Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

bahri kiliç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bende Osgb'de işverenimizle yaşadığımız bir olayı paylaşayım. 1,5 ay geçmiş ve maaş alamamışız biz çalışanlarda, stres başlamış her kafadan ayrı sesler çıkmaya başlamış. Aramızda konuşup durumumu muhasebeye aktardığımızda işverenimizden şöyle bir geri dönüş oldu."kim maaş soruyor. soranların işine son veririm demiş ve hemen sonrasında şaka yaptım deyip geçiştirme yoluna gitmiş.(ayrıca bu ve benzeri tehdit vari konuşmalar bir kaç kez daha gerçekleşti. Ama ne hikmetse her defasında şaka yapıyorum demektende geri kalmadı.) Çalışanlar olarak birgün bu şaka gerçekleşmeden bende iş aramaya karar verdim. ve bir kurum ile anlaştım. Osgb müdürüne ve İşverene istifa maili gönderdim. Not: şaka değildir, gerçektir. yazısı yazacaktım saygısızlık olmasın diye yazmadım.

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bende Osgb'de işverenimizle yaşadığımız bir olayı paylaşayım. 1,5 ay geçmiş ve maaş alamamışız biz çalışanlarda, stres başlamış her kafadan ayrı sesler çıkmaya başlamış. Aramızda konuşup durumumu muhasebeye aktardığımızda işverenimizden şöyle bir geri dönüş oldu."kim maaş soruyor. soranların işine son veririm demiş ve hemen sonrasında şaka yaptım deyip geçiştirme yoluna gitmiş.(ayrıca bu ve benzeri tehdit vari konuşmalar bir kaç kez daha gerçekleşti. Ama ne hikmetse her defasında şaka yapıyorum demektende geri kalmadı.) Çalışanlar olarak birgün bu şaka gerçekleşmeden bende iş aramaya karar verdim. ve bir kurum ile anlaştım. Osgb müdürüne ve İşverene istifa maili gönderdim. Not: şaka değildir, gerçektir. yazısı yazacaktım saygısızlık olmasın diye yazmadım.
Artık eskisi gibi değil bu meslek devletin bu işe bir çözüm bulması gerek kişiler ya bu işte çalışacak ya da kendi işini yapacak ek gelir olsun diye belgeyi kullanmayacak.

adem36.5

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
maaş belirlerken uzmanın mühendis veya isg önlisans mezunu olmasının bir farkı varmı ? bana kalırsa myo isg mezunu c sertifikalı bir uzman çalıştırmak daha mantıklı. maaşları da 2000-3000 arası olmalı

Neslihan Burabak Koç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hala bakıyorum da burada tecrübe filan diyenler var!!!Kardeşim ne tecrübesi Allah aşkına.Adam senin saatlerini satıyor altı üstü bir de ofisboyluk yapıyorsun bunun da adını tecrübe koyuyorsun.Herkesin üniversite mezunu olduğu iyi kötü bilgisayarda yazı yazmayı bildiği sektörde ki evrakları yazıp düzenlemek mi tecrübe.Kardeşim bimer e yazı yazdım c-b-a sınıflarının kaldırılması için bunun için dava da açıcam.isg uygulanmasında sınıf diye birşey olmaz.herkes eşit olacak.saçma sapan baskın sınavla herkesi a sınıfı yap onlar da aynı sistemi ve yasalardan faydalansın ama aldıkları ücret c sınıfının 5-6 katı olsun saçmalıktan başka birşey değil.saygılarımla.
Tuncay Bey, Zaten belge sınıflamaları dışında işveren OSGB leri hariç tutuyorum, sizi işe alırken daha önce nerelerde çalıştığınıza, İSG anlamında yetkinliğinizin hangi sektörelerde olduğuna bakıyor. Hiçbir İK cı sertifakaya maaş belirlemiyor. İki dil bilen saffery kültürü almış bir C sınıfı 5.000 tl net ücretle başlıyor. Lütfen burada sistemi karlamaya yönelik bir bakış açısı ile yine mevzuata yüklenmeyelim. İşini iyi yapan, sahada olan, makine bazlı risk analizi yapabilen hangi sınıfta olursa olsun iyi maaş alıyor. Evrak işi yapıyor dedikleriniz bu standartın altında kalanlar.

Saygılar;

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tuncay Bey, Zaten belge sınıflamaları dışında işveren OSGB leri hariç tutuyorum, sizi işe alırken daha önce nerelerde çalıştığınıza, İSG anlamında yetkinliğinizin hangi sektörelerde olduğuna bakıyor. Hiçbir İK cı sertifakaya maaş belirlemiyor. İki dil bilen saffery kültürü almış bir C sınıfı 5.000 tl net ücretle başlıyor. Lütfen burada sistemi karlamaya yönelik bir bakış açısı ile yine mevzuata yüklenmeyelim. İşini iyi yapan, sahada olan, makine bazlı risk analizi yapabilen hangi sınıfta olursa olsun iyi maaş alıyor. Evrak işi yapıyor dedikleriniz bu standartın altında kalanlar.

Saygılar;

Bu bahsettiğiniz kurumsal büyük firmalarda ve büyük şehirlerde kısmen geçerli. Kendi çalıştığım firmada anlattığınız şekilde. Ben C sınıfı bir uzman olarak departmanın sorumlusuyum. Altımda şu anda A sınıfı 3 uzman, B sınıfı 1 uzman ve 14 C sınıfı uzman bulunmakta. Ayrıca doktorlarda bana bağlılar. Yani sınıf ayrımımız yok. Sınıf Ayrımı tamamen kağıt üzerinde. Ben c olduğumdan çok tehlikeli işlere bakamıyorum. Bu işi A sınıfı arkadaşlarla çözüyoruz. A sınıfı uzmanlardan sadece 1 tanesi deneyimli ve işi biliyor sayılır. Diğerleri excelde tablo çizemiyor... Fakat buna rağmen ben maaş skalasının adaletli olduğunu düşünmüyorum. 2 tane A sınıfı benden yüksek alıyor. İşi hepsinden iyi bilmem bir şey değiştirmiyor. Onlara göre genç olduğumdan bir şey demiyorum. 2017 de B sınıfıyım. B olunca maaşım artar diye avutuyorum kendimi:evet: Bu yüzden Tuncay Beyin sınıfların kalkması gerektiği görüşüne bende katılıyorum.

begonyaa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben şu an küçük bir şehirdeyim isim vermek istemiyorum burada en fazla veren osgb benim çalıştığım yer o da maalesef c sınıfı başlangıç olarak 1500 tl ile başlatıyorlar diğer osgb ler 1250 tl,hatta bir osgb de çalışan b sınıfı uzmanla tanıştım bayan 4 ay maaşını alamadığı için istifa etti o da 1700 tl alıyordu ve ücretli öğretmenlik yapmaya karar verdi evli çocuklu ve ilçeden geldiği için.Ben de ilçeden geliş gidiş yapıyorum günlük 1 saat gidiş 1 saat dönüş günlük verdiğim yol parası 20 tl bana birşey kalmıyor ilçede iş bulmam imkansız oyüzden bu sıkıntıları çekiyor insanlar ve kabul ediyorlar

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben şu an küçük bir şehirdeyim isim vermek istemiyorum burada en fazla veren osgb benim çalıştığım yer o da maalesef c sınıfı başlangıç olarak 1500 tl ile başlatıyorlar diğer osgb ler 1250 tl,hatta bir osgb de çalışan b sınıfı uzmanla tanıştım bayan 4 ay maaşını alamadığı için istifa etti o da 1700 tl alıyordu ve ücretli öğretmenlik yapmaya karar verdi evli çocuklu ve ilçeden geldiği için.Ben de ilçeden geliş gidiş yapıyorum günlük 1 saat gidiş 1 saat dönüş günlük verdiğim yol parası 20 tl bana birşey kalmıyor ilçede iş bulmam imkansız oyüzden bu sıkıntıları çekiyor insanlar ve kabul ediyorlar

Böyle saçma şey mi olur? madem öğretmen evde özel ders verin. Saatine 50 den 4 saat verse günlük 200tl kazancınız olur. Ayda 4000tl yapar. İşsizlik maaşı alsan birde... asgari maaşın işsizlik maaşı herhalde 600tl küsür civarıydı. Ya benim aklım mantığım almıyor. Çalışma güzel kardeşim. 1 ay kimse kabul etmese otomatikman maaşlar yükselir zaten. 1250tl nasıl veriyor asgari maaş 1300tl. Sigorta da yapmıyordur Allah bilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tuncay ULUKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar gerçekten sektörün hali içler acısı.Allah işsiz kardeşlerimize yardım etsin.Piyasa zaten allak bullak.Netice de ülkemiz savaş halinde piyasada para dönmüyor.Bir de böyle emek hırsızı firmalara girip kendinizi sömürtmeyin.Çalıştırıp paranızı vermiyorlarsa daha da sıkıcı.Şimdi gözlemlediğim kadarı ile C sınıfları artık iş bulamıyor ücretler de dipte.Sanırım bu sertfikadan en kazançlı çıkan kurum devlet oldu.Şu an için bakıldığı zaman devlet bu yasayı ve uygulamayı iyi yönetemedi.Yönetebileceğini de zannetmiyorum.Çünkü ülkemiz iş güvenliği kültüründen çok uzak bir kafada.Zaten uluslararası arenada boy gösteren kurumlarımız da bu kültürü en başta uygulayan firmalar olduğu için onlar için değişen birşey yok.Asıl sorun devletin bunu tabana yayabilmesiydi onu da başaracağına dair umudum yok.Şimdi insanlar belgeyi almak için azimle emek verip sınavı geçiyor.Ama bu belge ile evini geçindirmek hayalden öte bence.Bu belge ancak yan gelir olur bizim ülkemizde.Bakın üstüne basarak söylüyorum bizim ülkemizde!Şimdi bu işin para olarak bence karşılığı olmamalı çünkü neticede insan canı söz konusu.Ama firmalar buna tamamen önleyicilikten uzak maliyet olarak düşündüğü için ücretler dipten çıkamıyor.Zaten b-a-c diye bir haksızlıkta var.Şimdi yine bana kızanlar olacak ama bu kafalarla bu sektörden birşey olmaz.Ben bu belge için harcadığım emeğe ve zamana hiçbirşeye acımadığım kadar acıyorum.Sadece kartvizitimde yazıyor.Birde kendi iş yerim de çerçeveletip astım karizma olur diye :) Yani kısacası A olmak için kursa bir daha git sınava gir filan zor işler.Kendi alanınıza yönelin kardeşlerim unutun bu isg işini çok ciddiyim.Adam sana asgari ücretten 300 fazla veriyor delilik sadece yapılır mı bu iş yapmayın yazıktır günahtır.Bu iş kültür işi bu kültür de biz de yok bu kadar basit!

betül cansın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar gerçekten sektörün hali içler acısı.Allah işsiz kardeşlerimize yardım etsin.Piyasa zaten allak bullak.Netice de ülkemiz savaş halinde piyasada para dönmüyor.Bir de böyle emek hırsızı firmalara girip kendinizi sömürtmeyin.Çalıştırıp paranızı vermiyorlarsa daha da sıkıcı.Şimdi gözlemlediğim kadarı ile C sınıfları artık iş bulamıyor ücretler de dipte.Sanırım bu sertfikadan en kazançlı çıkan kurum devlet oldu.Şu an için bakıldığı zaman devlet bu yasayı ve uygulamayı iyi yönetemedi.Yönetebileceğini de zannetmiyorum.Çünkü ülkemiz iş güvenliği kültüründen çok uzak bir kafada.Zaten uluslararası arenada boy gösteren kurumlarımız da bu kültürü en başta uygulayan firmalar olduğu için onlar için değişen birşey yok.Asıl sorun devletin bunu tabana yayabilmesiydi onu da başaracağına dair umudum yok.Şimdi insanlar belgeyi almak için azimle emek verip sınavı geçiyor.Ama bu belge ile evini geçindirmek hayalden öte bence.Bu belge ancak yan gelir olur bizim ülkemizde.Bakın üstüne basarak söylüyorum bizim ülkemizde!Şimdi bu işin para olarak bence karşılığı olmamalı çünkü neticede insan canı söz konusu.Ama firmalar buna tamamen önleyicilikten uzak maliyet olarak düşündüğü için ücretler dipten çıkamıyor.Zaten b-a-c diye bir haksızlıkta var.Şimdi yine bana kızanlar olacak ama bu kafalarla bu sektörden birşey olmaz.Ben bu belge için harcadığım emeğe ve zamana hiçbirşeye acımadığım kadar acıyorum.Sadece kartvizitimde yazıyor.Birde kendi iş yerim de çerçeveletip astım karizma olur diye :) Yani kısacası A olmak için kursa bir daha git sınava gir filan zor işler.Kendi alanınıza yönelin kardeşlerim unutun bu isg işini çok ciddiyim.Adam sana asgari ücretten 300 fazla veriyor delilik sadece yapılır mı bu iş yapmayın yazıktır günahtır.Bu iş kültür işi bu kültür de biz de yok bu kadar basit!
Aynen doğru söylüyorsunuz bu artık ek iş gibi oldu firmalar para vermiyor piyasa durgun o yüzden maaşlar yatmıyor 1500 tl alıyorum ama 45-50 günde bir yatıyor her yer öyle

Paqe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Dün aradılar başka bir osgb'den. Çok rahattım artık, şartlarımı öğrensin kapatsın telefonu diye konuştum ama hayret görüşmeye çağırdı. 2000+ yol + yemek dedim. Biliyorum çok az ama hani bunu bile kabul etmiyorlar ya ağzımdan öyle çıktı. Kendi aracınızı kullanır mısınız, hayır kullanmam dedim. Osgb sahibine ileteceğim dedi, yarım saat sonra görüşmeye çağırdı. İlginç, gerçi içimden gitmek bile gelmiyor. Hep korkuttu beni bu iş.

ÖMER ARSOL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese merhaba,

Şuanda aktif olarak bir firmada mühendis olarak çalışıyorum.
C sınıfı belgemi aldığımda şuan çalıştığım firmadan hiç ayrılmadan birkaç firmaya İSG Uzmanı olarak hizmet sağlayabilir miyim?

oğuz1983

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,

Şuanda aktif olarak bir firmada mühendis olarak çalışıyorum.
C sınıfı belgemi aldığımda şuan çalıştığım firmadan hiç ayrılmadan birkaç firmaya İSG Uzmanı olarak hizmet sağlayabilir miyim?
Hayır Ömer bey o şekilde olmuyor

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba , Şu an bir şirkette Çevre Sorumlusu olarak görev alıyorum. İSG katip de İSG uzmanı atamam henüz yok. İşe de yeni başladım. Daha öncesinde farklı bir firmada uzman olarak çalışıyordum ve ayrılınca atamam da sonlandırıldı. Şu an çalıştığım şirkette atamam yapılabilir mi ? Çevre sorumlusu atamam şirketin kendi ataması zaten. İSG katiple alakası olmadığından dolayı hem uzmanlık hemde o işimi yapabilir miyim ?

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba , Şu an bir şirkette Çevre Sorumlusu olarak görev alıyorum. İSG katip de İSG uzmanı atamam henüz yok. İşe de yeni başladım. Daha öncesinde farklı bir firmada uzman olarak çalışıyordum ve ayrılınca atamam da sonlandırıldı. Şu an çalıştığım şirkette atamam yapılabilir mi ? Çevre sorumlusu atamam şirketin kendi ataması zaten. İSG katiple alakası olmadığından dolayı hem uzmanlık hemde o işimi yapabilir miyim ?
tabiki yapabilirsiniz şirket izin verdiği sürece dışarıya da hizmet verebilirsiniz.

burakkara29

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Abilerim ben 21 yaşındayım tekniker durumundayım c sınıfı uzmanlıks ınavına giricem inşallah.Gireceğim zamana kadar tekniker olarak çalışmak istiyorum 4.levent te oturuyorum burada 1-2 osgb buldum onlarla konuşacağım tecrübesizim bir abi veya uzman tavsiyesi olarak ne önerirsiniz direk asgari teklifi kabul etmelimiyim hiçbir bilgim yok bana cevap verriseniz çok sevinirim.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Abilerim ben 21 yaşındayım tekniker durumundayım c sınıfı uzmanlıks ınavına giricem inşallah.Gireceğim zamana kadar tekniker olarak çalışmak istiyorum 4.levent te oturuyorum burada 1-2 osgb buldum onlarla konuşacağım tecrübesizim bir abi veya uzman tavsiyesi olarak ne önerirsiniz direk asgari teklifi kabul etmelimiyim hiçbir bilgim yok bana cevap verriseniz çok sevinirim.
Birincisi asgari ücreti kesinlikle kabul etme. Bu durumdan dolayı işverenler ve osgb sahipleri bayram ediyor zaten. Tekniker dahi olsan bu senin asgari ücretle çalışmanı gerektirmez. Ben şu an C sınıfı uzmanım 1 yıldır da çalışıyorum hiç asgari ücrete anlaşmadım. sen kendi fiyatını kendin belirle ve onun altına düşme. Kolay gelsin başarılar.

burakkara29

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Birincisi asgari ücreti kesinlikle kabul etme. Bu durumdan dolayı işverenler ve osgb sahipleri bayram ediyor zaten. Tekniker dahi olsan bu senin asgari ücretle çalışmanı gerektirmez. Ben şu an C sınıfı uzmanım 1 yıldır da çalışıyorum hiç asgari ücrete anlaşmadım. sen kendi fiyatını kendin belirle ve onun altına düşme. Kolay gelsin başarılar.
Anladim fakat is bulamadim cevremde osgblere mail attim cevapda gelmedi nasil is bulabilirim nasil nereden basvurmaliyim ?

eksper123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar, Ben osgb de çalışmaya başladım ,işverenim çok anlayışlı biri işyerlerinden telep edeceğimiz ücret konusunda bile fikrimi alır sağolsun. arkadaşlar şimdi sorum şu; osgb de çalışan arkadaşlar varsa samimiyetle ne kadar maaş aldığınızı yada işyeri başına saatlik veya günlük ücretlerinizi yazabilirmisiniz. merak eden çok arkadaşım vardır bizde balıklama atlamayalım diye tecrübe ve fikirlerinize ihtiyacım var. ÖRN:TEHLİKELİ/77 KİŞİ/yaklaşık 20saat uzmanlık almalı /TALEP ETMEM GEREKEN RAKAM NE OLMALIDIR? KAZASIZ ÇALIŞMALAR ARKADAŞLAR
Evet OSGB lerde çalışmak demek sömürü düzenine katılmaktır.Arkadaşlar kesinlikle OSGB lerde çalışacaksanız şartlarınızı yazılı koyun.Maaş konusuna gelince 3500 tl den aşağı çalışmayın.Çünkü osgbler sizin sırtınızda para kazanmaya çalışıyorlar.Onlar için sahada ne olup bittiğin önemi yok.En doğrusu devlet OSGB denilen sistemi kaldırmalı.Bir fon kurulmalı, fon üzerinden maaş ödemesi yapılmalı.Çünkü işverene hem maaşını ödüyecek hemde iş yaptırmaya çalışacaksın mümkün mü?.İş kazaları bu sistemle kesinlikle azalmaz 6 yıllık tecrübem bana bunu öğretti!.Her şeyi hile üzerine kurulmuş gidiyor!..

eksper123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bütün uzman arkadaşlar OSGB'lerde çalışmayın!.Sizler onlara muhtaç değilsiniz, onlar size muhtaç!.Sizler çalışmayınca sizin belirlediğiniz rakamlar ve şartları oluşacaktır!.Çünkü OSGB de tek sürünen ve çile çeken sizler olacaksınız!....Ne para kazanırsınız ne öğrenirsiniz ne iş yapabilirsiniz!..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.