Risk Değerlendirme Formu Yapacak Isg Uzmanlari Ile Ilgili

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında jeff's daddy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. jeff's daddy

    jeff's daddy TÜİSAG Üyesi



    Bir fabrika da İSG uzmanı olarak çalışmaya başladım. İş yerimin Risk değerlendirmesini yapacağım. Mevzuatta risk değerlendirmesi ekibinde hekiminde bulunması gerektiğini söylüyor. İş yeri hekimi hizmetini dışarıdan alacağız. Peki hekim olmadan da risk değerlendirmesi yapabilir miyim ve geçerli bir risk değerlendirmesi olur mu? , yoksa anlaşacağımız hekimi bekleyip risk değerlendirmesini beraber mi yapmalıyız?
    Yardımcı olursanız sevinirim.



     
  2. Öner KOÇ

    Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi



    Mevzuatta da belirtildiği gibi ("Madde 6.1.b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri
    hekimleri,") iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri dediği için birlikte yapılması gerekliliğini anlıyorum ben.



     
  3. jeff's daddy

    jeff's daddy TÜİSAG Üyesi

    evet mevzuatta öyle diyor. bende öyle anladım. Birlikte yapılması gerekiyor diye. O zaman hekim ile yapacağımız sözleşmeyi beklemek en mantıklısı olacaktır.

     
  4. murat aytekin

    murat aytekin TÜİSAG Üyesi

    risk değerlendirmesi yapılırken sadece isg uzmanı ve hekim yeterli değil, çalışanların da görüşleri alınarak yapılmalı...



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. murat aytekin

    murat aytekin TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar aşağıda bakanlığın risk değerlendirme rehberini sizlerle paylaşıyorum. oldukça kapsamlı ve iyi hazırlanmış bir rehber ...

     

    Ekli Dosyalar:

  6. Çetin

    Çetin TÜİSAG Üyesi

    İşyeri hekimi olmadan da risk değerlendirmesi yapabilirsiniz ve geçerlidir. (Emin miyim? Evet. İşyeri hekimi olmaksızın yaptığım risk analizi bakanlığın denetiminden geçti.) Ancak işyeri hekiminin de eklemesi gereken sizin gözden kaçırdığınız hususlar mutlaka vardır. Gerekli eklemeleri yaparak devamlı revize etmenizde fayda var.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. jeff's daddy

    jeff's daddy TÜİSAG Üyesi

    ama risk değerlendirmesi yönetmeliği yeni yayımlandı. Sizin risk analizi yaptığınız tarihlerde böyle bir yönetmelik yoktu. Yeni yönetmeliğe göre sizde yapmış olduğunuz risk analizini yenilemeniz ve hekim ile beraber yapmanız gerekiyor diye düşünüyorum.

     
  8. ömeraydın

    ömeraydın TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar,

    nacizane görüşlerim. risk analizi yönetmeliğine göre hareket edilmeli, ekip oluşturulmalı.
    çalışanların görüşleri alınmalı, hekim ve uzman görüşlerini eklemeli. risk analizini yapanlar kısmına ekiptekiler yazılmalı ve imzalatılmalı.
    uygulamada ise risk analizini uzman yapar. daha ben bir hekimle beraber risk analizi yapmadım, çalışanların görüşlerini alıyorum ki zaten onların tecrübeleri anlattıkları önemlidir. herzaman her sektörü çok iyi bilemeyiz...
    risk analizinizi yapın, düzenleyin imzalatmayı unutmayın. İşyeri hekimi inceler olmuş yada olmamış (hiçbirzaman olmamış demiyorlar) denir. onaylanır. yönetmelikte belirtildiği gibi güncellemek gereken durumlarda güncellenir...

     
  9. AylaNcl

    AylaNcl TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar, yönetmelikteki risk değerlendirmesi en ideal olanı. Peki 8 yıllık İSG hayatımda işyeri hekiminden böyle bir destek, öneri vs. aldım mı?Hiçbir zaman. İşyeri hekimlerini risk analizine dahil edebilmek biraz zaman alacaktır.

     
  10. nitem44

    nitem44 TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar risk değerlendirmesini yapacak iş güvenlik uzmanın bulunmadığı veya temin edilemediği ilçelerdeki az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler risk değerlendirmeyi nasıl yapacaklar? Yapılan risk değerlendirme hangi kuruluşa gönderilmelidir? Nasıl gönderilecek?

     
  11. Ulaş Devrim YURDABAL

    Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

    Risk değerlendirmesi yükümlülüğü tüm işletmeler için 01.01.2013 itibariyle başladı.Ancak risk değerlendirmesini yapacak olan ve altına imza atması gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu henüz başlamamış olan ve bulundurma yükümlülüğü 30.06.2013 günü itibariyle başlayacak olan 50çalışan ve altı tehlikeli-çok tehlikeli olan işyerleri ve yine 30.06.2014 günü 50 altı çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ile kamu işyerleri için şu an için kim veya kimler yapacak...Bu konuda Bakanlığın etkin bir denetimi işletmesi gerekir ki sözkonusu işletmeler bu risk değerlendirmelerini yaptırsın.Zira bu işletmeler henüz İSG ile yeni tanışacak olan işletmeler ve ciddi bir zaafiyet içerisindeler.Bu işletmeler şimdilik bu hizmetleri dışarıdan almak durumunda kalacaklar veya zamanını bekleyecekler.

     
    Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  12. jeff's daddy

    jeff's daddy TÜİSAG Üyesi

    bir kritik soru daha! işyerimle iş güvenliği sözleşmesi imzalayacağım. Fakat ben bu işyerinde mühendis olarakta çalışıyorum ve bunu beyan yazısı ile isg genel müdürlüğüne bildirmeliyim. asıl soru burda başlıyor, iş güvenliği sözleşmesinde çalışma süresini TAM ZAMANLI olarak mı yazmalıyım? yoksa işçi sayısına göre mi ayarlayıp yazmalıyım?çünkü işyeri kanunen beni haftanın belirli saatleri fazlasından çalıştıramaz. Tam zamanlı yazarsam başka görev vermemesi gerektiğinden bence işçi sayısına göre hesaplanan saati yazmam gerektiğini düşünüyorum? Sizin yorumlarınız neler?

     
  13. Cevre5559

    Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

    Yönetmelik ekip ile diyor ama uygulamada %bir milyon iş güvenliği uzmanı tek başına yapmak zorunda kalıyor. Çünkü işyeri hekimleri özelliklede belgesini çok önce almışsa risktende tehlikedende çakmıyolar yada bana anlamayanları denk geldi şu ana kadar. işçilerin katılımını risk değerlendirmesi sırasında onlara sorarak sağlayabilirsiniz.
    Yönetmelikte yazdığı şekilde risk değerlendirmesi yapabilecek bir firmada önce isg kültürü oturmuş olmalıdır.

     
  14. Ahmet B. DÖNMEZ

    Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

    selamlar, sakın tam zamanlı yapmayın saati hesaplayın örn. 3 gün mü çıkıyor 5 günlük iş güvenliği sözleşmesi yapın kalan 25 gün için de normal de yaptığınız için sözleşmesini yapın derim. hatta kalan 25 günün tümünü değil 18-20 gün kadarını sözleşin kalan 5-7 gün farklı bir işyeri ile de anlaşabilirsiniz, yeterli zaman yaratabilirseniz tümünü düzgünce çevirir ek kazanç ve tecrübe de sağlamış olursunuz.

     
  15. Ahmet B. DÖNMEZ

    Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

    bence "hekim ile" konusuna pek takılmayın, sizin yapacağınız değerlendirmelerin çoğu hekim ile bağı olmayan konular, o kısımları "çalışanlar" ile birlikte halledin sonrasında hekim ile bağı olan konularda kendi değerlendirmenizi yapıp hekim ile (ne zaman hekimle anlaşırsanız) oturup temize çekin. hem bu arada hekim olmadan da hazırlıklı bekliyor olursunuz, kendinizi garantiye almış olursunuz.

     
    gülşah can bu yazıya teşekkür etti.
  16. mert aslan

    mert aslan Guest

    slm mrhb elin


     
  17. Ahmet B. DÖNMEZ

    Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

    slmlar,
    ben tekstil boyahanesindeyim 1 aydır, diğer evrak işlerini ancak tamamladım, şimdi temel iş güvenliği eğitimine başlıyorum ve bir yandan da KKD'leri belirliyorum, satın almaya aldırıp eğitimde bunların şart olduğunu bildireceğim. burası iş güvenliği yönünden ben gelene kadar hiç bir işlem yapmamış bir yer, o yüzdenbiraz yavaş ilerledi işler.
    neyse, bir aksilik olmazsa haftaya veya sonraki hafta başlayacağım risk analizine ama maalesef elimde hakkını vererek yapılan bir boyahane risk analizi yok, bitince benim ki olacak :)
    ama hazırlarken paslaşırız, geniş güzel sağlam temiz bir iş olur...

     
  18. hmz

    hmz TÜİSAG Üyesi

    Aldıgım bilgiye göre 50 den az calısanı olan tehlikeli ve az tehlikeli iş yerleri risk analizini iş verenler kendılerı yapabılyor benım sorum su yaptıgı rısk analızını bır yere gonderıyormu? bakanlık bunu bellı bır tarıhe kadar ıstıyormu ? cunku yaptırmamanın bı cezası var ama denetım kısmı nasıl gereceklesıyor ?

     
  19. kimder

    kimder TÜİSAG Üyesi

    merhabalar benimde bu risk analizinde kafam epeyce karıştı:) bir firma benden risk değerlendirmesi yapmamı istedi(bu arada herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışmıyorum ve belgemi yeni aldım)... acaba işyeri hekimi olmadanda yapabilirmiyim yani geçerli olur mu? yardımcı olursanız sevinirim.

     
  20. kimder

    kimder TÜİSAG Üyesi

    merhabalar benimde bu risk analizinde kafam epeyce karıştı:) bir firma benden risk değerlendirmesi yapmamı istedi(bu arada herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışmıyorum ve belgemi yeni aldım)... acaba işyeri hekimi olmadanda yapabilirmiyim yani geçerli olur mu? yardımcı olursanız sevinirim.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica