6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında Berkay Hasan Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

bu ne yaa 1 ocakmı 1 temmuzmu?

2. chemistanbul

chemistanbul Banned

değerli arkadaşlar,
    bir kanun veya kanun hükmünde kararname çıkarılırken;
    1-bir milletvekili taslağı hazırlar, (AKP niğde milletvekilinin yaptığı gibi)
    2-yeterli sayıda milletvekilinin bu taslağın görüşülmesi için bu taslağı imzalaması gerekir(AKP li 160 vekilin imzaladığı gibi)
    3-bu taslak metin meclis alt komisyonlarında görüşülür, (içişleri, maliye, adalet komisyonu gibi) (bizim kanun hükmünde kararnamemiz bu aşamada şuan)
    4-komisyonlarda vekillerin oylamaları ile meclis genel kuruluna gelir.(bizi ilgilendiren KHK-kanun hükmünde kararname daha meclise gelmedi.NE ZAMAN GELECEĞİ BİLİNMEZ.komisyonlardan sonra gelir.)
    5-meslise gelen KHK mecliste oylamaya sunulur.
    6-reddedilirse veya meclis tekar görüşülmesini isterse tekrar komisyonlara gönderilir.onaylanırsa muhtemelen ertesi gün resmi gazetede yayımlanır.
    7-resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe girer.bazen hemen resmi gazetede yayımlanmaz.veya yayımlansa bile yürürlülük tarihi farklı olabilir.

tüm bu bilgiler ışığında lütfen böyle basit bir konu için "çıktımı..?" diye mesaj yazıp sayfayı forumu şişirmeyin. akşam çıkması birşey ifade etmez.öğleden sonra çıkması birşey ifade etmez.RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDIĞINDA YÜRÜRLÜLÜK TERİHİNE GÖRE DİKKATE ALINIR.

her sabah;
    http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx adresine girin.sol taraftaki menülerden bugün e tıklayın.orada yazarsa inceleyin ve görün ne zaman yürürlüğe gireceğini.

3. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

anlasıldı hala kesın degıl..

chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  4. DUAYEN18

DUAYEN18 Banned

''ama kesin çıkacak'' diyerek başka bir yaklaşım getireyim:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. fatihergin

fatihergin TÜİSAG Üyesi

normal teklifte 42.madde idi. ama komisyonda ek çerçeve maddeler ile birlikte 45.nci madde olmuş oluyor.
    zaten komisyon raporunda kanun teklifi 41 42 maddeler çerçeve madde 45ve 46 olarak aynen kabul edilmiştir yazıyor.
    teklif maddesinde değişiklik yok yani. R.G'de yayımlanırsa kanunlaşmış oluyor ve erteleniyor.

6. ssseee

ssseee TÜİSAG Üyesi

Çerçeve madde 45 46 neleri içeriyor?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. degiray

degiray TÜİSAG Üyesi

En geç 1 hafta içinde resmi gazetede yayınlanır. Burada resmi gazete tarihinin önemi yoktur. Çünkü 6331 içinde ki maddeye işlenecek dolayısıyla 6331 in yürürlük tarihi ile ilgili yani ; Şu şekilde olacak.

50 Den az Az tehlikeli ve kamu kurumları 01.07.2016
    50 Den az Tehlikeli ve Çok tehlikeli yerler 01.07.2014
    Tarihinden itibaren Uzman ve Hekim zorunluluğu gelecek.

yargıç bu yazıya teşekkür etti.
  8. eraly60

eraly60 TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    Torba kanun tasarısındaki son değişiklik
    "MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    "(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."
    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    "a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"
    şeklinde görünmekte.
    50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 6 ay öteleme görünüyor. Tabi Genel Kurulda değişmez ise.
    İyi Çalışmalar herkese

aykn ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  9. ssseee

ssseee TÜİSAG Üyesi

Geçici maddeye eklenen şeyle ne demek istemiş anlayan varsa açıklayabilirmi?

10. süleymankara

süleymankara TÜİSAG Üyesi

Buradan çıkan, bakanlık önümüzdeki dönemde c ve b belgeye sahip kişiler için 1 yıl içinde yeni 2 sınav hakkı açacak,bu sınava girmek içinkursa gitmeden fakat sigortalı olarak çalışmış olma zorunluluğu olacak,bu süreleri bakanlık belirleyecek.(Şu anda ciddi şekilde a ve b sınıfı uzman açığı var ,bu durumu gidermek için c ve b ye 3 ve4 sene beklemeden belge verecekler)
    Uzman çalıştırma zorunluluğuda sadece tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta 1.1.2014 e kadar 6 ay süre ertelenmiş olacak,eğer kanun bu şekliyle yasalaşırsa, benim bu yazıdan anladığım budur.

11. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

aynen öyle şartları yakında belirleyecek ve sınav hakkı verecek..Benim gibi yükseklisans için parayı yatıran arkadaşlarda biraz üzülecek:) Ben yine de buna seviniyorum forumda B sınıfı olup 10 yıllık tecrübesi olan ama C sınıfı olan arkadaşları begenmeyen arkadaşlara da hayırlı olsun diyorum...Bitti artık sultanlığınız artık gerçeklerle yüzleşeceksiniz....!!!

Ece ERHAN KUL bu yazıya teşekkür etti.
  12. asli....

asli.... TÜİSAG Üyesi

Ben kesin diye düşünüyorum.çünkü kursun bittiği gün hocalar yazı geldi demişti:((

13. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

siz yüksek lisansı yeni mi bitirdiniz?Hangi üniv?B sınıfı hazırlık açıısndan etkinliği nasıl..

14. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Evet yıl tecrübesine göre B ve A sınavına girme hakkı tanıyacaklar... Bende yüksek lisansa kayıt olmuştum... Gitti paralar boşa ama bu ülkede dakikada kanun değiştiği için kenarda dursun bakalım genede gideceğim yüksek lisansa hayırlısı hakkımızda... Nasıl olsa parayı bayıldım...

15. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Sosyal güvenlik kurumuna ödenen prim sayısı....

Bir iş yapılacaksa geçmişte uzmanlar nasıl çalıştı bakmak lazım. Son 1-2 yıldır uzmanlar kısmı zamanlı çalışacaksa sigorta primi yatırılacak denmeye başlandı. Öncesinde çoğu meslektaşımız serbest meslek makbuzu veya fatura ile çalıştı.

Bekleyin bir haksızlık, bir karmaşa daha geliyor....

16. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

Dostum belli olmaz bakarsın o zamanda yüksek yapanlara A sınvaına giriş hakkı verirler..Ne olacağı belli olmaz...Ve kaldı ki yüksek lisans bu işin vitrinidir..Algı noktasında ki yeri farklıdır..Spesifik bir alanda uzmanlaşmak istersen faydası olacaktır..Bende yatırdım parayı ama pişman değilim..Her meslek grubunda oldugu gibi bu işin de "iyi" ve "idare eder" leri belli olacak ileride...

17. asli....

asli.... TÜİSAG Üyesi

Bn yüksek lisans yapmiorm.isg kursuna gittm snava girimicem ağustosta

18. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

bu onaylandımı yani şimdi. Herkese sınav hakkımı geliyor.

19. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

C sinifi uzmanlik yapanlarmi b sinifi icin sinava girecek?yoksa tum c lermi?

20. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

C sınıfı belgesi olan ve bakanlığın belirlediği sgk prim gün sayısı tutanlar..yani mesleki tecrübesi olan tüm C ler girecek sanıırm..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica