Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

kadirkaraman1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere torba kanun ile hem C sınıfı hemde B sınıfı uzmanlar biraz daha rahatladı.

Fakat C sınıfı uzmanların bir üst sınıfa bakma durumu 1,5 yıl uzatılırken biz B sınıfı uzmanlar sadece 6 ay uzatıldı(eski yönetmelik ocak 2020)

İleride tekrar mağdur olamamak için şimdiden kamoyu oluşturulmalı ve bu süre en az temmuz 2021 yılına kadar uzatılmalı.

Ortada bir çifte standart mevcut( bununla birlikte b 'lerin a olabilmesi için c lere göre daha uzun çalışması gerekiyor.)

İşsiz kalmak istemeyen Arkadaşlara duyrulur.
c sınıflarının 1,5 yıl uzatıldı ibaresi nerde acaba

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bazı uzman arkadaşlar sadece kendini düşünüyor malesef. İsg sınavı ertelenmiş, Coronavirüsle mücadele ediyoruz bunlar onlar için önemli değil. Yüzlerce uzman böyle bir zamanda kendi firmalarından ayrılmak zorunda kalsa da bunun üstünden sevinecek olanlar olduğunu anlıyabiliyoruz. Bakanlığımızın bizleri mağdur etmeden sınav ertelendiği için erteleme yaparak gerekli çalışmaları yapacağına inanıyorum. Saygılarımla.
Savaş Bey, Kasım ayına kadar erteleme isteyenlere kimsenin lafı olmaz, sonuçta ertelenen bir sınav ve bu erteleme yüzünden üst sınıfa geçme hakkı gecikmiş insanlar var. Fakat tüm yorumları okuduysanız 2023'e kadar erteleme isteyenler var. Asıl bencillik budur. Bu kişilerin derdi sınavın ertelenmesi ya da coronavirüs falan değil. Kendi gün sayılarını düşünerek hesap yapıp, erteleme istiyorlar. Bu şekilde yapılacak ertelemenin kimseye bir faydası olmaz.

ybozo190538

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ya gerçekten şunu anlamıyorum.sınav covid dolayısıyla ertelendi.ben sınava 2 kere girdim ve kazanamadım.mayıs ayındaki sınava hazırlanıyordum sınav ertelendi.bu sınav ertelenmesin diyen arkadaşlara şunu sormak istiyorum mayıs ayında sınava girmiş olsaydım ve kazansaydım sınavı a sınıfı iş güvenliği uzmanı olacaktım , ancak sınav ertelendi bakma süremiz ertelenmedi.sizce bu durumda hakkımız olduğunu biliyorsunuz ve yorum yapıyorsunuz.şu ortamda inan birilerinin işsiz kalmasına karşı bu şekilde yorumları yakıştıramadım.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Temmuz 2023 ertelemesi olmaz çünkü genel secim var en uygunu Temmuz 2024 e ertelenmesi... Ertelensin.... C ler işsiz kalacak çok üzücü bir durum... Hatta, C=B, ve B =A ise C=A olmalı... C=A yapılarak aciln Temmuz 2024 e ertelensin....

Tamer Danacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Savaş Bey, Kasım ayına kadar erteleme isteyenlere kimsenin lafı olmaz, sonuçta ertelenen bir sınav ve bu erteleme yüzünden üst sınıfa geçme hakkı gecikmiş insanlar var. Fakat tüm yorumları okuduysanız 2023'e kadar erteleme isteyenler var. Asıl bencillik budur. Bu kişilerin derdi sınavın ertelenmesi ya da coronavirüs falan değil. Kendi gün sayılarını düşünerek hesap yapıp, erteleme istiyorlar. Bu şekilde yapılacak ertelemenin kimseye bir faydası olmaz.
Alakasız mesleklerde çalışıp 'A' sınıfı uzman olanlar kanun ertelenmesin diyorlar. Bence asıl bencillik burada. Kanaatimce kanun ertelenecek. 1 Ocak 2021 mi olur, 1 Temmuz 2021 mi olur bilemem. Kanunda yapılması gereken en önemli düzenleme branş bazında olmalı. Örneğin A-B-C sınıfın bir 'biyolog'un maden sektöründe, kimya mühendisi birinin hidroelektrik santralinde,... çalışmasının önüne geçilmeli.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Alakasız mesleklerde çalışıp 'A' sınıfı uzman olanlar kanun ertelenmesin diyorlar. Bence asıl bencillik burada. Kanaatimce kanun ertelenecek. 1 Ocak 2021 mi olur, 1 Temmuz 2021 mi olur bilemem. Kanunda yapılması gereken en önemli düzenleme branş bazında olmalı. Örneğin A-B-C sınıfın bir 'biyolog'un maden sektöründe, kimya mühendisi birinin hidroelektrik santralinde,... çalışmasının önüne geçilmeli.
Katıldığım tespitlerinde var katılmadıklarımda. Katıldığım konu erteleme olacak gibi. Bunu ben dahil pek çok kimse onaylamıyor. Meslek uygunluğu olmayanlarında bir şekilde dur denilme zamanı geldi.

Akademik unvan alarak İş Güvenliği Uzmanlığı sınavla bonus olarak dağıtılmamalı da. Yüksek lisans yaparak B uzmanlığı da alınmamalı. Doktora yaparak A uzmanlık hiç olmamalı. Artık Üniversitesi, yüksek okulu var. Bu sebeple Mimarlığa, mühendisliğe, Bölüm mezunlarına, teknik öğretmenliğe bonus sertifikası verilmesi uygulaması derhal bitirilmelidir. Çünkü artık ihtiyaç da kalmadı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına. Piyasada yeter sayıda Uzman da var. Sadece İş Güvenliği Lisans veya Ön lisans mezunları bu işi yapmalı. Akademik unvanını da alarak. Mevcutların durumu elbetteki kazanılmış hak olarak kalmalıdır da.

Avrupa Birliği Müktesebatı ile başlayan İş Güvenliği Uzmanlığı Uygulamalarında artık yeni faza dönülmesi gerekli. Mevcut düzen, ihtiyaçlara cevap vermiyor. Her sene Yetki alanlarına bakabilmek sorgulanıyor. Kamuoyu baskısı ile öteleniyor. Nereye kadar! diye sorulmalıdır. Görüşüm; Kısa süreliğine (6 ay kadar olabilir bu süre) bu süre ötelenmelidir. Bu arada yeni yasal düzenlemenin altyapısı hayata geçirilmelidir. Artık İş Güvenliği Uzmanlığı / Mühendisliği sadece AKADEMİK UNVAN olarak verilmelidir. Bonus sertifika sınavları, derhal sonlandırılmalıdır. Kişiler Üniversite sınavına girdiğinde ben İş Güvenliği Uzmanı olacağım demelidir. Yoksa Mühendislere, öğretmenlere, biyologlara bonus olarak sertifika verilmeye devam edeceği gibi bu yara kangren olmaya devam edecektir.

Saygılar..

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yorumuma alıntı yaparak yazdığınız için cevap verme gereği duydum. A sınıfı değil B sınıfı uzmanım, 5 yıldır sektördeyim, şu an şantiyede çalışıyorum. Yani yasa ertelenmez ise ben de mevcut işimden olacağım. Fakat buna rağmen ertelenmemesi gerektiğini savunuyorum.

Sizin de belirttiğiniz gibi alakasız mesleklerde gün doldurup A sınıfı sertifika sahibi olan uzmanlar ertelenmemesini istiyorlar. Bunda da sonuna kadar haklılar. Sonuçta bir şekilde devlet tarafından bir hak verilmiş ve bundan faydalanmışlar. Tabi ki bu kişilerin arasında işini düzgün yapanlar olduğu kadar sertifika kiralayıp ek gelir peşinde olanlar da var. Ama bunun çözümü erteleme olup olmaması değil. Kişinin sektördeki fiili çalışma süresine bakmadan, sadece bankaya para yatırmaktan ibaret olan vize işleminin değişmesi gerekiyor bunun önüne geçebilmek için.

Erteleme konusuna dönersek de bu ertelemenin sektöre de bizlere de hiç bir faydası olmaz. Zaten iş veren tarafından külfet olarak görülen iş güvenliği konusu iyice laçkalaştırılmış olur. Sadece son sınav ertelendiği için, o sınav hakkı elinden alınan kişilerin mağdur olmaması için yıl sonuna kadar erteleme yapılması uygundur. Fazlası yapıldığı takdirde bu işin suyu çıkar. Ama malesef alınan duyumlar yine erteleneceği yönünde..

son osmanlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bence öncelikle meseleyi bireysellikten uzaklaştırmak gerekir.Erteleme işleri de konuşulabilir ama sektörümüzün temeli daha oturmamış biz balkonlar cam balkon mu olsun fransız balkon mu onu tartışıyoruz.Osgb lerin uzmanları sömürüsü bitti mi ? Tam zamanlı çalışanlar maaaşlarını işvereninden alıp ta işverenine yaptırım yapabiliyor mu ? Bir iş kazası olduğunda uzmanın haklarını kim savunuyor ? Uzmanlar hem işveren hem de bakanlık tarafından değer görüyor mu ? Uzman maaşları aldığımız sorumluluğun karşılıyor mu ? Bence bunların konuşulması lazım.Ortada yapılacak bi meslek kalmadıktan sonra ertelense ne olur ertelenmese ne olur...

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben ertelenmesi için cimere yazdım arkadaşlar dilerseniz siz de yazın çünkü sınav ertelendi mayısta kimse giremeyecek sınava

önder yılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence öncelikle meseleyi bireysellikten uzaklaştırmak gerekir.Erteleme işleri de konuşulabilir ama sektörümüzün temeli daha oturmamış biz balkonlar cam balkon mu olsun fransız balkon mu onu tartışıyoruz.Osgb lerin uzmanları sömürüsü bitti mi ? Tam zamanlı çalışanlar maaaşlarını işvereninden alıp ta işverenine yaptırım yapabiliyor mu ? Bir iş kazası olduğunda uzmanın haklarını kim savunuyor ? Uzmanlar hem işveren hem de bakanlık tarafından değer görüyor mu ? Uzman maaşları aldığımız sorumluluğun karşılıyor mu ? Bence bunların konuşulması lazım.Ortada yapılacak bi meslek kalmadıktan sonra ertelense ne olur ertelenmese ne olur...
Öncelikle şunu belirtmede yarar var; A Sınıfı, B sınıfı, C sınıfı gibi uzman sınıfları ortadan kaldırılmalı, her iş güvenliği uzmanı her tehlike sınıfına bakabilmeli, fakat baktığı tehlike sınıfı ile ilgili bilgi sahibi olmalı örnek biyolog (tamamen örnektir kimse alınmasın lütfen) arkadaş makine mühendisliği alanına veya elektrik yada inşaat mühendisliği alınana bakmamalı. Şimdi burada bir çok arkadaş iki şey söyleyecektir.
1- Bazı arkadaşlar o bunu cebinden çıkarır gibi laflar edecektir. Bu tamamen içgüdüsel bir davranıştır. Bilgisi zayıf olup üstünlük kurma telaşıdır, lütfen yapmayın.
2- Bir grup arkadaş A veya B veya C sınıfı arasındaki farklara girecektir. Bunu sakın yapmayın eniyi bilen insan en üst sınıftadır. bir şeylerin arkasına kimse saklanmasın.
Eğer hepimiz bu görevi yerine getiriyorsak mutlaka meslek için birlik olunması gerekir.
Bu sınıf ayrımı uzman ücretinin azalmasına neden olmuştur. insanlarda iş kapma telaşı bunu doğurmuştur.
Siz hiç a sınıfı öğretmen, b sınıfı öğretmen veya c sınıfı öğretmen gördünüzmü?
Eniyi vasfı olan en yüksek ücreti alır.
Gereksiz tartışmalara girip birbirinizi üzmeyin be birlik olun. Yoksa OSGB ler sizi teke tekte yer.
not: Yazım bu arkadaşa cevapmış gibi oldu ama onun yazdıklarını biraz daha desteklemek için yazdım

poyraz demir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bende yazdım. Umarım faydası olur. Ertelemenin en azında 31.12.2020 tarihine kadar olması gerekir. Sınava pandemi yüzünden girememek bizlerin suçu değil

Moderatör tarafında düzenlendi:

ibrahim işleyici

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir OSGB sahibi olarak yazıyorum. Birçok osgb de A sınıfı uzman var ama hiç uzmanlık yapmadan primle yükselmİş A sınıfı uzman çalıştırmıyoruz. Ülkemizdeki B sınıfı uzmanlar muntazam şekilde yetenekliler. Ben arafta kalan uzmanlar olarak nitelendiriyorum kendilerini

Bir osgb sahibi olarak yazıyorum. Pek çok OSGB de A sınıfı uzman bulunuyor, fakat hiçbir çaba sarf etmeden prim ile A sınıfı uzman olanları ben dahil pek çok OSGB sahibi arkadaşım çalıştırmıyor. Bunun nedeni çok açık; pşyasada b sınıfı uzmanlar kendilerini muntazam şekilde aştılar. Bu heralde hem kendilerini geliştirme isteği hem de bütün tehlike sınıflarına bakabilme özelliğinden kaynaklı.. A sınıflarında da aynı özellik mevcut ama ben çok az sayıda Primle yükselmiş A sınıfı olmuş kendini geliştirmeye devam etmiş uzman gördüm. İnsanları sınıflarıyla ve ekmekleriyle yargılamayın. teknikere 3750 tl maaş veriyoruz kimi teknikerede asgari ücret veriyoruz. Her uzman kendi ücretini kendisi koyar .
Saygılar
Sizi gayet net anlıyorum.Sözlerinizin çoğunluğuna katılmakla birlikte, araya yazmış olduğunuz " insanları sınıfları ve ekmekleriyle yargılamayın" sözünün son derece kastı aşan bir söz olduğunu da belirtmek isterim.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Haziran sonuna kadar ekonomi ile ilgili bir torba kanun çıkacak. O kanuna uzaltılma ile ilgili madde eklenecek arkadaşlar

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar cimere yazalım ama asıl iş bu kişilere mail göndermek olmalıdır. Bakanlık bizde değil düzenleme gerekiyor diyor haklı olarak. Bu sebeple komisyona ulaşmalıyız. Pandemi yüzünden sınava giremedik bizim suçumuz ne, belki kasımdada giremeyeceğiz. https://komisyon.tbmm.gov.tr/uyeler.php?pKomKod=32

Scfb

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Haziran sonuna kadar ekonomi ile ilgili bir torba kanun çıkacak. O kanuna uzaltılma ile ilgili madde eklenecek arkadaşlar
Biraz daha detay verirmisiniz. Cimere yazmaktan mail göndermekten vaz geçmeyelim. Kasımdada olmayacak bu gidişle sınav

DİNCER KUCUK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yani bu dönemde erteleme olacak diyorsunuz konuyla alakalı nereden duyum aldınız acaba.

sıpaydi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sizi gayet net anlıyorum.Sözlerinizin çoğunluğuna katılmakla birlikte, araya yazmış olduğunuz " insanları sınıfları ve ekmekleriyle yargılamayın" sözünün son derece kastı aşan bir söz olduğunu da belirtmek isterim.
Sözüm yanlış anlaşıldıysa özür dilerim. Burada anlatmak istediğim c sınıfı tekniker b sınıfı veya a sınıfı fark etmez. Öyle arkadaslar varki muhtesem yaklasımlara sahipler ama benim gördüğüm serfika sınıfı arttıkça bazı arkadaşlar bir alt sınıftaki arkadaşlar hor görmekte,lafım onlara.
Saygılar

c.g

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle şunu belirtmede yarar var; A Sınıfı, B sınıfı, C sınıfı gibi uzman sınıfları ortadan kaldırılmalı, her iş güvenliği uzmanı her tehlike sınıfına bakabilmeli, fakat baktığı tehlike sınıfı ile ilgili bilgi sahibi olmalı örnek biyolog (tamamen örnektir kimse alınmasın lütfen) arkadaş makine mühendisliği alanına veya elektrik yada inşaat mühendisliği alınana bakmamalı. Şimdi burada bir çok arkadaş iki şey söyleyecektir.
1- Bazı arkadaşlar o bunu cebinden çıkarır gibi laflar edecektir. Bu tamamen içgüdüsel bir davranıştır. Bilgisi zayıf olup üstünlük kurma telaşıdır, lütfen yapmayın.
2- Bir grup arkadaş A veya B veya C sınıfı arasındaki farklara girecektir. Bunu sakın yapmayın eniyi bilen insan en üst sınıftadır. bir şeylerin arkasına kimse saklanmasın.
Eğer hepimiz bu görevi yerine getiriyorsak mutlaka meslek için birlik olunması gerekir.
Bu sınıf ayrımı uzman ücretinin azalmasına neden olmuştur. insanlarda iş kapma telaşı bunu doğurmuştur.
Siz hiç a sınıfı öğretmen, b sınıfı öğretmen veya c sınıfı öğretmen gördünüzmü?
Eniyi vasfı olan en yüksek ücreti alır.
Gereksiz tartışmalara girip birbirinizi üzmeyin be birlik olun. Yoksa OSGB ler sizi teke tekte yer.
not: Yazım bu arkadaşa cevapmış gibi oldu ama onun yazdıklarını biraz daha desteklemek için yazdım
İş güvenliği uzmanlığında ; A,B ve C sınıfları tecrübe ile alakalıdır.Tecrübeyi yok sayamayız.Ben artık ötelemelerin durmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

önder yılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanlığında ; A,B ve C sınıfları tecrübe ile alakalıdır.Tecrübeyi yok sayamayız.Ben artık ötelemelerin durmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.
25 yıllık mühendis yeni C sınıfı belge almış ise sen 15 yıllık mühendis A sınıfı belgeye sahipsen hanginiz daha tecrübelisiniz.?
25 yıllık C belgeli mühendis kendi çalıştığı iş koluna bakıyorsa, sen kendi iş kolunda çalışmıyorsan hanginiz daha tecrübelisiniz?
Lütfen geniş açıdan bakalım bu A, B, C sınıfı gibi kademelendirmelerin doğru olmadığını işi ehline vermek gerektiğini hepimiz biliyoruz da kabul etmiyoruz.

eraly

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Duyumunuzun dayanağını paylaşır mısınız rica etsem.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.