Osgb'ler C Sınıfı Uzman Almıyor

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında memocan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Kütahya

2. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Esasında bütün İSGU lar bir araya gelip OSGB açmalı.

3. memocan

memocan TÜİSAG Üyesi

Ancak işe alımda da genelde bayanlar var. Bunu da bu işteki kriterlerin ne kadar esnek olduğunu gösteriyor.

4. memocan

memocan TÜİSAG Üyesi

Orada okudum. Orada arz talep nasıl biliyor musunuz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Real

Real TÜİSAG Üyesi

aylardır işsizim keşke doğalgazı bırakmayaydım. ama 3 sene içinde bu isg işinin acayip kızışacğına da inanıyorum. çünkü doğalgaz da da aynı serüveni yaşamıştım

6. Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

iş hiç hoşuma gitmedi. Böyle bir düzenleme çok tehlikeli bir iş yeri için çok büyük risk teşkil ediyor. Zira A sınıfı demek, meslekte pişmiş, tecrübe edinmiş ve mesleğin son merhalesine gelmiş uzman demek. Prim gün sayısına göre yükseltilen uzmanlar, belgelerinin arka planında bırakılıp, sırf madde çıkarıldı diye öne sürülen, boşluk dolduruculardır. İşin hazin yanı güvenlik kültüründen bahseden bakan(lığ)ımız, ham ve tecrübesiz A sınıfı uzmanı ile bu kültürün nasıl oluşturulabileceğini düşünmüş olması gerekirdi. Özel kurumlarda, devlet kurumlarında, aklına gelebilecek tüm iş yerlerinde bile belli bir tecrübeden sonra bir yere gelirsin, getirilirsin. Kaldı ki bu meslek riskin tavan yaptığı, tehlikenin cirit attığı ortamda gerçekleştirilen bir meslek. Kısaca; C sınıfından B'ye ya da A'ya yapılan geçişte önem teşkil eden prim gün sayısı, bana, sürpriz bir ödül için kazanılan bonusları hatırlatıyor. Bonusu fazla olan A sürprizi, az olan B sürprizini kazanıyor. Zira kazanılan ödül sürpriz olunca onunla ne yapacağını bilemezsin. Fakat ödülün ne olduğunu bilerek pişe pişe ilerleyerek, adım adım hareket edersen, o bonuslar, tecrübe olur, kazandığın ödülünde bir kıymeti.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. murat içli

murat içli TÜİSAG Üyesi

hayır bir tek sen değilsin arkadaşım benimde başıma geldi adamlar resmen beğenmiyor c sınıfı uzmanı diyecek bişey bulamıyorum neye el atsak suyu çıkıyor.

8. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Her işteki gibi yine bu işinde suyunu çıkardılar. Yok yüksek maaş diye gazetede , tv lerde haberler yapıldı insanlara pembe tablolar sunuldu. Sonra birde baktılar rüya kabusa dönüverdi.
    OSGB zihniyeti gibi zihniyetler bu işi artık bir emek sömürüsüne çeviren zihniyetlerdir. Daha düşük ücrete daha yüksek kar ...
    1250-1500 tl uzmana vererek sırtından ayda 10.000 tl para kazanacaklar ve yine de şikayet edecekler. Birileri gözleri sadece para gören bu kişilere dur demeli artık.

9. murat içli

murat içli TÜİSAG Üyesi

bence bu işe en kısa zamanda çare bulunmalı yoksa okadar insanın umutları hayelleri boşa gidecek.çok iş az maaş çok risk az maaş mevcut işimizde aldığımız ücretlerden az ücrete bu risklere girilmez hepimiz için hayırlısı işallah düzelir diye umut ediyorum

ilhan07 bu yazıya teşekkür etti.
  10. adlem

adlem TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba telefonda iş görüşmesi yaptığımda karşımdakilerin tavrının aşırı ukalaca ve umursamazca olduğunu fark ettim bunu bilinçli yapıyorlar fiyat düşürmek ve insanın işine olan güvenini kırmak için.sakın bu tavırlara kanmayın dik durmamız lazım.ilk söyledikleri cv yollayın.ben cv yollamıyorum sadece yüz yüze görüşme yaparım dedim siz bana cv yollayın ben bir incelemek istiyorum nasıl işlerde kimlerle çalıştığınız önemli dedim.saatlik ücret ne düşünürsünüz dediklerinde de telefonda bu tarz tavırla yaklaşımlarda fiyat mı konuşulur siz işin ciddiyetinde değilsiniz ucuza iş gücü kapma peşindesiniz dedim. iş yeri sahibi uzman olamayan bir firmanın bakış acısının ne olduğu belli zaten diyerek telefonu kapattım.bunun gibi peş peşe 4 telefon görüşmesi yaptım durum budur.kendimden asla taviz vermem önce iş yeri kendine çeki düzen vermeli düzgün bir portföy çizmeli. uzman olmuş bir kimseden cv istemek nedir. mağazasına satış elemanımı seçiyor acaba anlamış değilim....

rasül demirci, ilhan07, memocan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Gökhan Yurga

Gökhan Yurga TÜİSAG Üyesi

sizinki yam anlamıyla Don Kişot'luk olmuş...Yanlış anlamayın...Size destek veriyorum...ama şartları öyle bozanlar varki,OSGB lerin elini güçlendiren Uzmanlar...Sizin gibilerin sayısı onların sayısını geçtiği gün kazanırız...Birde sosyal medyada veya forumlarda öyle ilginç soru soran uzmanlar vaki...hay sizi uzman yapan zihniyetin diyesi geliyor insanın...

rasül demirci ve Cansu Burçin Can bu yazıya teşekkür etti.
  12. yasin çetin

yasin çetin TÜİSAG Üyesi

1250 1500 tl ye uzmanlık yapacağıma, 1100 tl ye asgari ücretle tezgahtarlık, kasiyerlik yaparım daha iyi, hic olmazsa riski yok...

rasül demirci ve Mesut DİNÇ bu yazıya teşekkür etti.
  13. adlem

adlem TÜİSAG Üyesi

meslek hayatımda 6. yılıma çalışıyorum iş arayan biriside değilim malesef işi olmayan arkadaşlar panikle hemen taviz veriyorlar çünkü biran önce çalışmaları lazım.onlarda çok haklı ama OSGB denilen zihniyet bu kozu kullanmayı çok iyi biliyor. kendimizi yem etmememiz lazım herkes birazcık dik durabilse bu sıkıntıların yaşanmayacağını düşünüyorum.iş arayıp yeni işe başlayacak arkadaşlarda çok daha iyi şartlarda işe başlarlar lütfen kendinize güvenin ve ezdirmeyin alacağımız sorumluluk çok büyük ve bu sorumlulukla baş başayız.verdiğimiz emeğin karşılığını almalıyız ki kafamız daha rahat işe konsantre olup hata yapma payımız azalsın....

14. ld7626

ld7626 TÜİSAG Üyesi

Kusura bakmayın ancak sizde şunu düşünün Avrupa 2. dünya savaşında neredeyse yok oldu. Şimdi ki durumlarını değerlendirin bakalım sizde tarafsız bakabiliyormusunuz?

NEVRİYE ARDALI bu yazıya teşekkür etti.
  15. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Çevremde bulunan Uzman arkadaşların ortak düşünceleri yok bir süre OSGB de çalışayım işi bana öğretirler gibisinden düşüncelere hakimler. Onlara tek söylediğim şey OSGB lerde size hiçbir şey öğretilmez sadece sizi kar amaçlı birer eleman olarak görürler...

emreg1983 ve evrimakbayir bu yazıya teşekkür etti.
  16. igu_mehmet

igu_mehmet TÜİSAG Üyesi

Evet aynen katılıyorum ama kim nasıl dur diyecek bu OSGB'lere.
    Sayın dernek yetkilileri acilen bu konu üzerinde durmalılardır.

17. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

Şunu yapabiliriz.
    Dernek yetkilileri bu tür kuruluşları teşhir eder ve bakanlık nezlinde şikayette bulunur ve şikayetin takibini de sonuna kadar götürür.
    - En basitinden sigortanın bile asgari ücretten gösterilmesi kanunen suçtur.

18. igu_mehmet

igu_mehmet TÜİSAG Üyesi

OSGB'lere karşı kendi adıma savaş açtım ben arkadaşlar. Hatta konuştuğum bir kaç tane uzman arkadaşım da fikrimi beğendi ve bana destel verecekler onlarda. İş yerlerine OSGB'lerin verdiği fiyatların yarısını teklif ederek işlerini kıracağız. Madem uzmanın sırtından emek hırsızlığı yapacaklar o halde sonuna kadar açık fiyat indirimi hadi bakalım kimi kurtarırsa o işi alsın. Dernek yönetimi ve tecrubeli uzman arkadaşlar da destek vereceklerse; sitede ellerindeki dökümanlarını paylaşabilirler diye düşünüyorum. Öyle fiyat tabanı belirleme..vs ile bu iş çözülmez. Çünkü işin ucunda işsizlik gibi bir argüman var ve OSGB'lerin bir numaralı malzemesi de bu..

19. Yigit Ozan Celik

Yigit Ozan Celik TÜİSAG Üyesi

isgkatip' e gün itibariyle kayit oldum. 2o dk kadar sonra mail olarak bir OSGB'den görüsme daveti aldim. Belki istenilen ücret verilmiyor olabilir. Fakat tam zamanli uzman alimi var osgblerde su anda.

20. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

pekı hangı ılde adana mersınde yok yigit bey

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica