Bırakın onlar bize gelsin .işte o zaman hakettiğimiz ücreti alarız. haaa derler Onlarda önemini kavrarlar,kavramazlarsa kavratırız. beğenmezlerse hizmeti dışardan satın alırlar böylece kamuya pahalıya mal olur.İşte dik duruş budur.Zafer kazanmak istiyorsak aynı inancı paylaşmalıyız.sevgiler...

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Kamuda uzmanlık kadrosunun açılacağını düşünmüyorum. Yorumlarınıza katılıyorum açılması mantıklı değil şuan hem mühendis maaşı hem de uzmanlık için ek ücret alıyorum. neden daha azına bu tehlikeyi alayım
ek ücret ödeyen KÜLLİYEN hata yapıyor. neden çünkü:1- siz zaten haftanın 5 günü mesai saatlaerinde normal işinizi yani mühendislik görevini yapacaksınız .Sizce bu arada normalde kanunun tanımladığı gibi mesai saatleri içersinde normal işinizden ayrı aylık 80 saatiniz varmı...???? varsa o zaman normal görevinizi yapmıyorsunuz yada ihmal ediyorsunuz demek değilmi başka açıklama var mı..

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
-Kamu'da nerelerde İSG Uzmanlarına ihtiyaç duyulacak?
-Bu 80 saat sürenin maaşa yansıması ortalama nekadar olur?
-Diğer kamu kurumlarında görevlendirilmek için kurum amirinin izni yeterli olurmu yoksa mülki amirliklerin onayına da ihtiyaç varmıdır?
2016 7 . aydan sonra her yerde boş vaktiniz (kendi işnizden kalan nasıl olacaksa) varsa haftalık 20 saat taaam yirmi saat yani 2.5 gün ozama ayda yaklaşık 1400 tl alabilirsiniz..maxımum

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Amacim kisir bi tartisma yaratmak degil sonucta hepimiz ayni gemideyiz.Ama simdi alkima takilan; 2 temmuz sabahi bizim kuruma is mufettisleri gelirse ne diyecez??Seyy zorunluluk yoktu bizde yapmadik efendim gibi bahaneler mi uyduracaz.Gecen bakanliktan arayip acil durum eylem planlarini bitirdiniz mi diye sordular.1 temmuza kadar denetlenmeye hazir olacak sekilde olacaksiniz dediler.Tum bunlari yokmu sayalim bulent bey.Anliyorum bi cok yonetici isin ciddiyetinin farkinda degil.Keske boyle olmasa fakat is guvenligi kulturu zamanla oturacaktir.Ulkemiz bu konuda daha emekleme asamasinda ama atilan adimlar kararli ve suratli.milli egitim,aile hekimleriyle isyeri hekimligi icin 30 ar saatden sozlesme imzaliyorlar,sizce bu aile hekimlerine para odenmeyecekmi????1 temmuzda gunes batidan dogmayacak sonucta ille de bi tarihi beklemek anlamsiz o tarihe kadar hersey hazir olacak bu kadar acik.Sizin sikayetiniz anladigim kadariyla yoneticilere ama hirsinizi kendi meslektaslarinizdan almaniz yersiz ve tuhaf.Biz birbirimizi boyle demoralize edersek yoneticilere isin ciddiyetini nasil anlatabiliriz.Sevgiler saygilar

H

hancsc

Guest
ek ücret ödeyen KÜLLİYEN hata yapıyor. neden çünkü:1- siz zaten haftanın 5 günü mesai saatlaerinde normal işinizi yani mühendislik görevini yapacaksınız .Sizce bu arada normalde kanunun tanımladığı gibi mesai saatleri içersinde normal işinizden ayrı aylık 80 saatiniz varmı...???? varsa o zaman normal görevinizi yapmıyorsunuz yada ihmal ediyorsunuz demek değilmi başka açıklama var mı..

Kamuda mesai saati artı 80 saat de bu işi yap demiyor. Asıl işinin yanında 80 saate kadar görev alabilir diyor. Bu şu anlama geliyor; mesai saatleri içerisinde 80 saat bu işi 80 saatte asıl işini yapacaksın anlamına geliyor. Aksi durum zaten saçma olur. Mesai bittikten sonra iş yerinde kim var? Kime uzmanlık yapacaksın? Arkadaşları yanıltmayalım. Öğretmenlerin boş günleri olabilir ama diğer kamu iş yerlerinde böyle bir şey yok.

Birde arkadaşlar geçmişte işyeri hekimlerine hiç bir dayanak yokken bu ücretler ödenmişti. 6331-geçici madde-6 derki;

(1) Kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerde gerçekleştirilmiş olan işyeri hekimliği ücreti ödemeleri nedeniyle kamu görevlileri hakkında idari veya mali yargılama ve takibat yapılamaz, başlatılanlar işlemden kaldırılır, bu ödemeler geriye tahsil ve tazmin konusu edilemez.

Dayanağı yokken bile hekimleri güvence altına almışlardı. Ayrıca aynı durum hekim içinde geçerli. Mesai saatinde poliklinik hizmeti verip mesai bitip herkes gidincemi işyeri hekimliğinin gereği olan muayene ve ortam gözetimi yapacak. Kimsenin sıkıntısı olmasın. Aldığınız ücretlerle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız. 1.5 yıldır alıyoruz. Ve alan onlarca kurum ile irtibat halindeyiz. Hatta bir çoğu 30 saat görev çıkmasına rağmen fazladan 80 saate isg katipte görevlendirme yapıyor. Ücretlerini tam alsınlar diye. Neticede belirlenen süreler minumum süredir. İşveren ben daha fazla ilgilenmeni istiyorum dediğinde buna kimse birşey diyemez. İsg katipte çıkan süreden fazlasına görevlendirmeye izin veriyor. Çekinen arkadaşlara da saygı duyuyorum ama şunu ifade edeyim, işi sahada öğreniyorsunuz. En geç temmuzda herkes tam isg ücreti alacaktır. Kurumlarınızı OSGB lere mecbur bırakmayın. Birkez ihaleye çıkarlarsa bir daha bu görevi memurlara vermezler. OSGB ler iyi yapsa vermesinler diyeceğim ama inanın bana memurlar çok çok daha başarılar. Bu işi 2 yıla yakındır kamuda yapan bir arkadaşınız olarak işverenleriniz kurullarınızı tespit ve öneri defterlerinizi etkin şekilde kullanmanızı engellemiyorsa gönül rahatlığıyla bu işi yapmanızı öneririm. Detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlar, kurum isimleri ve telefonlarını özelden gönderirlerse detaylı bilgi veririm.

6331 sayılı kanun madde 8 (7)
(7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.