6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında Berkay Hasan Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

şaka gibi resmen biri ertelendi diyor diğeri ertelenmedi.bu kadar laçka birşey görmedim.resmi gazetede görene kadar faso fiso.

Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
  2. Recep K.

Recep K. TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, dün akşam NTV şu alt yazıyı geçti : http://i39.tinypic.com/33bh0s2.jpg
    kime inanacağımızı şaşırdık..

likable03 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Paqe

Paqe TÜİSAG Üyesi

"Sadece". Aynı zamanda ve yerde mi yaşıyoruz anlayamıyorum. Mayıs sınavına kaç kişinin girdiğinden ve Ağustos sınavına, artı Kasım2013 ve Mayıs 2014, Ağustos 2014 sınavlarına kaç kişinin gireceğinden haberiniz var mı? Ya da benim gibi çıkan yasalara güvenip bir an önce bu işi yapmak için zaman, para, enerji harcayanların emeklerine ne olacak? Sayfalarca yazılıp çizildi aynı yorumlar, hala sadece 1 yıl ertelendi ne olacak ki, bakın keyfinize, üzmeyin kendinizi tarzı yorumlar yapabilenler var, hayrettir yahu!

FUNDA3426, İsmail SALMAN ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
  4. ANIL KIŞ

ANIL KIŞ TÜİSAG Üyesi

emrah dincer ve Onderkaya_14 bu yazıya teşekkür etti.
  5. aliutku

aliutku TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, mecliste tanıdığı olan varsa açsın sorsun.. Meclis web sitesi herşeyi geç yayınlar.. Komisyondan geçeli 2 gün olacak nerdeyse.. Dün gece oylandı.. Yasa aynen geçecek gibi. Cumhurbaşkanı veto vermezse 1 haftaya resmi gazetede..

Gelelim olayın iç yüzüne Esnaf Odaları Konfederasyonu başkanı zaten 1 hafta önce gazateyelere bu demeci verdi. Biz talep ettik ve değiştiriliyor şeklinde... Bir diğer 2. unsur 114 AKP milletvekili imzası mevcut... Başka hiçbir parti imza atmadı... Bunları tartışmayın birbirinizi kırmayın artık.. Herkes twitterdan e-mailden bakanlığa milletvekillerine mail atsın. Bizler bir heyet toplayıp bakanla görüşme talebi alma hazırlıkları içerisindeyiz.. Torba yasa da aile hekimlerinin ve kamuda çalışan doktorların işyeri hekimliği yapacağıda söz konusu.. Bir diğer tehlikede budur bunu unutmayın.. Bu bir oy pazarıdır. Seçim yaklaşıyor.. Sendikalar ölü durumda

Sonuç olarak bence şu konulara ağırlık verilmeli;

1. 23 milyon işçiyi ilgilendiren bir yasa patronlar baskısıyla erteleniyor. Sizlerin diplomalarından önce en önemli mesele bu.
    2. İşsiz bir dünya insan bu belge ile umutlandı işe girdi (işi nasıl yaptıkları şu aşamada hiç önemli değil),
    3. Birçok insan işini bıraktı, kurulu düzenini dağıttı bu işlere başladı...
    4. Birçok yatırımcı 600 OSGB 300 Eğitim kurumu kurdu. Her birinde 10 kişi çalıştığını düşünün, bu firmaların en az yarısı batar..
    5. Danışmanlık firmalarının 2016 yılına kadar yaşaması sağlandı, çantacı risk değerlendirmecileri piyasayı öldürmeye devam edecek.. isg uzman adayı diye broşür bastırıp risk değerlendirmesi yapan mevcut...
    6. Birde kredi çekip kursa giden kitle varki onlara çok ayıp oldu...

Recep K., Hakan TÜRKER, anarki34 ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.

6. Arkadaşlar merhaba,
    bu linkin geçtiği haberi bugün en az 10 defa sildim. Maalesef yine onaylanmış. Bu tür haberleri lütfen paylaşmayın şeklinde mesaj yazdım, dikkate alınmamış Maalesef. Ne yapılmaya çalışıldığını gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Teklif henüz görüşülmedi salıdan önce de görüşüleceğini zannetmiyorum diye de bir daha yazmayacağım. Sanırım hiç bir şekilde yardımcı olma çabasında olmamın bir anlamı yok.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Selçuk Mert, İsmail SALMAN ve umittt bu yazıya teşekkür etti.
  7. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum.sadece kafa karıştırmaktan başka işe yaramıyor.haftaya kesin belli olur bekleyip görelim.

umittt bu yazıya teşekkür etti.
  8. fbturk

fbturk TÜİSAG Üyesi

Bir kez daha ertelenirse herkes "Nasıl olsa laçkalaştı, seneye bir daha erteletiriz. TESK başkanı da başbakanımızın arkadaşı, oh ne ala. Biz bu kanunları insan canı sağlığı için de çıkarmadık, AB uyumu içindi, onlarla da uyuşmuyoruz artık. Ee Ne gereği var ozaman, kökten iptal edelim. Bu kadar firma, OSGB, uzman, eğitim kurumu, emek ve insanların umuduyla oynamak da bedava." diyorlar şeklinde düşünülecek. Ertelenmezse zaten müfettişlerine talimat verirsin, dersin ki denetlemeye gittiğiniz firmalarda (çok ciddi sorunlar hariç) esnek davranın, hemen cezayı yapıştırmayın, süre verin, yönlendirici olun, takip edin, en son çare cezai müeyyide uygulayın dersin. Olur biter.

9. izmir35

izmir35 Guest

az once mecliste isg ile ilgili mm gorustu. CHP ertelenmemesini onermisti, CHP nin onerisi kabul edilmedi.

ako ve Dr_IGU bu yazıya teşekkür etti.
  10. Orkun Topraklı

Orkun Topraklı TÜİSAG Üyesi

kanunun ertelenmemesi için herkes kamuoyu oluştursun....

11. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

5 Şubat 2013 de aşağıdaki yazıyı yazdığımda forumda aforoz edilecektim. Yönetmeliklere göre gelecek planı yapmayın dedim. İnsanlar bana vay sen moral bozuyorsun, vay sen kimsenin uzman olup ekmeğine ortak olmasını istemiyorsun gibisinden bir sürü mesaj yazdılar.. Ben sadece yönetmeliklere ve kanunlara güvenerek gelecek planlaması yapmayın dedim...

'''Arkadaşım moralini bozmak gibi olmasın ama bende senin gibi düşünerek başladım. 10 yıldır iş güvenliği uzmanıyım.
    c sertifikamı t2005 de aldım. Ekim ayında ancak B aldım.(yönetmelik iptallari sebebiyle)
    Sene oldu 2013 hala aynı yerde sayıyorum.

Bugun A veya B uzman arayan bir hastane ile görüştüm. Yeni yönetmelikten sonra bünyelerindeki 3 tane mühendisi C sertifikasına yazdırmışlar. Artık ihtiyacımız yok A yada B sınıfına dediler..
    Tecrubeli tecrubesiz, bilgili bilgisiz farketmiyor işveren için..

Sakın 3 sana sonra şu olcam 5 sene sonra bu olacam diye hayale kapılma derim naçizane.
    Kendimden biliyorum.

Mesleğe yeni başlayacaklara tavsiyem sakın yönetmeliklere aldanıp gelecek planlaması yapmayın..
    Saygılarımla... '''

İnşallah ben yanılırım...

Çağlar Çavdar ve leventsert bu yazıya teşekkür etti.
  12. Savas9704

Savas9704 TÜİSAG Üyesi

Bu iş yaz boz mantığıyla olmaz arkadaşlar, iş güvenliği konusunda ülkemizdeki durum ortada ölümler yaralanmalar tüm hızıyla devam ediyor maalesef... Ayrıca ülkemizdeki diğer önemli sıkıntı istihdam sorunu idi ve kısmen de çözüm olacaktı. Diğer konuda işveren zaten nasılsa bu yasa iptal olur diye düşünüyordu ki gerçekleşmek üzere, sonrasında kim takar ki bu yasayı yine iptal olur düşüncesi devam edecek ve değişen hiçbir şey olmayacak. Bazı konularda kararlı olan insanlar her ne hikmetse oy kaybı diye düşündükleri bu yasayı sürüncemede bulundurmaya devam edecekler. İnşaallah duyarlı birileri çıkarda ciddi eksikliğimiz olan bu yasanın devamı yönünde karar verirler.

13. badebru

badebru TÜİSAG Üyesi

ben agustos ayında sınava gırecegım.ve şuan kafam çok karıştı.....ne olacak bu durum? umut bagladık,işten cıkıp sınava adepte olduk...herşey tepe taklak oldu.....net bı cvp verecek bızı aydınlatacak yokmu?

14. Sayın badebru hanım,
    mesaj yazmakta geciktiğim için herkesten özür dilerim. Ancak bir çok arkadaşımızın bilet kesmeleri sonucu ben de sona bırakmak zorunda kalmıştım.
    Bugün TBMM de komisyon görüşmeleri neticelendi. CHP nin Grup önerisi olarak vermiş olduğu, yasanın ertelenmemesi yönündeki önerilerine MHP ve AKP den bir milletvekili (Şanlıurfa AKP milletvekili Mahmut Kaçar) nden destek gelmesine rağmen, öneri reddedildi.
    Tüm konuların bitmesi sonucu torba yasanın tamamı bir kerede oylandı ve yasa geçti.
    Buna göre bildiğim kadarıyla, torba yasa TBMM Genel kuruluna gelecek, burada görüşülerek oylanacak, kabulü halinde onaya sunulmak üzere Cumhurbaşkanına gönderilecektir.
    Sonuç için herhengi bir tahminde bulunmak istemem ile birlikte, yasanın bu haliyle TBMM den de geçeceği yönündedir. Süreç çok kısa olmayacak kanaatindeyim. Ancak yorumları ve katkıları buradan değil de farklı platformlarda yapmak gerektiğini düşünüyorum. En azından bu konuda itirazları ve ısrarlı olanların veya olacakların C planını düşünerek şimdiden sayın cumhurbaşkanımızı konu ile bilgilendirmek üzere girişimlerde bulunmaları gerekebilecektir. Burada yazılanlar burada yazı olarak kalmaktadır. Burası bir forum sitesidir.
    Derneğimiz İSAG olarak ne yapıldığını merak edenler olacak olur ise sadece son örneği de aşağıdadır.
    http://www.isghaber.com/threads/İş-...İsag-başkanı-levent-kavlak-ile-röportaj.3731/

alperozbas ve Çağlar Çavdar bu yazıya teşekkür etti.
  15. serdar demirel

serdar demirel TÜİSAG Üyesi

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=131563
    burada kanun metninin 42. maddesine bakar mısın?120 akp imzası var. Ayrıca 44 madde toptan geçecek hem de meclis tatile girmeden. Asıl siz ertelenmeyecek diye insanlara umut vermeyin.Kesin erteleme olacak...

16. Mahir Can Uysaltürk

Mahir Can Uysaltürk TÜİSAG Üyesi

İşverenin gözünde bir karizması olan 6331 sayılı kanunun bu şekilde yap boz yapılmasıyla zaten angarya olarak görülen iş güvenliğinin, kanunun karizmasının yıkılmasıyla iş güvenliği angarya sıfatına sımsıkı sarılacaktır.
    Bu milletimize aşılanmaya çalışılan düzgün yapılı kültürün baştan bozulmasına yol açacaktır.
    İşveren de sen öyle diyosun uzman da bu kaç para demeye devam edecek.....

17. Davutt

Davutt TÜİSAG Üyesi

Sayın cumhurbaşkanı meclisten gelen hangi yasayı onaylamamış,onaylamama gibi bir yetkisi yok,öyle bir gücü de yok,gönder onayla,gönder onayla...,bu böyle yürüyor...

Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
  18. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

yeni bir gelişme yok değil mi?

19. sayram9

sayram9 TÜİSAG Üyesi

SAYIN ARKADAŞLARA ARZ OLUNUR:

İSTANBUL MV. A.LEVENT TÜZEL'İN 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASININ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI GÖREVLENDİRME YÜKÜMLÜLÜĞÜNE İLİŞKİN GEÇİCİ 4. MADDESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

WEB ADRESİ: http://web.tbmm.gov.tr/gelenkagitlar/metinler/223196.pdf

Ekli Dosyalar:

civiluzman ve Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
  20. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica