Tmgd Şahıs Şirketi Açmak?

ebru nur tekel

Üye
TÜİSAG Üyesi
5 sirket sizi 6 sardan sgk li gosterecek alacaklarinizi bankaya yatircaklar maas odemesi olarak. Dolayisiyla maasli elemani oluyorsunuz. Sirket kurma derdiniz olmuyor 500 istasyon basina idare eder bir fiyat.
teşekkür ederim Yaşar Bey:)

ebru nur tekel

Üye
TÜİSAG Üyesi
yaşar bey bir sorum daha olacak e devlet üzerinden yapılan anlaşmalar yeterli mi yoksa ekstra sözleşme yapmalı mıyım?( ben sözlmeşme örnekleri indirdim elimde mevcut) bir de beni sigortalı göstermezlerse sıkıntı olur mu?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
sistem açısından yeterli ancak kısi süreli iş söleşmesi yapmak durumunuz olacağı için "çakma" bir sözleşme daha yapacaksınız şirket bunu muhasebecisi üzerinden sgk ya bildircek

ebru nur tekel

Üye
TÜİSAG Üyesi
yardımlarınız için teşekkür ederim yaşar bey

İbrahim Tutal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
ayda 1 gün hizmet verdiğiniz firmaya kendinizi sigortalatabilirsiniz. Firmaya maliyeti 60 TL olur.
İkinci olarak serbest meslek makbuzu kesmek suretiyle aynı muayenesi olan doktorlar gibi hizmet verebilirsiniz. Bunun için evinizi adres olarak verebilirsiniz. Bazı giderleriniz su elektrik gibi vergiden düşer. Ancak aylık maliyet aynıdır bir muhasebeci ücretiniz olur birde bağkurunuz verginiz hizmet verdikçe olur. Ayrıca veterinerler gibi hem danışmanlık ( serbest meslek makbuzu kesme suretiyle ) hem de ticari satış işi de yapabilirsiniz. Mesela aynı firma isminde hem ticaret yapar ikinci bir defter ile de danışmanlığınızı takip edebilirsiniz.
Saygılarımla.

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir şahıs şirketi kurmanız sizin avantajınıza olacaktır. Firmadan ödemelerinizi almanız için fatura kesebilmenize yeterlilik sağlayacaktır. Aynı zamanda da ilerde vergisel anlamda sorun yaşamamanız için önlem olacaktır. Home ofis bir şahıs şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketinizin ilk açılışı biraz masraflı gibi dursada SSk yada bağkur harici 500 600 lira arasında bir bedele çıkmaktadır. Bu şahıs şirketinizi Limited olarak kurmaya kalkarsanız sermayenize bağlı olarak 2 - 3 bin tl civarına hatta üzerine firmanızı kuracaksınızdır. Benim şahsi önerim şahıs şirketi kurmanızdır. Aylık ortalama 100 tl civarında muhasebe işlemleri için SMMM masrafınız olacaktır ve 30 lira civarında herhangi bir karlılığınız olmasa bile her ay bir gerçek KDV niz çıkacaktır. SSK yada bağkur olayına gelince eğerki herhangi bir yerde sigortalı çalışıyorsanız Bağkurunuz çıkmayacaktır. herhangi bir yerde de çalışmıyorsanız yaklaşık 500 tl bir bağku ücretiniz oluşacaktır. 5 -6 gün bir yerlerde sigortalı çalışan olarak kendini göstertmek belki bir çözüm gibi görülebilir ancak burada da Vergi usul kanununa ayırılık varmı incelemek gerekir. Yasal olarak bir usulsüzlük olarak değerlendirilebilme ihtimali vardır. yani kısacası bu işi nasıl ve ne şekilde yapacağınız önemlidir. bir ek iş mi olacak yoksa daimi iş olarakmı seçeceksiniz ? sorularınız var ise yardımcı olmaya çalışırım. Ben şahsen ek iş olarak yapıyorum. Şahıs şirketimi home ofis olarak kurdum. aylık olarak faturamı 2 tane müşterime kesiyorum

arife yazıcı1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
yaşar bey bir sorum daha olacak e devlet üzerinden yapılan anlaşmalar yeterli mi yoksa ekstra sözleşme yapmalı mıyım?( ben sözlmeşme örnekleri indirdim elimde mevcut) bir de beni sigortalı göstermezlerse sıkıntı olur mu?
sözleşme örneklerini paylaşabilir misiniz?

arife yazıcı1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
elinde teklif ve sözleşme örneği olan var mı? paylaşabilir mi?

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Teklif örneği hangi konuda istiyorsunuz? yazabilirmisiniz.

ebru nur tekel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir şahıs şirketi kurmanız sizin avantajınıza olacaktır. Firmadan ödemelerinizi almanız için fatura kesebilmenize yeterlilik sağlayacaktır. Aynı zamanda da ilerde vergisel anlamda sorun yaşamamanız için önlem olacaktır. Home ofis bir şahıs şirketi kurabilirsiniz. Şahıs şirketinizin ilk açılışı biraz masraflı gibi dursada SSk yada bağkur harici 500 600 lira arasında bir bedele çıkmaktadır. Bu şahıs şirketinizi Limited olarak kurmaya kalkarsanız sermayenize bağlı olarak 2 - 3 bin tl civarına hatta üzerine firmanızı kuracaksınızdır. Benim şahsi önerim şahıs şirketi kurmanızdır. Aylık ortalama 100 tl civarında muhasebe işlemleri için SMMM masrafınız olacaktır ve 30 lira civarında herhangi bir karlılığınız olmasa bile her ay bir gerçek KDV niz çıkacaktır. SSK yada bağkur olayına gelince eğerki herhangi bir yerde sigortalı çalışıyorsanız Bağkurunuz çıkmayacaktır. herhangi bir yerde de çalışmıyorsanız yaklaşık 500 tl bir bağku ücretiniz oluşacaktır. 5 -6 gün bir yerlerde sigortalı çalışan olarak kendini göstertmek belki bir çözüm gibi görülebilir ancak burada da Vergi usul kanununa ayırılık varmı incelemek gerekir. Yasal olarak bir usulsüzlük olarak değerlendirilebilme ihtimali vardır. yani kısacası bu işi nasıl ve ne şekilde yapacağınız önemlidir. bir ek iş mi olacak yoksa daimi iş olarakmı seçeceksiniz ? sorularınız var ise yardımcı olmaya çalışırım. Ben şahsen ek iş olarak yapıyorum. Şahıs şirketimi home ofis olarak kurdum. aylık olarak faturamı 2 tane müşterime kesiyorum
recep bey teşekkür ederim benim için şimdilik geçiş süreci olarak görünüyor ancak şubattan sonra devam edip etmeyeceğim kesinleşecek bu süreçte şahıs şirketi açmayı düşünmüyorum devamlı yapacak olursam yine fikrinizi alırım yalnız şunu merak ediyorum memur olunca bu işi ek iş olarak yapabiliyor muyuz kafama takılıyor çünkü başladığım şirketleri yüz üstü bırakmakta istemiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

ebru nur tekel

Üye
TÜİSAG Üyesi
bugün girebildim ancak arife hanım gecikti kusura bakmayın iyi çalışmalar

Ömür Çolaklar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Sigortalı olarak çalışan ve ek iş olarak yapmayı düşünenler için danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmaların 6 gün sigorta göstermeleri daha mantıklı geliyor. Zaten 6 gün sigortanın iş verene maliyeti 100 tl falan anca olur.

BEKİR ALTUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar arkadaşlar.
İstasyon başına 500TL ücret az değil mi? Şu an çalıştığım işyerinden ayrılmadan aynı zamanda başka firmalara danışmanlık yapabilir miyim? Şu an ki işimi seviyorum aynı zaman da TMGD olarak da iş yapmak istiyorum.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
500 az ancak istasyonda sorumlu olacagiz konulara bagli. 1500den pazarlik edin. Evet yapabilirsiniz.

ENİS GÜMÜŞTAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi

Merhaba Recep Bey,

Açıklamalarınız için teşekkürler.Çalıştığım firma şahıs şirketim olduğunu sgk ekranından görebilir mi ?

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Recep Bey,

Açıklamalarınız için teşekkürler.Çalıştığım firma şahıs şirketim olduğunu sgk ekranından görebilir mi ?

Enis Bey,

SGK ekranından göremezler diye tahmin ediyorum. Ancak konuşla ilgili olarak SMMM arkadaşlara sorarım. Ancak görmelerinde de bir yasal sakınca yoktur. Bu sizin en yasal hakkınızdır. Herhangi bir yerde çalışırken bir şirketinizde olabilir.

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
recep bey teşekkür ederim benim için şimdilik geçiş süreci olarak görünüyor ancak şubattan sonra devam edip etmeyeceğim kesinleşecek bu süreçte şahıs şirketi açmayı düşünmüyorum devamlı yapacak olursam yine fikrinizi alırım yalnız şunu merak ediyorum memur olunca bu işi ek iş olarak yapabiliyor muyuz kafama takılıyor çünkü başladığım şirketleri yüz üstü bırakmakta istemiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim

Devlet memuru olarak yapılmasını geçen gün tartışmıştık arkadaşlarla eğerki sözleşmeliyseniz sözleşme şartlarınıza bağlı ancak 657 ye tabii iseniz yapamıyorsunuz. Aslında şirkete ortak olabiliyorsunuz ancak faaliyette bulunamıyorsunuz. yönetiminde yer alamıyorsunuz. Kişisel şahıs şirketi olarak ta sorabilirim. Bu konuyla ilgili olarakta SMMM arkadaşlara sorup size net bir dönüş yapacağım. Ancak benim kanaatimce yapamayacaksınız gibi durmaktadır.

Devlet memuriyetiniz başlayana kadar şahıs firmanızla hizmet verirsiniz. memuriyetiniz başlarken şirketinizi kapatmanız kolay olacaktır. Ancak şahıs şirketiniz olursa kolay olacaktır. Memuriyete başladığınızda da bir arkadaşınıza devredebilirsiniz. Veyahut bir süre bir arkadaşınızın şirketinde kısa dönemli çalışarak arkadaşınızın şirketinden ilgili çalışması varsa firmanın faturalandırmanızı yapabilirsiniz.

ERKAN DÜZTAŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar,
09.04.2016 sınavını kazanmış yeni bir tmgd olarak konuyla ilgili benimde bir sorum olacak.
şahıs şirketi kurmayıp veya firmada sigortalı olmadan, anlaşacağımız firma bize gider makbuzu kesemezmi?
gider makbuzunda stopaj kesintisinde olacağından vergisel boyutuda çözümleneceğinden sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. bu konuda görüşlerinizi bekliyorum..

boğaç

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar,
09.04.2016 sınavını kazanmış yeni bir tmgd olarak konuyla ilgili benimde bir sorum olacak.
şahıs şirketi kurmayıp veya firmada sigortalı olmadan, anlaşacağımız firma bize gider makbuzu kesemezmi?
gider makbuzunda stopaj kesintisinde olacağından vergisel boyutuda çözümleneceğinden sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. bu konuda görüşlerinizi bekliyorum..
Gider makbuzu kesebilir, bir sakıncası yok

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.