Tmgd Şahıs Şirketi Açmak?

İlker Kalfa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Şahıs şirketi açmak gerekli mi?
Eğer şahıs şirketi açıldığında vergi levhasını koymak için ofis açmak zorunda mıyız?

Erkan YILDIZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar merhaba,

bu konu gerçekten de önemli, ADR mevzuatı ülkemizin gündemine daha yoğun şekilde girer girmez böylesi sorular gelecek.O yüzden bu tip forumlar çok önemli, hem çalışıp hem de bu işi yürütmek isteyenler olacaktır, bu konuda birleşip ortak limited şirketler kurulabilir diye düşünüyorum, geri dönüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla

İlker Kalfa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Cevabı olan yok mu?

Cüneyt Zengin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle merhabalar,
Bir kaç gündür TMGD nedir, ne değildir diye araştırırken bu forumu keşfettim ve açtığınız konuyu görünce cevap vermek istedim.

TMGD olmak ve firmalara iş yapabilmek için bir şirket bünyesine çalışmak şart anladığım kadarıyla. Faturasız danışmanlık hizmeti vermek pek mümkün değil.
Bunun için de vergi dairesine kayıt olmanız gerekli. Şahıs olarak vergi dairesine kayıt yaptırabilirsiniz. Kısacası şahıs işletmesi açabilirsiniz. Şirket kuruluş işlemlerinde belirleyeceğiniz sektörler var, bunlar NACE kodu olarak geçiyor. Vergi dairesine danışmanlık nace kodunu bildirdiğinizde, ikamet adresinizi iş adresiniz olarak gösterebilirsiniz. Üretim yapmayacağınız için size gerekli olan bir masa, bir sandalye, bir de bilgisayar.
Vergi dairesi açılışı için başvuru yaptığınızda yoklama memuru iş adresinize gelip sizin gerçekten bu işi yapıp yapmadığınızı kontrol edecek. Yani ev adresinizi gösterebilirsiniz ancak evin bir odasını çalışma odası şeklinde dizayn ederseniz sorunsuz bir şekilde vergi numaranızı dolayısıyla vergi levhanızı alırsınız.

Tabi bu işler öyle kolay olmuyor maalesef. Devlet dairelerinde ne kadar çok prosedür olduğunu az çok hepimiz biliyoruz.

Kısaca şöyle toparlayayım;
- Şahıs işletmeleri ev adreslerini, iş adresleri olarak gösterebilir. (Her sektör için geçerli değil.)
- Vergi dairesine kayıt yaptırmak için mutlaka bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşma yapmak zorundasınız. (SMMM zaten sizin adınıza bütün işlemleri yapacak, siz çok fazla uğraşmayacaksınız.)
- Vergi dairesine kayıt yaptırdıktan sonra bir oda bünyesine de kayıt yaptırmanız gerekiyor. (Ticaret odası, esnaf odası gibi.)

Vergi dairesi ve ticaret odası işlemleri için 600,00 TL gibi bir rakama ihtiyacınız var. Ayrıca aylık defterinizi tutması için anlaştığınız SMMM'ye 90,00 TL - 120,00 TL gibi bir rakam da ödeyeceksiniz. Başka bir yerde çalışmıyorsanız yani SGK'nız yoksa aylık 400,00 TL civarı Bağ-Kur ödemek zorundasınız. Kestiğiniz her faturanın %18 KDV'sini ödeyeceksiniz, 3 ayda bir gelirinizin %20'sini devlete ödeyeceksiniz vs vs.

Çok fazla kafa şişirip sizi bu işlerden soğutmak istemiyorum. Sorularınız oldukça cevaplamaya çalışacağım.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

İlker Kalfa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle merhabalar,
Bir kaç gündür TMGD nedir, ne değildir diye araştırırken bu forumu keşfettim ve açtığınız konuyu görünce cevap vermek istedim.

TMGD olmak ve firmalara iş yapabilmek için bir şirket bünyesine çalışmak şart anladığım kadarıyla. Faturasız danışmanlık hizmeti vermek pek mümkün değil.
Bunun için de vergi dairesine kayıt olmanız gerekli. Şahıs olarak vergi dairesine kayıt yaptırabilirsiniz. Kısacası şahıs işletmesi açabilirsiniz. Şirket kuruluş işlemlerinde belirleyeceğiniz sektörler var, bunlar NACE kodu olarak geçiyor. Vergi dairesine danışmanlık nace kodunu bildirdiğinizde, ikamet adresinizi iş adresiniz olarak gösterebilirsiniz. Üretim yapmayacağınız için size gerekli olan bir masa, bir sandalye, bir de bilgisayar.
Vergi dairesi açılışı için başvuru yaptığınızda yoklama memuru iş adresinize gelip sizin gerçekten bu işi yapıp yapmadığınızı kontrol edecek. Yani ev adresinizi gösterebilirsiniz ancak evin bir odasını çalışma odası şeklinde dizayn ederseniz sorunsuz bir şekilde vergi numaranızı dolayısıyla vergi levhanızı alırsınız.

Tabi bu işler öyle kolay olmuyor maalesef. Devlet dairelerinde ne kadar çok prosedür olduğunu az çok hepimiz biliyoruz.

- Şahıs işletmeleri ev adreslerini, iş adresleri olarak gösterebilir. (Her sektör için geçerli değil.)
- Vergi dairesine kayıt yaptırmak için mutlaka bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşma yapmak zorundasınız. (SMMM zaten sizin adınıza bütün işlemleri yapacak, siz çok fazla uğraşmayacaksınız.)
- Vergi dairesine kayıt yaptırdıktan sonra bir oda bünyesine de kayıt yaptırmanız gerekiyor. (Ticaret odası, esnaf odası gibi.)

Vergi dairesi ve ticaret odası işlemleri için 600,00 TL gibi bir rakama ihtiyacınız var. Ayrıca aylık defterinizi tutması için anlaştığınız SMMM'ye 90,00 TL - 120,00 TL gibi bir rakam da ödeyeceksiniz. Başka bir yerde çalışmıyorsanız yani SGK'nız yoksa aylık 400,00 TL civarı Bağ-Kur ödemek zorundasınız. Kestiğiniz her faturanın %18 KDV'sini ödeyeceksiniz, 3 ayda bir gelirinizin %20'sini devlete ödeyeceksiniz vs vs.

Çok fazla kafa şişirip sizi bu işlerden soğutmak istemiyorum. Sorularınız oldukça cevaplamaya çalışacağım.

Saygılarımla.

Çok sağolun Cüneyt bey teşekkürler açıklamanız için

Meltem Turan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Açıklamalar için teşekkürler. ancak kazancımız giderler çıktığında elle tutulur değil. Firma TMG Danışmanını sigortalı çalışan gösterse, yine vergi Levhası ve bununla ilgili giderler olacak mı?

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Açıklamalar için teşekkürler. ancak kazancımız giderler çıktığında elle tutulur değil. Firma TMG Danışmanını sigortalı çalışan gösterse, yine vergi Levhası ve bununla ilgili giderler olacak mı?
Şahıs işletmeniz varsa vergi levhanız ve diğer belirtilen bütün giderleriniz olacak Meltem Hanım,yalnız sigortanızı firma yaparsa tek avantajınız her ay ödemek durumunda kalacağınız yaklaşık 550 tllik bağkur primi ödemezsiniz.Çünkü kişinin kendi şahıs firması varsa başka bir yerde ssklı çalışabilir bağkur primi ödemez.

Samet Başçı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle merhabalar,

Saygılarımla.
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler
Bi sorum olacak:
Bizim 5 danışmanlık Hakkı'mız var
Şahıs şirketimizde bizimle birlikte çalışan danışman arkadaş bulundura biliyor muyuz ayrıyeten başka prosedürler de var mı acaba
Teşekkürler

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
657 ye bagli memurun 2. Bir is yapma şansı yok. Amirinize sormanız yeterlidir.

Meltem Turan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Şahıs işletmeniz varsa vergi levhanız ve diğer belirtilen bütün giderleriniz olacak Meltem Hanım,yalnız sigortanızı firma yaparsa tek avantajınız her ay ödemek durumunda kalacağınız yaklaşık 550 tllik bağkur primi ödemezsiniz.Çünkü kişinin kendi şahıs firması varsa başka bir yerde ssklı çalışabilir bağkur primi ödemez.

Cevabınız için teşekkür ederim Gökhan Bey,Sormak istediğim şahıs şirketi açmadan tehlikeli faaliyet belgesi bulunan bir firmada ayda bir gün ssk ücretimin yatırılması karşılığında kadrolu çalışan olarak gösterilerek danışmanlık hizmeti verip veremeyeceğim? Ve bunu birden fazla şirket için yapabilir miyim?

Gökhan Sönmez

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Cevabınız için teşekkür ederim Gökhan Bey,Sormak istediğim şahıs şirketi açmadan tehlikeli faaliyet belgesi bulunan bir firmada ayda bir gün ssk ücretimin yatırılması karşılığında kadrolu çalışan olarak gösterilerek danışmanlık hizmeti verip veremeyeceğim? Ve bunu birden fazla şirket için yapabilir miyim?
Firma sizi kendisi ssklı yaparsa sorun olmaz diye düşünüyorum sonuçta bu durumda kendi bünyesinin çalışanı gibi gözükürsünüz bir gün bile olsa.Birden fazla şirkette de 4a'lı olabilirsiniz diye biliyorum.Sonuçta günümüzde bir sürü çift iş yapan var kanunlara göre örneğin gündüz fırında çalışıp gece taksicilik yapan bir kişi iki yerden de sigortalı olmalıdır.Kişisel yorumum tabi,başka bir kaynaktan daha doğru bilgi edinirseniz paylaşırsanız seviniriz=)

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ayda 1 gün yapmayın en azından 6 gün yapın şuan bu şekilde çalıştığım firmalarım var

Meltem Turan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli bilgileriniz için Teşekkürler.

S

Sergün Çağlayan

Guest
Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler
Bi sorum olacak:
Bizim 5 danışmanlık Hakkı'mız var
Şahıs şirketimizde bizimle birlikte çalışan danışman arkadaş bulundura biliyor muyuz ayrıyeten başka prosedürler de var mı acaba
Teşekkürler

Samet Başçı,
Eğer sizinle birlikte çalışacak diğer TMGD, TMGD şirketinin ortağı ve/veya çalışanı ise, diğer arkadaşın sağladığı danışmanlık hizmetini TMGD şirketiniz üzerinden faturalandırabilirsiniz.

ebru nur tekel

Üye
TÜİSAG Üyesi
ayda 1 gün yapmayın en azından 6 gün yapın şuan bu şekilde çalıştığım firmalarım var
Yaşar bey yardımcı olabilir misiniz 5 ayrı petrol ofisi ile anlaşma sürecindeyim. bana ücreti nasıl ödeyeceklerini bilmiyorlar makbuz mu keseceksin dediler bunun için şahıs şirketi kurmam gerekiyor ve benim alacağım firma başı 500 civarı ücret ile bu mümkün değil gideler geliri karşılamaz. beni 5 firma da 6 şar günden sigortalı göstermeyi düşünüyor. böyle olursa benim vergi yükümlülüğüm oluyor mu ?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
5 sirket sizi 6 sardan sgk li gosterecek alacaklarinizi bankaya yatircaklar maas odemesi olarak. Dolayisiyla maasli elemani oluyorsunuz. Sirket kurma derdiniz olmuyor 500 istasyon basina idare eder bir fiyat.

ismail küçükyavuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu işi profesyonelce yapmak isterseniz limited şirket kurmak daha mantıklı.Şahsi görüşmelerden sonuç çıkmadı.Lakin karşılarında tüzel kişilik bulunca görüşmeler olumlu geçti.Tek bir firmanın 5 lokasyonu ile anlaştım.Fiili olarak geçen hafta işe başladım.Sözleşmemizi imzaladık.Yalnız OSGB ler bu işi bozmak içim her şeyi yapıyor.Başarılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.