Az Tehlikeli Ve 50 Kişiden Az Çalışanı Olan Esnaf Için Risk Analizi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hamide şahin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Asıl sonucuna katlanılacak durum, iş yerinin isg-katipte onaylı uzman olmadan imza atmak neticesinde gerçekleşir.

2. Hürkan

Hürkan TÜİSAG Üyesi

peki uzman olarak imza atmayalım. danışman adı altında ismimizi yazıp RA yı imzalayabilir miyiz?

Murat Karlık bu yazıya teşekkür etti.
  3. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Hayır

4. Hürkan

Hürkan TÜİSAG Üyesi

peki, OSGB'ler anlaşmalı olmadıgı firmalara RA yapıyorlar. oradaki C belgeli uzman da imza atıyor. onlarda problem olmuyor da , serbest calısanlar için imza atmak problem oluyor. ben bunu anlıyamıyorum işte.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

İSG_KATİP'te kayıtlı uzman değilse imzalamamalı. OSGB yada bireysel çalışan ayrımı yok.

6. nokia6270

nokia6270 TÜİSAG Üyesi

risk analizi yapan uzman arkadaşlar iş yerine fatura kesmek için vergi mükellefi olmalıdır. OSGB de çalışan uzman vergi mükellefi değildir. OSGB vergi mükellefidir. Siz hizmet satıyorsunuz o yüzden bu olayı faturalandırmanız gerekiyor. Yoksa yaptığınız iş usulsüzlüğe girebilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Uğur Yarımbaş

Uğur Yarımbaş TÜİSAG Üyesi

ben OSGB de çalışıyorum. bi tanıdığın kuaförü var, onun risk analizini ben yapıp iş verene imzalatsak oluyor mu?

8. Hürkan

Hürkan TÜİSAG Üyesi

bu işin faturalandırma olayı ayrı bir konudur. serbest calısan isg uzmanlarıda vergi mukkellefi olup fatura kesebiliyorlar. yada anlasmalı calıstıgı firmalara kestiriyorlar. serbest calısanlar, danısmanlık hizmeti verdigi içinde ''danısmanlık hizmeti'' adı altında fatura kesebiliyorlar. zaten firmalarda faturasız kabul etmiyorlar. cunku RD yi senden aldıgımı nasıl ispatlarım diyor.
    ancak olayın diger boyutu var. serbest calısanlar RD'yi imza atmıyorlar. (önceki yazısmalarda böyle yazıldı) imzayı da isveren atacak yazıldı. o durumda serbest calısan fatura kesmeden de bu işi yürütürse burada develet zarara ugramıs olmaz mı??? ilaveten OSGB'lerde zarara ugrar. cunku işveren için daha ucuza maliyet olacak!
    eger RD'ye serbest isg uzmanları imza atmaz ise faturada kesmez. bunu da kimse ispat edemez. işveren ben hazırladım RDyi der cıkar. yorumlarını beklerim.

9. nokia6270

nokia6270 TÜİSAG Üyesi

Olur.

uguryarimbas bu yazıya teşekkür etti.
  10. Hürkan

Hürkan TÜİSAG Üyesi

peki, fatura kesecek misin?

11. nokia6270

nokia6270 TÜİSAG Üyesi

yok kesmiyeceksin. Kesersen usulsüzlüğe girer. OSGB firman fatura keserse bir problem yok.

12. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

merhabalar berberler kasaplar falan tehlikeli sınıfa giriyormuş ben C sınıfı uzman olarak 10 dan az çalışan bu yerlerde imza atmadan risk analizi yapabilir miyim? Bir de sitelerde RA yaparsam aynı şekilde imza atmadan olabilir mi?

13. Hürkan

Hürkan TÜİSAG Üyesi

tamam fatura sartı da yok. imza sartı yok. firma ile uzman aralarında anlasırlar, o zaman... olamaz mı?

14. azamet13

azamet13 TÜİSAG Üyesi

kanun ertelendi ne olacak şimdi?

15. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Kanun ertelenmedi. Sadece ertelenmesi için meclise teklif verildi.

16. chemistanbul

chemistanbul Banned

arkadaşlar siz risk analizine 2 şekilde imza atabilirsiniz.
    1-OSGB de çalışıyorsunuzdur.OSGB bir firmanın risk analizi işini almıştır.sizde bu çalışmayı yapıp altına imza atabilirsiniz.
    2-bireysel çalışıyorsunuzdur.gittiniz bir firma ile anlaştınız.risk analizini yaptınız VE KARŞILIĞINDA FATURA KESTİNİZ.bu çalışmanın altına imza atabilirsiniz.ATMALISINIZ.

bunların dışında şuan uzman bulundurma zorunluluğu olmayan firmalarda (50 altı çalışanı olan) risk analizi yaparsanız, işverenle anlaşıp durumu kendisine izah edip analizi hazırlarsınız ama imza atmazsınız.yani işveren kendisi yapmış gibi olur.

17. EEK

EEK TÜİSAG Üyesi

Danışman olarak imzalarsın bence herkes yaptıgı isin sorumluluğunu almalı eğer alamiyorsanizda bence risk analizi yapmayın yok o imzalasın bn imalıyım burda insanların hayatı soz konusu sorumluluktan kaçmak yanlış olur.

Erdal YILMAZ bu yazıya teşekkür etti.
  18. Uğur Yarımbaş

Uğur Yarımbaş TÜİSAG Üyesi

İş verenin imzalaması durumunda sıkıntı olmuyor yani, böyle bir şey mümkün

19. chemistanbul

chemistanbul Banned

evet sorun olmaz.tabi buarda risk analizlerinin yönetmeliikteki gibi EKİP halinde yapılması gerekiyor.bunu es geçmeyelim.

20. chemistanbul

chemistanbul Banned

yanlış anladınız.bu sorululuktan kaçma değil.yönetmeliklere göre yasal olarak yapılması gerekendir.yoksa "uzmanı olduğumuz firmada nasıl imza atmayız" gibilerinden kaçak yollar bulma tarzı bir açıklama değil.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica