6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında Berkay Hasan Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

Yukarıdaki konuda yeni gelişme var mı arkadaşlar..

2. ismet ata

ismet ata TÜİSAG Üyesi

kanun meclisten geçti peki cumhurbaşkanı imzaladı mı? resmi gazetede yayınlandı mı?

3. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

Şu ana kadar resmi gazetede yayınlanmadı.Her gün takip ediyorum

4. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

leventsert bu yazıya teşekkür etti.
  5. Davutt

Davutt TÜİSAG Üyesi

Siz hala neyi takip ediyorsunuz, meclisten geçip cumhurbaskanının onaylamadığı bir yasa gördünüz mü, siz olmuş bitmiş kabul edin ve planlarınızı o na göre yapın...

leventsert bu yazıya teşekkür etti.
  6. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Levent bey çok haklısınız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. leventsert

leventsert TÜİSAG Üyesi

Düzeltiyorum 12 Temmuz 2013 tarihli resmi gazetede mevcuttur

8. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Emin misiniz? 12 temmuz tarihli gazetede torba kanunun kabuluyle ilgili birşey yok.

9. ethem tuğrul

ethem tuğrul TÜİSAG Üyesi

Benim gibi danışmanlık firması olanlar için harika bir karar oldu arkadaşlar.

10. Reinarubia

Reinarubia TÜİSAG Üyesi

İnşallah dediğiniz gibidir. 2300 küsür gün prim ödemem var. Bu durumda B sınıfı için sınava girebileceğim :)

11. süperman

süperman TÜİSAG Üyesi

bu prim günleri bence yeterli. 750 gün neydi öyle arkadaş. 7 yıla yakın çalışma geçmişi olmak gerekecek c den b ye geçebilmek için. ipini koparan bu işi yapmayacak yani. zaten 7 yıl çalışmış biri iş güvenliği mesleğine geçiş yapmak istiyorsa gerçekten çalışmak istiyordur.

12. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Sayın Ako,
    B 2250 ve A 3500 gün sayıları yaklaşık bir, bir buçuk ay önce görüşülmüştü, sizlere de az çok fikriniz olması için bildirmiştim. Şuan her hangi bir netlik yok eğer revize gelmezse, (şuana dek gelmedi) bu rakamlar söz konusu gibi gözüküyor, dediğim gibi tebliği beklemekte fayda var. Nasıl daha önce erteleme teklifini yayınlarken de, "önlemlerinizi buna göre alın ve beklemekte fayda var" diye önerdiysem, sgk gün sayısı için de aynı görüşü paylaşmak isterim. Mantık olarak bakanlık sektöre ihtiyaç duyulan B sınıfı sayısını çıkarması gerekir. Sonra da bu sayıyı mevcut C sınıflarının SGK'dan prim gün sayısına bakarak bulması pekala mümkündür. Yoksa birilerinin kafasına göre bu rakamlar belirlenemez. Umarım tebliği de hesap kitap yaparak yayınlarlar. Neye dayanarak bu rakamları dile getirdiler bilemiyorum.

Geçenlerde bir grup kişi gün sayılarıyla ilgili bakanlığa dilekçe gönderdi, kaale alınacağını da pek sanmıyorum açıkçası.
    Neden kaale alınmayacaktır? Bir oda, bir dernek, bir vakıf olmadığı sürece devlet kurum ve kuruluşları şahısların öneri ve görüşlerini ciddiye almamaktadır. Dolayısıyla bir odanın veya derneğin önerilerini sunması daha önemlidir.

Bir de bu rakamları nereden öğrendiğiniz diye sormuşsunuz, bunlar bakanlıkta konuşulan öneriler diyelim. Hatta şöyle diyeyim 38.a maddesinin ertelenmesi de bir dönem görüşüldü, şahsen ben de Mart gibi erteleme duyurusunu bekliyordum, en azından OSGB'lerin buna göre hazırlık yapmaları için.. Ancak bakanlıkta uzun süre bu konular dillendirilmezken bir şekilde oldu bittiye getirildi ve yürürlüğe 10 gün kala ertelenme teklifi torba yasanın içine konuldu. Erteleme beklentimin sebebi işverenlerin baskısı değil bakanlığın alt yapısının hazır olmaması idi. İşverenlerin baskısı dağın görünen kısmı sadece. Aslında yayınlanmamış ve ya iyi hazırlanamamış bir çok yönetmelik ve alt yapı eksikliği söz konusuydu. İş yeri hekimi ve diğer sağlık personeliyle ilgili yönetmelik bile hazır değildi. Yoksa ortada seçim yok bir şey yok neden ertelesinler.. Seçim demişken, 2014 Mart ayındaki seçim, Aralık'ta bir erteleme daha getirir mi? Allah bilir.
    Benden söylemesi.
    Selamlar.

ako ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  13. 750 gün sayısı ile danıştaydan iptal geldikten sonra, hala 750 gün prim günü konuşulması artık imkansızdır. Danıştay bir anlamda dedi ki; 750 gün yetersiz bir tecrübedir. O yüzden şimdiki planlama en az 1.500-1800 gün seviyelerinden başlayabilir.
    Sanırım eğitimin ve sınavın kolay olması, bir şekilde bir ünvan alınmasının kolay olması sonucunda beklentiler üst noktaya çıkabilmektedir. Sayı veya sonuç ne olursa olsun umarım tüm ülke için hayırlı olan olur.

Berkay Hasan Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
  14. DENİZ YILMAZ

DENİZ YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Peki arkadaşlar bu konu ile ilgili kesin durum ne zaman netleşir. sınav tarihi ne zaman kesinlik kazanır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica