Risk Analizi Fiyatlandırılması Ve Faturalandırılması

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. palmek

    palmek TÜİSAG Üyesi



    Berkay bey
    biz risk analizini hazırlayıp imza atmadan işverene versek o ekip içinde olanlar yapmış gibi olmaz mı?



     
  2. mikrop

    mikrop TÜİSAG Üyesi



    enaz 1000 liraya yapıyorum..



     
  3. esse

    esse TÜİSAG Üyesi

    1000 liraya yapıyorsunuz ama tehlike sınıfı nedir kaç çalışanı vardır, fabrika mı,şantiye mi ???? kısaca neye göre 1000 lira talep ettiniz açıklayabilir misiniz acaba?

     
  4. Berkay Hasan Yalçın

    Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

    Evet olur tabiki ama etik olur mu sanmam. En azindan madem yapilacak bu, ekip icindekilerle ufak bir toplanti yapilir, yarin birgun denetime girdiklerinde de hicbirseyden haberleri yokmus gibi de davranmazlar.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. murat44

    murat44 TÜİSAG Üyesi

    GEÇİCİ MADDE 1 (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

    peki bu madde ne anlama geliyor?

     
  6. palmek

    palmek TÜİSAG Üyesi

    peki Berkay bey
    6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

    bu maddeye göre 50 den aşağı olanlar için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluğu yok sanırım.dışarıdan destek alacak kişi herhangi bir kişi olur mu sigorta ve sözleşme olmadan?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. palmek

    palmek TÜİSAG Üyesi

    geçici madde ile ilgili açıklayıcı bir yazı

     

    Ekli Dosyalar:

    esse, Berkayya ve şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
  8. özer yelin

    özer yelin TÜİSAG Üyesi

    ne kadar arap saçına döndürmüşsünüz konuyu.. yönetmelik çok açık madde5 madde 6 ve madde 11 bunlara bakarak yapacaksınız işte. osgbler firmalara risk degerlendirmesi yaparken oturup anlaşma mı yapıyorlar iki taraflı uzmanlık bildirimimi yapıyor. ücret politikaları gereği fatura kesiyorlar. risk degerlendirmesi yapacak arkadaşlar yaptığınız risk değerlendirmesine iş veren imzasını aldınızmız sorun olmaz madde5 ne diyor işveren yapar veya yaptırır. bence siz bu konuda eksik madde yazarsak ve yazmadığımız bir maddeden dolayı bir kaza olursa ne olur onu düşünün.

     
  9. murat44

    murat44 TÜİSAG Üyesi

    bende bu sorunun cevabını arıyorum

     
  10. Berkay Hasan Yalçın

    Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

    Mrblar,
    Geçici madde henüz ISG uzmanı çalıştırılma zorunluluğu olmayan işyerlerinde risk değerlendirme ekibinde "illa ki bir iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimi" olmasına gerek olmadığını ifade etmektedir. Yani mesela 30 Haziran'a kadar İş Güvenliği Uzmanı/İşyeri Hekimi zorunluluğu olmayan 50 kişinin altındaki tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftakiler için ve 2014 30 Haziran'ına kadar ki 50 kişi altı az tehlikeli sınıfındaki iş yerleri risk değerlendirmesini illa ki İş Güvenliği Uzmanı/İşyeri Hekimi ile beraber yapmak zorunda değiller. Keza isteseler de dışarıdan bunu yaptıramazlar, çünkü ilgili bentlerde "işyerindeki iş yeri uzmanı", "işyerindeki çalışan temsilcisi" gibi ifadelerdeki "işyerindeki" kelimesi laf olsun diye konulmamıştır. Bakanlık iş yerindeki işçisinden teknik elamanına, iş güvenliği uzmanına kadar bir işyerine ait bir ekip tarafından bu risk değerlendirmesinin yapılmasını istemektedir.

    Ancak şu da bir gerçektir ki, risk değerlendirmeyi de en etkili iş güvenliği uzmanının yönlendirmesi ile yapılabilmektedir. Bu sebeple de 2. benti eklemişlerdir. Denmiştir ki,
    "(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
    kuruluşlardan hizmet alabilir"
    Bu maddeyi bazı arkadaşlar risk değerlendirmeyi dışarıdan iş güvenliği uzmanı yapabilir olarak algılamak istese de, gayet açık ve net olarak "destek olmak üzere hizmet alınabilir" denmiştir. Bir risk değerlendirmeyi yapmak başka birşeydir, destek olmak farklı birşeydir. Dolayısıyla sizler o işyerinin iş güvenliği uzmanı değilseniz, iş güvenliği uzmanı olarak imza atmanız yerine, illa imza atacaksanız da bu bente uygun "risk değerlendirme Destek Danışmanı" gibi bir unvan ile imza atabilirsiniz.
    Saygılarımla.
    Berkay Yalçın

     
    yasin123, Kemal Erdal Çelen ve esse bu yazıya teşekkür etti.
  11. ibrahimsenol

    ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

    Konuyla ilgi bakanlık ile görüştüm kısmi süreli sözleşme ile atama yaptırdıktan sonra hazırlanabiliyor risk analizi. Edindiğim bilgilere göre serbest meslek faturası veya danışmanlık faturası kesmek çözüm değil. Mutlaka sözleşme ve atama yapılmalıymış.

     
  12. şuleakkoç

    şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

    bakanlıktakiler de iyice şaşırdı artık ama bir öyle diyorlar bir böyle..:{

     
  13. kubilaygoc

    kubilaygoc TÜİSAG Üyesi

    ben anlamadım bakanlık biz bakmıyoruz diyor sigortaya,mahkeme de bakılmama ihtimali var mı mevzuata uygunluk durumu için

     
  14. YARIŞ

    YARIŞ TÜİSAG Üyesi

    Kısmi süreli sözleşme nasıl yapılıyor? Elinde örnek olan var mı?

     
  15. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Sevgili arkadaşım ürettiğiniz her belgenin kopyasını almak için yönetmelikten medet ummanın ne anlamı olabilir ki !.....? Yaşamınızın her dönemimde imzanızın bulunduğu her belgeyi almak bir yana bu nüsha üzerine varide(kayıt) numarasının belirtilmesi ve her şeyden de önemlisi tebliğ ettiğiniz kişinin imzasının olmasına dikkat edilmesinin görevinizin bir gereği olduğu gibi kendi arşivinizinde ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

     
  16. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Evet

     
  17. Kemal Erdal Çelen

    Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar konu iyice kaotik bir görünüm almaya başladı. Konuya biraz olsun açıklık getirmek adına Dr. Müslim Güney sorunu çözümleyen yazısını bilgilerinize sunarım.
    Kalın sağlıcakla.

     
  18. Caner Gayıp

    Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

    o kadar okudum hiç bir karara varamadım...

    İSG uzmanıyım diğelim hiç bir osg ile anlaşmam yok boştayım 10 kişiden az çalışanı olan bir yere risk değerlendirme analizi yapabilirmyiim yapamazmıyım ?

    Yapabilirimsem nasıl yapmam gerekiyor sigortalı mı olacağım? yöntem nedir ?

     
  19. MARBLE_İSG

    MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

    Bakanlık öyle diyor,OSGB'ler böyle diyor,burada yazan arkadaşlar şöyle diyor...İyice kafamız karıştı.Burada yazılanlara bakılırsa, sanki biz bireysel iş güvenliği uzmanları hiç bir şey yapamıyoruz ve yapamayacağız gibi.Buradan bu anlaşılıyor.Yukarıda yazılanları okudugum kadarı ile biz İş Güvenliği uzmanları dışında, bu risk analizini herkes yapabiliyor.Bir tek biz, bireysel iş güvenliği uzmanları yapamıyor.Herkes her şeyi,yazılanları,yönetmelikleri istediği gibi yorumluyor.Peki şu cümledeki(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
    kuruluşlardan hizmet alabilir)

    İş yeri dışındaki kişi diyerek kimi kasdediyorlar.İşte ben buradaki yazan, iş yeri dışındaki kişiyim.İş güvenliği uzmanıyım,sertifikam var ve ne OSGB'ye bağlıyım ne de bir iş yerinde daimi, tam zamanlı sigortalıyım.Hiç bir yere bağlı değilim.
    Yaparım risk analizini,basarım kaşemi ve imzamı,alırım işverenden de paramı.Zaten mevzuatta da bunun aksini söyleyen bir cümle de yok.Madem yapamayacağız neden eğitim aldık,neden iş güvenliği uzmanı olduk.
    Eğer iş güvenliği uzmanı illaki bi yere bağlı olamadan çalışamayacaksa çıkarsınlar bir yönetmelik desinler;Arkadaşlar belgenizi aldınız ama sizler ancak ya bir OSGB de ,yada bir iş yerinde sgk'lı ve daimi çalışacaksınız...Bunu desinler anlayalım,bizde önümüzü görelim,işimize gücümüze bakalım...

     
    aligüll, Guzin, tubacakmak ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. şuleakkoç

    şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar tabiki bireysel iş güvenliği ile risk değerlendirme yapabiliyoruz, \'işveren kendisi yapar yada yaptırır\' ibaresine göre igu rd yi yaparak belli bir meblağsını işverenden alır ve sadece işverene imza attırır olur biter, imzamızın olmadığı yerde herhangi bir sorumluluğumuzun olacağını düşünmüyorum, yalnız bazı firmalar fatura,makbuz kestirmek istiyor,igu imzası görmek istiyor, bireysel çalışanların tek problem bu; herhangi bir makbuz,fatura kesemememiz. Vergi mükellefi olup serbest meslek makbuzu kesmemiz gerekiyor sonrada rd mizin altınada imzamı atarak işverene teslim edeceğiz hepsi bu, zaten osgblerin bizden farkı sadece fatura kesmeleri, ama ben vergi mükellefi olmak istemiyorum sadece yön.deki \'İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir\' ibaresindeki maddeyi kullanarak başka çözüm yolları arıyorum,acaba işverene gider pusulası kestirtsek hem vergimizi bu şekilde ödemiş olarak hemde işveren gider olarak gösterse olur mu? diye düşünüyorum.Bu şekilde çalışan arkadaşlar var mı aranızda yada tanıdığınız birileri, ben bundan emin olarak hareket etmek istiyorum.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica