Monoray Vinç Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Emre DEDE tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

çalıştığım şirketin atelyesinde monoray vinc veya gezer köprü vinç bulunmakta bu vinçler için herhangi bir yetki belgesi alınması gereklimidir?
    Şimdiden teşekkürler.

SuİSG bu yazıya teşekkür etti.
  2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Merhaba,
    Eğer vinci kullanan personeller içinse sorunuz işaretçi ve sapancı eğitimi almış olmaları gerekmektedir.
    Eğer vinçler içinse periyodik kontrol ve bakım belgelerinin olması gerekmektedir.
    İyi çalışmalar,

3. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

3 ayda bir periyodik muayene olacak.kaan beyin dediği gibi operatörler eğitimli olacak,mutlaka baret kullanacak.

4. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Teşekkür Ederim Kaan Bey ve bunun yanı sıra personel için olan bu iki eğitimi Mak. Müh. Odası mı veriyor
    ben bunun hakkında pek birşey bulamadım 3 aylık kontrolleri yapılmakta sadece personel içindi ve bunun
    yanı sıra pergel vinçler içinde aynı şekildemi hazır sormuşken pergel viçlerdede otomatik durdurucunun olması
    gereklimi benim kanundan anladığım evet gerekli

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

benim aklıma taksit taksit geliyor sorular kusura bakmayın sapan olarak resimde örneği olan sapanlardan kullanıyoruz bu sapanların biraz kaba olacak ama son kullanma tarihi gibi özellikleri mevcutmu

6. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

pergel vinçte kaldırma kapasitesi üzerine yazılacak.motorun altında durdurucu siviç olması lazım.sanırım eğitimleri müh odası veya milli eğitim kurs açmışsa veriyor...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

böyle sorular geldikçe bizlerde birşeyler öğrenebiliyoruz.

benim bu konuda belirtmek istediğim nokta 4 nolu mesajdaki resim de görünen vinçin alanı çizilmesi gerektiği sarı fosforlu çizgi ile vinçin alanı çizilmeli bence.

8. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

dedeemre Ekteki formu 3 ayda bir bölüm mühendislerine doldurtarak ve imzalatarak sapanlar üzerinde kontrolü sağlayabilirsiniz.İmzayı atan sapan eski ve kullanılmaz durumda ise parçalayarak çöpe atacaktır.Yeni ve kullanılabiklir durumda ise sorun olmayacaktır.

dedeemre35 bu yazıya teşekkür etti.
  9. chemist

chemist TÜİSAG Üyesi

Emre bey ,

Tavan vinçleri monoray yada pergel fark etmez 3 ayda bir MMO tarafında kontrol ettirebilirsiniz.Bu kontrol sonucunda size rapor sunarlar . Eksikliklerinizi belirtirler. Ek olarak tüm vinçlerin üzerinde kaldırma kapasitesi yazılı ve görünür yerde olmalıdır ve vinçlerin bulunduğu sahada çalışan herkes ( işçi+ ziyaretçi+stajyer vs ) baret kullanmalıdır.

Vinç kullanımı eğitiminide MMO veriyor ,firmanızda alacak kişi sayısı 10 ve üzerinde ise firmanıza gelerek 2 günde ( 1,5 gün teorik+ yarım gün pratik + sınav ) veriyorlar.10 kişiden az ise siz onların belirlediği zaman ve yere giderek eğitim alıyorsunuz .Sınavda başarılı olanlara belge veriyorlar .

10. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Chemist ve leventsert bey bilgiler için teşekkür ediyorum makinaların peryodik kontrolleri için herhangi sorunum bulunmamaktadır anlaşılan atelye personellerine bu eğitimi verdirtmem gerekecek şeflere dahi hatta bende alsam iyi olacak gibi görünüyor. ve esat bey cizim konusunda haklısınız bunlar bizde bulunan resimler değil internet ortamından bulduğum resimler ama iyi yakalmışsınız saolun.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica