Nerde Bu Devlet Ne Bu Firmalar...

sema dönmez

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar...
Sertifika alalı yaklaşık 5 ay oldu... Sadece bir firmayla görüştüm o da bana devlet bir baskı yapmadığı sürece 'nerde sizin tmgd'niz' demediği sürece danışman bulundurmayı düşünmüyoruz dedi. Şu an da bir zorunluluk var ama her hangi bir yaptırım yok... Acaba Bakanlığı arayıp firmaları şikayet etsek bi sonuç çıkar mı :) piyasayı canlandırmak için ne yapmalı...

FURKAN ÖGE

Üye
TÜİSAG Üyesi
şimdi tmfb olanlar bulundurmak zorunda değil mi tmgd . peki olmayan ve daha bunun ne olduğunun bilmeyen ama bulundurması gereken firmalar var elbette. biz bunu nasıl anlıcaz nerden bulacaz bunları firmaların sitesinde yazmaz ki yılda şu kadar alıoruz şu kadar satıyoruz diye. biz o firmanın tmfb alması gerektiğini bunula beraber tmgd bulundrmak zorunda olduğunu nasıl anlarız? bu konu hakknda fikri veya tecrübesi olanlar var mı

Deniz İnan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar...
Sertifika alalı yaklaşık 5 ay oldu... Sadece bir firmayla görüştüm o da bana devlet bir baskı yapmadığı sürece 'nerde sizin tmgd'niz' demediği sürece danışman bulundurmayı düşünmüyoruz dedi. Şu an da bir zorunluluk var ama her hangi bir yaptırım yok... Acaba Bakanlığı arayıp firmaları şikayet etsek bi sonuç çıkar mı :) piyasayı canlandırmak için ne yapmalı...
Nisan da aldım hala iş yok arayan soran da yok görüştüklerimiz de dediğiniz gibi yaptırım olmadığı için gülüp geçiyorlar eğitim kurumlarının gazına geldik sanırım :) inşallah bir şeyler olur diye bekliyoruz ama nerdeee.

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Nisan da aldım hala iş yok arayan soran da yok görüştüklerimiz de dediğiniz gibi yaptırım olmadığı için gülüp geçiyorlar eğitim kurumlarının gazına geldik sanırım :) inşallah bir şeyler olur diye bekliyoruz ama nerdeee.
Çevre-ISG sine baktığımız bir sürü firma var,TMGD için de sözleşme yapalım diyoruz umurlarında değil,sadece kimyasallarını yolluyorlar kontrol edin diye,hepsi de ADR'ye tabii ancak şu an durum böyle.Forumda gördüğüm kadarıyla tam olarak TMGD işini de yapan yok sanırım bu da durumun vahimliğini ortaya çıkarıyor.

sema dönmez

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Tmgd açısından bakınca alınması gereken ücretler 2500-3000 tl ve ortalama toplam aylık gelir 15- 20 bin lirayı bulur diyenler... Eğitim zordu, sınav zordu, sorumluluğu var, imza ucuz olmamalı diyenler vs vs ... Firma açısından bakarsan da olaya ben şu anda yasal olarak bulundurmak zorundayım evet ama bulundurmazsam da hiç bi şey olmuyor... Soran yok denetleyen yok... Ben enayi miyim bir tmgd ye o kadar para vericem durduk yerde... Diyorlar... Bunu bizzat duydum bir petrolcüden ki dökme olarak satış yapan petrol ofislerinde şu an da zorunlu tmgd...
Ayrıca bakanlık karayollarında ciddi denetimler yapıyor takır takır ceza yağdırıyor... Günde ortalama iki milyon ceza yazılıyor... Bu denetimlerin firmalarda yapılması acilen şart...

Merve girgin1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar nacizane fikrim suan hukumet kurulmadigindan dolayi denetimlerin tam olarak yapilmadigi yonunde. Secimlerden sonra en gec 2016 baslarinda tum firmalar patir patir dokulucek ayagimiza. Sabirli olmak ve piyasa degerini dusurmemekten baska yapacak birseyimiz olmadigi kanaatindeyim

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Şirket olarak 2 firma ile ADR konusunda geçen haftalarda konuşup,bugün için sözleşme için toplantı yapacaktık lakin bir fimanın bu işi koordine eden elemanı izne çıkmış diğer firmanın bu işi koordine eden elemanını ise(uzun süreli deneyimli olmasına rağmen) işten çıkarmışlar.Dolasıyla bize sadece çevre-isg işlerimize devam etmemizi,şimdilik TMGD düşünmediklerini açık açık dile getirdiler.Bakanlığın sitesinde 1800 ü geçmiş durumda sertika alan,bir de bunun yeni kazananlar ve daha önce kazanmış olup henüz dilekçesini gönderenler eklenince daha da artcak.Herkese yetecek kadar firma fazlasıyla mevcut ama alım yok işte.Şu an bana göre bu işi 100'den fazla kişi yapmıyordur onlar da 2004'ten beri bu işin içinde olanlar tabi

özcan kandemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Benim fikrim bu işin sendikalaşması yönünde. TMGD sendikası...

serdar ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
TMGD nin bireysel anlamda bir katma değeri olacağını düşünmüyorum. OSGB de çalışan İş güvenlik uzmanları bir sertifika daha alarak aynı şartlarda çalıştırılacak.. düzen bu değişmez.

Orhan AKSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çevre-ISG sine baktığımız bir sürü firma var,TMGD için de sözleşme yapalım diyoruz umurlarında değil,sadece kimyasallarını yolluyorlar kontrol edin diye,hepsi de ADR'ye tabii ancak şu an durum böyle.Forumda gördüğüm kadarıyla tam olarak TMGD işini de yapan yok sanırım bu da durumun vahimliğini ortaya çıkarıyor.
BİZ ESKİ TMGD ler şimdiye kadar iş bulamadık bundan sonra hiç bulamayız bu son sınavda ortalık tmgd doldu. çok kolaydı. samsunda 237 tmfb belgesi olan firma var ve bunların çoğu 2018 de tmgd mecburiyeti doğacak. hepsinin şimdi mecburi olsa bile 48 tmgd samsuna yetiyor. samsunda şuan 17 kişi var, bu son sınavda en az 30 kişi var kazanan. bundan sonraki sınavları da düşünürsek bu işin suyu çıktı.

Ömer A.

Üye
TÜİSAG Üyesi
devlet denetim yapmadıkça, ceza uygulamaları başlamadıkça bu iş yaş arkadaşlar. her zaman olduğu gibi kanun var denetim yok.

Serdar Kınay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
bütün tmgd leri 2018 den sonra devlet kontrollerde kullansın.Kanunda denetimle sağlanmış olur.kesilen cezalardan devlet bize maaş ödesin.Ben merak ediyorum tmgd nin yeni yeni çoğalmaya başladıı bu ortamda kontrolleri ve cezaları hangi bilen kişiler kesecek?

serdar ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bütün tmgd leri 2018 den sonra devlet kontrollerde kullansın.Kanunda denetimle sağlanmış olur.kesilen cezalardan devlet bize maaş ödesin.Ben merak ediyorum tmgd nin yeni yeni çoğalmaya başladıı bu ortamda kontrolleri ve cezaları hangi bilen kişiler kesecek?

muhtemelen denetleme noktasında (tabi olursa) yetkili personele bir check list verilecek.

Meryem betül öz şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Şirket olarak 2 firma ile ADR konusunda geçen haftalarda konuşup,bugün için sözleşme için toplantı yapacaktık lakin bir fimanın bu işi koordine eden elemanı izne çıkmış diğer firmanın bu işi koordine eden elemanını ise(uzun süreli deneyimli olmasına rağmen) işten çıkarmışlar.Dolasıyla bize sadece çevre-isg işlerimize devam etmemizi,şimdilik TMGD düşünmediklerini açık açık dile getirdiler.Bakanlığın sitesinde 1800 ü geçmiş durumda sertika alan,bir de bunun yeni kazananlar ve daha önce kazanmış olup henüz dilekçesini gönderenler eklenince daha da artcak.Herkese yetecek kadar firma fazlasıyla mevcut ama alım yok işte.Şu an bana göre bu işi 100'den fazla kişi yapmıyordur onlar da 2004'ten beri bu işin içinde olanlar tabi
gökhan bey ekim sınavında ben de geçtim fakat pek iç acıcı şeyler okumuyorum..:( sunu sormak istiyorum.. tmgd belgesini alma süresi var mi.. 571 tl yi yatıracağım zaman mi başlıyor 5 yıllık süre

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
gökhan bey ekim sınavında ben de geçtim fakat pek iç acıcı şeyler okumuyorum..:( sunu sormak istiyorum.. tmgd belgesini alma süresi var mi.. 571 tl yi yatıracağım zaman mi başlıyor 5 yıllık süre
Süre çoktan başladı Meryem Hanım, sınav kazanma tarihiniz, Belge başlangıcı kabul ediliyor.

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meryem Hanım sertifika almak için süre sıkıntısı yok lakin bakanlık ona bakmaz siz 3 ekim 2015 günü sınava girdiniz ve başarılı oldunuz,ne zaman dilekçe gönderirseniz gönderin bakanlık 3 ekim 2020 tarihinde bitecek şekilde sertifikanızı size kargo yoluyla gönderir.Kısacası işe başlayacaksınız bir an önce alın,571 tl sadece dilekçe için tamamlanması gereken bir belgedir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.