Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Hayrullah Faydalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese selamlar yukarıdaki yazılarda kamu kurumlarında isg uzmanlarının ek ödeme aldığından bahsetmişsiniz bildiğiniz kurumlar varmıdır acaba? Bu hariç kurumunda bir ücret alan var mı? Birde kurumlardan ek ödeme yapılmasına dair elinde bir belge olan varsa paylaşabilir mi?

Ümit ŞEN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Merhaba ben kamuda çalışan teknik öğretmenim Nisan sınavına hazırlanıyorum. Yukarıda gördüğüm tartışmalarda ücret meselesine epeyce deyinilmiş. Dün dersine girdiğimiz Prof. Kamuda çalışan İgu lar için ücret konusunda bir çalışma yapıldığını söyledi. İnşallah herkes hakettiğini alır. Bu belgeleri almak için epey emek ve para harcanıyor. Öyle gönüllülük esasına göre yapılacak bir iş değil. 80 saat meselesine gelince öğretmenler için bir sorun olmaz çünkü ben haftalık maaş karşılığı olan 20 saat dersi bile dolduramıyorum. Ancak kamuda tam zamanlı çalışan arkadaşlar için ayrıca bir düzenleme yapılması gerekir.

Ümit ŞEN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Uzman arkadaşlara bir konuda danışmak istiyorum. Okulda müdür alan şeflerinin öğrencilere 8 saatlik bir iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermelerini istedi. Bildiğim kadarıyla bu eğitimleri iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi gibi uzman kişiler verebiliyor. Alan şeflerinin eğitim ve eğitime katılım sertifikası vermesi uygun mu?

H

hancsc

Guest
Uzman arkadaşlara bir konuda danışmak istiyorum. Okulda müdür alan şeflerinin öğrencilere 8 saatlik bir iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermelerini istedi. Bildiğim kadarıyla bu eğitimleri iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi gibi uzman kişiler verebiliyor. Alan şeflerinin eğitim ve eğitime katılım sertifikası vermesi uygun mu?
Ümit bey, öğrencilere iş güvenliği eğitimi verilmesi gibi bir durum yok. Yalnız müdürünüzün konuya hassasiyeti de takdire şayan. Elbette bu eğitimleri kimseye zorla verdirmek doğru değil. Lakin konunun ülkemizde yaşanan trajedilerin önüne geçilmesi için küçük yaşlardan itibaren bu eğitimlerin verilmesi çok isabetli olur.
Elbette verilecek eğitim yetişkenlere verilenlerden olmamalı. Öğrecilerin yaş gruplarına uygun farkındalık artırıcı bir eğitim programı hazırlanabilir. Bunun da MEB'nın üstlenmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Standart 8 saatlik eğitim mantıksız olur. Herhangi bir şeyde anlamazlar zaten.
Okulda ne gibi kazaların oluşabileceğini, iş kazalarının sonuçlarını, davranış şekilleri gibi 3-4 saatlik bir eğitim her eğitim öğretim yılı başında verilmesi çok yararlı olur.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Sağlık Bakanlığı ücret ödemeyi reddediyor ve gönüllülük esası ile görevlendirme yapıyor.Ancak bu durumda olup görevlendirme ile çalışan arkadaşlardan dava açanlar olmuş ve davayı kazanmışlar.Yanlış hatırlamıyorsam biri Erzurum'dan diğeri de İzmir'den ve geriye dönük ödemelerinde mahkeme verilmesi yönünde karar vermiş.
hem iş yap risk al hemde bi lokmacık paranı mahkeme yoluyla almaya çalış..olacak işmi..allah akıl fikir versin..görev alanlara

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
böyle bir eğitim veremezler hocam..sadece formaliteden yaptıkmı yaptık olur..belge ye gelince türkiyede fotokopiyle belge çok.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Amacim kisir bi tartisma yaratmak degil sonucta hepimiz ayni gemideyiz.Ama simdi alkima takilan; 2 temmuz sabahi bizim kuruma is mufettisleri gelirse ne diyecez??Seyy zorunluluk yoktu bizde yapmadik efendim gibi bahaneler mi uyduracaz.Gecen bakanliktan arayip acil durum eylem planlarini bitirdiniz mi diye sordular.1 temmuza kadar denetlenmeye hazir olacak sekilde olacaksiniz dediler.Tum bunlari yokmu sayalim bulent bey.Anliyorum bi cok yonetici isin ciddiyetinin farkinda degil.Keske boyle olmasa fakat is guvenligi kulturu zamanla oturacaktir.Ulkemiz bu konuda daha emekleme asamasinda ama atilan adimlar kararli ve suratli.milli egitim,aile hekimleriyle isyeri hekimligi icin 30 ar saatden sozlesme imzaliyorlar,sizce bu aile hekimlerine para odenmeyecekmi????1 temmuzda gunes batidan dogmayacak sonucta ille de bi tarihi beklemek anlamsiz o tarihe kadar hersey hazir olacak bu kadar acik.Sizin sikayetiniz anladigim kadariyla yoneticilere ama hirsinizi kendi meslektaslarinizdan almaniz yersiz ve tuhaf.Biz birbirimizi boyle demoralize edersek yoneticilere isin ciddiyetini nasil anlatabiliriz.Sevgiler saygilar
çalışıp çalışmamak bedava veya paralı çalışmak tamamen sizin takdirinizde hocam.Burada kimseye hırsımız yok olamazda ANCAK İSG iş ve işlemleri öyle kağıt üzerinde yapıldığında ki acil eylem planları buna örnek, kesinlikle kağıt üzerinde.Sizlere kağıt üzeri isg çalışmalarınızda başarılar ..kolay gelsin.saygılar..

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
denizcsc sen bence anlayamamışsın ..ne güzel isg çalışması yapmak için normal işini eksik yapacaksın yani senin deyimine göre 80 saat yani asıl işini haftada 20 saat yapacak yani 2.5 gün sonra asıl işinden devlet ona tam maaşmı verecek..ya böyle bir şey olurmu.Devlet asıl işini sana eksik yaptıracak YİNEDE TAM MAAŞINI ÜCRETİNİ verecek bide üstüne İSG ÇALIŞMASINI YAPIYORSUN DİYE EK OLARAK 80 SAAT para ödeyecek.Ne dyeyim bravo..bu konuda yorum böyleyse şaşırmamak işten değil.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kusura bakmayın bu arkadaşımıza kesinlikle katılmıyorum.Bu değerli arkadaşım bu kadar gönüllüyse kendisi yapsın. Bı yoruma açık değil bir işin ehemmiyeti değeri verilen ücretlede doğru orantılıdır.Profesöre muayene olduğunuzda normal doktora ödediğinizin 5 katını ödersiniz.neden mi..Çünkü bilgisi ve tecrübesi değerlidir.Onu satar.Bedava muayeneyi ancak hastabakıcı yapar. Bu 6331 7.madde göre ücret ödenmesi çok sıkıntılı. Kesinlikle önce kamu işi ciddiye alsın.işinizi ciddiye almaz sa sizi zaten hiç ciddiye almazlar. Önce yaptırırlar sonra cezalandırırlar.Şuraya bakın neymiş Asıl işini yapmayıp isg yapacakmışın devlette sana çift para ödeyecek inanan varsa yazsınlar.Teşekkürler.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhaba ben kamuda çalışan teknik öğretmenim Nisan sınavına hazırlanıyorum. Yukarıda gördüğüm tartışmalarda ücret meselesine epeyce deyinilmiş. Dün dersine girdiğimiz Prof. Kamuda çalışan İgu lar için ücret konusunda bir çalışma yapıldığını söyledi. İnşallah herkes hakettiğini alır. Bu belgeleri almak için epey emek ve para harcanıyor. Öyle gönüllülük esasına göre yapılacak bir iş değil. 80 saat meselesine gelince öğretmenler için bir sorun olmaz çünkü ben haftalık maaş karşılığı olan 20 saat dersi bile dolduramıyorum. Ancak kamuda tam zamanlı çalışan arkadaşlar için ayrıca bir düzenleme yapılması gerekir.
sonunda aynı düşünen insanlarda varmış..saol. hele şükür.SİZ SİZ OLUN gaza gelipte öğreniriz ne olacak diye başlatırlar sonra avucunuzu yalarsınız yada elinize bir kaç kuruş tutuştururlar.hoppala paşam malkara keşan..

Yüksel Güner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
böyle bir eğitim veremezler hocam..sadece formaliteden yaptıkmı yaptık olur..belge ye gelince türkiyede fotokopiyle belge çok.
Araligin sonunda meb konu ile ilgili bir yazi gonderdi illere stajer ogrenciler ve ciraklik egitimi alanlar isg egitimi alacak ve isg talimatnamesi imzalayacaklar.

H

hancsc

Guest
denizcsc sen bence anlayamamışsın ..ne güzel isg çalışması yapmak için normal işini eksik yapacaksın yani senin deyimine göre 80 saat yani asıl işini haftada 20 saat yapacak yani 2.5 gün sonra asıl işinden devlet ona tam maaşmı verecek..ya böyle bir şey olurmu.Devlet asıl işini sana eksik yaptıracak YİNEDE TAM MAAŞINI ÜCRETİNİ verecek bide üstüne İSG ÇALIŞMASINI YAPIYORSUN DİYE EK OLARAK 80 SAAT para ödeyecek.Ne dyeyim bravo..bu konuda yorum böyleyse şaşırmamak işten değil.
Bülent bey, 6331'de ücret ödemesinin nasıl yapılacağına dair açıklamayı tekrar tekrar yazmak istemiyorum. Sizin yorumunuzu duymak isterim. Asıl işi yaptıktan sonra hangi zamanda uzmanlık yapacaksınız? Mesai bitti herkes gitti. Kimi kontrol edeceksiniz? Bence siz anlayamamışsınız. Birçok kurumda uygulama bu şekilde. Hatta, disiplininden şüphenizin olmayacağını düşündüğüm,TSK'den subay hekimler mesai saati içerisinde, 6331'in kendilerine verilen bu haktan yararlanarak, farklı kurumlarda(Kamu+Özel) OSGB'ler üzerinden görev almaktadırlar.
Açıkçası sizin düşüncenize göre yasa koyucu olan TBMM, 6331 kanununu çıkarırken, herkesin mesaisi bitince evine gittiğini unutmuş olmalılar.
Evet İSG çalışması yapıyoruz diye bize ek ücret veriliyor. Bunuda mesai saatlerinin 80 saatine kullanılmasına izin veriyor. Sebeplerine gelecek olursak;
1- Kamuda Uzman Kadrosu yok. Ya bizi değerlendirecek, yadan hizmet satın alacak.
2- 1400 tl ye OSGB üzerinden çok daha fazlasına ye alacağı hizmeti alarak, kamunun kaynaklarını etkin kullanıyor.
3- Biz kamu Uzmanları Emek, Ücret ve en önemlisi Risk alarak bu görevi üstleniyoruz.
4-Elbette yasa koyucu bu işin mesai saatlerinde olması gerektiğini biliyor. Tüm bu sebeplerden dolayıda geçiş sürecini bu şekilde değerlendiriyor.
Lütfen yanlış anlamayın, aslında forum sitelerinde yazmak pek tercih ettiğim bir şey değil. Ama bu işe başlamamış kurumlardaki arkadaşların aklına gelen sorular 2 yıl öncesinde bizlerde de vardı. İnanılmaz mücadelelerle çok iyi bir noktaya geldik. Bundan dolayıda kimsenin yanlış bilmesini ve çekinmesini istemem. Kimsenin endişesi olmasın. Bu işi daha önceki mesajlarımda ki şartlarda yapabiliyorsanız hiç çekinmeyin arkadaşlar. Konuya olan uzaklığınızdan da çekinmeyin. 10 larca OSGB'den 10 larca uzmanla çalıştım. Değerli arkadaşları tenzih ederim ama inanın devlette belli bir deneyimi olan arkadaşlar çok çok daha başarılılar. OSGB'lere mevzuatı biz öğretiyoruz!(Bilmediklerini düşünmeyin)
Ülkemizde bu kültür oturacaksa, bunu kamu yapacak. Bizlerin, kurumlarımızı,alt işverenlerimizi ve OSGBleri zorlamasıyla belli bir noktaya gelecek. İlgi duyuyorsanız, en azından deneyin. Gerçekten çok keyifli ve hayırlı bir işle uğraşıyoruz. Saygılarımla.

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
çalışıp çalışmamak bedava veya paralı çalışmak tamamen sizin takdirinizde hocam.Burada kimseye hırsımız yok olamazda ANCAK İSG iş ve işlemleri öyle kağıt üzerinde yapıldığında ki acil eylem planları buna örnek, kesinlikle kağıt üzerinde.Sizlere kağıt üzeri isg çalışmalarınızda başarılar ..kolay gelsin.saygılar..
Bulent bey;kagit uzerinde calisma OSGB lerde emin olun.Biz destek personeli egitimlerini su sekilde yaptik.Yangin destek personeli egitimini itfaiye dairesinden teorik ve uygulamali.Ilk yardim personeli egitimini 112 acil saglik egitim subesinden teorik ve uygulamali.Arama-kurtarma-tahliye destek personeli egitimini AFAD dan teorik ve uygulamali olarak proffesyonellerden aldirdik.Acil eylem planlari icin yuzlerce fotograf cekildi.Hangi OSGB isyerlerinde bizim yaptigimiz gibi egitim verdiriyo biliyomusunuz?Bence bilmiyosunuz sadece elestiri baska da bisey yok.Surekli elestiriyosunuz.Yaptigimiz risk degerlendirmelerinin piyasada esi benzeri yok.Lutfen bi OSGB yi ziyaret edin bi risk degerlendirmesi ve acil durum eylem plani orneklerine bakin.
Kamu kurumlari belkide ISG hizmetlerinin en iyi verildigi yerler iste kabullenmek neden bu kadar zor.
Siz nasil yapiyosunuz mesela risk degerlendirmelerini ve acil durum eylem planlarini.Yaptiginiz orneklerden bikacini paylasin da engin bilgilerinizden faydalanalim tabii yapmissaniz.
Diger yandan isyerinde 80 saat yetmiyor zaten en az evde onun uzerine bi 80 saat daha ekleyin.Simdi ben bilmem kac aydir gece gunduz calisacam sonra birileri gelecek siz kagit uzerinde calisiyosunuz diye vs vs.dalga gececek.Eminim elestiren arkadaslar omru hayatinda risk degerlendirmesi dahi yapmamis insanlar.
Yukarida destek personel egitimlerini kimlerden alicanizi da yazdim.Tecrubesizler faydalanir artik...
Risk degerlendirmeleri ve acil durum eylem planlari elektronik ve KAGIT UZERINDE saklanir.Siz lahitlere yazin olurmu.
Sizlere basarilar saygilar sevgiler

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar devletin şartları belli bunu kabul eden yapar kabul etmeyen yapmaz, uzatmanın manası yok, şahsi tercihlerimizi tartışmayalım genele faydası olacak paylaşımlar yapalım.
Mesela görev alan arkadaşların Özel Hizmet Tazminatında değişiklik oluyormu ?

Hayrullah Faydalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar devletin şartları belli bunu kabul eden yapar kabul etmeyen yapmaz, uzatmanın manası yok, şahsi tercihlerimizi tartışmayalım genele faydası olacak paylaşımlar yapalım.
Mesela görev alan arkadaşların Özel Hizmet Tazminatında değişiklik oluyormu ?
Hocam ağzına sağlık bazı insanlar troll misali gelip her yorumun altına aşağı yukarı aynı şeyleri yazıyor yazdıklarında işe yarar bir bilgide yok bu sayfada bize hangi kurumların ek ödeme aldığı ve bu işi nasıl çözüme kavuşturduğu lazım gereksiz ve içi boş aynı zamanda bu işi yapan arkadaşları itham edici fuzuli tartışmaları mümkünse başka sayfalarda yaparlarsa öncelikle şahsım ve bu sayfaya bir şey öğrenmek için bakan arkadaşlar mutlu olur düşüncesindeyim.

O hariç bildiğim kadarıyla özel hizmet tazminatında bir değişiklik yok maliye tarafından açılan özel bir http://www.bumko.gov.tr/TR,5086/abs-kodlamasina-iliskin-ekonomik-siniflandirmada-son-yi-.html buradaki "01.1.5.02- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Görevlendirme Ücretleri" ödeme kalemi üzerinden ödeme yapılıyor.

Emvac

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda İSG görevlendirilmesi ile ilgili maalesef bir organizasyon sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle Bakan değişikliği ile beraber ilgili kurumların yöneticilerinde de değişiklikler olacağından 1 Temmuz 2016 tarihinin de uzama ihtimali yüksek.
Aynı kurumda birden fazla İSG uzmanı olabileceği gibi birçok kurumda da İSG uzmanı bulunmamakta. Bundan dolayı İSG Katip sisteminde tüm kurumların çalışan sayısına göre İSG uzmanlarına eş bir şekilde Bakanlık tarafından dağıtılması gerektiğine inanıyorum.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
O hariç bildiğim kadarıyla özel hizmet tazminatında bir değişiklik yok maliye tarafından açılan özel bir http://www.bumko.gov.tr/TR,5086/abs-kodlamasina-iliskin-ekonomik-siniflandirmada-son-yi-.html buradaki "01.1.5.02- İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Görevlendirme Ücretleri" ödeme kalemi üzerinden ödeme yapılıyor.
Şöyleki özel Hizmet tazminatına ilişkin unvan listesinde Denetim başlığı altında İş Güvenlik Uzmanı için % 125 puan öngörülmüş, eğer uygulatılabilirse ÖHT daha düşük olanlar için ekstra bir gelir olabilir
a) Başbakanlık Uzmanları, Planlama Uzmanları, Hazine Uzmanları, Dış Ticaret
Uzmanları, Diyanet İşleri Uzmanları, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanları,
Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanları, Devlet Personel Uzmanları, Devlet Bütçe
Uzmanları, Sosyal Güvenlik Uzmanları, Çalışma Uzmanları, Yurt Dışı İşçi Hizmetleri
Uzmanları, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları, Maliye Bakanlığı Vergi, Muhasebe ve
Milli Emlak Denetmenleri, Büyükşehir Belediyeleri ile bunlara bağlı genel müdürlük
Müfettişleri, İçişleri Bakanlığı İl Planlama Uzmanları, İlköğretim Müfettişleri, Dış
Ticarette Standardizasyon Denetmenleri, Sosyal Yardım Uzmanları ile (2) ve (3) üncü
sırada sayılmayan İç Denetçilerden;
- 1-2 derecelerden aylık alanlar .................................................................................... : 130
- Diğer derecelerden aylık alanlar ................................................................................. : 125

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kamuda İSG görevlendirilmesi ile ilgili maalesef bir organizasyon sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle Bakan değişikliği ile beraber ilgili kurumların yöneticilerinde de değişiklikler olacağından 1 Temmuz 2016 tarihinin de uzama ihtimali yüksek.
Aynı kurumda birden fazla İSG uzmanı olabileceği gibi birçok kurumda da İSG uzmanı bulunmamakta. Bundan dolayı İSG Katip sisteminde tüm kurumların çalışan sayısına göre İSG uzmanlarına eş bir şekilde Bakanlık tarafından dağıtılması gerektiğine inanıyorum.

Tarih değişikliği muhtemel olsada ben ihtimal vermiyorum çünkü uzatılan hükümler İSG profosyonelleri görevlendirmeye ilişkin, buna rağmen diğer yükümlülükleri devam ediyor (risk analizi, eğitim,sağlık gözetimi vsr diğer maddeler..)
Hal böyle iken bu işleri takip edecek birilerine her zaman ihtiyaç olacaktır. İşdönüp dolaşıp emek karşılığı alınacak ücrete gelir takılır.
bu konuda geçmiş sayfalarda bolca paylaşım var o yüzden girmiyorum

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar. Rica ediyorum mesajlarınızı birbirinizi incitmeden, saygı çerçevesinde yazar mısınız? Aksi halde mesajlarınızı onaylayamayacağımızı bilmenizi isterim.

Son düzenleme:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.