Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar bende kamuda memur olarak çalışıyorum. Aralık sınavıyla C Sınıfı İSG Uzmanı olmaya hak kazandım. Bulunduğum kurum adiye sarayı. Burada istihdam sağlamak istiyorum ancak burası 25 Kasım 2009 tarihli Sayı : 27417 sayılı Resmi Gazetedeki listede gözükmüyor. Adalet sarayları az tehlikeli işler sınıfında mı (yoksa tehlikeli işler sınıfında mı) ben mi yanlış biliyorum. Aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
İşyerinin sgk sicil numaralarında 2. rakamıda içeren sıralı 4veya6 rakam nace kodudur. bu rakamlarla tebliğin ekinden çek edebilirsiniz. Bende bunu İş Müfettişinden öğrendim nace kodunuzun doğruluğunu kontrol edelim demişti.

bulent tuna

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kamu işvereninin sivil sektördeki patronlarla bir tutulmaması gerektiğini değerlendiriyorum Sayın Bülent TUNA Bey. İlgili mevzuatlarda hersey aşikar. MSB baglı işyerlerinde şuan fazla saatli iş güvenliği uzmanı görevlendirildiğini de (ancak kadroda yani ekstra para yok..vesaire) uygulamada gördüm. Belediyede de aynısı olabilir...
Hakan Beyin takdiri ve mesleki risk algısı,
Bu mantıkla Hakan Beye cevap veriyorum, Bülent TUNA Bey...
ne dediğinizi anlamadım. Boş verin bir şey anlatmanıza gerek yok.

H

hancsc

Guest
Kamu işvereninin sivil sektördeki patronlarla bir tutulmaması gerektiğini değerlendiriyorum Sayın Bülent TUNA Bey. İlgili mevzuatlarda hersey aşikar. MSB baglı işyerlerinde şuan fazla saatli iş güvenliği uzmanı görevlendirildiğini de (ancak kadroda yani ekstra para yok..vesaire) uygulamada gördüm. Belediyede de aynısı olabilir...
Hakan Beyin takdiri ve mesleki risk algısı,
Bu mantıkla Hakan Beye cevap veriyorum, Bülent TUNA Bey...
Size katılıyorum. Bu şekilde fazla görevlendirilen belediyelerde hali hazırda var. Belki sayıştayın denetiminde sorun çıkabilir diye kamu idarecileri çekinebilirler. Lakin bunun açıklamasını vermekte kolay. Şu an sadece işçi ve sözleşmelilere yani SGK ya Uzman Hekim görevlendirilme zorunluluğu var. Tabi bu demek değil ki memura İSG eğitimi veya diğer İSG faaliyetleri verilmeyecektir. Görevlendirilen arkadaşlar memurlar içinde çalışma yaptığı için işveren çok rahatlıkla bunu açıklayabilir. Eğer bir erteleme olmazsa 5 ay sonra hiç bu konuları konuşmamıza zaten gerek kalmayacak.

mely

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar kamuda iş güvenliği uzmanlığında görevlendirme de ve ücret alınımda hiç bir problem yok kimse babasının hayrına yapmıyor.
Kurum yetkilileriniz ile ısrarla görüşüp görevlendirmenizi yaptırın arkadaşlar.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Size katılıyorum. Bu şekilde fazla görevlendirilen belediyelerde hali hazırda var. Belki sayıştayın denetiminde sorun çıkabilir diye kamu idarecileri çekinebilirler. Lakin bunun açıklamasını vermekte kolay. Şu an sadece işçi ve sözleşmelilere yani SGK ya Uzman Hekim görevlendirilme zorunluluğu var. Tabi bu demek değil ki memura İSG eğitimi veya diğer İSG faaliyetleri verilmeyecektir. Görevlendirilen arkadaşlar memurlar içinde çalışma yaptığı için işveren çok rahatlıkla bunu açıklayabilir. Eğer bir erteleme olmazsa 5 ay sonra hiç bu konuları konuşmamıza zaten gerek kalmayacak.
şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere, bizim idarede ertelenecek diyor, varmı duyumu olan...

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İşyerinin sgk sicil numaralarında 2. rakamıda içeren sıralı 4veya6 rakam nace kodudur. bu rakamlarla tebliğin ekinden çek edebilirsiniz. Bende bunu İş Müfettişinden öğrendim nace kodunuzun doğruluğunu kontrol edelim demişti.
6 Haneli olan nace kodudur. Ancak yaptığı asıl iş (büro vs) olduğu halde kendi bünyesinde çalıştırdığı tehlikeli iş yapan çalışan varsa o kurumun tehlike sınıfı çok tehlikeli olabiliyor SGK da. bu seferde C sınıfı uzman sertifikası yeterli olmuyor. gerçi 2017 ye kadar sıkıntı yok ama sonra durum değişecek

Münevver TIKNAZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
6 Haneli olan nace kodudur. Ancak yaptığı asıl iş (büro vs) olduğu halde kendi bünyesinde çalıştırdığı tehlikeli iş yapan çalışan varsa o kurumun tehlike sınıfı çok tehlikeli olabiliyor SGK da. bu seferde C sınıfı uzman sertifikası yeterli olmuyor. gerçi 2017 ye kadar sıkıntı yok ama sonra durum değişecek
Açıklamanız için teşekkür ederim Umut Bey. Belirtilen nace kodlarından sonradan kontrol ettiğimde 84.23.06 Mahkemelerin faaliyetleri (yüksek yargı organları dahil) Az Tehlikeli olarak gözüküyor. Kurumda sadece elektrik vs işlerine bakan teknik elemanlar mevcut olduğundan tehlikeli ya da çok tehlikeli olmaz diye tahmin ediyorum.

yunuss

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bir devlet hastanesindede 120 saatliğine iş güvenliği hizmeti için isg katip üzerinden işverenle sözleşme imzaladım.devlet memuruyum.internetten indirdiğim bi yazıda uzmanlara 80 saatten fazla ödeme yapılamaz diyor.anlaştığım kurumun mutemedi ödemeyi yapmak istiyor ama ne şekilde yapacağını bilmiyor.aramızda benzer durumda olan yada ek ödeme alıp ne şekilde verileceği hakkında bana yardımı dokunacak biri varsa çok iyi olur.şimdiden teşekkür ederim

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Tehlike sınıfının belirlenmesinde kurumun yada İşyerinin ana faaliyetine bakılması gerekiyor. Bazen karışıklıklar olabilmekte o nedenle işyeri sgk sicil no. dan dogru seçilmiş mi (84.23.06 sicil numarasında 2. Karakterden itibaren sıralı olarak bu rakamları görmeniz gerekir )kontrol etmenizde fayda var.
Tehlike sınıfı, sigorta prim ödemelerinde baya etkili maliyet arttırıcı bir unsur.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar bir devlet hastanesindede 120 saatliğine iş güvenliği hizmeti için isg katip üzerinden işverenle sözleşme imzaladım.devlet memuruyum.internetten indirdiğim bi yazıda uzmanlara 80 saatten fazla ödeme yapılamaz diyor.anlaştığım kurumun mutemedi ödemeyi yapmak istiyor ama ne şekilde yapacağını bilmiyor.aramızda benzer durumda olan yada ek ödeme alıp ne şekilde verileceği hakkında bana yardımı dokunacak biri varsa çok iyi olur.şimdiden teşekkür ederim
Bende kamuda tam zamanlı igu olarak calışıyorum diğer igu ek görevliydi onda uyguladık. İSG katip teki Sözleşmenizin çıktısını iki nüsha alın kurum yetkilinsinin ve sizin imzalarınız olsun. Aylık 120 saat igu hizmetinin bedeli olarak ilgi kanun gereği tarafıma ilave ücretin hesaplanarak ödenmesi diye dilekçe Yazın tamamdır.
Sayıştay denetlemesi için mali işlerin talebi üzerine biz her ay puantaj tuttuk ek görev çalışma tablosu şeklinde ama henüz denetlenmediler...

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Maalesef şimdilik 80 saate kadar ödemeye izin veriliyor

doganays

Üye
TÜİSAG Üyesi
Yani 80 saat ve üzerindeki görevlendirmeler yaklaşık 1200TL ye sabitleniyor. 120 saat de 195 saat de1200 TL ilave ücret getiriyor...
evet hocam en fazla 80 saate kadar ücret ödemesi yapılıyor.

Hayrullah Faydalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yani 80 saat ve üzerindeki görevlendirmeler yaklaşık 1200TL ye sabitleniyor. 120 saat de 195 saat de1200 TL ilave ücret getiriyor...
Hocam görev verilen personel her saat için, 200*maaş katsayısı üzerinden ilave ödeme alacak 80*200*0,088817(Güncel katsayı)=1421-10(Binde 7 damga vergisi)=1411 lira olması lazım güncel ücretin henüz bizde de ücret yok yönetim kuruluna sunulacak ek ödeme almamız hususu sonrasına Allah kerim.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Hayrullah bey atandığınız/çalıştığınız kadronuz İş Güvenliği Uzmanı unvanı mı?
Örneğin baska bir görevdesinizde ayrıyeten igu görevlendirilmesi yapıldı. Benim yanıma ek görevli olarak "asli görevi uhdesinde" görevlendirilen arkadaş geçmişe dönük olarak 12000 tl üzerinde toplu para aldı. Ben igu kadrosunda olduğum için soğuk su bir bardak..
Benim için durumunuz emsal olabilir mi diye sormak istedim.

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tehlike sınıfının belirlenmesinde kurumun yada İşyerinin ana faaliyetine bakılması gerekiyor. Bazen karışıklıklar olabilmekte o nedenle işyeri sgk sicil no. dan dogru seçilmiş mi (84.23.06 sicil numarasında 2. Karakterden itibaren sıralı olarak bu rakamları görmeniz gerekir )kontrol etmenizde fayda var.
Tehlike sınıfı, sigorta prim ödemelerinde baya etkili maliyet arttırıcı bir unsur.
Şimdi şöyle: bazı kamu kurumlarında şöyle durum var: Asıl iş büro işi ama kepçe operatörü var kurumda dolayısıyla yapılan işten ziyade en tehlikeli ne varsa ordan nace vermek gerek, sonuçta bir kişide olsa çok tehlikeli sınıfta yer alan bir iş var ortada, çok tehlikeli işe C sınıfı uzman bakamıyor, bir iş kazasında oradaki uzmana da kamu yetkilisini de hesabına sorar müfettiş.

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Örneğin baska bir görevdesinizde ayrıyeten igu görevlendirilmesi yapıldı. Benim yanıma ek görevli olarak "asli görevi uhdesinde" görevlendirilen arkadaş geçmişe dönük olarak 12000 tl üzerinde toplu para aldı. Ben igu kadrosunda olduğum için soğuk su bir bardak..
Kamuda ig uzmanı kadrosu olmadan nasıl bu kadroda gorevlendiriliyorsunuz

Hayrullah Faydalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hocam kadrom İş Güvenliği Uzmanı değil destek personeli olacağım bir nevi ama kadrosu İş Güvenliği Uzmanı olan arkadaşlarında özel hizmet tazminatında bir artış veya ek ödemeyi sizinde almanız için bir çalışma yapılmalı kanaatindeyim sonuçta iş belli tehlikeleri belli.

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Hocam kadrom İş Güvenliği Uzmanı değil destek personeli olacağım bir nevi ama kadrosu İş Güvenliği Uzmanı olan arkadaşlarında özel hizmet tazminatında bir artış veya ek ödemeyi sizinde almanız için bir çalışma yapılmalı kanaatindeyim sonuçta iş belli tehlikeleri belli.
Kamuda Tehlikeli sınıf olan işyerinde Tam gün çalışan kadrodaki igu 500 kişiyle ilgileniyor. Geriye kalan 210 kişi için napalım, C belgesi olan bir mühendise asli görevinin yanında ek görev verelim ayda 90 saat ayın iki haftası İSG hizmeti versin ve her ay maaşına 1411 TL ilave ödeyelim.
Bu durumda ilave ücret ne maksatla ödeniyor?Ek görev alan mühendis memur mesleki risk aldığı için mi?
Her ay maaş alma nedeni olan mühendisliğini artık sadece iki hafta yapmasına ragmen tam maas alması doğru mu?
Diyelim ki İSG işi memur için ağır bir yük bu nedenle ilave ücret kabul edilebilir, tam gün bu işi yapana niye bu hakkı tanımıyorsun?
Kanun maddesi tartışılır bi durumda... Bu ilave ödemeler ileride mali teftişlerde baş ağrıtabilir.

frost1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayfayı gezerken konuyu okudum gayri ihtiyari bi sorum olaçak"bulent tuna beye:-normal mesayisini yapan memur başka hiç bişey yapmayınca maaşını hak ediyor dimi. Peki niye risk alıp uzmanlık yapsın?sonucta sadece maaşını alaçaksa.????

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.