Tmgd Hakkında Sorular

Serhat Avcı1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelik forumda bu konuları tartışma imkanı sağlayan yöneticilere teşekkür ederim.

İnternet reklam sektöründe çalışıyorum ,kendime ait ofisim ,şahıs firmam ve aracım var. İşletme mezunuyum
Tmgd konusu ilgimi çekti fakat aşağıdaki sorular kafama takıldı
-Gerçekten bu sektörde eleman danışman ihtiyacı var mı ? farklı bir sektörden bu sektöre geçişi tavsiye edermisiniz ?
-İstanbul avrupa yaksında kurs tavsiyesi olan var mı?
- Kurs ücretleri ortlama ne kadardır ?
- Bir yerde eleman olarak çalışmak mı yoksa ofis ve fatura imkanını kullanıp danışman olarak mı kalmak mantıklı ?
- Sınav ne kadar zor ? başarı oranı tahmini nedir başarısız olanlar tekrar sınava girebiliyor mu?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1. sorunuzun yanıtını bakanlık çizmeye çalışmış ekteki dokümanda
2. sorunuza yanıt veremiyorum ben Trabzondayım
3. sorunuz 1000 ila 2500 arası bölgeye göre değişiyor.
4. sorunuz size kalmış :)
5. sorunuz, sınav genel olarak zor. ortalama herkes 20 net yapmakta çok zorlanmıyor ama geri kalan 8 neti yapmak hakkaten zorluyor. Hem sorular zor oluyor hem de artık 3. saate doğru gidiyorsunuz ve beyin yorulmuş oluyor. Genel olarak başarı ortalaması %20.
Ben son sınava girdim, bizim dönemdeki kişiler genel olarak bir öncekine göre daha kolay sorulur diye bekliyorlardı ama öyle olmadı. Belkide son sınavın başarılı kişi sayısı %10-15' lerdedir. Bir önceki sınava girenlerin yorumları "eski sınavdan daha zordu".

Ekli dosyalar

• 20150616_170027_64574_1_64896.docx
    19.4 KB · Görüntüleme: 320

Serhat Avcı1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
5. sorunuz, sınav genel olarak zor. ortalama herkes 20 net yapmakta çok zorlanmıyor ama geri kalan 8 neti yapmak hakkaten zorluyor. Hem sorular zor oluyor hem de artık 3. saate doğru gidiyorsunuz ve beyin yorulmuş oluyor. Genel olarak başarı ortalaması %20.
Ben son sınava girdim, bizim dönemdeki kişiler genel olarak bir öncekine göre daha kolay sorulur diye bekliyorlardı ama öyle olmadı. Belkide son sınavın başarılı kişi sayısı %10-15' lerdedir. Bir önceki sınava girenlerin yorumları "eski sınavdan daha zordu".
aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.
sınavda başarısız olanlar için sıfırdan kurs dönemi mi başlıyor yoksa ek tamamlayıcı bir kurs açılıp devam mı ediyor
yada 3-4 kere sınav hakkı verilip 1.ci sınavdan sonrakilere kurs desteği olmadan mı giriliyor.

Ömer Ayvalı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
. 3 sinav hakkiniz var.

YASEMİN DAĞTEKİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar TMGD için evraklarımı hazırladım kursa başlayacağım. Yalnız sınav hakkında ve sonrası için iş bulma konusunda bilgim yok. Bu işi yapan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.

Serhat Avcı1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
yasemin hanım bende sizin gibi bu mesleği düşündüm fakat belirtildiği gibi harıl harıl eleman aranmıyor bunu arkadaşın paylaştığı bakanlığın açıklamasından görebilirsiniz, hangi kursa başlayacaksınız ücreti nedir ?

mahir. deniz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bende bu eğtimi alıp sınava girmeyi düşünüyorum ama sonunda iş bulamamaktan korkuyorum sizce ne olur bu tmdg nin sonu bizi aydınlatan olursa sevaba girer

murat murat1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba; bu konu muallakta olan bi konu 2000 TL 2500 Tl gibi ücretlerden bahsediyor ama bu alanda eleman arayan hiçbir firma bulamıyoruz neler oluyor.Bilen biri bu işi yapan biri bu konuya açıklık getirebilir mi?

samet dursun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öncelik forumda bu konuları tartışma imkanı sağlayan yöneticilere teşekkür ederim.

İnternet reklam sektöründe çalışıyorum ,kendime ait ofisim ,şahıs firmam ve aracım var. İşletme mezunuyum
Tmgd konusu ilgimi çekti fakat aşağıdaki sorular kafama takıldı
-Gerçekten bu sektörde eleman danışman ihtiyacı var mı ? farklı bir sektörden bu sektöre geçişi tavsiye edermisiniz ?
-İstanbul avrupa yaksında kurs tavsiyesi olan var mı?
- Kurs ücretleri ortlama ne kadardır ?
- Bir yerde eleman olarak çalışmak mı yoksa ofis ve fatura imkanını kullanıp danışman olarak mı kalmak mantıklı ?
- Sınav ne kadar zor ? başarı oranı tahmini nedir başarısız olanlar tekrar sınava girebiliyor mu?

Bakanlıktan yapılan açıklama aşağıdaki gibidir;

Son zamanlarda medyada, özellikle Bakanlığımızdan her hangi bir açıklama olmamasına rağmen, Bakanlığımızca yetkilendirilen bazı TMGD Eğitim Kuruluşları tarafından yapılan açıklamalarda, ülkemizin TMGD ihtiyacının 50.000 ila 80.000 arasında olduğu belirtilerek TMGD’leri ve TMGD adaylarını gereksiz olarak bir beklentiye sevk ettikleri, ayrıca 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen TMGD bulmaktan sıkıntı yaşanacağı basın yoluyla dile getirildiği müşahede edilmektedir.

Özgür BARIŞKAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar Merhaba,

Büyük firmalar, ceza korkusundan değil ama kanunlara uyma adına araştırma yapmaya başladılar. Bir kısmı kendi elemanlarına eğitim aldırdı, bir kısmı ile sektörde tecrübesi olanlarla çalışmak istiyor. Fakat daha bir sürü firma var, bunlar nerede derseniz; henüz danışmanlık eksikliğinden ceza yiyen ya da zor durumda kalan kimse olmadı. Tabi yaşanan bir kaza nedeni ile zor durumda kalan danışman da olmadı henüz, çünkü yükümlülüklerimiz ve sonuçları nedir, bilen yok.

Dolayısı ile firmaları tetikleyecek olan tek şey, bir mevzuat. Onu da biz danışmanlar ve danışman adayları, firmalardan daha çok ciddiye alıyoruz. Bence patronlar ise; "dur bi bakalım, bu memlekette ne kanunlar çıktı, neler neler esnetildi", deyip bekle gör moduna geçmişlerdir. Ciddi bir yaptırım olursa, piyasa tetiklenmiş olur, olmazsa ülkedeki bilinç seviyesinin artma hızı ile orantılı şekilde iş imkanları artar, bu artma hızı da hiç kimseye yetmez.

Selamlar
Özgür Barışkan

Erkan YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar TMGD için evraklarımı hazırladım kursa başlayacağım. Yalnız sınav hakkında ve sonrası için iş bulma konusunda bilgim yok. Bu işi yapan arkadaşlar beni bilgilendirirse sevinirim.
Yasemin hanım merhaba, ben de sizin gibi evraklarımı hazırladım, kursa başlyacağım. Gördüğüm tablo şu, biraz daha bekleyip görmek gerekiyor, mevzuatın biraz daha netleşmesi gerekiyor. Ümidimizi de kaybetmemek gerekli diyorum.

emre çankaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba tmgd sınavı tam olarak nasıl oluyor kaç soru çıkıyor. bilgi verirseniz memnun olurum

YASEMİN DAĞTEKİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
yasemin hanım bende sizin gibi bu mesleği düşündüm fakat belirtildiği gibi harıl harıl eleman aranmıyor bunu arkadaşın paylaştığı bakanlığın açıklamasından görebilirsiniz, hangi kursa başlayacaksınız ücreti nedir ?
yasemin hanım bende sizin gibi bu mesleği düşündüm fakat belirtildiği gibi harıl harıl eleman aranmıyor bunu arkadaşın paylaştığı bakanlığın açıklamasından görebilirsiniz, hangi kursa başlayacaksınız ücreti nedir ?[/
izmir Aliağa da tugem eğitim 1500.00 tl dedi

Doğan BAYRAK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
herkese merhaba,
Arkadaşlar ben bu sınava istanbul florya yada izmir Aliağa da girmeyi planlıyorum.
kalabileceğim uygun otel pansiyon vb mekan ve telefon bilgisi olan var mı?
teşekkürler

YASEMİN DAĞTEKİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
herkese merhaba,
Arkadaşlar ben bu sınava istanbul florya yada izmir Aliağa da girmeyi planlıyorum.
kalabileceğim uygun otel pansiyon vb mekan ve telefon bilgisi olan var mı?
teşekkürler
Mrb;İzmir Aliağadaki eğitime katılmak için aradığımda misafirhane olduğu söylenmişti. Orayla görüşe bilirsiniz

K

kerem

Guest
Arkadaşlar merhaba; bu konu muallakta olan bi konu 2000 TL 2500 Tl gibi ücretlerden bahsediyor ama bu alanda eleman arayan hiçbir firma bulamıyoruz neler oluyor.Bilen biri bu işi yapan biri bu konuya açıklık getirebilir mi?

Nadiren de olsa kendi bünyesinde TMGD arayan firmalar çıkabiliyor. Çevre mühendisi, kimyager olma şartı ile TMGD arayan firmalar olduğu gibi dış ticaret mezunu ya da lojistik yönetimi okumuş eleman arayan firma da var. Ama bu ilanlar az.
Önce sormak istediğim soru şu; TMGD olmaya hak kazanıp, sertifikanıza kavuştunuz mu? Eğer TMGD olduysanız, faaliyet belgesi alan firmalara e devlet üzerindeki sistemden ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Tabii ki firma listesine ulaşmak tek başına yeterli değil. Teklif götürmek gerekiyor. Yalnız... firmalar bu süreci iyi yönetiyor. TMGD 'nin az olduğu bu dönemde TMGD 'lere fiyat kırdırmayı başarıyor adamlar. Şöyle ki siz X firmasına 2500 tl teklif verdiniz beklemedesiniz, bir başkası da daha evvel Y firmasına 2500 verdi beklemede. Ama ne yazık ki haftalar oldu Y firmasından sonuç çıkmadı. Cevap alamayan O bir başkası da sizin beklemede olduğunuz X şirketine '' bir de fiyat kırıp vereyim'' diyerek 2000 verdi. Bu psikolojidir. Siz tok satıcı değilsiniz. Ama alıcı tecrübeli. (ne demekse) Bazı firmalar kendileri adamlarını gönderdi bu kursa. Bir de Türkiye örneği bol bir ülke. Bir sektörün nasıl şişirilip patlatıldığını ve pıtrak gibi adam piyasaya salınıp nasıl birbirine kırdırıldığını biliyoruz artık. İş güvenliği örneğinde olduğu gibi... Ekim ya da aralıktan sonrasını düşünemiyorum bile. Bu şartlar altında fiyat kırılıyorsa, bir sene sonra ne olur düşünemiyorum. Ayrıca Yaptırım olmadan sıkıntı var. Ciddi yaptırım gerekiyor. TMGD bulundurma zorunluluğu olduğu söylenen firma görelim bakalım modunda çünkü.

NOT: Ben firma olsam sene sonunu beklerdim. TMGD sayısı 2 katına çıkınca nasıl olsa fiyatlar daha da düşecektir çünkü. Bu arada bahanem de hazır. Şu an mevcut TMGD sayısı talebi karşılamıyor. Bekliyoruz (ki bahaneye de gerek yok. Ciddi yaptırımlar yok çünkü)... İşte birçok firma da bunu hesap ediyor.
Moral vermek gibi oldu ama yine de gelecekte güzel işler yapılabilecek bir meslek. Kendini yetiştirmek ve işi iyi yapmak gerekiyor. İşletme kurmak orta vadede büyüme planları yapmak da mümkün; Her işte olduğu gibi.

Erkan YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Nadiren de olsa kendi bünyesinde TMGD arayan firmalar çıkabiliyor. Çevre mühendisi, kimyager olma şartı ile TMGD arayan firmalar olduğu gibi dış ticaret mezunu ya da lojistik yönetimi okumuş eleman arayan firma da var. Ama bu ilanlar az.
Önce sormak istediğim soru şu; TMGD olmaya hak kazanıp, sertifikanıza kavuştunuz mu? Eğer TMGD olduysanız, faaliyet belgesi alan firmalara e devlet üzerindeki sistemden ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Tabii ki firma listesine ulaşmak tek başına yeterli değil. Teklif götürmek gerekiyor. Yalnız... firmalar bu süreci iyi yönetiyor. TMGD 'nin az olduğu bu dönemde TMGD 'lere fiyat kırdırmayı başarıyor adamlar. Şöyle ki siz X firmasına 2500 tl teklif verdiniz beklemedesiniz, bir başkası da daha evvel Y firmasına 2500 verdi beklemede. Ama ne yazık ki haftalar oldu Y firmasından sonuç çıkmadı. Cevap alamayan O bir başkası da sizin beklemede olduğunuz X şirketine '' bir de fiyat kırıp vereyim'' diyerek 2000 verdi. Bu psikolojidir. Siz tok satıcı değilsiniz. Ama alıcı tecrübeli. (ne demekse) Bazı firmalar kendileri adamlarını gönderdi bu kursa. Bir de Türkiye örneği bol bir ülke. Bir sektörün nasıl şişirilip patlatıldığını ve pıtrak gibi adam piyasaya salınıp nasıl birbirine kırdırıldığını biliyoruz artık. İş güvenliği örneğinde olduğu gibi... Ekim ya da aralıktan sonrasını düşünemiyorum bile. Bu şartlar altında fiyat kırılıyorsa, bir sene sonra ne olur düşünemiyorum. Ayrıca Yaptırım olmadan sıkıntı var. Ciddi yaptırım gerekiyor. TMGD bulundurma zorunluluğu olduğu söylenen firma görelim bakalım modunda çünkü.

NOT: Ben firma olsam sene sonunu beklerdim. TMGD sayısı 2 katına çıkınca nasıl olsa fiyatlar daha da düşecektir çünkü. Bu arada bahanem de hazır. Şu an mevcut TMGD sayısı talebi karşılamıyor. Bekliyoruz (ki bahaneye de gerek yok. Ciddi yaptırımlar yok çünkü)... İşte birçok firma da bunu hesap ediyor.
Moral vermek gibi oldu ama yine de gelecekte güzel işler yapılabilecek bir meslek. Kendini yetiştirmek ve işi iyi yapmak gerekiyor. İşletme kurmak orta vadede büyüme planları yapmak da mümkün; Her işte olduğu gibi.

Merhaba Kerem bey, bu forumların amacı zaten bilgi paylaşımı ve tanışmak. Aslında bu işte gelecek için ümitliyim. Şahıs şirketleri de ortak kurulabilir diye düşünüyorum.

burcu yılmaz1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar sınavın şekli suresi vs hakkında bilgi vermeniz mümkün mü arkadaşlar?

ORKUN BAYIR

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar sınavın şekli suresi vs hakkında bilgi vermeniz mümkün mü arkadaşlar?
ADR 1.8.3.12.4 Yazılı sınav 2 bölümden oluşur:

- Sorular madde 1.8.3.11'deki listede bulunan konuları içeren en az 40 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur.Sınavdan başarılı olmak için 100 üzerinden 70 puan veya üzeri not almak gerekir.
soruları 3 saat içerisinde çözmeniz gerekiyor.

Tayfun Adatepe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sınavda kitap açık fakat kitap üzerine istediğimiz kadar yazı yazabilir miyiz ? Denetlemesi nasıl yapılıyor bilen var mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.