Osgb Fiyat Listesi

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında Volkan ERDEM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. civiluzman

civiluzman Guest

Eğitim hakkı bireysel uzmanlardan alındı derken benim haberim yok ? nasıl yani

2. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Yukarıda diyorki ya işyerinin uzmanı olacaksın yani kısmı süreli yada tam zamanlı çalışacaksın, yada OSGB çatısı altında olacaksın diyor.
    Serbest meslek makbuzu kesip eğitim yapamazsın demektedir. Serbest meslek erbabı gibi çalışan uzman arkadaşlarımızın önünü kapatmaktadır bu yönetmelik.

3. civiluzman

civiluzman Guest

Peki eğitim verdim diyelim. Müfettiş gelipte bunu neden serbest çalışan iş güvenliği uzmanından aldınız diye sorgular mı sorgulamaz bence. Bakın elbette kanun ve yönetmelikler çerçevesinde davranmakta fayda var ama bunu kimse sorgulamaz benim şahsi fikrim. O yüzden bana gelen iş güvenliği eğitimi ve risk değerlendirme taleplerini neden geri çevireyim mi ben yapmazsam OSGB yapacak. Neden başkasına para kazandırayım. O yüzden bence çok fazla bunları dert etmemek gerek.

4. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Eğitim verdiğiniz tarihte o firmayla uzmanlık sözleşmeniz var mı? yok mu? ISG Katipten o tarihte bildiriminiz yapılmış mı? kontrolünü yapabilir.Yönetmeliğe göre eğitimi kabul etmeyip işletmeden tekrar çalışanlarına eğitim aldırmasını isteyebilir. Bu benim görüşüm tabiki. Ama sizin dediğiniz gibide olabilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Civil uzman işte işverenlerde aynı sizin bu cümleyi kullanıyor İSG ile ilgili olarak. Evet kanun ve yönetmeliklere uymak lazım ama gelipte kimse beni denetlemez ve sorgulamaz diye düşündüğünden İSG'ye önem vermiyor yada minimum para harcıyor. İSG uzmanının düşüncesi böyleyse işverene senin düşüncen niye böyle diye soramayız bence... Onlar da aynen senin gibi düşünüyo bu İSG işini çok dert etmemek lazım diolar genelde...

6. civiluzman

civiluzman Guest

Tamam da ne yapalım o zaman bireysel olarak çalışanların önünü kapayıp OSGB'leri zengin edecek bir anlayışla yönetmelik çıkarıyorlar. Ben tam zamanlı çalışıyorum . ama bunun dışında cumartesi günlerim boş başka yerlerden eğitim ve risk değerlendirme teklifleri geliyor -"yok ben eğitim veremem osgbden alın" mı diyeyim. Onlara mı para kazandırayım. Elbette gidip kendim vereceğim eğitimi. Amaç aynı değil mi OSGB deki eğitim verecek uzmanın biliyorum ki benim kadar tecrübesi yok. O yüzden ben eğitim veririm bireysel olarak. Amaç çalışanı bilgilendirmek. Ben normal eğitim hizmeti veriyorum. Kim bana bu konuda engel olabilir ki
    Bu firmalar hep 50 kişi altı sözleşme yapmıyorum. faturada kesmiyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

İşverenlerde aynen senin gibi düşünüyo başımıza İSG kanunu diye kendini 2 kursa gidip bi sınavı geçeni zengin edecek bi kanun çıkardılar diyo. Evet ben veremem onaylı eğitim kurumundan alın diyeceksin. Ki zaten adamlar yönetmeliği bilse senden eğitim istemez, şuan senin yaptığın bilmeyen adamı kuralına uygun iş yapıyormuş gibi gösterip para kazanmak sadece. Herkes senin gibi düşünse araç tamiranelerindeki ustalar parayı bana verin sizin araç muayenenizi biz yapalım, araç muayene istasyonuna götürmenize gerek yok der. Onlar diyo mu araç muayene istasyonlarını zengin edecek yasa çıkardılar onlara mı para kazandırıyım diye.. Hem bu ustalar da senin dediğin gibi muayene istasyonundakilerden daha tecrübeli...

ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  8. roncevarlik

roncevarlik TÜİSAG Üyesi

Peki işveren çalışanlarına verdiğin eğitimi nasıl belgelendiriyor.
    Sen bir eğitim sertifikası vermiyorsun. Anlaşmanda yok.
    Ceza geldiğinde işveren sorumlu.
    Bunu kabul eden işverenler hala var demek ki.

9. Zafer ÜNAL

Zafer ÜNAL TÜİSAG Üyesi

Bana kalırsa OSGB'ler zengin olsun ama ortada çantacılık yapan isg uzmanları olmasın... Bireysel çalışma deyince benim aklıma bu geliyor kimse kusura bakmasın.

Not: OSGB şirketlerinin içinden de çantacılık yapanlar var..

Kısacası bu fiyat işlerini bir yana bırakıp işimizi nasıl daha iyi yapabilirizi tartışırsak bizim için daha faydalı olur! Böylece gerçek fiyat ortaya çıkar...

umittt, Erdem kabtan, ediko ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. G_yigit

G_yigit TÜİSAG Üyesi

Ayrıca OSGB sahipleri de bunu bilerek o kadar çok kendilerini kasıp bize mecbursunuz pozlarındalar ki bizsiz piyasa da iş yapamazsınız durumlarına dönecek yakında

11. Caner Gayıp

Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

2016 dan sonra öyle olacak zaten.
    Her yerde isg uzmanı çalışma zorunluluğu başladıktan sonra kimse elinde çanta risk değerlendirmesi yapılır diye dükkan dükkan gezemicek.

Türkiyede 50 üzeri işçi çalıştıran kaç tane tehlike ve çok tehlikeli işyeri var ?
    Buralardaki kadrolar zaten hemen hemen dolmuş durumda
    Geriye 50 altında işçisi olan orta sınıf işyeri sahipleri geliyor.
    Bunlarda hem işyeri hekimi hem iş güvenliği uzmanına ayrı ayrı para vermektense daha uygun fiyata OSGB lerle anlaşacaklar haklı olarak.

yani 2016 dan sonra bireysel olarak risk değerlendirmeside yapamayacağınız için büyük bir firmada iş bulacak kadar şanslı değilseniz OSGB ye gebe kalınacak.

kmemel bu yazıya teşekkür etti.
  12. civiluzman

civiluzman Guest

Daha ne işte benim üzerimde sorumluğum yok

13. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

civiluzman

sonuna kadar haklısın senin uzmanlık diploman çsgb den OSGB dekilerin diploması uzaydan gelmedi hatta belki tecrübelerinle çok daha iyisini yapıyorsundur ancak işimizin başlı başına yönetmelik ve kanun olduğu bir yerde yönetmelikleri bizim çiğnememiz biraz abes olur sanırım

bu işi bence şöyle çözebilirsin bir OSGB ile anlaşıp verdiğin eğitimlerin faturasını oradan kestirebilirsin vergi ve cüzzide olsa %5-10 gibi bir karlılık bırakmana sanırım kimse itiraz etmez böylece yönetmeliğe de uymuş olursun

şurada sana katılmıyorum ki evet zor ama eğitim verdiğin firma herhangi bir denetleme geçirirse eminim ki müfettişler eğitim evraklarının üzerini çizecektir neticede yönetmelikleri bizim kadar iyi bildikleri kesin işverende hemen seni arayacaktır ki buda sanırım can sıkıcı olabilir

14. roncevarlik

roncevarlik TÜİSAG Üyesi

civiluzman kısa sürede geçerli sertifika verme yollarını bulabilirsin.
    Senin düşüncen ve bu düşüncede olan kişiler sektöre zarar verirler ve veriyorlar.
    İşini hakkıyla yapmak isteyen kişilerede zarar verdiğinizi düşünüyorum.

15. izmir35

izmir35 Guest

arkadaslar yonetmeliklerden bulmaya calistim ama ulasamadim. bir uzman bir OSGB de calisirken baska OSGB de gorevlendirilemiyor diye biliyorum ama yanlis mi biliyorum?

16. akif.dogan

akif.dogan TÜİSAG Üyesi

Tam zamanlı ve 217 saat sözleşme varsa başka OSGB de çalışamaz. Ama kısmi saatini sözleşme yapar ise geri kalan zamanlarını OSGB veya bireysel uzmanlık yapılır

izmir35 bu yazıya teşekkür etti.
  17. virgoo

virgoo TÜİSAG Üyesi

bireysel risk değerlendirmesinde isg katip te firma ile sözleşme yaparsak eğitim verebilirmiyiz ?

18. eren-ahmet

eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

evet ilgili firmada sgk lı gözükürseniz ve isg katip onayı olursa eğitim verebilirsiniz
    risk analizi için zaten sgk lı olma zorunluluğu yok

19. izmir35

izmir35 Guest

1 gunluk sgk girisi yaparlarsa risk analizinide, egitimide yaparsiniz ve sgk girisi oldugu icin faturada kesmek zorunda olmayiz diyebiliyorum. yanlis bir bilgilendirme yapiyorsma lutfen uyarin arkadaslar.

m.bice bu yazıya teşekkür etti.
  20. akif.dogan

akif.dogan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ssk ve isg-katip sisteminden bir ay kalsın hülle olmasın eğitim için sürekli gir çık yaparsanız sıkıntı olur

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica