Bilgi : Koronavirüs Tedbirleri ( Alışveriş Merkezleri Hk. )

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
T.C. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün yazısında, Sağlık Bakanlığının 09.05.2020 tarih ve 149 sayılı ilgili yazısında, Alışveriş Merkezlerinin 11.05.2020 tarihinden itibaren faaliyetlerini sürdürürken 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuatça belirlenen kurallara ilave olarak; Ticaret Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler ile Sağlık Bakanlığının Alışveriş Merkezlerinde alınması gereken önlemlere ilişkin ilgi yazısı çerçevesinde uyulması gereken usul ve esasların belirlendiği belirtilmektedir. Usul ve esaslar ekte yer almaktadır.

Ekli dosyalar

• 9462_1589222949.pdf
    541.6 KB · Görüntüleme: 100

sinan75

Üye
TÜİSAG Üyesi
ekleri görünmüyor

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayfa 4' te madde 8 benim dikkatimi çekti. Giyim mağazalarında UV-C lamba kullanmayın diyor. Yani Ultraviyole ışık giyim mağazasında olmamalı diyor. İnternete girip baktığımda birçok giyim mağazası bu şekilde uygulamaya geçmek adına araştırma içerisinde. Solaryumda kullanılan ışıktır Ultraviyole ışık. Yani zararı, faydasından çoktur. Gözden kaçmaması gerekir. Dikkat çekmek istedim.
Saygılar..

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Çok bilgi sahibi olmamakla birlikte; UV Enerji sınıfları mevcuttur. UV-A, UV-B ve UV-C

100-280 nm UV-C dalga boyudur, Biyolojik (virüs Bakteri vb) Laboratuvarların dezenfeksiyonu için kullanılır. Endüstriyel Mutfak, Berber Kuaför vb işyerlerinde el aletleri sterilizasyonunda kullanılır.
Solaryum vb yerlerde UV-A kullanılır. ve "süre" kısıtlamasına tabidir.
Mağazalarda UV-A 'ya ne süre maruz kalacaksınız, ne gibi etkileri olacak uzman kişilerden bilgi almak gerekir.
Virüs ve Bakterileri öldüren sadece UV-C olduğundan, anlamadan araştırmadan UV-C kullanan mağazalara ve müşterilerine şimdiden geçmiş olsun. İnşallah satıcı firmalar duyarlıdırlar da gerekli bilgilendirmeyi yaparlar.

Laboratuvarlarda mesai sonu UV-C açılır, tüm gece açık kalırken kapıda uyarı levhası mevcuttur.
UV-C mağazalarda benzer şekilde gece kullanılırsa efektif olur. (inşallah uyarı levhalarını unutmazlar, gece güvenlik görevlileri bedava solaryumdan faydalanayım demez)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.