Risk Analizi Fiyatlandırılması Ve Faturalandırılması

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. sercan gokerk

sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

Merhaba Berkay bey, şu yazdığınız dikkatimi çekti : ( illa imza atacaksanız da bu bente uygun "risk değerlendirme Destek Danışmanı" gibi bir unvan ile imza atabilirsiniz.)
    bu duruma göre fatura kesme zorunluluğu da doğmuyor sanırım ve temel isg eğitimi de verilmesi gerektiğinden dolayı onu da biz yani C sınıfı isg uzmanı yapabilirmi, ??? tabi risk değerlendirme destek danışmanı olarak imza atmış olucağız.

2. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Merhaba Sercan Bey,

• Sizler neticede bir ücret karşılığında danışmanlık hizmeti yaptığınız için vergilenmesi ve bir ticari vesika olarak kayıt altına alınması gerekmektedir. Bazı işverenler bunu gider pusulası olarak göstermektedir. Ancak bu yola sıkça başvurulması sizler için doğru değildir. Faturalanması gerekir.
    • risk değerlendirme için, bırakın C sınıfı iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanının danışmanlık yapması, yönetmeliğe göre konuya vakıf herkes risk değerlendirme danışmanlığını (eğitim değil) yapabilir. Herhangi bir diploma, sertifika şartı yoktur.
    • Benim risk değerlendirme danışmanlığı için doğru bulduğum bir tanım varsa, o da "risk değerlendirme Ekip Danışmanı"dır. Bunu da hazırlayacağınız raporda ve ya R.D. Prosedüründe R.D.Yön.Mad. 6,2. Bent'e atıfta bulunarak tanımlamanız "kim olarak bu hizmeti vereceğinizi" anlatılması için şık olur.
    • Hemen hemen küçük büyük bütün işletmeler risk değerlendirmesinin bir iş güvenliği uzmanı tarafından hazırlanması gerektiğini sanmakta. Doğrusunu öğrenseler bile gene de "hocam sen yapıver bize" diye rica etmektedir. İşveren böyle istese bile siz mevcut ekibi mümkün olduğunca çalıştırmalısınız. Bilgisayar kullanamayan 4-5 çalışanı olan iş yerleri var. Onların risk değerlendirmeyi hazırlaması belki mümkün değil. Ancak elbette ki risk değerlendirmenin ne olduğunu öğrenebilirler. Eğitim verecekseniz ise Temel İş Güvenliği Eğitimi ile birlikte Risk Değerlendirmeyi de anlatmalısınız. Şunu düşünün, bir denetmen geldiğinde isimleri geçenlere (çalışan temsilcisi, destek elamanı ve hatta işverene) risk değerlendirmeyi nasıl yaptınız diye anlatır mısınız diye sorduğunda aldığı cevap, "biz bilmiyoruz, bir iş güvenliği uzmanı geldi, yaptı gitti" olmamalıdır. Denetmen konusunu da bıraktım, sahiden de etik olan da ekibi risk değerlendirme konusunda elinizden geldiğince iyi ve doğru bilgilendirmektir.
    • Prosedür hazırlamak şart mıdır? Prosedür özellikle dışarıdan risk değerlendirme danışmanlığı yapıyorsanız bir ihtiyaçtır. Çünkü siz bu prosedüre, risk değerlendirmeyi dışarıdan sizin yapmadığınızı, ekibe yön gösterdiğinizi, destek verdiğinizi ve hatta sahada ekiple beraber tespit ettiğiniz tehlike ve risklerden örnek alıştırma bir risk değerlendirme ekiple beraber hazırladığınızı ve güncellenmesini de iş yerindeki mevcut ekip tarafından yapılacağını tanımlar, kayıt altına alır, işverene hatta ekibe imzalatabilirsiniz. Örnek bir prosedürü Yönetmeliğe göre uygun r.d konusunda bir zaman yayınlamak isterim.
    Saygılarımla.

3. ESRA ERGİN

ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

öncelikle herkese kolay gelsin.sadece risk değerlendirmesi ve acil eylem planı yapmak için a-b-c ayrımı varmı?mesela ben c sınıfı uzmanım, a sınıfı olan benzin istasyonuna risk analizi yapabilirmiyim.yardımcı olabilecek arkadaş varsa sevinirim.saygılar

4. ahmet_1122

ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

Ben olsam yapmam:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
  5. civiluzman

civiluzman Guest

Ben tanıdık bir fabrikaya

risk değerlendirmesi + acil durum planın hazırlanması + iş güvenliği eğitimi 500 t'lye yaptım. 9 çalışanı var.

Fakat tanıdık olmayan 10 kişi altı olan yerlere 1000 tl teklif veriyorum.
    (eğitim + risk değ+ acil durum planı hazırlama)

Şuan aldığım paraları sayıyorum :p

volkankim bu yazıya teşekkür etti.
  6. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Bereket versin. Helali hoş olsun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

hangi şehirdesiniz acaba çünkü bölgeden bölgeye çok farkediyor.. ben bursadayım ve dediğinizden çok daha az teklif verenler oluyor.

8. civiluzman

civiluzman Guest

Bursadayım

9. argör

argör TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kırtasiye satıcıları için rd örneği olan varmı

10. Cengiz Tosun

Cengiz Tosun TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey,

Forumda yaptığınız yorumlar, mesleğe yeni başlayacak bizler için çok faydalı oluyor. Bilgi karmaşıklığından dolayı, sizin yorumlarınız benim için çok kıymetli.

Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Firmalarla yeni görüşmeye başladım.Benden risk analizi, acil durum eylem planı ve sertifikalı eğitim hizmetlerini vermemi istiyorlar.

1. Bireysel olarak bu hizmetlerden risk analizi ile birlikte diğerlerini de verebilir miyim?

2. Acil durum eylem planı ve eğitimler, tüm tehlike sınıfındaki firmalar için bugün itibariyle zorunlu mudur?

3. C sınıfı olarak, A sınıfındaki firmalara bu hizmetleri verebilir miyim?

Teşekkürler.

11. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

bende bu gider pusulasıyla vergimi ödemeyi düşünüyorum. Bunu sadece muhasebecilerden öğrenebiliriz onlarda kesinlikle yanlış yönlendirme yaparlar çünkü işlerine gelmez aradan çıkarılmak.

atex137 bu yazıya teşekkür etti.
  12. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Sertifikalı eğitim derken acaba neyi kasdettiniz? Mesela ben aynı zamanda İlk yardım sağlık eğitmeniyim.( 2. üniversiteden ) Ama bir eğitim kurumunda çalışmaz isem kesinlikle sertifika verme hakkım yok. Ancak seminer verebilirim ki bununda geçerliliği yok :)))

13. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

1 çalışanı olan bir veteriner kliniği için risk değerlendirmesi hazırlamam gerekiyor. Serbest meslek makbuzu da kesebiliyorum. Şu an iş güvenlk uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırma zorunlulukları yok biliyorsunuz. Risk değerlendirmemin altına iş yeri hekiminin de imza atması şart mı? Zaten benim bile imza atmam şart değil ama atarsam hekim imzası da şart mıdır?

14. serdaldeniz

serdaldeniz Banned

farklı bı sorum olacak suan sıze... maatbası olan bı arkadasım var sadece kendısı sıgortalı dıger calısanları sıgortalı degıl yanııs veren bagkurlu.. sımdı bu rısk analızı yaptırmak zorunda mı? memurum ben dısarıdan kendısıne rısk analızını yapıp versem ıs veren ımza atsa olur mmu? acıl cevaplarsanız sevınırım..

15. sayitttt

sayitttt TÜİSAG Üyesi

c sınıfı iş güvenlik uzmanıyım herhan gibi bir yerde çalışmıyorum bi kaç arkadaşımın az tehlikeli iş yerleri var (ofis,kırtasiye,giyimci,züccaciye,kuyumcu) rica ettiler bana bunlara risk analizi yap diye yaptım teslim ettim şimdi bu risk analizleri geçerli sayılmıyormu.???

atex137 bu yazıya teşekkür etti.
  16. orkusha

orkusha TÜİSAG Üyesi

Dün ÇSGB 170'i aradım... Dedim ki; ben Mayıs sınavıyla uzmanlık hakkı kazandım ve sertifika sürecindeyim. Çok fazla bilgi kirliliği var, ve ben şunu öğrenmek istiyorum.... Gelir vergisi mükellefi olup, şahıs şirketimi kurup, vergi levhamı alıp, bireysel olarak işletmelere faturalı olarak risk değerlendirmesi hizmeti sunabilirmiyim? Cevap: Evet hiç bir sakınca yoktur.... yorum sizin....

17. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Güzel kardeşim, risk değerlendirmesi danışmanlığı hizmetini sunamazsın diye kimse söylemiyor zaten. Ancak dışarıdan Risk Değerlendirmesi direkt olarak yapamazsınız. İşverene ekip kurdurun, ve ekibe eğitimle, örnek risk değerlendirmesiyle, prosedürüyle şuradürüyle destek olun.
    Aksi takdirde dışarıdan sanki o yerin uzmanıymış gibi risk değerlendirmesi yaptığınızda hem yönetmeliğe aykırı hareket ediyorsunuz hem de gereksiz yere sorumluluk alıyorsunuz.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica