Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kamu kurumunda herhangi bir görevi olan iş güvenliği uzmanı olarakta bakamasın o iş için tek bir kişi görevlendirilsin ve sadece isg uzmanlığı yapsın iki işi birden yaptıracağına baaşka birisinede ekmek kapısı olur.

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Defterdarlık," ödenek istedik fakat Bakanlık torba yasa çıkacak bu yüzden ödenek göndermiyoruz/gönderemiyoruz,dedi " cevabını verdi. Bilginize..

Umut55

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Defterdarlık," ödenek istedik fakat Bakanlık torba yasa çıkacak bu yüzden ödenek göndermiyoruz/gönderemiyoruz,dedi " cevabını verdi. Bilginize..
6331 sayılı yasanın bazı hükümlerinin bir yıl ertelenmesi gibi bir durum söz konusuydu ekonomik teşvik paketinin içerisinde yer alacaktı, acaba o nedenle mi? Erteleme olup olmayacağı ve hangi maddelerinin 1 yıl öteleneceği hakkında bir bilgi var mı acaba?

Nazmi OCAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
erteleme ile ilgili herhangi bir kanun henüz çıkmadı şuan 6331 sayılı yasa yürülükte. şuan görev yapan uzman ve hekimlere ödeme yapılmak zorundu. örneğin bizim kurum osgb den işyeri hekim hizmeti almaya başladı mutlaka bununda bir faturası oldu

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

defterdarlıktan biri uydurmuştur öyle birşey olduğunu zannetmiyorum. maliye bakanlığı'nın iş güvenliği konusunda yazısı var.

http://maliye-imid.gov.tr/is-sagligi-ve-guvenligi/
http://maliye-imid.gov.tr/icerik/uploads/sites/5/2016/03/İs_saglıgı_guvenligi.pdf
http://maliye-imid.gov.tr/icerik/uploads/sites/5/2016/07/is_sag_odenek_talebi.pdf

uzman.ksaoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
CEVAP:

1231, 968/80=15, 3996 TL / SAAT.......Karar sizin...Devletin ücreti bu.
merhaba kamu kurumunda asli işe ek olarak 80 saat görevlendirildim a sınıfı uzmanım. ücret hesaplaması için resmi yazı bulamadım sizin hesabınız neye dayanarak yapıldı 80 saatlık ücretlendirme neye dayanarak yapılacak bilginiz varmı

Kadriye temiz aydin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Tüm sözleşmelerim İSG Katip üzerinden onaylanarak yapıldı. Herşey mevzuat hükümlerine uygun, 5b formunu da gönderdim imzaya ( :( ) ama bizim kurumda herşeye muhalefet var. Bana da olmasa şaşardım zaten. İlginizden dolayı teşekkür ederim.
bir çok kamu kurumu görevlendirdikleri ( muhendislık işinin yanında )iş güv.uzmanı olarak elemanlarına ek ödeme vermeye başladı

nursel sülün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
maliyenin talimatı ile ilgili mail atmıştım cevap:
Talimatımız tabi ki kendi çalışanlarımız içindir ama kanunun açık hükümleri de dayanağımızdır. Ek ödemeyle ilgili husus kanunun 8 inci maddesinin 7 nci fıkrasında açıkca belirtilmiştir. Resmi olarak görevlendirildiyseniz almamanız için bir sebep yok. Yine kanunun 6 ncı maddesinde çalışanlar arasından yapılacak görevlendirmeden de bahsetmektedir.
SGK da ödeme ile ilgili gelişme yok

nursel sülün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
erteleme 01.07.2017

eyüp turkut

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bir konuyu anlamadım MADDE 38 – (1) Bu Kanunun; a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri; 1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde, idi ve 2016 değiştirilerek 2017 oldu şimdi sorum şu bu maddeden anlayacağımız kamu kurumunda 50 nin altında tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışan işçilerin çalıştığı işyerlerinde iş güvenliği uzmanı çalıştırma konusunda
erteleme söz konusu olmuş oluyormu.

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
çalışanlar arasında uzman varsa öncelikli olarak onun görevlendirilmesi zorunludur. söz konusu hüküm 6331'in 6. maddesinde yer almaktadır. kurumdaki uzman görev almak istemez ve bunu yazılı olarak beyan ederse ancak dışardan başka bir uzman veya osgb'den hizmet alımıyla karşılanabilir. kendi uzmanı dururken dışardan 4-5 kat fazla ücretle osgb'lerden hizmet alımı yapan kurum yöneticilerini ilerde kamu zararı oluşturmak ve bu zararın kendilerine rücu edilmesi gibi tehlikeler bekliyor.
İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.
Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
Ben Mersinde Orman Su İşleri Bakanlığına bağlı Milli Parklar Şube Müdürlüğünde çalışıyorum. A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve temmuz ayına kadar iş güvenliği uzmanlığına ben bakıyordum. ancak temmuzdan sonra dışarıdan hizmet almaya karar vermişler bana aylık 350 lira civarı bir ücret veriyorlardı, şu anda işyeri hekimi + uzman hizmeti 4000 lira civarında para veriyorlar ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı arkadaş hizmet veriyor. Yani bizim bakanlıklar sadece kanunu, yönetmelikleri çıkartır, sonra takibini yapmazlar.

rüzgar aktı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba il afet ve acil durum müdürlüğünde memurum c sınıfı uzmanlık sertifikam var 1 temmuzdan beri kurumumda başladım. kurumumuz 58 kişi 10 dk dan hesaplayınca cok düşük bir mebla çıkıyor sonuçta 10 dk dan daha fazla zaman harcıyoruz dosyalamalar risk analizleri planlar eksiklikler özlük dosyaları..... bu durumda 10 saatten fazla yazmamızın bi sakıncası olur mu çünkü bu ücretlerle bu risk alınmaz diye düşünüyorum.

ibrahim kutuk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
selamlar, adliyede hem memurum hemde uzman olarak görevlendirildim. ilk deneyimim olacak,benimle aynı durumda olan ve risk analizi yapabilen var mı acaba ?

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ben Mersinde Orman Su İşleri Bakanlığına bağlı Milli Parklar Şube Müdürlüğünde çalışıyorum. A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve temmuz ayına kadar iş güvenliği uzmanlığına ben bakıyordum. ancak temmuzdan sonra dışarıdan hizmet almaya karar vermişler bana aylık 350 lira civarı bir ücret veriyorlardı, şu anda işyeri hekimi + uzman hizmeti 4000 lira civarında para veriyorlar ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı arkadaş hizmet veriyor. Yani bizim bakanlıklar sadece kanunu, yönetmelikleri çıkartır, sonra takibini yapmazlar.

Ciddi bir kamu zararı var gibi gözüküyor. Yol, su, elektrik olarak geri döner benden söylemesi. Ayrıca sizin haksız yere görevlendirmenizi iptal edemezler, hakkınızı aramanızı öneririm. Genel olarak baktığımda personeline bu konuda en çok sahip çıkan kurum milli eğitim sanırım. Bu işi kurumiçi görevlendirmelerle ve kendi personeli uzmanlara 80 saat ödeme yaparak çözmüşler. darısı diğer kurumların başına.

hanbahibgü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Son durum nedir şimdi

kursates

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
önemli olan Tasarı imzalandıktan sonra kurumlar ne yapacak? sonuç olarak bu tasarı kesin çıkacak. ücretsiz olarak bu işi yapmaya devam ettiğimiz takdirde isg katip e giriş yapmadığımız için belgemiz süre olarak çalışacak mı?

• Like
Tepkiler: C!N

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
önemli olan Tasarı imzalandıktan sonra kurumlar ne yapacak? sonuç olarak bu tasarı kesin çıkacak. ücretsiz olarak bu işi yapmaya devam ettiğimiz takdirde isg katip e giriş yapmadığımız için belgemiz süre olarak çalışacak mı?
Bana kalırsa plan programları yapılmış olan, yol haritasını belirlemiş olan kurumlar bu işe devam edecektir zorunluluk gözetmeden, somut bir adım atmamış olan kurumlar ise bunu fırsat bilerek erteleme, görevlendirmeleri iptal yoluna gideceklerdir.

arzum hamzakadı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tasarının 63 Maddesi kabul edilirse yapılan ve hala devam eden gerek dışarıdan hizmet alma gerekse içeriden görevlendirme sözleşmeleri tek taraflı işveren tarafından fesh edilebilir mi

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
dosyaları ekte göndermeye çalışıyorum

Bu karardan mevcut ünvan-kadrosu ile tam zamanlı dahi İGU olarak görevlendirilen kişiye ödeme yapılması gerektği çıkarılıyor. Peki kanundaki "asli görevinin yanında" ifadesi ile kişinin tam zamanlı görevlendirildiğinde ödeme yapılamayacağı sonucunu da net veriyor gibi idi. eksik kalan birşey var, ne dersiniz?
ayrıca Samsun'da böyle bir mahkeme kararı olduğu yazılıyor idi, o karara ulaşanınız var mı acaba?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.