Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba 35 çalışanın olan bir kamu kurumunda çalışıyorum kanunda az tehlikeli iş yerleri için öngörülen süre kişi başı minimum 10 dakika olarak belirtilmiştir. buda ayda yaklaşık 6 saate ücret olarakta 120 liraya tekabül ediyor. idare kendi isteği ile bu süreyi arttırabilr mi ? mesale makimum 80 saaten görevlendirme yapabilir mi? Bu şekilde taktir etmesi halinde kanunen bir problem çıkar mı? yanıtlarsanız çok sevinirim.
Anladığımı söylüyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen; Şimdi siz diyorsunuz ki, kurumumdaki çalışanlar için 350 dakika yetiyor bunun karşılığında bana ödenmesi gereken 120 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Oysa ki bu meblağ beni tatmin etmiyor üst sınır olan 80 saatten görevlendirmemi yaptırıp ona göre ücret almak istiyorum. Siz buna ihtimal verebiliyor musunuz ? Hesaplar belli, çalışan sayıları belli karşılıkları belli iken sizin alacağınız 80 saatlik görevlendirme için kimse sormayacak mı zannediyorsunuz; ''Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?'' Bu şekilde olduğu zaman devlet adına kamu zararı oluşturacağınızın farkında mısınız ?

engin GÖKSU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anladığımı söylüyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen; Şimdi siz diyorsunuz ki, kurumumdaki çalışanlar için 350 dakika yetiyor bunun karşılığında bana ödenmesi gereken 120 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Oysa ki bu meblağ beni tatmin etmiyor üst sınır olan 80 saatten görevlendirmemi yaptırıp ona göre ücret almak istiyorum. Siz buna ihtimal verebiliyor musunuz ? Hesaplar belli, çalışan sayıları belli karşılıkları belli iken sizin alacağınız 80 saatlik görevlendirme için kimse sormayacak mı zannediyorsunuz; ''Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?'' Bu şekilde olduğu zaman devlet adına kamu zararı oluşturacağınızın farkında mısınız ?

Hayır ben diyorum ki birincisi yönetmelikte minimum süre olarak kişi başı 10 dakika olarak belirtilmiş bunun yeterli olup olup olmadığı idarenin insiyatifine bırakılmış aksi halde yönetmelikte kişi başı 10 dakika görevlendirme yapılır yazardı ikincisi 80 saat gibi bir talebim yok ancak mevcut şartlarda kamuda çalışan uzmanlar böyle bir riski bu ücretlere neden alsınlar? Ayrıca bu durumda idarenin hizmet alımı ile ihtiyacını osgb den karşılamak zorunda olduğunun ve bununda bir şekilde kamu zararı oluşturacağının siz farkında mısınız?

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hayır ben diyorum ki birincisi yönetmelikte minimum süre olarak kişi başı 10 dakika olarak belirtilmiş bunun yeterli olup olup olmadığı idarenin insiyatifine bırakılmış aksi halde yönetmelikte kişi başı 10 dakika görevlendirme yapılır yazardı ikincisi 80 saat gibi bir talebim yok ancak mevcut şartlarda kamuda çalışan uzmanlar böyle bir riski bu ücretlere neden alsınlar? Ayrıca bu durumda idarenin hizmet alımı ile ihtiyacını osgb den karşılamak zorunda olduğunun ve bununda bir şekilde kamu zararı oluşturacağının siz farkında mısınız?
Osgb'den C sınıfı bir uzman için aylık 6 saatlik alınacak bir hizmet bedelinin sizin 80 saatlik görevlendirilmenize tanımlanacak ücretten daha mı fazla olacağını zannediyorsunuz da kamu zararını ön görüyorsunuz ?

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben sınava hazırlanırken tam zamanki isg uzmanı ve hekim olursa isgb kurmak zorunluydu diye hatırlıyorum. Fakat yönetmelikte tam zamanli ibareyi göremiyorum aksine sanki isgb kurmak zorunlu veya isg kurulu bu işi üstlenebilir gibi anladım... doğrusu veya uygulaması nedir?

engin GÖKSU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Osgb'den C sınıfı bir uzman için aylık 6 saatlik alınacak bir hizmet bedelinin sizin 80 saatlik görevlendirilmenize tanımlanacak ücretten daha mı fazla olacağını zannediyorsunuz da kamu zararını ön görüyorsunuz ?
Doğru okuyup anladığınızdan emin değilim sanırıyorum sizde OSGB ye bağlı çalışıyorsunuz yada Firma sahibisiniz. Yok kişi başı 12 lira teklif veren firmanın 420 lira alacağını görevlendirme yapılan kamu personelinin ise 120 lira alacağını söylüyorum. Kamu zararı varsa hesaplarsınız

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
OSGB'nin teklifinden daha fazla ödeme olmadıkça tarafınıza sayıştay açısından sıkıntı olmayacaktır.. Yönetmelikteki en az ifadesi bu esnekliği yaratıyor.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Doğru okuyup anladığınızdan emin değilim sanırıyorum sizde OSGB ye bağlı çalışıyorsunuz yada Firma sahibisiniz. Yok kişi başı 12 lira teklif veren firmanın 420 lira alacağını görevlendirme yapılan kamu personelinin ise 120 lira alacağını söylüyorum. Kamu zararı varsa hesaplarsınız

az tehlikeli 35 personel için uzman için yaklaşık 108 TL, hekim için 54 tl gibi bir ücret ortaya çıkar. toplam 162 TL. osgb'nin kişi başı teklifine göre 35x12=420 tl gibi bir ücret çıkar ki daha artı kdv'yi eklememiz gerekiyor. burada kişi başı teklif edilen ücretle sanki kamuda saat başı görevlendirme ücreti aynı şeylermiş te osgb'ler daha düşük teklif veriyorlarmış gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılıyor ama görüldüğü üzere gerçek payı yok. az tehlikeli kamuda görevlendirilen uzman+hekimin personel başına maliyeti 4,63 TL'dir :)

her koyun kendi bacağından asılır, kamuda bazı kişiler uzmanlık sertifikasını 80 saat görevlendirilip karşılığını almak isteyebilir, bazıları da en az süre de görevlendirilip ona göre ücret alabilir. sonuçta usülsüzlük var ise ilerde hesap verecek olan herkesin kendisidir.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzun yıllar kamuda görev yapan biri olarak bende konuya müdahil olmak isterim.
Kamuda görev almak isteyen uzmanlar için irade şu detaya bakar. ''Asli işini aksatmaması koşulu ile'' şeklinde şerh koyarak kamuda görevlendirme yapılır. Ben öyledir böyledir demek istemiyorum . Sadece şu sorunun sorulması gerek diye düşünürüm. Memurun haftalık çalışma süresi 40 saattir. Yani aylık kabaca 160 saattir. Şimdi aynı memura 80 saat Uzmanlık verildiğini düşünelim. Asli işini aksatmaması diye bir durumdan bahsetmek sanırım çokta mümkün değil gibi. Takdir sizin yorum sizin. Ayrıca aksatmaz diyen arkadaşlarım içindir sözüm. O zaman kamuda 80 saat boş mu geçiyor?

hakanhakanfizik25

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Uzun yıllar kamuda görev yapan biri olarak bende konuya müdahil olmak isterim.
Kamuda görev almak isteyen uzmanlar için irade şu detaya bakar. ''Asli işini aksatmaması koşulu ile'' şeklinde şerh koyarak kamuda görevlendirme yapılır. Ben öyledir böyledir demek istemiyorum . Sadece şu sorunun sorulması gerek diye düşünürüm. Memurun haftalık çalışma süresi 40 saattir. Yani aylık kabaca 160 saattir. Şimdi aynı memura 80 saat Uzmanlık verildiğini düşünelim. Asli işini aksatmaması diye bir durumdan bahsetmek sanırım çokta mümkün değil gibi. Takdir sizin yorum sizin. Ayrıca aksatmaz diyen arkadaşlarım içindir sözüm. O zaman kamuda 80 saat boş mu geçiyor?
aynen katılıyorum. bende 20 saat görevlendirildim. buna ek olarak başka ek görevler yine veriliyor. ayrıca bu işleri yapmam için ek süre verilmiyor. hem asil işi yap, hem isg işlerini yap, bide üstüne farklı ek görevler. bu iş bu şekilde yürümez. acilen bunun için bi kadro ünvanı oluşturulmalı ve bu işi yapan kişi sadece bu işlerle uğraşmalı.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynen katılıyorum. bende 20 saat görevlendirildim. buna ek olarak başka ek görevler yine veriliyor. ayrıca bu işleri yapmam için ek süre verilmiyor. hem asil işi yap, hem isg işlerini yap, bide üstüne farklı ek görevler. bu iş bu şekilde yürümez. acilen bunun için bi kadro ünvanı oluşturulmalı ve bu işi yapan kişi sadece bu işlerle uğraşmalı.
Ne demiş eskiler, ''Doğru bir tanedir'' ;)

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, burada dikkate alınacak konu ek görevlendirme ile uzmanlığın yapılacak olması.. Toplam görev süresi 160 olmadıkça ek görev. ile yapıyorsun demektir ama tutarlılık adına, birazda subjektif, max.120-130 saat görevlendirmenin makul sayılabileceği düşünülebilir.. Özünde bu işlerin ikisi birlikte olması mümkün değil, benim anladığım genel kabulü söylüyorum.

Benim bu konuda vurgulamak istediğim çelişki şudur ki; kanunda "sadece ek görevlendirme durumunda" ek ücret ödemesinden bahsediliyor olduğundan bunun farkında olan ve iyiniyetli olmayan kamu kurumu işvereninin atıyorum 70-80 saatlik bir çalışma gereken sayıda çalışan olsa bile sırf ödeme yapmamak için 160 saat görevlendirme yazması..

engin GÖKSU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
az tehlikeli 35 personel için uzman için yaklaşık 108 TL, hekim için 54 tl gibi bir ücret ortaya çıkar. toplam 162 TL. osgb'nin kişi başı teklifine göre 35x12=420 tl gibi bir ücret çıkar ki daha artı kdv'yi eklememiz gerekiyor. burada kişi başı teklif edilen ücretle sanki kamuda saat başı görevlendirme ücreti aynı şeylermiş te osgb'ler daha düşük teklif veriyorlarmış gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılıyor ama görüldüğü üzere gerçek payı yok. az tehlikeli kamuda görevlendirilen uzman+hekimin personel başına maliyeti 4,63 TL'dir :)

her koyun kendi bacağından asılır, kamuda bazı kişiler uzmanlık sertifikasını 80 saat görevlendirilip karşılığını almak isteyebilir, bazıları da en az süre de görevlendirilip ona göre ücret alabilir. sonuçta usülsüzlük var ise ilerde hesap verecek olan herkesin kendisidir.

108 liraya kamuda bu sorumlu

engin GÖKSU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
108 liraya kamuda bu sorumluluğu üstlenecek kaç kişi çıkar önemli olan da bu çünkü bir çok kamu kurumu mevcudu maksimum 30-60 kişi buda kamu kurumlarının direk OSGB lerin kucağına brakmak demek

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bilginiz için teşekkür ederim ancak bir sorum daha olacak : c sınıfı iş güvenlik uzmanıyım çalıştığım kamu kurumu çok tehlikeli sınıfta ve bunun için dışarıdan hizmet alındı bunun yanısıra ben de az tehlikeli ve tehlikeli işlerde kurumum tarafından görevlendirildim ancak e devlet kaydında sadece kurumda çalışan işçi sayısı baz alınarak bilgi girişi yapıldı ve bu durumda çalışan sayısına bağlı çalışma süresi 50 sa gözüktü memurlar için giriş yapmayacak mıyız diy sorduğumda onalar memur sigorta girişleri yapılmayacağından dolayı e devlet de de kayıtları yapılmadı diye bir açıklama yapıldı bana oysaki sizinde dediğiniz memurlar da bu kapsam dahilinde ama bu durumda en az 80 sa çıkacak durumda 50 sa e göre ödeme yapılacak tarafıma burada bir hata olduğunu düşünüyorum bilgi verebilir misiniz
arkadaşım söylediğinizde haklısınız. memurlar da kapsam içindedir. ancak sizin kurum çok tehlikeli ise ve dışarıdan da sözleşme yapıldı ise bence hiç karıştırmayın böyle devam edin. çünkü normalde sizin kamu dışında çalışma şansınız yok yani devlet memurları kamu haricinde iş güvenliği yapamıyor. bu takdirde de sınava girip yükselme şansınız sadece kurum ile yaptığınız sözleşmeye bağlı. bu durumda bence yapılan sözleşme alınacak olan paradan daha önemli.
hatta sizin konumunuzda olsam sözleşme yapabilmek için üste para bile verirdim.

fkurtoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bilginiz için teşekkür ederim ancak bir sorum daha olacak : c sınıfı iş güvenlik uzmanıyım çalıştığım kamu kurumu çok tehlikeli sınıfta ve bunun için dışarıdan hizmet alındı bunun yanısıra ben de az tehlikeli ve tehlikeli işlerde kurumum tarafından görevlendirildim ancak e devlet kaydında sadece kurumda çalışan işçi sayısı baz alınarak bilgi girişi yapıldı ve bu durumda çalışan sayısına bağlı çalışma süresi 50 sa gözüktü memurlar için giriş yapmayacak mıyız diy sorduğumda onalar memur sigorta girişleri yapılmayacağından dolayı e devlet de de kayıtları yapılmadı diye bir açıklama yapıldı bana oysaki sizinde dediğiniz memurlar da bu kapsam dahilinde ama bu durumda en az 80 sa çıkacak durumda 50 sa e göre ödeme yapılacak tarafıma burada bir hata olduğunu düşünüyorum bilgi verebilir misiniz
Asıl işin tehlike sınıfına göre görevlendirme yapılır. Yarısı çok tehlikeli yarısı az tehlikeli şeklinde olmaması lazım. Yani çok tehlikeli kişi başı 40 dk olarak hesaplamak lazım. Kaç kişi için sözleşme yaptınız

karabay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

birden fazla iş güvenliği uzmanının yada işyeri hekiminin görevlendirilmesi durumunda is paylaşımı nasıl yapılmalı..onaylı defter de ismi yazacak uzmanı nasıl belirleriz. .

Bu konuda bilgisi olan varsa yazabilir misiniz.

Herkese iyi bayramlar diliyorum
Merhaba, Kurul için ataması yapılan İGU defteri imzalar.

burla

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
MERHABA ben 150 personel bulunan tehlikeli sınıf kamuda a sınıfı tek iş güvenliği uzmanıyım. Ama ben görevlendirilmeyip dışarıdan osgb hizmet satın alındı. bununla ilgili nasıl şikayette bulunabilirim.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
MERHABA ben 150 personel bulunan tehlikeli sınıf kamuda a sınıfı tek iş güvenliği uzmanıyım. Ama ben görevlendirilmeyip dışarıdan osgb hizmet satın alındı. bununla ilgili nasıl şikayette bulunabilirim.
İdarenin sizi resmen görevlendirmek için zorunluluğu yoktur. Amirin takdir hakkı vardır. Takdir hakkını dışarıdan hizmet almak için kullandığı görülmektedir. Daha evvelde yazmıştım, kamuda İSG görevlendirmeleri için ''asli işini aksatmaması'' şerhi vardır. Amiriniz demek ki görevlendirme yaptığında asli işinizi aksatacağınıza hükmetmiş olabilir.

Diğer yandan kamu menfaati gereği, size ödenecek ücret dışarıdan hizmet alımına bakıldığında daha düşük olabilir. Böyle bir durumda da bağımsız bir yargının buna karar vermesi gerekir. Bu durum da yargı yolunu kullanıp kullanmayacağınıza kendiniz karar vermelisiniz.

Ayrıca kamuda, kurumlar kendi aralarında paslaşma yapabilir. Kendi kurumunuzda görev almamış olsanız bile size ihtiyaç duyan yakınınızdaki başka bir kurum olabilir. Bimere başvurarak bu konuda görevlendirme talep edebilirsiniz. Bunun için kendi çalışmış olduğunuz işyeri yöneticisinden olur almanız ve asli işinizi aksatmayacağınızı beyan etmeniz gerekir.

Söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar...

isg-victory

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu konuda birlikte hareket ederek talebimizi Bakanlığa iletsek iyi olur diye düşünüyorum. İş yerinde memur konumundaki iş güvenliği uzmanı normal görevindeki birim sorumlusuna yada şefine talimat verecek falan zamanla hiyerarşi sıkıntıları yaşanacak, önce kendi işini yap sonra iş güvenliğine bakarsın tarzı yaklaşımların gelmesi de muhtemel. Zaten mantıklı olan da bu görev için ayrı bir kadro olması, benim 41 saat görevlendirmem olacak ama 41 saatle iş bitmiyor ki o sadece çalışan başına eğitim için gereken minimum süre, bunun hazırlığı var risklerin kontrolü düzeltilmesi vs. var.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İdarenin sizi resmen görevlendirmek için zorunluluğu yoktur. Amirin takdir hakkı vardır. Takdir hakkını dışarıdan hizmet almak için kullandığı görülmektedir. Daha evvelde yazmıştım, kamuda İSG görevlendirmeleri için ''asli işini aksatmaması'' şerhi vardır. Amiriniz demek ki görevlendirme yaptığında asli işinizi aksatacağınıza hükmetmiş olabilir.

Diğer yandan kamu menfaati gereği, size ödenecek ücret dışarıdan hizmet alımına bakıldığında daha düşük olabilir. Böyle bir durumda da bağımsız bir yargının buna karar vermesi gerekir. Bu durum da yargı yolunu kullanıp kullanmayacağınıza kendiniz karar vermelisiniz.

Ayrıca kamuda, kurumlar kendi aralarında paslaşma yapabilir. Kendi kurumunuzda görev almamış olsanız bile size ihtiyaç duyan yakınınızdaki başka bir kurum olabilir. Bimere başvurarak bu konuda görevlendirme talep edebilirsiniz. Bunun için kendi çalışmış olduğunuz işyeri yöneticisinden olur almanız ve asli işinizi aksatmayacağınızı beyan etmeniz gerekir.

Söyleyebileceklerim şimdilik bu kadar...

6331-6-(1)-a'ya göre işverenin/idarenin çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel varsa bunları görevlendirilmesi zorunludur. ancak ve ancak ilgili personel görevlendirmeyi yazılı olarak beyan ederse dışarıdan görevlendirme veya hizmet alımı yapılabilir. kamu yöneticilerinin bu yönde takdir hakkı bulunmamaktadır. kanun amire ne emrediyorsa onu yapacaktır.

bu yönde yargı yolu seçilebilir ama yargı aşamasından önce devlet memurların kendi kurumlarına Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre başvuru yapması gerekir. bimer devlet memurlarının öncelikli başvuru yolu değildir.

başka bir kurumda görevlendirmede görev yaptığınız kurumun değil iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirileceğiniz dış kurumun olur alması gerekiyor.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren; a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/16 md.) Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.