Tmgd Olduktan Sonra...

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Evet arkadaşlar bir şekilde TMGD sınavını geçip TMGD belgemizi alıyoruz. Daha sonra ne yapacağımızı çoğumuz bilmiyoruz. Bu işi yapan kişi sayısıda az olunca ümitsizliğe düşüyoruz. Bu durumu az da olsa ortadan kaldıracak, tavsiye verecek, bu işi yapan veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa seviniriz. Çoğu kişinin aklında bulunan sorular şunlardır diye tahmin ediyorum.

1. Firmayla görüşmeye gidilirken ne gibi hazırlıklar yapılır ?

2. Firmaya nasıl fiyat verilir ? Hangi kriterlere göre fiyat dağılımı yapılır ?

3. İşi aldıktan sonra firmada öncelikle yapılması gereken işler nelerdir ?

4. Şahis şirketi mi kurulmalı yoksa Limited mi ? Hangisi daha avantajlı olur ? Yoksa firmada mi sigortalı görünmek daha iyi olur.

5. Sözleşme nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli ? ( Sözleşme örneği sunan olursa çok iyi olur :)

Aklıma en başta gelen sorular bunlar. Tabi diğer arkadaşlardan da katkı bekliyorum. Sonuçta hepimiz bi nevi meslektaşız.

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba, kendi işim olsun derseniz şahıs şirketi kurmanızı öneririm limitedin feshi zordur ve kurumsal vergi ödersiniz üstelik. Teklifte ise şöyle bir yol izlemenizi öneririm; ilk sayfaya (kapak sayfası gibi düşünülmesi gerekir) teklifin konusu firma bilgileri tutarı muhatapların ticari adları. ikinci sayfaya taraflar, sözleşmenin konusu, tarafların hükümleri hükümleri, tabi bu bölümde yönetmeliğin numarası tarihi ve ilgili bölümlere atıf yapılması gerekmektedir. Üçüncü bölümde teklifin, sözleşmeni süresi, firmanın aylık ödeme günü ve gecikme faizi gibi durumları açıklanmalı sonra fesih durumları gibi kanuni hukuki yollar açıklanmalı. Kaç sayfadan ve kaç maddeden oluştuğu yazılmalı ve en son imza bölümleri açılmalı.
Sözleşmelerde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus sözleşmeleri çift olarak imzanması ve ilgili taraflarda asıllarının olmasıdır. İleride başınız ağrımaz. Bu arada fiyatları düşürmeyin arkadaşlar.
Kolay gelsin bol kazanlar

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Evet arkadaşlar bir şekilde TMGD sınavını geçip TMGD belgemizi alıyoruz. Daha sonra ne yapacağımızı çoğumuz bilmiyoruz. Bu işi yapan kişi sayısıda az olunca ümitsizliğe düşüyoruz. Bu durumu az da olsa ortadan kaldıracak, tavsiye verecek, bu işi yapan veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa seviniriz. Çoğu kişinin aklında bulunan sorular şunlardır diye tahmin ediyorum.

1. Firmayla görüşmeye gidilirken ne gibi hazırlıklar yapılır ?

2. Firmaya nasıl fiyat verilir ? Hangi kriterlere göre fiyat dağılımı yapılır ?

3. İşi aldıktan sonra firmada öncelikle yapılması gereken işler nelerdir ?

4. Şahis şirketi mi kurulmalı yoksa Limited mi ? Hangisi daha avantajlı olur ? Yoksa firmada mi sigortalı görünmek daha iyi olur.

5. Sözleşme nasıl olmalı nelere dikkat edilmeli ? ( Sözleşme örneği sunan olursa çok iyi olur :)

Aklıma en başta gelen sorular bunlar. Tabi diğer arkadaşlardan da katkı bekliyorum. Sonuçta hepimiz bi nevi meslektaşız.

Çok şey söylemek mümkün, sorularınızın yanıtınız kendiniz bulacaksınız, öncelikle şunu bilmeniz gerekli ve kendinize sorun. Ben bu işin neresindeyim. Amaç elbette bir maddi kazanç elde etmektir, buna kimse söz edemez. Ancak şunu unutmamak gerekir, imzanızın ederi nedir. Hani bizim meşhur bir sözümüz vardır ''Müslüman mahallesinde salyangoz satmak'' önce kendimizi tartmamız gerekir. Olmaz bir işin içinde misiniz, değil misiniz. Benim ederim nedir. Bir firmaya gittiğimde sebep olduğum iş ile alakalı firmam yasal bir yaptırıma maruz kalır mı, önlemimi ne kadar alabildim. Tüm bunlara tereddütsüz sıkıntı yaratmam derseniz, ikinci aşamaya geçiniz. Firmanız ister adi ortaklık olsun ister limitet ister şahıs firması önemi yok. Zaten siz iyiyseniz fiyatınız otomatik belirlenir, Kaliteniz sizin fiyatınızı belirleyecektir. Soru cevap şeklinde yanıtlamadım kusura bakmayın. bu etik olmazdı.
İyi çalışmalar.

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Bizlere ön ayak olduğunuz için, deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Fiyat konusuna gelirsek izmirde bir firmayla görüştüm malesef 5 yer için 1500 lira fiyat veren bazı değişik arkadaşlarımız olmuş ve sonuçta anlaşmışlar. Bunların önüne nasıl geçilir bilemiyorum ama işimiz zor bu konuda. Ülkemizde işinin değerini bilmeyen işgüzar arkadaşlar malesef çok..

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Değerli TMGD'ler, güvenilir ve sağlam bir kaynaktan aldığım bilgiye göre; (TMGD OLDUKTAN SONRA nasıl olsa ben bu işi yaparım belgemi veririm çalıştırırım, ek iş olarak yaparım..... gibi gibi örnekler çoğaltılabilir tabi ki) Ciddiyetsiz yaklaşımda bulunan danışmanlara da CEZALAR yolda, hatta ve hatta belge yenilenmemesi dahi gündemde, haberiniz olsun.
Bu iş şakaya gelmez sorumluluk isteyen durum ortada. Bakanlık önlemini alacak bu konuda. İşi ve sorumluluğu hafife almayın lütfen.
Bu gibi durumları gözününde bulundurarak adım atmanızı öneririm,

Hepinize kolay gelsin.

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Çok iyi olur bencede bende öyle bi bilgi edindim. Özellikle yılbaşından sonra hem tmfb alan firma sayısı hemde denetimler artacakmış. İleride ihtiyaca göre sınav açılma gibi bi durumda olacak sanırım. Bunu ek bir iş olarak görenler yanılacaklar inşallah. Mesleğinizi değersizlestirmeyin öyle 300 500 fiyatlar vermeyelim lütfen. Bence fiyat konusunu bile bakanlık iş yerindeki duruma göre ayarlasa çok iyi olur hem işletme hemde TMGD olan arkadaşlar rahat eder diye düşünüyorum.

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Fiyat konusunda herhangi bir şey yapamıyorlar ve yapamazlar da. Çünkü serbest piyasa ekonomisi var. Diğer bakanlıklardaki danışmanlık bölümlerinde de durum böyle maalesef biliyorum bunu çünkü. Örnek vermek gerekirse; Gıda için ya da su ya da başka bir numune için analiz yaptıracak olsanız ilgili bakanlıkların asgari fiyat tarifesinin altına düş(e)mezsiniz çünkü, bakanlık sayfalarında karşınıza çıkar fiyatlar, eksiğini siz tamamlamak zorunda kalırsınız. Ama Tmgd durum böyle değil.

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Bu durumun önüne geçmek için neler yapılabilir. Bir yaptırımı var mıdır acaba bu durumun. Bugün TMGD sayısı bu durumdayken 5 yere 1500tl fiyat verenler, 1 sene sonra eklenecekler TMGD'lerle 150 lira fiyatta verirler.

MURAT ÇAPANOĞLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu durumun önüne geçmek için neler yapılabilir. Bir yaptırımı var mıdır acaba bu durumun. Bugün TMGD sayısı bu durumdayken 5 yere 1500tl fiyat verenler, 1 sene sonra eklenecekler TMGD'lerle 150 lira fiyatta verirler.
Selamlar,Veremezler kardeşim merak etmeyin.(istasyonlar hariç onlara belki 300-400 olabilir) verirlerse, sigortası vergisi git geli..ya kendileri vaz geçer ya uğraşamadıklarından firma fesheder ..dahası uygunsuzluk durumunda bildiğiniz gibi tmgd ye de para cezaları var..150 alır 5 ay 1100 tl cezayı yedi mi aklı başına gelir.Sadece biraz zaman..taşlar oturacak.İmkanınız varsa iyi bir saha kursuna gidin derim ne yapacağım diyenlere.Ve kursa giderseniz muhakkak ses kaydı alın, evrak isteyin ekran görüntüsü alın.Kurstan 4 ay sonra iş bulursanız aklınızda bişe kalmaz Saygılarımla.

Can Günebakan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Birde belge toplayıp bu işiyapmak isteyenler var. şimdiden iş güvenliği firmaları aramaya başladı belgenizi kiralarmısınız diye bunları önlemenin yolu nedir? çünkü bu firmalar ellerine 20-30 belge toplayıp tüm firmalara 300 500 tl fiyat verecekler

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Sanırım bu iş güvenliği firmalarının TMGD çalıştırıp çalıştıramayacağı ocak 2016'da belli olacakmış. Öyle bi duyum aldım. Onun için ön bi çalışma yapıyor olabilirler. Yanlız belge kiralama yasak ve öğrenildiği taktirde belgelerinin iptal olacağını yetkililer söylemişler. Umarımda öyle olur. Bu iş yerlere düşmeden biran önce gerekli önlemler alınır.

Cenap ŞAHİN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
TMGD eğitimi veren ve danışmanlık hizmeti yapan firmalar TMGD lerin haklarını düşük fiyatlarla kiralayarak bu sektörü kendi tekellerine almak istiyorlar..Verilen oldukça düşük tekliflerin bir sebebi de budur. Unutulmamalıdır ki TMGD hak devri söz konusu değildir. Yasal değildir çünkü..Konuyla ilgili bilgisi,mağduriyeti olan TMGD lerin
tmkt@udhb.gov.tr adresine şikayette bulunmalarını rica ediyorum.

P_Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, ben Nisan ayında belgemi alıp Ağustos ayında ilk anlaşmamı yaptım.İlk 6 ay 2000 Son altı ay 2500 TL olarak anlaştım. Fakat bazı TMGD lerin sektöre girmeden bazı danışmanlık firmalarına tüm haklarını 1000-1500 TL gibi rakamlara kiralamasi sonucu yaptığım anlaşmada sallantiya düştü.unutulmamalidır ki hak devri kesinlikle yasal değil!Böyle bir sorumluluğun altına nasıl girme cesareti gösteriliyor anlamış değilim.. Ayrıca 5 hak alan danışmanlık firmaları da bu sayede 500-1000 TL gibi rakamlarla kâra geçmiş oluyorlar.. Bu da TMGD lerin piyasa fiyatını düşürüyor. Bu konuyla alakalı bakanlığa şikayet edilmeli ve gerek emegimizin gerekse masraflarimizin heba olmaması adına bir adım atılmalıdır. Bunun tespiti gayet kolay yapılabilir.. Yeter ki toplu bir başvuruyla dikkat çekebilelim..

Emre MERT

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben bir firmada tam zamanlı çevre mühendisi/çevre görevlisi olarak çalışıyorum belgeyi alıp kendi firmamda TMGD yapmam mümkün mü ?

fatih kadem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar. ben 3 ekimdeki sınavda başarılı oldum ve sanırım ay sonuna kadar sertifikam elimde olur. bi kaç gündür bu konu hakkında iş aramaya başladım . Fakat çok az firma teklif yapmamızı istiyor ve çoğu gayri ciddi. Daha sistemli bir şekilde iş aramak için şu an faal şekilde tmgd olan arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Bende aynı durumdayım. TMFB olan firmalarla görüşme içerisindeyim. Özellikle petrol ofisleri dalga geçer gibi 200-300 liraya sadece imza atacaksın başka işin yok diyorlar. Ne kadarda işin öyle olmadığını anlatmaya çalışsamda adamların umrunda bile değil. Diğerleride denetimlerden sonra arayacaklarını henüz oyle bi durum olmadığını söylüyorlar şaka gibi.

oktay kuloğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat

Bir arkadaşımız çaba göstermiş, TRTde haber programında sesimizi duyurmuş. TMGD olmak isteyenlerede gerçekleri bir nevi sunmuş.

M. SARIKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bende aynı durumdayım. TMFB olan firmalarla görüşme içerisindeyim. Özellikle petrol ofisleri dalga geçer gibi 200-300 liraya sadece imza atacaksın başka işin yok diyorlar. Ne kadarda işin öyle olmadığını anlatmaya çalışsamda adamların umrunda bile değil. Diğerleride denetimlerden sonra arayacaklarını henüz oyle bi durum olmadığını söylüyorlar şaka gibi.
oktay benzin istasyonlarının zorunluluğu suan başladımı ben yılbaşından sonra diye biliyorum ama..

VOLKAN ÇAM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Firmayla anlaştınız. Bu süreçten sonra firma için neler yapmanız gerekiyor?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.